Eğitim

Her Çocuğun Uyması Gereken Çocuklar İçin Ev Kuralları

Ebeveynler için ortak bir deneyimdir; düzeni ve disiplini ne kadar sağlamaya çalışırsanız çalışın, ev genellikle kaosa sürüklenir. Peki okullar, her biri evde bir terör olmasına rağmen, çoğu çocuğu sıraya koymayı nasıl başarıyor? Kurallar! Çocuklar 5 veya 7 yaşına kadar akıl yürütme becerileri geliştirmezken, doğru bir şekilde uygulandığında içgüdüsel olarak kuralları takip ederler. Bu yüzden bir ebeveyn olarak bu sirki evinizde düzenli tutmak için, eviniz için basit bir kurallar listesi oluşturmanız ve uygulamanız gerekir.

İçindekiler

Ebeveynler Ev Kurallarını Nasıl Belirlemeli?

Yakında bir kurallar listesi yazıp buzdolabına koymanın ilk gün bile işe yaramayacağını anlayacaksınız. Bir çerçeve oluşturmak ve ona nasıl yaklaşabileceğinizi düşünmek çok önemlidir. Ev kurallarını belirlemek için bazı yönergeler şunlardır:

1. Partnerinizle tartışın

İster yeni yürümeye başlayan çocuklar için ister daha büyük çocuklar için ev kuralları oluşturuyor olun, kuralların amacını eşinizle net bir şekilde tartışın. Kurallarla başarmaya çalıştığınız şey nedir? Davranış sorunları olan bir çocukla ilgilenirken çocukları yetiştirmek veya evi düzene sokmak için genel kurallar mı? İhtiyacınız olan son şey anlamsız kurallar olduğundan bunlarla ilgili net hedefleriniz olsun.

2. Bir aile toplantısı düzenleyin

Durumun ciddiyetini vurgulamak için ciddi bir aile toplantısı gibisi yoktur, özellikle okul öncesi veya ergenlik çağındaysanız. Aileyi bir araya getirin ve kurallara karar verin. Çocukların araya girmesine izin verin, ne kadar üretken olabileceğine şaşırabilirsiniz.

3. Ekip çalışmasıyla başlar

Ailenin makineleri çalıştırabilmesi için bir birim olarak çalışması gerekiyor. Takım çalışması, haneye katkıda bulunurken birbirinizin alanına, fikirlerine ve eylemlerine nasıl saygı duyacağınızdır. Basit bir kural, bir öğeyi ödünç almadan önce izin istemek olacaktır.

4. Açık ve somut tutun

Belirsiz hedefler ve kurallar sadece kırılmayı ve parçalanmayı bekliyor. Çocukların gelişmek için yapıya ihtiyaçları vardır ve kurallardan nefret ettiklerini iddia ederken, işleri tahmin edilebilir tutmak ve güvende hissetmek için buna ihtiyaç duyarlar. Ev işlerini kaçırmamak gibi güçlü bir kural herkesi düzende tutacaktır.

5. Bir yere yazın

Kuralların uygulanmasının başarısı, onlara ne sıklıkta hatırlatıldığına bağlıdır. Kuralları bir kağıda yazın ve buzdolabının kapısı gibi görülebilecek bir yere yapıştırın. Küçük çocuklar için bir illüstrasyon yapabilir ve gerektiğinde asabilirsiniz.

6. Farklı yaş grupları için tazminat

Önemli yaş farkı olan çocuklarınız varsa, kurallarınızı onlara ve gelişim aşamalarına uyacak şekilde ayarlamanız gerekecektir. Bir örnek yatak zamanıdır. 3 yaşındaki çocuğunuzu ve 10 yaşındaki çocuğunuzu aynı anda yatağa gönderemezsiniz!

  Ebeveyn Çocuk İlişkisi - Sağlıklı Bir Bağ Kurma Yolları

7. Evin içi ve dışı için farklı kurallar belirleyin

Çocuklarınızın evinizin içinde koşup istedikleri oyuncakla oynamalarına izin verebilirsiniz. Fakat büyükanneyi veya bir arkadaşını ziyaret ettiklerinde aynı şeyi yapamazlar. Bu yüzden dışarıdayken disiplin için net kurallarınız olsun.

8. Örnek olarak liderlik edin

Vaaz ettiğiniz şeyi uygulamazsanız, kurallar yapışmaz. Çocuklarınız sürekli olarak davranışlarınızı izler ve öğrenir. İlk etapta kurallara kesinlikle uymadığınızı ilk ipucunda rahatlarlar.

9. Övgü ve Sonuç Kullanın

Övgü, çocukları hizada tutan harika bir motive edicidir. İlaveten uygun sonuçlar evin kurallarının uygulanmasına da yardımcı olacaktır. Övgünün daha iyi çalıştığını unutmayın, bu yüzden önemli olun.

10. Gerektiğinde kuralları yeniden değerlendirin

Bazen koyduğunuz kurallar daha büyük ve daha iyi bir şeyi geri tutuyor olabilir. Bu gibi durumlarda, onu iyileştirmek için yeniden değerlendirebilir ve değiştirebilirsiniz.

Çocuklar İçin Önemli Ev Kuralları

Açık bir ayrım için, okul öncesi çocuklar için ev kuralları aşağıdaki gibi birkaç geniş kategoriye ayrılabilir:

1. Güvenlik odaklı kurallar

Bunlar, çocuğunuzun fiziksel ve duygusal güvenliğini destekleyen en temel kurallardır. Bazı yaygın örnekler, “Mobilyaların üzerine atlamayın” veya “İşlek bir caddeye koşmayın” veya “Annem duştayken ve evde başka kimse yokken kapıya cevap vermeyin”. Kuralı koymanın yanı sıra, kuralın çiğnenmesi durumunda ne olabileceğini onlara söylemek çok önemlidir. Duygusal güvenlik kuralları arasında “Nazik konuşun ve nazik sözler kullanın” yer alır. “Duygu ve düşüncelerinizi saygıyla paylaşın”. Duygusal güvenlik kuralları, çocukların başkalarıyla iyi bağlantı kurmasına da yardımcı olur.

2. Sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak için kurallar

Sağlıklı alışkanlıkların, çocuk büyüdükçe daha karmaşık görevler için disiplin oluşturmanın temelini oluşturduğunu söylemeye gerek yok. Ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına yardımcı olmak için, çocuklarınızı günlük bir rutine veya bir yapıya alıştırmanız gerekir. Bazı örnekler arasında “Yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın”, “Tüm kirli çamaşırları çamaşır sepetine bırakın” ve “dış mekan oyun saatinden sonra ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın” sayılabilir. Sağlıklı alışkanlıklar aynı zamanda çocuklarınızla olan güç mücadelelerini de azaltır, çünkü tüm oyuncakları oyun saatinden sonra sepete geri koymaları veya akşam yemeğinden önce ödevlerini bitirmeleri gerektiğini bildiklerinde, yanlış davranışların sonuçlarını bilirler.

3. Ahlak merkezli kurallar

Ahlak, çocuğunuzun büyüdüğü insan tipini şekillendirmede büyük rol oynar. Bu yüzden çocuklarınıza ahlaki değerleri aşılayan kurallar oluşturun. Bunların en basitleri “Doğruyu söyle” ve “Yanlış yaptığında özür dile”dir. Ahlak, sizin belirlediğiniz kurallara ne kadar iyi uyduklarında da güçlü bir etkiye sahiptir. Elbette davranışlarınız çocuklara örnek olması açısından çok önemlidir. Çocuklarınız, vaaz ettiğinizden çok yaptıklarınızı kavrar, bu nedenle ahlaki standartlarınız sonunda çocuklarınıza sızar.

  Hayali Arkadaş ve Çocuklar – Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

4. Sosyal becerileri geliştiren kurallar

Sosyal beceriler, çocukların sağlıklı gelişimi için kesinlikle gereklidir ve onları sosyal olarak arzu edilir ve akran grupları tarafından kabul edilebilir kılan davranışları öğretmek için kurallara sahip olmanız gerekir. Kardeşleri varsa en temel kural “oyuncaklarını kardeşinle paylaşmak”, “oyunu sırayla oynamak” ya da “kapalı bir kapıdan girmeden önce vurmaktır”. Bu kurallar, sosyal olarak kabul edilebilir olmalarına ve dört yaşına gelene kadar diğer çocuklarla oyun oynamalarına yardımcı olmalıdır. Cihazlarına bağlı olan daha büyük çocuklar ve gençler için, “yemek masası telefonsuz bir bölgedir” gibi görgü kuralları oluşturmak için kurallara ihtiyaçları olacaktır. Akıllı telefonları olmadan uyumaları da önemlidir.

5. Gerçek dünya becerilerini geliştiren kurallar

Bu kurallar, çocuklarınıza evden ayrıldıktan sonra yardımcı olmalıdır; aynı zamanda, yukarıdaki tüm kurallara uymalarını sağlamanın bir özetidir. Okul çalışmaları, bazı çocukların sorumluluk almaları ve motive olmaları için yeterlidir, bazılarının ise biraz daha fazlaya ihtiyacı vardır. En temel olanlardan biri, ev işlerinin kendilerine düşen kısmını yapmalarını sağlamaktır. Gerçekten genç olsalar bile, kirli kıyafetlerini sepette ayırmak gibi basit görevleri yapmalarını sağlayarak onları başlatabilirsiniz. Yaşlandıkça, daha büyük görevler için onları parayla ödüllendirebilirsiniz, böylece parayla nasıl başa çıkacaklarını öğrenebilirler.

Kurallar Bozulursa Ne Yapılır?

Tipik olarak ebeveynler, çiğnenmiş kuralların sonuçlarına karar verir; ancak sonuçların çocuğunuzla üzerinde anlaşmaya varıldığı bir şey olması daha iyidir. Mesela çocuğunuz oyuncaklarla ve oyun zamanı ile ilgili sağlıklı alışkanlık kurallarından birini bozarsa ve sonucunu sorarsanız, “Sanırım bir süre oyuncakla oynayamayacağım” şeklinde cevap verebilir. Bu yüzden çiğnenmiş bir kural yüzünden üzerlerine düşmek yerine, “Bu oyuncaklarla bir süre oynamamaya karar vermişsiniz gibi görünüyor” diyebilirsiniz. Çocuklar, yaratılmasına yardımcı oldukları kuralları ve sonuçları daha fazla kabul ediyorlar.

Kurallar her şeyi bir arada tutar ve çocuklarınızın sorumlu yetişkinler olmaları için yetiştirilmesine yardımcı olur. Bunları bebekler için formüle ederken, içinde ne olduğu üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz. Fakat 8 yaş ve üzeri çocuklar için ev kuralları koyarken onların da yanınızda oturmasını ve net sınırlar çizmesini sağlayın.

Ayrıca Okuyun:

Çocuğunuzun Evde Güvenliği İçin Kurallar
Hayatınızın Sorunsuz Devam Etmesini Sağlayacak Önemli Aile Kuralları
Çocuklar İçin Yenilikçi Ceza Fikirleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu