Eğitim

Çocukları Motive Etmek İçin Davranış Çizelgeleri Nasıl Kullanılır?

Yetişkinlerin bir şeyleri başarmak için yazılı hedefleri nasıl kullandığına benzer şekilde, davranış çizelgeleri, üzerinde ilerlemenin işaretlendiği yazılı hedeflerin çocukların versiyonudur. Çocuğunuzdan ne beklediğinizi ve onu ne kadar yaşadığını görsel olarak temsil etmek için harika bir araç olabilir. Çocuğunuz için bir tane yapmayı düşünüyorsanız, bu makalede davranış değiştirme çizelgeleri hakkında bilmeniz gereken her şey var.

İçindekiler

Davranış Çizelgeleri Nelerdir?

Davranış çizelgeleri, belirli sorumluluklar veya davranışlarla mücadele eden çocukları motive etmesi gereken ebeveynler ve öğretmenler için gerçekten yararlı araçlar olabilir. Tipik olarak 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklar için kullanılırlar ve her iyi davranış için bir ödül olarak üzerlerine yapıştırılmış çıkartmaların bulunduğu bir tablo kadar basit olabilirler. Yeni becerileri pekiştirmek veya çocuklara ödevlerini, ev işlerini yapmalarını hatırlatmak ve genel olarak olumlu davranışları teşvik etmek için kullanılabilirler.

Davranış Çizelgeleri Türleri

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak seçebileceğiniz birkaç farklı grafik türü vardır. İşte en popüler olanlar:

1. Etiket Tablosu

Bir çıkartma tablosu, üzerlerinde büyük renkli çıkartmalar bulunan büyük olma eğiliminde olduklarından, küçük çocuklar için ideal bir iyi davranış şemasıdır. Grafiği, başkalarının da görebileceği ve takdir edebileceği göze çarpan bir yere yerleştirirseniz iyi çalışır. En çok işe yarayan şey, aşılamaya çalıştığınız davranışla ilişkili parlak renkli bir kağıttır.

Bu nasıl kullanılır

Bir çıkartma tablosu kullanmak için, eğitilmeleri gereken önemli bir davranışı belirlemeniz gerekir. Grafik, takdir potansiyelinizin görsel bir temsilidir ve çıkartmalar somut takdir noktalarıdır. Lazımlık eğitimi, oyuncak toplama veya öğle yemeği gibi alanlarda ortalığı dağıtmadan istenen bir davranışı her öğrendiklerinde onlara bir çıkartma verin.

Ne Zaman Kullanılır

Etiket çizelgeleri, küçük çocuklar ve küçük çocuklar için en iyi sonucu verir, çünkü basit bir ödül, güçlü bir motive edici olarak hareket etmek için yeterlidir. Ayrıca çocuğunuzdan haritada yer alacak çıkartma türlerini ve beğendiği herhangi bir grafik malzemesini seçmesini isteyebilirsiniz.

2. Görev Tablosu

Ev işleri çizelgeleri daha büyük çocuklarla çalışır. Puan ve ayrıcalık kazanmak için her gün tamamlamaları gereken işlerin bir listesini içerirler. Küçük yaşta başladığında çocukların uzun vadede daha sorumlu olmalarına yardımcı olabilir.

Bu nasıl kullanılır

Bir angarya çizelgesi, üzerinde işaretlenmiş haftalık hedefler ve günler ile biraz daha ayrıntılıdır. Çocuğunuz her gün işini tamamladığında, o gün için bir onay işareti ve ne kadar iyi yapıldığına dair bir puan alır. Hafta sonu bir yıldız ve tam bir ödül alır. Ödül, ekstra oyun süresinden bir filme veya sevdiği bir şeye kadar her şey olabilir.

Ne Zaman Kullanılır

Ev işleri çizelgeleri her yaştan çocukla iyi çalışır. Ne kadar çalıştıklarını ve ne kadar harçlık kazandıklarını takip etmek yardımcı olur. Ayrıca bunun yalnızca harçlık almakla ilgili olmadığını, aynı zamanda bir sorumluluk olduğunu da açıkça belirtmelisiniz fakat çocuğunuzun ev işleri konusunda dırdırından kaçının.

3. Rutin Tablosu

Rutin bir çizelge, çocuğunuzun her gün takip ettiği bir programa benzer. Günlerini sabah, okul sonrası ve akşam rutini zamanlarına bölerek yapmak en iyisidir. Tablo, ödev, diş fırçalama, giyinme, oyun saatinden sonra okula gitme, uyumak için pijama giyme ve bağımsız olarak yapmasını istediğiniz diğer görevleri içermelidir.

  Besleyici Bir Ebeveyn Olmak İçin 10 İpucu

Bu nasıl kullanılır

Bir program, her yaştan çocuğun daha organize ve sorumlu olmasına yardımcı olabilir, böylece çocuğunuz bir programa uyabildiği kadar erken başlayabilir. Bir okul öncesi rutin çizelgesi, işleyebilecekleri basit öğeleri içerebilir. Daha büyük bir çocuk, elektroniği ne zaman kaldıracağı, ev işlerini ne zaman yapacağı ve ev ödevi zamanı gibi daha fazla ayrıntıya sahip olabilir.

Ne Zaman Kullanılır

Rutin çizelgeler tüm çocuklarla çalışır. Daha küçük çocuklar için, etkinlikleri tasvir eden resimler ekleyerek ve odalarına, belki kapının arkasına veya açıkça görülebilecek bir yere asarak tablonun daha çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Her gün uyulmalı ve düzenli olarak kontrol edildiğinden emin olunmalıdır.

4. Haftalık Davranış Tablosu

Haftalık davranış çizelgesi, özellikle bir alışkanlık oluşturmak veya bir veya daha fazla davranışı değiştirmeye çalışmak için kullanılır. “Ön kapıyı nazikçe kapat”tan “yatmadan önce ödevleri yapmaya” kadar her şey olabilir.

Bu nasıl kullanılır

Grafik belirli davranışlar için çalıştığından, öğeleri ikiden birine daraltmanız ve soldaki satırlarda bulundurmanız gerekir. Haftanın her günü için sağdaki sütunlar, istenen davranış her tekrarlandığında bir onay işareti veya gülen yüz alır.

Ne Zaman Kullanılır

Haftalık davranış çizelgeleri, fikri daha iyi kavrayabildikleri için daha büyük çocuklarla çalışır. Bir davranışta zorlanıyorlarsa, çizelgeyi sabah, öğleden sonra ve akşam olarak bölmek iyi sonuç verir.

Davranış Şeması Oluşturmak İçin İpuçları

İşte bir davranış çizelgesinin temelleri:

1. Ödüllendirmek için Yalnızca Birkaç Davranış Seçin

Özellikle işe başlarken, çocuğunuza bunu alışkanlık haline getirmek için ihtiyacınız olan şey basit bir çizelgedir. Yaşlandıkça her davranış için bir çıkartma tablosu yapabilir ve tabloları ait oldukları yere asabilirsiniz.

2. Değerli Bir Ödül Seçin

Son bir ödül verirken, çocuğunuzla en çok neye sahip olmak istediklerini tartıştığınızdan emin olun. Ay boyunca ne kadar iyi olduklarına bağlı olarak onları ara sıra şaşırtabilirsiniz.

3. Davranışlar ve Ödüller Arasında Bir Bağlantı Kurun

Ödüller, titizlikle takip edilen davranışlarla tutarlı olmalıdır. Gevşekliğe izin vermeyin, örneğin, dişlerini günde iki kez fırçalarlarsa hafta sonları dondurma yiyebilirler.

4. Kendi Grafiğinizi Yapın

Çocuğunuzu harita oluşturma sürecine dahil edin, böylece ona karşı bir yatırım ve sorumluluk duygusuna sahip olurlar. Kağıdı satın alın ve onu dekore etmek ve asmak için bir yer seçmek için zaman harcayın.

5. Grafiği Aşmak İçin Çalışın

Davranış dahil edildiğinde, çizelgeyi ve onunla ilişkili ödül mekanizmasını deneyin ve aşamalı olarak sonlandırın. Bu durum öğrenme sürecini güçlendirmeye ve serbest kalmasına izin vermek için iskeleleri kaldırmaya yardımcı olur.

Davranış Çizelgeleri Gerçekten Çalışıyor mu?

Davranış çizelgeleri, çocukların okul öncesi davranış çizelgelerinden ve elde etmeyi arzuladıkları altın yıldızlardan da anlaşılacağı gibi, kısa vadede çok iyi çalışır. Bunun nedeni, çocukların yetişkinlerin onayını ve iyi yapılmış bir işle gelen övgüyü sevmeleridir. Bununla birlikte uzun vadede, birçok eleştirmen, çocuklar için bir ödül şeklinde bir şey olmadıkça, çocukların yararlı davranışlarda bulunmayacaklarını iddia ediyor. Bunun nedeni, başardıkları bir görev için her ödül aldıklarında, dışsal olarak motive olmalarıdır. Böylece kendilerini bir hedefe doğru çekecek veya itecek bir şey beklerler. İlaveten içten gelen bir dürtü olan içsel motivasyon, maddi bir ödül beklemeden bir faaliyete girdiklerinde gelişir. İçsel motivasyonun öğrenme, hafıza, anlamlı arayış ve yaşam doyumu üzerinde uzun vadeli etkileri vardır.

  Çocuklara Başkalarına Karşı Saygılı Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Davranış Şeması ile Çocuğunuzun Başarılı Olmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocuğunuz için davranış çizelgesinin çalışmasına yardımcı olmak için aklınızda bulundurmanız gereken şeyler şunlardır:

1. Ulaşılabilir ve Yaşına Uygun Hedefler Belirleyin

Çocuğunuzun kendisi için belirlenen hedefe ulaşmakta zorlandığını fark ederseniz, hedefin gerçekçi veya yaşına uygun olup olmadığını inceleyin. Üç yaşındaki çocuğunuza beş yaşındaki bir çocuğa uygun bir görev verirseniz, tüm çabalarına rağmen başarısız olmaları şaşırtıcı olmamalıdır.

2. Kilometre Taşlarına Ayırın

Daha büyük bir hedef, her biri kendi ödülü olan daha küçük kilometre taşlarına bölünür. Son ödülü 30 yıldız olan dört yaşındaki çocuğunuza lazımlık eğitimi veriyorsanız, erken motivasyonlarını kaybederler. Görevin daha az göz korkutucu görünmesi için 10 yıldız için kilometre taşları belirleyin.

3. Son Ödülü Görünüme Yerleştirin

Son ödül uzun zamandır istedikleri yeni bir oyuncaksa, motivasyonlarını yüksek tutmak için her gün görebilmeleri için onu görünür bir yere koyun. Buzdolabının üstü veya ulaşamayacakları yüksek bir raf gibi bir yer seçin.

4. Övgüleri Ödül Olarak Kullanın

“Muhteşem bir iş, tatlım!” Maddi ödül yerine ara sıra iyi bir fikirdir. Onlara her zaman bir şeyler sunmak onları buna bağımlı hale getirebilir ve hoş olmayan bir alışkanlık geliştirebilir.

5. Anında Ödüller Sunun

Ödül gününde, ödül ne kadar büyük olursa olsun, dönüm noktasına veya hedefe ulaşılır ulaşılmaz ödülü onlara verin. Bu durum çizelge aracılığıyla kazanılan ödüllerle güçlü bir pozitif ilişki kurar. Ödülün ertelenmesi, sistemle ilgili motivasyonlarını düşürebilir veya hayal kırıklığına uğratabilir ve gelecekte buna katılmayı reddedebilirler.

6. Zaten Vermiş Olduğunuz Yıldızları veya Ödülleri Geri Almayın

Çocuğunuz bir sonraki hedef için kısa vadede kötü seçimler yapsa bile, kazandıklarını asla elinizden almayın. Bunun yerine, onlara hıçkırıkların yaygın olduğunu ve düzeltmek için çaba göstermeleri gerektiğini açıklayın.

7. Tutarlı Kalın

Kurallar üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra, onları görevin ortasında değiştirmekten kaçının. Tutarlılık bu işi yapmanın anahtarıdır.

Örnek Davranış Şeması

İşte çocuklar için örnek bir davranış tablosu. Bu çizelgeyi beğeninize göre değiştirin ve çocuğunuz için mükemmel davranış tablosunu oluşturun.

Üzerinde Çalışmaya Çalışacağım Davranışlar
Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
Giyin, yatağı yap
Arkadaşlarımla güzel konuş ve kavga etme
Akşam yemeğinden önce ödevini bitir
Oyuncaklarımı topla

Davranış çizelgeleri, çocukların ödül kazanmak için hedeflerine doğru çalışmasına yardımcı olmak için çok iyi motive edici araçlardır. Bununla birlikte onlara maddi ödüller vermek genellikle içsel motivasyonu engelleyebileceğinden, sunulan ödül türünde dikkatli olunmalıdır.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu