Eğitim

Yaramaz Çocuklarla Başa Çıkmak İçin 10 Faydalı İpucu

Ebeveynler olarak, ‘yaramaz’ bir çocuğunuz varsa, hoşgörü seviyeniz test edilecektir. Çocuğunuz koşarsa ve istekleri yerine getirilmezse ciğerlerinin tepesinde çığlık atıyor veya ağlıyor veya bağırıyorsa, soğukkanlılığınızı kaybeder ve onu azarlarsınız. Çocuğunuzun bu tarz davranışlarına neden olan neyi yanlış yaptığınızı da merak edebilirsiniz. Fakat endişelenmenize veya sabrınızı kaybetmenize gerek yok. Bu yaramaz davranışın nereden geldiğini anladıktan ve kendinizi suçlamayı bıraktıktan sonra, konuyu çok daha yapıcı ve şefkatli bir şekilde ele alabilirsiniz. Şimdi yaramaz çocuğunuzla nasıl başa çıkabileceğinize bakalım.

İçindekiler

Yaramaz Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin 8 Etkili İpucu

Bir Çocukta Yaramaz Davranışın Yaygın Nedenleri

Aşağıda belirtilenler, bir çocukta yaramaz davranışın birkaç nedenidir:

1. Beyinleri Geliştirmek

Hayal kırıklığı içinde, çoğu zaman küçük çocukların beyinlerinin hala gelişmekte olduğunu unutuyoruz. Çocuklarda öz düzenleme gibi beceriler, ebeveynlerin dikkatli ve tutarlı çabalarından sonra gelişir. Bu yüzden çocuğunuz uyarınızı dinlemiyorsa ve öfke nöbetleri geçiriyorsa veya size karşı geliyorsa, bunun nedeni beyninin özdenetimle ilgili bölgesinin henüz tam olarak gelişmemiş olması olabilir. Sabır ve tutarlı çabalar sizin tarafınızdan gereklidir.

2. Fiziksel Etkiler

Açlık, susuzluk, uykusuzluk veya hastalık yetişkinleri bile birçok yönden etkileyebilir ve onları sinirli yapabilir. Ve çocuklar için bu etkiler iki katına çıkar. Bu yüzden yorgun, aç veya çok fazla şekerleri varsa, daha aktif olma ve sonuç olarak hareket etme eğilimindedirler.

3. Çok Fazla, Çok Hızlı

Çocuğunuzun vücudunu ve zihnini aktif tutmak çok önemlidir fakat bunun da uygun dinlenme ile dengelenmesi gerekir. Bazen çocuğunuz aşırı uyarılma nedeniyle stresli hissettiğinde (sosyalleşme veya fiziksel aktivite nedeniyle olabilir), davranışı değişebilir. Öfke nöbetleri atabilir veya hiperaktif olabilir. Çocuklar hayatlarında iyi bir aktivite dengesine sahip olduklarında ve dinlendiklerinde, bu davranış azalacaktır.

4. Bağımsızlık İhtiyacı

Ebeveynler olarak çocuğunuzun bağımsız olmasını isteyebilirsiniz fakat çocuğunuz gerçekten tek başına bir şeyler yapmaya çalıştığında rahatsız olabilirsiniz. Bu yüzden yürümeye başlayan çocuğunuz kendi kıyafetini seçme konusunda inatçı olduğunda ve okula tuhaf bir şey giyerek gittiğinde, sabırlı olmaya çalışın. Karar ne kadar aptalca veya yanlış görünürse görünsün, onun sadece bağımsız olmayı öğrendiğini anlayın.

5. Ezici Duygular

Korku, üzüntü ya da hayal kırıklığı gibi güçlü duygular, alışkın olmadıkları ve genç yaşta bu tarz duygularla başa çıkmak için gelişmiş mekanizmalara sahip olmadıkları için çocuklara zarar verebilir. Bu yüzden çocuklar bunalınca öfke nöbetleri geçirebilir, bağırabilir, ağlayabilir veya zorlanabilirler. Bunlar çocukların duygularını ifade etme biçimleridir. Çocuğunuz nöbet geçiriyorsa, bağırıyorsa ya da ağlıyorsa, bu süre zarfında ona destek olmalı ve ona duygularıyla nasıl başa çıkacağını öğretmelisiniz. Çocuğunuza bu gibi durumlarda bağırmayın, yumuşak ve dengeli bir ses tonuyla konuşun.

  Çocuklarınıza Öğretecek 20 İyi Davranış

6. Enerjilerini Yakma İhtiyacı

Çocuklar genellikle yakmak için ihtiyaç duydukları çok fazla enerjiye sahiptir. Bisiklete binmek, koşmak veya dışarıda oynamak gibi sürekli fiziksel aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden çocuğunuz kıpır kıpırsa ve uyuması veya kestirmesi gereken bir zamanda aktifse, bu onun biraz enerji harcaması gerektiğinin bir işaretidir.

7. Tutarsızlık

Her ailenin, çocuklar için uymaları beklenen belirli temel kuralları vardır. Çocuğunuzun uyması gereken bir kuralı yoksa veya siz çocuğunuz için koyduğunuz kurallara hoşgörülü davranıyorsanız, çocuğunuz hüsrana uğrayabilir ve yaramazlık yapabilir. Bu yüzden çocuğunuz için kurallar ve beklentiler belirlerken tutarlı olun. Kendisinden ne beklendiğini bildiğinde daha iyi tepki verecek ve davranacaktır.

8. Ruh Haliniz

İnsanlar genellikle çevrelerindeki insanların ruh hallerinden etkilenirler. Bu yüzden çocuğunuza karşı olumsuz veya öfkeli davranışlar sergilerseniz, aynı davranışı yansıtabilir. Eğer onların yanında sakin ve sabırlıysanız, o da sizin çevrenizde aynısını gösterecektir.

9. Oyun Sevgisi

Çocuğunuz dışarı çıkmadan önce ayakkabılarınızı saklamak veya arabanın anahtarlarını saklamak gibi şakalar yapıyorsa, bunun nedeni, özellikle ebeveynleri ile oynamak için doğuştan gelen bir sevgisi olmasıdır. Bu durum dikkat çekme davranışının bir işaretidir ve çocuğunuzun onunla zaman geçirmenizi istediğini anlamalısınız.

10. Farklı Özellikler

Herkesin farklı özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bazı insanlar motive ve odaklanmışken, diğerleri şefkatlidir. Çocuklarda da durum aynıdır ve bu onların davranışlarını etkileyebilir. Yaramaz davranışlarıyla uğraşırken güçlü yanlarını bilmek önemlidir.

Bir Çocuğun Yaramazlığı Ebeveynleri Nasıl Etkiler?

Ebeveynler, bir çocuğun yaramaz davranışını yönetmeyi inanılmaz derecede sinir bozucu bulabilir. Fakat bazen bir çocuğun yaramaz davranışına neden olan ebeveynlerin davranışlarıdır. Bir çocuğun yaramazlığı bir ebeveyne şunları hissettirebilir:

  • Sinirli
  • Çaresiz
  • Yıpranmış
  • Korkmuş
  • Sempatik

Yaramaz Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Yaramaz çocuğunuzla başa çıkmanıza yardımcı olacak birkaç basit yönerge var. Yaramaz çocuklarla başa çıkmak için birkaç ipucu:

1. Sınırları Düzeltin

Çocuğunuzun söylediği her şeyi kabul etmeyin. Sınırlar belirleyin ve neye ihtiyacı olup olmadığına karar verme sorumluluğunu tamamen ona yüklemeyin. Öfke nöbetleri geçiriyorsa sert ama nazik olun, sonra ona böyle bir davranışla istediğini elde edemeyeceğini söyleyin.

2. Tutarlı Olun

Çocuklarınıza her gün farklı davranmayın. Bir gün çocuğunuza karşı katıysanız ve ertesi gün hoşgörülü olursanız, sizi ciddiye almaz. Mesela bir gün uzun süre televizyon izlemesine izin vermezseniz ve ertesi gün sadece meşgul olduğunuz için istediği kadar izlemesine izin verirseniz ve sessiz kalmasını isterseniz, bu size karışık bir mesaj gönderir. çocuk. Bu yüzden kuralları belirlerken ve uygularken tutarlı olun.

  Zor Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır

3. Çocuğunuza Biraz Bağımsızlık Verin

Çocuğunuzun yapması gereken her şeyi dikte etmeyin. Kendi kıyafetlerini seçme veya sütü nasıl içmek istediğine karar verme konusunda ona biraz bağımsızlık verin.

4. Ekran Süresini Sınırlayın

Sınırlama olmaksızın sürekli çizgi film izlemek, çocuklarda ajitasyonu artırarak onları aşırı heyecanlı ve yaramaz davranışlara meyilli hale getirebilir. Bu yüzden çocuğunuzun ne kadar süre TV izleyebileceği veya bilgisayarda oyun oynayabileceği konusunda sınırlar belirleyin.

5. Sonuçları Tanımlayın

Çocuğunuza yaramaz davranışının sonuçları hakkında bilgi verin. Sebepsiz yere sinir krizi geçirirse veya bağırırsa başının belaya gireceğini bilmesi gerekir. Ona bu tarz davranışların kabul edilemez olduğunu söyleyin.

6. Bir Öfke Krizi Karşısında Güçlü Durun

Çocuğunuz uzun süredir sürekli ağlıyorsa, isteklerine boyun eğmek isteyebilirsiniz. Fakat her ağladığında veya nöbet geçirdiğinde isteklerini yerine getirmeyin, çünkü bu onu uzun vadede sadece şımartacaktır. Ağlayarak veya bağırarak her şeyi elde edebileceğini düşünecek, bu yüzden onun ağlamasını görmezden gelmeyi öğren. Ağlamayı kendi kendine kesecek.

7. Dikkat

Bazen çocuklar anne babalarının dikkatini çekmek istedikleri için yaramaz davranışlar sergilerler. Çocuğunuzu sakince dinlemeyi öğrenin, ona neden böyle davrandığını ve bunu durdurmak için ne yapabileceğinizi sorun. Çocuğunuz düşünceli davranışınıza iyi yanıt verecektir.

8. Çığlık Atma

Öfkenizi kaybetmeyin ve çocuğunuza bağırmayın, bu, onun şu an için öfke nöbetini durdurmasına neden olacağı için ters etki yapar fakat gelecekte sizi taklit etmeyi de öğrenecektir.

9. Öfkenizi Çocuğunuzdan Çıkarmayın

Moraliniz bozuksa ve çocuğunuz düzgün davranmıyorsa, olumsuz duygularınızı ondan çıkarmayın. Çocuğunuza kusurlu değilken bağırırsanız, size kızar ve yaramazlık yapabilir. Sakin olun ve durumu sabırla ele alın. Çocuklar etkilenebilir; sakin davranışınız çocuğunuz tarafından fark edilecek ve öfke anlarında sadece sizi gözlemleyerek sakin kalmayı öğrenecektir.

10. Normal Bir Rutin Belirleyin

Çocuğunuzun okuldan tatili olduğunda, onun için düzenli bir zaman çizelgesi belirleyin. Bu durum uyulması gereken yasaları belirleyecek ve çocuğunuz katı bir rutine sahip olacağı için kendisini yaramazlık yapmaya mecbur hissetmeyecektir. Sabit bir uyku ve yeme rutini de belirleyin.

Kendi davranışınız çocuğunuzun davranışının aynası olacaktır, bu nedenle davranışınızın onun takip etmesi için ideal olduğundan emin olun. Ona karşı çok katı olmayın çünkü bu onu yaramaz ve gergin yapar çünkü sizin duygularınızı ve ondan beklentilerinizi anlamayacaktır. Çocuğunuza karşı açık ve şeffaf olmak, onun sürekli yaramazlık yapmamasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Çocuğunuzu besleyin, sevin ve saygı gösterin, o da aynı şekilde karşılık verecektir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu