Eğitim

Çocuklarda Saldırganlık Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

Çocuğunuzun halka açık bir yerde devasa bir nöbet geçirdiğini gördüğünüzde, saf korku kalbinizi ele geçirir. Ebeveynler olarak kendinizi tamamen şaşkın hissedebilirsiniz ve agresif çocuğunuzla nasıl başa çıkacağınızı bilemeyebilirsiniz. Saldırganlık, 3-8 yaş arası çocuklarda ve ergenlerde (hayatlarında meydana gelen hem içsel hem de dışsal çeşitli değişiklikler nedeniyle) oldukça yaygındır. Çığlık atma, durmadan bağırma gibi birçok sözlü saldırganlık biçiminde ortaya çıkabilirler. Çocuğun etrafındaki yetişkinleri tekmelediği, vurduğu, tükürdüğü, çimdiklediği durumlarda bile fiziksel hale gelebilir. Ebeveynler için bu tarz davranışlarla günlük olarak başa çıkmak çok zor olabilir.

Bilgelik, saldırganlığın neden ortaya çıktığını ve ortaya çıktığında durumu tomurcuk halinde nasıl durduracağını bilmekte yatar. Çocukların şiddetli ruh halleriyle başa çıkmak için ebeveyn olarak uygulayabileceğiniz birkaç numara var ve biz burada sizin için yıkıyoruz.

Çocuklarda Saldırgan Davranışın Sebebi Nedir?

Çocuklarda saldırganlık çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ebeveynler olarak, hızlı ve iyi kararlar almak için durumu parçalamak ve çocuğunuzun dahili olarak neyle uğraştığını anlamak iyidir. Bazen saldırganlık da ortaya çıkabilir çünkü çocuğun karmaşık bir sorunu çözme yeteneklerinin ötesindedir ve bu da onların hüsrana uğramasına ve gerginleşmesine neden olabilir. Kendinizi tamamen bunalmış hissediyorsanız ve şiddet uygulayan çocuğunuzu nasıl evcilleştireceğinizi anlayamıyorsanız, dibe inmek her zaman yardımcı olur. Belki eşinizle tartışın ve durumu nasıl ele alacağınızı öğrenin. Bu arada, bu tarz bir davranışın nedenlerini de deneyin ve yorumlayın.

1. Dürtüsel Davranış

Çocuğunuz davranışlarında sıra dışıdır ve çoğu zaman sebepsiz ve mantıksız olarak kendiliğinden hareket eder. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve diğer öğrenme bozuklukları olanlar için, kötü mantık ve dürtüsel davranışlar saldırganlıkla karıştırılabilir. Çocuklar genellikle eylemlerinin öneminin farkında olmazlar.

2. Travma

Çocuğunuz somurtuyor veya farklı davranıyorsa, bu okulda veya evde travmatik bir olayın sonucu olabilir. Çocuğunuz okulda zorbalığa uğruyor veya bir şekilde istismara uğramış olabilir. Olaylar sıklaşırsa, altta yatan bir sorun vardır. Ayrıca Travma Sonrası Stres Sendromundan (TSSB) muzdarip olabilirler.

3. Davranış Bozukluğu

Çocuğunuz antisosyal davranışlar sergiliyor ve dışarı çıkıyorsa, bunun nedeni davranış bozukluğu olabilir. Tespit edildiği anda ele alınması gereken ciddi bir duygusal bozukluk haline gelebilir. Bunun temel nedeni, bundan muzdarip çocukların olumsuz eylem ve davranışlarını önceden tasarlamalarıdır.

  Çocuklar için 50 İyilik Fikri

4. Psikoz

Psikolojiye göre bu, duygu ve düşüncelerin bireylerin gerçeklikle baş edemeyecek kadar bozulduğu ciddi bir ruhsal bozukluktur. Şiddet tepkilerini anlayamayan şizofren çocuklar için durum böyledir. Bu durumda çevrelerinin farkında değiller ve psikoz durumuna girmişler ve farklı davranıyorlar.

5. Duygudurum Bozukluğu

Bireyleri saldırganlık ve depresyon arasında gidip gelen ve manyak patlamalara yol açan zihinsel bir bozukluk. Bu durum herhangi bir şekilde bipolar bozukluğu olan çocuklar söz konusu olduğunda bir durumdur. Bundan muzdarip çocuklar, öz kontrollerini kaybederler ve çok çabuk sinirlenirler ve sinirlenirler. Bu çocuklar daha sonra fiziksel veya sözlü bir şekilde saldırabilirler.

6. Saf Hayal kırıklığı

Hiperaktif bir çocuğunuz varsa ve huzursuz oluyorsa ve enerjisi için çıkış yoksa, sinirlenebilir ve öfke nöbetleri geçirebilir. Bu durum otizmli veya zihinsel bozukluğu olan, endişeli veya sinirli olan ve duygularını sözlü olarak nasıl ileteceğini bilemeyen çocuklarda da söz konusu olabilir.

7. Yaralanma

Bazen çocuklar ciddi bir yaralanma geçirdiğinde, ön loblarının hasar görmesi nedeniyle agresif patlamalar yaşayabilirler. Bazen bazı epilepsi türlerinde de saldırganlık fark edilir. Çocuğun fiziksel sağlığındaki herhangi bir bozulma, örneğin sürekli acı çekiyormuş gibi, patlamalara neden olabilir.

8. Çevresel Faktörler

Evdeki durum elverişli değilse ve bir çocuk aile üyeleri arasında işlevsiz bir ilişkiye tanık olduysa, saldırgan davranışa da katkıda bulunabilir. Bu tür saldırganlığın tetikleyicileri sosyo-ekonomik sorunlardan okul sorunlarına kadar değişebilir. Çocuğunuz okulda zorbalıkla karşı karşıya kalıyorsa veya okul çalışmalarına konsantre olamıyorsa, oluşan bu hayal kırıklığı ve çaresizlik de bir faktör olabilir.

Çocuğunuzun Çocukluk Saldırganlığıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarda saldırgan davranışları yönetirken, her gün bununla başa çıkmak çok sinir bozucu olabilir ve sizi yorgun bırakabilir. Fakat bunu aşmanın ve çocuklarınıza bazı iyi davranışları öğretmenin her zaman yolları vardır. İşte birkaç yol:

1. Örnek Olarak Liderlik Edin

Çocuğunuzun değişken davranışları nedeniyle ona kızmaya başladığınızda, 10’a kadar sayarak kendinizi sakinleştirin. Sakin olun ve sonra onlara öfke nöbetleri geçirmenin, fiziksel veya sözlü tacizde bulunmanın istediklerini elde edemeyeceğini söyleyerek örnek olun. Boyunca eşit bir mizaç koruyun ve duruma teslim olmayın.

2. Zaman Aşımı Oluşturun

Çocuğunuz hareket ettiğinde, uyulması gereken iyi bir ebeveynlik tekniği bir ‘mola’ oluşturmaktır. Krize girdiklerinde, sakin bir sesle bunun işe yaramayacağını söyleyerek başlayın ve kendi duygularıyla başa çıkmak için bir ‘mola’ aldıklarını söyleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın ve yerine bir desen yerleştirin. Bu durum çocuğunuzu gerektiğinde iyi davranmaya teşvik edecek ve kötü davrandığında, sonunda onu bekleyen bir ‘mola’ olduğunu bilecektir.

3. Kendini Kontrol Etmeyi Öğretin

Öz kontrol, büyüdükten sonra bile herkes için faydalı olacak önemli bir derstir. Kendinize hakim olun ve çocuğunuza sinirlendiğinde tekme atmamasını veya vurmamasını öğretin. Agresif bir çocuğa ebeveynlik yaparken, bu harika bir teknik olduğunu kanıtlıyor. Tüm çocukların doğuştan kendilerini kontrol etme yetenekleri vardır, bu yüzden onlara bunu hatırlatın.

  Çocuklarda Utangaçlıkla Nasıl Başa Çıkılır? Üstesinden Gelme Yolları

4. ‘Zor’ Sendromu Önlemek

Zor bir durum söz konusu olduğunda ‘sert’ olmak veya ‘sertleşmek’ doğru değildir. Çocuğunuza zorba olmamayı veya işler kendi lehlerine gitmediğinde onu emmemeyi öğretin. Bunun yerine, onlara sakin bir yerden her şeyi açıklayın. Paylaşmayı ve savunmasız veya zayıf olmakla sorun yaşamamayı teşvik edin. Çocuğunuza şunu söyleyin: Duygularınızla nasıl başa çıkacağınızı bilmemeniz normaldir fakat o noktaya geldiğinizde agresif olmanızda bir sakınca yoktur. Patlamalar yerine diyalogu teşvik edin.

5. Şiddete Başvurmayın

Çocuklarınızı fiziksel şiddetle disipline etmek, onlara tokat atarak veya vurarak bir ölçüt belirlediğiniz için kabul edilemez. Ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmak için gerekirse buna başvurmanın uygun olduğuna inanacaklar.

6. Güvenli Bir Ortam Yaratın

Saldırgan davranışı bastırmak yerine, çocuğunuzun öfkesini veya olumsuz duygularını ifade etmesi için besleyici ve sağlıklı bir yol yaratın. Onlara duygularını ve nereden geldiklerini anlamalarını söyleyin ve bu duyguları ifade etmeleri için yaratıcı yollar verin. Bunun yerine yapabilecekleri şeylerden bazıları dışarı çıkıp oynamak, resim yapmak veya bir beceri edinmek.

7. İyi Davranışı Övün

Saldırgan bir çocukla baş etmenin belki de en önemli yolu, iyi davranışlar sergilediklerinde onları cesaretlendirmektir. Zor bir durumda doğru bir şey yaptıklarında, onları övün ve şiddete başvurmamanın her zaman yapılacak en iyi şey olduğunu onlara aşılayın.

8. Sınırları Belirleyin

Saldırgan bir çocukla uğraşmaya gelince, sorunların kökenine inin ve meseleleri sakin ve toplu bir şekilde tartışın. Onlara vurmak, tükürmek veya tekmelemek gibi bazı şeylerin kabul edilemez olduğunu ve işler gerginleşirse ‘mola’ verileceğini söyleyin.

9. Derhal Kınayın

Çocuğu sert bir sesle azarlamak ve bir olay meydana geldikten hemen sonra durumu ona açıklamak gibi hızlı adımlar atın. Hiçbir koşulda geçmişi gündeme getirmeyin ve bir süre önce bu şekilde yapılmış bir davranış için daha sonra onları uyarmayın.

10. Birleşik Cepheyi Sergileyin

Ebeveynler olarak, konu kötü davranışlarla uğraşmaya geldiğinde kendinizi her zaman bir ekip olarak göstermelisiniz. Her iki tarafın da aynı şeyi söylemesi ve yapması ve çocuğun bir ebeveyni diğeri üzerinde manipüle etmesine yer vermemesi gerekir. Saldırganlığı ele almak söz konusu olduğunda havalı bir ikili olun ve aynı zamanda onların önünde kendi öfkenizi kontrol edin.

Sabır ve belirli bir miktar otorite, konu saldırgan çocuklarla ilgilenmeye geldiğinde en büyük müttefiklerinizdir. Zamanla tavırları gelişecek ve onların hayatlarında bazı gerçek değişiklikler meydana getirebileceksiniz.

Ayrıca Okuyun: Çocuklar Üzerindeki Etki ile Mücadele Eden Ebeveynler

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu