Eğitim

Çocuğunuzun Mizacını Anlamak

Her ebeveyn, çocuklarıyla nasıl başa çıkacaklarını anlayamadıkları bir aşamadan geçer. Bir çocuğun kardeşi için işe yarayan şey onda işe yaramayabilir ve bunun bir nedeni onların mizacındaki farklılık olabilir. Çocuğunuzun mizacını anlamak için zaman ayırarak, tepkilerinizi kendinize göre ayarlayabilir ve çok daha iyi bir ebeveyn-çocuk ilişkisi sağlayabilirsiniz.

Mizaç, genel olarak, bir kişinin kişiliğinde, belirli olaylara tepkisi ve başkalarıyla olan ilişkisi ile ilgili kısmı ifade eder. Bireyin kişiliğinde edinilmiş çeşitli yönler olsa da, kişinin mizacının doğuştan gelen bir şey olduğuna inanılır. Bu durum yeni doğmuş bir bebeğin bile kendi mizacı olduğu anlamına gelir!

Çocuğun mizacı, farklı uyaranlara nasıl tepki vereceğini ve alışılmadık durumlarla nasıl başa çıkacağını belirler. Ayrıca disipline ne kadar iyi tepki verdiğini de tanımlar. Bir çocuğun mizacını değiştirmeye çalışmak, doğuştan gelen bir şey olduğu için boşuna bir alıştırmadır. Ebeveynler, bir çocuğun temel mizacına aykırı bir rutin veya disiplin sistemi kullandığında, bu onu üzer ve stres yaratır.

Bir Çocuğun Mizaçını Neler Oluşturur?

Çocuklarda mizaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için 1950’lerin başında Alexander Thomas, Stella Chess, Herbert G. Birch ve diğer bilim adamları tarafından New York Boylamsal Çalışması yapıldı. Bir çocuğun genel mizacına katkıda bulunan dokuz özellik buldular.

1. Etkinlik

Bu durum çocuğunuzun ne kadar aktif olduğuna, sürekli hareket halinde olup olmadığına veya orta derecede aktif veya pasif olarak kabul edilip edilemeyeceğine bağlıdır.

  Yaramaz Çocuklarla Başa Çıkmak İçin 10 Faydalı İpucu

2. Düzenlilik

Bu durum çocuğunuzun bir rutine ne kadar iyi tepki verdiğine bağlıdır. Bebekken bile, tahmin edilebilir bir uyku veya beslenme düzeni izleyebilirler veya her şeyi kendiliğinden ve aniden yapabilirler.

3. İlk Tepki

Bu durum bir çocuğun hayatındaki herhangi bir yeni olaya, kişiye veya duruma ilk tepkisidir. Açık ve girişken olabilir veya tereddütlü ve içine kapanık olabilir.

4. Uyarlanabilirlik

Bazı çocuklar yeni yerlere ve durumlara kolayca uyum sağlar fakat bazıları değişimden derinden etkilenir.

5. Yoğunluk

Bu genellikle eski günlerde ‘tutku’ olarak anılırdı. Bazı çocuklar hemen hemen her şeye soğukkanlı tepkiler verirken, diğerleri daha güçlü tepkiler verebilir.

6. Ruh hali

Bu durum bir çocuğun mutlu ve hoş olarak görülebilen veya karamsar ve nahoş olarak algılanabilen doğal eğilimini ve davranışını ifade eder.

7. Dikkat dağınıklığı

Bu durum bir çocuğun tek bir göreve tek başına odaklanma derecesi ve bir şeyin dikkatini dağıtmasının ne kadar sürdüğüdür.

8. Sebat ve Dikkat Süresi

Bu durum bir çocuğun ortaya çıkabilecek engellerden bağımsız olarak bir görevde ne kadar süre devam ettiğini ifade etmesi bakımından dikkat dağınıklığından farklıdır. Bazıları görevlere bağlı kalır, bazıları ise vazgeçip başka bir göreve geçer.

9. Hassasiyet

Bazı çocuklar seslere ve ışıklara karşı aşırı duyarlıdır. Bazı çocuklar dışarıdaki bir geçit töreninde mutlu bir şekilde uyuyabilir, bazıları ise en ufak bir gürültüde kımıldanır.

Çocuğumun Mizaçını Nasıl Belirleyebilirim?

Çocuğunuzun dokuz özelliğin her birine nasıl puan verdiğine bağlı olarak, Thomas ve Chess onun üç geniş kategoriden birine girebileceğini öne sürüyor. Çoğu çocuk ‘Kolay’ kategorisine girer ve geri kalanı ya ‘Zor’ veya ‘Isınması yavaştır.

1. Kolay

Bu tür çocuklar genellikle sakin ve mutludurlar, bir rutini takip ederler ve değişimi bir dereceye kadar idare edebilirler.

  Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

2. Zor

Bu çocuklar daha telaşlı; genellikle kıpır kıpır ve huzursuz ve rahatsız görünüyorlar. Yüksek sesli uyaranlardan ve koşullardaki değişikliklerden kolayca alarma geçerler.

3. Yavaş Isınmak

Bu kategorideki çocuklar başlangıçta zor görünürler fakat yavaş yavaş ısınırlar ve kolay bir mizaca yerleşirler.

Çocuğumun Mizaçlarıyla Nasıl Başa Çıkabilirim?

İlk adım, elbette, çocuğunuzun mizacını yukarıda açıklanan belirteçlere göre belirlemektir, ardından birkaç adım daha uygulayabilirsiniz. Toplumumuz her şeyi etiketleme konusunda takıntılı ve aynı şey çocuklar için de geçerli. Bir çocuğu ‘korkak kedi’, ‘tembel’ veya ‘sabırsız’ olarak etiketlemekten kaçının. Bir ebeveynin mizacı çocuğun doğasıyla çatıştığında sorunlara yol açabilir. Çocuğunuzun kendine özgü mizacını anlayarak, davranışınızı çocuğunuza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz, böylece ikiniz de daha iyi bir ilişki ve daha mutlu bir ev sahibi olabilirsiniz.

1. Kardeşleri karşılaştırmayın

“Kardeşin hiç bu kadar sorunlu olmamıştı!” ebeveynlerin sık sık yaptığı bir şikayettir. Kardeşler bile aynı mizacı paylaşmazlar, bu nedenle aynı yöntemler işe yaramaz.

2. Çocuğunuzu değiştirmeye çalışmayın

Kişinin genleriyle savaşmak mümkün değildir, bu yüzden çocuğunuzu olmadığı biri yapmaya çalışmayın. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin.

3. Çocuğunuzla konuşun

Çocuğunuzu gerçekten dinlemek için zaman ayırarak, onun kişiliği hakkında ne kadar çok şey öğrenebildiğinize şaşıracaksınız. Çocuğunuz sevildiğini ve güvende olduğunu hissedecek ve onun benzersiz özellikleri hakkında daha iyi bir fikriniz olacak.

4. Sakin olun

Mizacınız sizi kontrolden uzaklaştırabilir fakat sakin olmayı ve durumu akıllıca ele almayı unutmayın. Ebeveynler, çocuklarının ilk rol modelleridir, bu nedenle vaaz ettiğiniz şeyi uygulamanız gerekir!

5. Varsa sorunları tanıyın

Mizaçlar kişiliğin normal parçalarıdır fakat DEHB gibi diğer durumlarla karıştırılabilirler. Çocuğunuz aşırı heyecanlı veya kontrol edilemez görünüyorsa, bir doktora gitmeniz ve diğer davranış problemlerini ekarte etmeniz mantıklıdır.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu