Eğitim

Çocuklar Neden Yalan Söyler? Bu Konuda Ne Yapılır?

Çocuğunuzu ilk kez yalan söylerken yakaladığınızda, ihanete uğramış ve hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz normaldir. Yalan söylemek kötü bir davranış olarak kabul edilirken, çocuklarda büyümenin normal bir parçasıdır. Ayrıca kibar olmak için söylenen beyaz yalanlar çocuklarda önemli bir sosyal beceri olabilir.

Fakat çocuğunuzun size sık sık yalan söylediğini fark ederseniz, hüsrana uğramamanız önemlidir. Bunun yerine, onları doğruyu söylemeye teşvik etmek için olumlu pekiştirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar, doğru ile yanlışı birbirinden ayıran bir ahlaki kodla doğmazlar. Bu öğrenilmiş bir davranıştır. Etkileşim ve çevrelerinin incelenmesi yoluyla, bu davranış kurallarını yavaş yavaş öğrenirler. Dünyaya ilişkin kavrayışları ve kavrayışları da gelişme sürecinde olduğundan, farklı yaşlarda çeşitli nedenlerle yalan söyleyebilirler.

1. Soruna Girmekten Kaçınmak İçin

Çocukların yalan söylemesinin en yaygın nedenlerinden biri cezalandırılmaktan kaçınmaktır. Bir kuralı çiğnemenin veya yapmaları gerekeni yapmamanın sonuçları olduğunu anlarlarsa, cezalandırılmaktan kaçınmak için yalan söylemeleri muhtemeldir.

2. Akran Baskısına Bir Yanıt

Çocuklar, arkadaşlarıyla daha iyi anlaştıklarını hissetmek için de yalan söyleyebilirler. Bu genellikle arkadaşları etkilemek için yapılır.

3. İstediklerini Elde Etmek

Belirli bir görevi tamamladıktan sonra kendilerine bir şey verileceğini söylerseniz, ödülü almak için yalan söyleyebilirler. Ev işlerini yapmaktan kaçınmak için yalan bile söyleyebilirler.

4. Çok Fazla Kısıtlama

Çocuklara uygulanan çok sayıda kısıtlama varsa ve yaptıkları her şeyin ayrıntılarını vermeleri istenirse, kendilerini kapana kısılmış hissedebilirler. Bu tür çocuklar, normal şeylerden zevk alma bağımsızlığına sahip olmak için yalan söylemeye eğilimlidirler.

5. Başkalarının Duygularını İncitmekten Kaçınmak

Bazı çocuklar kibar görünmek ve başkalarına zarar vermemek için yavaş yavaş beyaz yalanlar söylemeyi öğrenirler. Teyzelerine çok sevmeseler de hediyeyi çok sevdiklerini söylemek öyle beyaz bir yalandır ki. Çoğu çocuk bunu ya yapması söylendikten sonra ya da başkalarının duygularını dikkate almadan öğrenir. Bu durum çocuklarda belirli sosyal becerilerin yapısını oluşturabilir.

6. Dikkat Çekmek

Masal anlatan çocuklar ebeveynlerinin dikkatini çekmeye çalışıyor olabilir. Canlı bir hayal gücü olan çocuklar da hikayelerini daha yaratıcı hale getirmek için yalan söyleyebilirler.

  Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir Çocuk Ne Zaman Yalan Söylemeye Başlar?

Çocuklar yaklaşık 2 yaşında yalan söylemeye başlayabilir. Dil becerileri gelişmeye devam ettiği ve gerçek ile hayal arasındaki farkı anlayamadıkları için doğruyu söylemenin ahlaki önemini anlayamayabilirler. Çocuklarda yalan söylemeye çok erken başlanabilse de, bilişsel becerileri ve dünyayı anlama becerileri geliştikçe yalan söyleme nedenleri değişir.

 • Üç yaşından küçük çocuklar cezadan kurtulmak veya hoşlanmadıkları bir şeyi yapmaktan kaçınmak için yalan söylerler. Kendilerine bir hata sorulduğunda, azarlanmaktan veya cezalandırılmaktan kaçınmak için gerçeği ya da tamamen yalanı bükebilirler. Yanlış bir şey yapıp yapmadıklarını sorduğunuzda ses tonunuza tepki bile verebilirler. Öfkeli görünüyorsanız, bu öfkeyi önlemek için yalan söylemeleri muhtemeldir. Bu küçük çocukları yalan söyledikleri için cezalandırmanın hiçbir etkisi olmayabilir, çünkü genellikle neden cezalandırıldıklarını anlayamazlar.
 • Üç ila yedi yaş arasındaki çocuklar, genellikle gerçeklik ve fantezi arasındaki ayrım konusunda net değildir. Bu durum size hayali arkadaşlardan bahsettiklerini ve yalanlarıyla yaratıcı olduklarını fark ettiğiniz zamandır. Hatta bu fantezi dünyasının gerçek olduğu konusunda ısrar edebilirler.
 • Sekiz ila on iki yaş arasındaki çocuklar yalan söylemenin ne demek olduğunu anlarlar. Yalan söylerken çoğu zaman neleri yapıp, nelerden kurtulamayacaklarını test edebilirler. Bu durum ev ödevi veya yapmak istemedikleri işlerle ilgili yalanlar bekleyebilirsiniz. Bu yaşta yalan söylemek vicdanlarını zorlar ve yalan söyledikleri için kendilerini suçlu hissetmeye başlarlar.
 • Çocuklar ergenlik öncesi ve ergenlik çağına girdiklerinde, azarlanmak istememe, akran baskısı (uyum sağlama isteği) vb. gibi çeşitli nedenlerle yalan söylemeye eğilimlidirler. Bu yaşta, davranışlarının yansımalarının tamamen farkındadırlar. yalan söylüyor ve bir seçenekleri olduğunu anlıyorlar.
 • Çocuğunuzun Yalan Söylemeyi Durdurmasına Yardımcı Olmak

  Çocuğunuzu yalan söylerken yakalarsanız, onu daha fazla yalan söylemeye teşvik etmemek için uygun şekilde tepki vermek önemlidir. İşte çocuğunuz size yalan söylerse yapmanız gerekenler.

  1. Sakin Kalın

  Çocuğunuzu yalan söylerken yakaladığınızda agresif davranırsanız, öfkenizi önlemek için tekrarlaması muhtemeldir. Bunun yerine, onunla sakin ve sakin bir şekilde konuşun. Bu durum onu bir dahaki sefere yalan söylemekten veya temize çıkmaktan kaçınmaya teşvik eder.

  2. Sebebi Anlayın:

  Çocuğunuzun neden yalan söylediğini öğrenin. Yalan söylediğini kabul ettiğinde doğrudan ona sorabilirsin. Yalanlarının arkasında bir sebep olduğunu öğrenebilirsin. Tepkilerden korkmuş olabilir. Hatta ona gerçeği söylemekten korkup korkmadığını sorarak bunu başlatabilirsiniz. Çocuğunuzun yapmadığı şeyler hakkında övündüğünü fark ederseniz, düşük benlik saygısından muzdarip olabilir.

    Çocuk Psikolojisi – Çocuğunuzun Çizimleri Ne Anlama Geliyor?

  3. Yalan Söylemenin Yanlış Olduğunu Açıklayın:

  Çocuğunuz bir şeyi kırdıysa veya bir hata yaptıysa, sakince ona hataların yaygın olduğunu ve bunların gerçekleştiğini söyleyin. Fakat bu konuda yalan söylemek kabul edilemez ve hatalarının sorumluluğunu alması gerekir. Bu durum bir dahaki sefere bir hatayı örtbas etmek için yalan söylemeleri gerekmeyeceğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

  4. Yalana Yol Açacak Sorular Sormaktan Kaçının

  Çocuğunuza ödevini yapıp yapmadığını sormak yerine, ne zaman yapmayı planladığını sorabilirsiniz. Bu ona bir yalan uydurmak yerine planını söyleme şansı verecek.

  5. Dürüstlüğü Takdir Edin

  Çocuğunuz bir yalanı itiraf ederse, bunun için onu takdir etmeniz önemlidir. Size açıldığında bile olumsuz tepki verirseniz, öfkenizi önlemek için bir daha yapmama ihtimali vardır.

  6. Cezadan Kaçının

  Yalan söylediğini anlarsanız çocuğunuzu cezalandırmayın. Bu durum duygusal sağlığını etkileyebileceğinden özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Bunun yerine, olumlu pekiştirme kullanın ve yalan söylediğini kabul ettiği için onu övün.

  7. Beyaz Yalanlarınızı Sınırlayın

  Çocukların örnek alacakları iyi rol modellere ihtiyaçları vardır. Siz dünyayı nasıl algıladıkları konusunda bir kıstas olduğunuz için ebeveynlerinden birçok davranış öğrenirler. Bu yüzden çocuklarınızın önünde yalan söylememeniz önemlidir. Bu aynı zamanda, telefonda nerede olduğunuz hakkında yalan söylememek veya yetişkinler tarafından kabul edilebilir görülen diğer küçük yalanlar anlamına da gelir. Ayrıca çok fazla beyaz yalan söylemeyi sınırlayın. Çocuğunuzun büyüdükçe bunları öğrenmesi önemli olsa da, ona ne tür bir yalanın kabul edilebilir olduğu konusunda karışık sinyaller verebilir. Çocuğunuzun sonunda öğreneceğini varsaymak yerine, beyaz yalanların neden söylendiğini net bir şekilde anlayana kadar beyaz yalanlarınızı sınırlamayı deneyin.

  8. Çocuğunuzla Bağ Kurun

  Çocuğunuz dikkatinizi çekmek için yalan söylüyorsa, onunla kaliteli zaman geçirdiğinizden emin olun. Gelişiminin ilk birkaç yılı, ahlaki pusulasını doğru ayarlamasına yardımcı olması açısından çok önemlidir. Ayrıca sizinle herhangi bir şey hakkında konuşması gerekiyorsa müsait olduğunuzu da söyler.

  Çocuklarda yalan söylemek masum bir şey olarak başlar; ancak doğru zamanda kontrol edilmezse gelecekte onları etkileyebilecek daha ciddi bir şeye dönüşebilir. Çocuğunuzun size sık sık yalan söylediğini fark ederseniz, bir müdahalede bulunun ve onunla sakince konuşun. Onlara yalan söylemenin yanlış olduğunu ve sonuçları olduğunu açıklayın. Çocuğunuzla, korkmadan size ulaşmasını sağlayan rahat bir ilişki kurmanız da önemlidir. Çocuğunuzun patolojik bir şekilde yatması durumunda profesyonel yardım alın.

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu