Eğitim

Çocuğunuzu Duygularını Tanıma ve İfade Etmeye Teşvik Edecek 14 İpucu

Küçük çocuklar, biz yetişkinlerin yaptığı aynı duygularla uğraşır. Sinirlenirler, üzülürler, mutlu olurlar, hüsrana uğrarlar, kıskanırlar veya utanırlar ve bu duygularını kelimelerle ifade edemeyebilirler. Bunun yerine, genellikle ağlamaya veya çığlık atmaya ve hoş olmayan öfke nöbetlerine neden olabilecek eylemlerle gösterirler. Bu yaşta çocuklar ne hissettiklerini ve bu duyguları bunalmadan nasıl ifade edeceklerini anlamakta güçlük çekerler. Duygularını nasıl tanımlayacaklarını öğrenmelerine ve bir şey hakkında her çalıştıklarında sakinleşmelerine yardımcı olmak, duygusal gelişimlerini ve zekalarını geliştirmeye yardımcı olabilir. Çocuğunuza duygularını sözlü olarak ifade etmesini öğretin, böylece ne hissettiğini bilsin ve istediği şekilde tercüme edilmediği için hüsrana uğramak zorunda kalmasın.

İçindekiler

Çocuğunuzun Duygularını Tanımlamasına ve İfade Etmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

İşte duygusal sorunları olan bir çocuğa nasıl yardım edebileceğinize dair birkaç yol:

1. Duygularını İhmal Etmeyin

Çocuğunuzun duygularını ‘Şu mızmızlanmayı kes’ ya da ‘Bana kızmaya cüret etme’ gibi şeyler söyleyerek görmezden gelmemek çok önemlidir. Bu durum çocuğunuzda duygularının önemli olmadığına ve ilgiyi hak etmediğine dair bir inanç oluşturacak ve gelecekte düşük benlik saygısı gibi sorunlara yol açacaktır.

2. Duygularına Bir İsim Vermesine Yardım Edin

Çocuğunuz sinirlendiğinde veya sinirlendiğinde, ne hissettiğini belirlemesine yardımcı olun. Etiketleyin ve ona kendi duygularını nasıl etiketleyeceğini öğretin. Bu durum etrafındaki diğer insanlarla birlikte duygularını tanımak için empati geliştirmesine yardımcı olacaktır.

3. Ne Hissettiğinizi Tartışın

Çocuğunuza, bunun hakkında konuşarak duygularınızı ifade ettiğinizi gösterin. Ona hangi duyguyu hissettiğini ve bunu neden yaşadığını söyle. ‘Kimsenin bana ev işlerinde yardım etmemesine üzülüyorum – kendi başıma yapmaktan bıktım’ gibi. Bu ona duyguyu ve nedenini ayırmayı öğretecek ve sizi bir rol model olarak izleyecektir.

4. İpuçlarına Cevap Ver

Bebeğiniz küçükken, duygularını kabul ettiğinizi ona göstermenin en iyi yolu sizi aradığında cevap vermektir. Ağladığında veya çığlık attığında, onu dinlediğinizi ve ona zaman ayırdığınızı gösterin. Sizden yeterli yanıt almadan büyürse, bu daha sonraki yaşamında problemler yaratabilir ve kimsenin onu dinlemek istemediğini hissetmesine neden olabilir.

  Okul Fobisi – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

5. Olumlu Pekiştirme Kullanın

Çocuğunuz kendini uygun ve kibar bir şekilde ifade ettiğinde onu övün. Bu durum duygularını istikrarlı bir şekilde ifade etmeye devam etmesine yardımcı olabilir.

6. Yaklaşılabilir Kalın

Çocuğunuza duyguları öğretmek, ona fiziksel olarak onun yanında olduğunuzu göstermeyi içerir. Size bir şey söylediğinde onun seviyesine doğru eğilin, dinlerken ona yakın oturun, göz temasını sürdürün ve cevaplarınızı mırıldanmayın. Duygularını ifade ederken ona kulak verdiğinizi ve anda kaldığınızı gösterin.

7. Empatik Olarak Dinleyin

Empatik davranarak ve ona ‘Üzgün ​​görünüyorsun; Bana ne olduğunu anlatır mısın?’ veya ‘Bu konuda ne hissediyorsunuz?’ Ona bağırmaktan veya konuyu uzaklaştırmaktan çok daha etkili olurdu.

8. İfade Etmenin Alternatif Yollarını Öğretin

Çocuğunuza, duygularını başkasından çıkarmanın doğru olmadığını anlamasını sağlamalısınız. Öfkesini koşma, yüzme vb. aktivitelere kanalize ederek başka şekillerde ifade etmesine yardımcı olun. Bunlar, hayal kırıklığını veya öfkeyi ifade etmenin olumlu yollarıdır.

9. Cezalandırma

Çocuğunuz sinir krizi geçirirse veya öfke gösterirse onu cezalandırma dürtüsüne karşı koyun. Bunlar, ‘kötü’ olduğunu hissedeceği için duygularını ifade etmesine yardımcı olmaz. Bu durum bir gün bir erime yaşayana kadar bu duyguları şişirmesine neden olacaktır. Sakin bir örnek olun (sesini yükseltmeyin ve sabırla dinleyin) ve duygularını daha iyi ifade etmesine yardımcı olacak aktiviteler verin.

10. Problem Çözmeyi Tanıtın

Çocuğunuz duyguları sözlü olarak tanımlamayı ve ifade etmeyi kavramaya başladığında, dinlemeye ve problem çözme ifadeleriyle yanıt vermeye çalışın, örneğin – ‘Tamam, peki sence bu durumu herkes için nasıl iyileştirebiliriz?’ veya ‘Kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz bir yol düşünelim ve sizi neyin daha iyi hissettireceğini düşünelim’.

11. Fiziksel Rahatlık Sunun

Okul öncesi çocukların duygularla başa çıkmasına yardımcı olmak aynı zamanda derin bir bağlantı kurmak anlamına gelir. Çocuğunuz sinirlendiğinde onu sabırla dinleyin, duygularını tanımlamasına yardımcı olun ve konuyu onun bakış açısından görmeye çalışın. Ona sarılmak, çalkantılı duygularını düzenlemede büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

  Daha İyi Bir Çocuk Yetiştirmenin 9 Yolu

12. Aşırıya Kaçmaya Direnin

Çocuğunuzu, başkalarının ihtiyaçlarını dikkate almadan duygularını ifade etmeye teşvik etmeyin. Onu dinleyin, bir süre sinirlenip ağlamasına izin verin ama ondan sonra konuyu yapıcı bir şekilde ele alarak konuyu kapatın. Davranışın belirli bir noktanın ötesine geçmesine izin vermeyin.

13. Resimli Kitap Kullanın

Çocuğunuz hüsrana uğradığında bir resimli kitap kullanmak, kitaptaki resimleri göstererek nasıl hissettiğini göstermesine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Bu durum çocuğun yüz ifadelerini tanımasına ve diğer insanların duygularına karşı daha empatik olmasına yardımcı olacaktır.

14. Sıkça Pratik Yapın

Çocuğunuzla, aşırı bir şey hissettiği her seferinde duygularını ifade etmek için stratejiler uygulayın. Araba kullanmak veya akşam yemeği yemek gibi aktiviteler sırasında çocuğunuzla duygularınız hakkında konuşun. Bu durum çocuğunuz için iyi bir destek olabilir.

Çocuğun duygularını uygun bir şekilde ifade etmesine yardım ederken, çocuk hiçbir duygu göstermese bile, ebeveyn tarafından çok fazla kararlılık ve pratik gerekir. Çocuğunuzu teşvik ederek ve onu dinleyerek, ulaşılabilir ve sakin kalarak cesaretlendirin. Duygularını iyi ifade ettiğinde cesaretlendirin ve övün ve mücadele ettiği zamanlarda empatik olun. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına karşı dikkatli olun ve duygularına iyi bir kolaylaştırıcı olun. Bu durum onları istikrarlı bir şekilde nasıl tanımlayacağını ve ifade edeceğini öğrenmesine yardımcı olacak ve gelecekte olgun ve empatik bir yetişkin olduğunda çabalarınız uzun vadede meyvesini verecek.

Ayrıca Okuyun: Kontrolden Çıkan Bir Çocuğu Yönetmenin Etkili Yolları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu