Eğitim

Süper Kahramanların Çocuklar Üzerindeki Şaşırtıcı Etkileri

Küçük çocuklar doyumsuz merak ve canlı hayal gücü ile doludur. Dünyaları, filmlerde veya TV şovlarında izleyebilecekleri büyülü, mistik veya hayattan daha büyük karakterlerle doludur. Bazen çocuklar bu karakterleri o kadar çok severler ki günlük hayatları etkilenmeye başlar. Bu süper kahramanların genç zihinleri etkileme eğiliminde olduklarına şüphe yok fakat bazen bu etki olumsuza dönüşebilir. Bu makale aracılığıyla süper kahramanların çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini öğrenin. Bu tür etkileri en aza indirmek için ebeveynler olarak atabileceğiniz adımlar hakkında da konuşacağız.

Süper Kahramanların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Süper kahramanlar, dünyayı kötülüğün pençelerinden kurtaran süper insanlardır. Her çocuk en derin arzularında onlar gibi olmak isterdi. Bu karakterler bir çocuğun zihninde olumlu bir etki yaratırken, bazen olumsuz bir dönüş de alabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, küçük çocukların süper kahraman karakterlerini cesaretlerinden değil, aksiyon ve dövüş becerilerinden dolayı sevdikleri gözlemlendi. Süper kahramanların çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini detaylı olarak tartışalım:

1. Olumlu Etkiler

Olumlu etkilerden bazıları şunları içerebilir:

  • Çocuklar yardımcı olmayı öğrenirler.

Süper kahramanlar etrafta dolaşıp insanları kurtarıyor ve yardım ediyor. Çocuğunuz bu niteliklerden etkilenebilir ve ihtiyacı olan insanlara yardım etmeyi öğrenebilir.

  • Güzel ahlak öğrenebilirler.

Süper kahramanlar çocuklara iyi değerleri öğretmede faydalı olabilir. Çocuğunuz iyinin kötülüğe galip geldiğini anlayacaktır ve bu nedenle kişi her zaman doğru olanı yapmaya çalışmalıdır.

  • Süper kahramanlar güveni artırmaya yardımcı olur.

Süper kahramanların dünyasında her şey mümkün görünüyor. Çocuğunuz da aynı şeyi düşünebilir. Bu onun güvenini artırmaya yardımcı olabilir. Utangaç bir çocuksa, onu süper kahramanların süslü dünyasına daldırmak ve ona her şeyi yapabileceğini söylemek, çocuğunuzun kendine daha fazla güven duymasına ve kendinden şüphe etmesine yardımcı olacaktır.

  • Bir çocuğun güçlenmiş hissetmesini sağlayabilirler.
  Manipülatif Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin Yararlı İpuçları

Arkadaşlarla veya kardeşlerle oynarken bir süper kahraman gibi davranmak veya davranmak, özellikle gerçek dünyada böyle hissetmiyorsa, çocuğun daha güçlü hissetmesine yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda çocuğunuzun yaşayabileceği güç ve kontrol sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir ve ayrıca her türlü endişe veya korkuyu çözmeye yardımcı olabilir.

  • Çocukların sağlıklı yiyecek seçimleri yapmasına yardımcı olabilirler.

Son araştırmalar, süper kahramanlardan hoşlanan çocukların, en sevdikleri süper kahramanın da bu yiyecekleri seveceği izlenimi altında daha sağlıklı yiyecek seçeneklerini tercih ettiğini gösteriyor.

2. Olumsuz Etkiler

Olumsuz etkilerden bazıları şunları içerebilir:

  • Saldırganlığa yol açabilir.

Süper kahramanların şiddetli olabileceği konusunda hemfikiriz çünkü sürekli kavga ediyorlar. Bu durum genç zihinleri olumsuz yönde etkileyebilir ve onları agresif hale getirebilir.

  • Şiddet içeren davranışlara neden olabilir.

Çocuklar süper kahraman filmleri aracılığıyla çok fazla şiddete maruz kalıyor. Genç beyinler, gördüklerini ve gözlemlediklerini öğrenir ve taklit eder ve eğer en sevdikleri süper kahraman onların rol modeliyse, muhtemelen onlar da şiddete eğilimlidir.

  • Çocuğun güvenliğini tehdit edebilir.

Çocuklar, yataktan atlamak veya bir arkadaşlarıyla sahte bir kılıç dövüşüne girmek gibi, en sevdikleri süper kahramanı taklit etmek için genellikle dikkatsiz hareketler yapabilirler. Bu tür eylemler bazen ölümcül olabilen yaralanmalara neden olabilir.

  • Yaşına uygun olmayabilir.

Filmin veya dizinin başlangıcında yaş sınırı her zaman belirtilse de, bazen ebeveynler bu yönleri ihmal edebilir. Yaşa uygun olmayan içerik genç zihinleri olumsuz etkileyebilir.

  • Çocuğu hayal kırıklığına uğratabilir.

Bazen bir çocuk hayatın gerçeklerinden uzaklaşarak kendi dünyasında kaybolabilir. Süper kahramanlar dünyasının gerçek olduğuna inanmaya başlayabilir ve benzer şekilde davranıp davranabilir. Bu durum çocuğu hayal kırıklığına uğratabilir.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Ebeveynler olarak, çocuğunuzun hayatında süper kahramanların öneminden kaçınmamalısınız. Çocuğunuzla empati kurmanız ve onun tutkusunu takdir ettiğinizi ona bildirmeniz önemlidir. Fakat aynı zamanda, çocuğunuzun kurgu ve gerçeğin iki ayrı dünya olduğunu anlamasını sağlamanız önemlidir. Ayrıca ona Hintli çiftçiler ve özgürlük savaşçıları gibi hayattaki gerçek kahramanları öğretmek de yardımcı olabilir.

  Çocuklarda Hırsızlıkla Başa Çıkma Yolları

Hepimiz süper kahramanları severiz ve küçük munchkinlerimiz de öyle. Onları gerçekliğe ayak uydururken süper kahraman çılgınlığına dalmalarına izin verin!

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu