Eğitim

Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir? Etkili Ebeveynlik Yolları

Çocuk yetiştirmek zordur ve onları mutlu ve mutlu büyüyecekleri şekilde yetiştirmek daha da zordur. Ebeveynler olarak, çocuğunuza en iyisini vermek ve hayata karşı olumlu bir tutum geliştirmesini istersiniz fakat bunu yapmanın tek bir yolu yoktur. Çocuğunuzu istediğiniz gibi yetiştirmenize yardımcı olabilecek ‘tek’ bir ebeveynlik stili veya tekniği yoktur. Çocuğunuzun nasıl büyüyeceğine karar verecek olan ebeveynlik yolculuğunuz boyunca verdiğiniz kararlardır. Yine de mutlu bir küçük birey yetiştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmak için izleyebileceğiniz bazı ipuçları var.

İçindekiler

Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir – 10 Etkili Ebeveynlik İpucu

Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Normal büyümesini görmek istiyorsanız, bir çocuğu neyin mutlu ettiğini bilmek gerekir. Çocuğunuzun mutlu bir şekilde büyümesini nasıl sağlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Olumlu Pekiştirme Kullanın

Çocukların çok fazla doğrulamaya ihtiyacı var. Çocuklar için, ebeveynler, belirli bir şeyi doğru yapıp yapmadıklarını bilmeleri gereken ilk manevi destektir. Kendine güvenen ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için olumlu pekiştirme gereklidir. Bu yüzden doğru bir şey yaptığında çocuğunuzu takdir etmeniz önemlidir. Ama yanıldığı zaman onu övmeyin. Yanlış övgü zararlı olabilir; Her zaman takdir sözleri arayabilir, bu da yaşamın ilerleyen dönemlerinde motivasyonla ilgili sorunlara neden olabilir.

2. Çocuğunuza Sabırlı Olmayı Öğretin

Çocuklar, anlık hazlarla güçlendirilmeye hazırdır. Ve her şeyin bir çırpıda elde edilebildiği günümüz dünyasında, her türlü ihtiyacı bir an önce karşılama ihtiyacı her geçen gün artıyor. Çocuklarınızın uzun süreli eğlencenin faydalarını ve her şeyin kendi zamanını aldığı temel gerçeğini anlamalarını sağlamak önemlidir. Sabır değerlerini aşılayarak, çocuklarınız kendi düşmanları olmayı bırakacaklar ve kendilerini üzgün ve kederli hissetmeyecekler.

3. Çocuğunuzun İyi İlişkiler Kurmasına Yardımcı Olun

Aile ve arkadaşlar, sonsuza kadar yaşatmak için çok fazla mutluluk ve unutulmaz anlar getirir. Çocuklar aileleriyle ve hatta arkadaşlarıyla kolayca bağ kurabilirler. Fakat ebeveynlerin onlara bunu tanıdıkları ve hatta komşularıyla öğretmeleri gerekir. Çocuğunuza olan kendi sevginiz, çeşitli konularda size güvenmesi gerektiğinden, ‘şartlar geçerli’ etiketi ile gelmemelidir. Başkalarıyla ilişkiler geliştirerek, onu kimliğinde daha da güçlendirebilir.

  Çocukların Anneleriyleyken Daha Yaramaz Olmalarının Nedeni?

4. Çocuğunuza Nazik Olmayı Öğretin

Çocuklar ilk günlerde sahiplenici olabilirler ve yakın aileleri dışında hayatlarında başkalarını umursamayabilirler. Zamanla, çocuklarınızın hayatlarında sadece kendilerinden daha fazlasının olduğunu bilmeleri gerekir. Başkaları için empati ve nezaket geliştirerek fakat bundan ortaya çıkan eşsiz türden mutluluğu keşfetmeye başlayacaklar. Çocuğunuza yakışmayan davranışlar sergileme eğiliminde olduğunda, onunla dürüst konuşmalar yapın. Bu onun kendi ahlaki pusulasını doğru şekilde oluşturmasına ve yavaş yavaş nazik olmasına yardımcı olacaktır.

5. Çocuğunuzu Bağımsız Yapın

Bazı ebeveynler çocukları hakkında aşırı korumacıdır ve helikopter ebeveyn olma eğilimindedir. Bu davranış çocukları sinirlendirebilir veya ebeveynlerine aşırı derecede bağımlı hale getirebilir. Çocuğunuzu yanlış bir şey yapmaktan alıkoymak için acele etmek, aktivitenin sonuçları olmadığı sürece uzun vadede onun için zararlı olabilir. Çocuğunuz oyun oynarken düşerse bırakın bir süre ağlasın. Yavaş yavaş kendini toparlamayı öğrenecek ve tekrar oynamaya başlayacak.

6. Uygun Rutinler Oluşturun

Küçük yaşta, çocuğunuzun zihni, aldığı uyarım miktarıyla her yerde olabilir. Bu onun kafasını karıştırabilir ve odağını kaybedebilir ve sürekli olarak ne yaptığını merak etmesine neden olabilir. Çocuğunuz bir rutin oluşturmaya yardımcı olarak ne zaman uyanacağını, fırçalayacağını, yemek yiyeceğini, uyuyacağını, ders çalışacağını, oynayacağını ve daha fazlasını anında öğrenebilir. Bir rutine sahip olmak, gün içinde yapması gereken her şeyi yaptığı bir başarı duygusu geliştirmesine de yardımcı olur. Bir rutin, onun için faydalı olan aktiviteleri tekrarlamaya yardımcı olur ve bu tekrarlama, onu iyi bir alışkanlığa dönüştürmeye yardımcı olur.

7. İlginç Bir Beceri Geliştirmek İçin Çalışın

Çocuğunuz, hayatındaki belirli bir şeye yoğun bir ilgi duyuyor gibi görünebilir. Astronotların uzaya nasıl gittiklerini anlamak kadar karmaşık bir şey için farklı yaprak türlerini toplamak kadar küçük olabilir. Ayrıca piyanoda elini deniyor veya video izleyerek dans hareketlerini taklit ediyor olabilir. Her ne olursa olsun, peşinden gitmesi için ona zaman tanıyın ve daha iyi olması için ona rehberlik edin. Aynı beceriyi daha sonra yaşamlarında takip etmeyebilirler fakat bunu nasıl sürdüreceklerini ve daha iyi olacaklarını bilirler. Bir hobiye sahip olmak onları sadece mutlu ve meşgul edecek!

  5 Yaşında Davranış Sorunları ve Disiplin Stratejileri

8. Birlikte Eğlence Dolu Anlar Geçirin

Çocuğunuz en çok sizinle geçirdiği anıları besleyecektir. Onunla çeşitli eğlence dolu etkinliklerde geçirmek için zaman ayırın. Video oyunları oynamayı seviyorsa, ona bir maçta katılın ve hem birbirinizle hem de birbirinize karşı oynayın. Bir ebeveyn ve bir yetişkin rolünden kopmaya çalışın ve bunun yerine onunla zamanın tadını çıkarırken bir çocuk ve onun arkadaşı olun. Bu durum aranızdaki bağı daha da güçlendirecek, ikiniz arasında güvenin gelişmesine yardımcı olacak ve onun size daha sık açılmasını sağlayacaktır.

9. Çocuğunuzu Dinlediğinizden Emin Olun

Birçok çocuk duygularını ebeveynlerine iletir. Bununla birlikte bunlara çoğunlukla olağan çocukluk rantları veya öfke nöbetleri olarak bakılır ve kolayca göz ardı edilir. Çocuğunuz daha sonra istenmeme duygusu veya aşağılık kompleksi geliştirmeye başlayabilir. Sizinle her şey hakkında konuşabileceğini bilmesi gerekiyor ve onun neler yaşadığını gerçekten anlayacaksınız. Ona zaman tanıyın, bir an için yaptığınız şeyi bırakın ve size en sevdiği çizgi film bölümünde neler olduğunu anlatırken bile onu dinleyin.

10. Çocuğunuzun Sizin de Mutlu Olduğunuzu Görmesine İzin Verin

Kendiniz mutsuz bir insansanız, hiçbir oyun, parti, aktivite işe yaramaz. Çocuklar bunu diğerlerinden çok daha hızlı hissetmeye ve hayatın genellikle böyle olduğunu düşünmeye meyillidirler. Mutlu olacakları bir şeyleri varsa kendilerini suçlu hissedebilirler. Mutluluk bulaşıcıdır, yani siz mutluysanız çocuğunuz da sizinle mutlu olacaktır. Bu yüzden mutlu kalın ve çocuğunuzun büyüdüğünde hayatın karşılarına çıkardığı çeşitli sorunlara rağmen mutlu olmak için her zaman bir sebep bulabileceğini görmesine izin verin.

Bir çocuğu sorumlu bir genç olarak yetiştirmek ve mutlu bir zihniyete sahip olmak kolay bir iş değildir. Doğru türde geri bildirim, etkileşim ve ılımlı rehberlik, çocuğunuzun mutlu bir birey olması için büyümesine yardımcı olabilir. Bir ebeveyn, bir takım oyuncusu, bir arkadaş ve her zaman güvenebileceği bir insan olmak, çocuğunuzun içsel kişiliğini daha güçlü bir şekilde geliştirmesine yardımcı olacak ve onu son derece gurur duyacağınız bir yetişkin haline getirecektir.

Ayrıca Okuyun: Çocuklar İçin Kişilik Gelişimi İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu