Eğitim

Çocuklar İçin 12 Yenilikçi Ceza Fikri

Büyüyen, yaramaz çocuklarınız varsa ve sizi evin etrafında imkansız şeyler için koşturuyorsa, onlar şımarmadan önce ayağınızı yere basmanın ve onlara karşı biraz katı olmanın zamanı geldi. Ve bu, bazen yaramazlık yaparlarsa onları cezalandırmanız gerektiği anlamına gelir fakat ceza ile onları yendiğinizi kastetmiyoruz. Şaplak atmak ve bağırmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocuklarda davranışsal ve psikolojik sorunlara neden olabilir ve uzun vadede düşük benlik saygısı, saldırganlık ve stresle ilgili sorunlara neden olabilir.

İçindekiler

Çocuklarınız İçin 10 Yaratıcı Ceza Fikri

Ebeveynler olarak, çocukları cezalandırırken, cezanın çocuklarınızın sizden korkmasını sağlamadığını sıklıkla unuturuz; Çocuğunuzu cezalandırmanın tek amacı, çocuklara iyi davranışın önemini öğretmektir. İşte çocuğunuzu kendi iyiliği için cezalandırmanın birkaç yolu.

Bir Çocuğu Cezalandırmanın 10 Yaratıcı Yolu

Bir çocuğu öfkenizi kaybetmeden nasıl cezalandıracağınızı merak ediyorsanız, işte çocuklar için sert olmayan ve çocukların kurallara uymanın önemini öğrenmelerini sağlayacak en iyi 10 ceza:

Bir çocuğu öfkenizi kaybetmeden nasıl cezalandıracağınızı merak ediyorsanız, işte çocuklar için sert olmayan ve çocukların kurallara uymanın önemini öğrenmelerini sağlayacak en iyi 10 ceza:

1. Süreler

Çoğu ebeveyn, çocuklarına kötü davranışlar için mola verir, burada çocuklar sessizce bir köşede otururlar. Bununla birlikte çocuklar genellikle aktif olduğu için bazen boşta oturmak çocuklarla iyi çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda, ebeveynler çocuğunuzu yaramaz köşeye gönderdiğiniz, oturmak ve hiçbir şey yapmamak yerine çocuğun yaşına uygun bir görev aldığı ‘zamanları’ deneyebilir. Bu görevler bir şiiri ezberlemeyi, alfabedeki harfleri yazmayı, bir resmi renklendirmeyi veya matematik problemlerini çözmeyi içerebilir. Bu durum cezanın amacına hizmet ederken, çocuğa yapması için yararlı bir şey de verecektir.

2. Egzersiz

Bu durum özellikle egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsa, çocuğunuz için biraz istenmeyen bir ceza olabilir fakat çocuğa kötü davranışın sonuçlarını kesinlikle öğretecektir. Mesela çocuk birkaç kez yapma dedikten sonra kirli bulaşıkları masaya bırakırsa, ona 10 squat veya mekik yaptırabilirsiniz. Sosyal toplantılarda veya diğer halka açık yerlerde davranışları kötüyse, onlardan ip atlamalarını isteyebilirsiniz. Sonunda, gelecekte onlar için iyi olacak egzersiz yapmayı öğrenecekler. Fakat çocuğunuzda kas yorgunluğuna neden olabileceğinden bunu aşırıya kaçmayın.

3. Onlara Ev İşleri Yaptırın

Bitkileri sulamak, rafların tozunu almak, bulaşıkları kurutmak gibi 25 ila 30 işin bir listesini yapın. Her göreve puan verin. Mesela bitkileri sulamak 20 puan, bulaşık yıkamak 40 puan olabilir. Çocuğunuz şımarık bir velet oluyorsa ve kötü davranışları kontrolünüzden çıkıyorsa, cezasını tamamlayarak puan kazanması (ve özgürlüğünü) kazanması gerektiğini söyleyin. Mesela arkadaşlarıyla kavga ederse, arkadaşlarıyla tekrar oynamadan önce 150 puan kazanması gerekiyor. Bu şekilde onu disipline edersiniz ve ayrıcalığını geri kazanmak için ev işlerinde daha iyi olur.

  Çocuklarda İyi İşe Yarayan 10 Pozitif Disiplin Tekniği

4. Zamanlayıcı

Çocuğunuzun ödevlerini tamamlaması veya odasını temizlemesi gibi bir görevi bitirmesi çok uzun sürüyorsa, bir zamanlayıcı ayarlayın. Çocuğa, zamanlayıcı bitmeden çalarsa, iki gün boyunca çizgi film izleme veya bir günlüğüne arkadaşlarıyla oynamaya çıkma gibi bazı ayrıcalıkları kaybedeceklerini söyleyin. Bu durum çocuğu görevi zamanında tamamlamaya teşvik edecek ve yavaş yavaş düzenli bir alışkanlık haline gelecektir.

5. Alıştırma

Bu durum özellikle okul ödevlerinde sorun yaşayan veya okul sınavlarında düşük performans gösteren çocuklar içindir. Evde çok fazla pratik yapmalarına yardımcı olduğunuzdan emin olun. Çalışma sayfalarını yazdırın ve çocuklarınızın bunlar üzerinde çalışmasını sağlayın. Çocuğunuza, notları yükselene kadar, günde daha az oyun süresi anlamına gelse bile, bu konuyu çalışmak için fazladan zaman ayırması gerektiğini açıklayabilirsiniz. Bu onların konuyu öğrenmelerine yardımcı olacak ve onları azarlamak yerine onlara yardım ettiğiniz için mutlu olacaklardır.

6. Ceza Kavanozu

Çocuğunuzla tartışın ve yaratıcı cezaların bir listesini yapın. Ardından, bu cezaları kağıt parçalarına yazın ve bir kavanoza koyun. Çocuğunuz bir daha kötü davrandığında, ceza kavanozundan bir parça seçmesini ve üzerinde ne yazıyorsa onu yapmasını isteyin. Bu cezalar, çocukların yeni bir şeyler öğrenmelerine veya zamanlarını daha iyi kullanmalarına yardımcı olmalıdır. Çöpü dışarı atmak, bulaşıkları yıkamak, çamaşırları katlamak, dolabını düzenlemek veya bahçede ot toplamak gibi yapılması kolay cezalara örnek olarak verilebilir.

7. Soğuma Süresi

Çocuğunuz öfke nöbetleri geçiriyorsa veya evde yanlış bir şey yaptıysa, onu koşuya çıkararak veya varsa evcil hayvanını gezdirmeye göndererek soğumasını sağlayın. Bu onların sakinleşmelerine yardımcı olacak ve aynı zamanda ne yaptıkları hakkında düşünmeleri için onlara zaman tanıyacaktır. Geri döndüklerinde, neyi yanlış yaptıklarını ve nasıl düzeltmeleri gerektiğini sakince açıklayabilirsiniz. Sakinleşme zamanı aynı zamanda ebeveynin sakinleşmesine yardımcı olur, böylece çocukları öfkelerini kaybetmeden disipline edebilirler.

8. Dağınıklığı Toplayın

Bu durum çocuğunuzun ortalığı karıştırdıktan sonra ortalığı toplamasını sağlamanın etkili bir yoludur. Mesela çocuğunuz odasında oyuncak veya sanat malzemeleri bırakırsa, o oyuncakları alın ve saklayın. Çocuğunuza, kendi kendini temizleyene kadar bu sanat malzemelerini kullanma veya oyuncaklarıyla oynama ayrıcalığını kaybedeceğini söyleyin.

  Bağırmadan Ebeveynlik Yapmanın 12 Etkili Yolu

9. Dövüşe Yasak Alanlar

Dövüşe yasak alanlar, aslında, çocukları ile sürekli kavga eden bir sorunu olan ebeveynler içindir. Evin belirli alanlarını dövüşe yasak bölgeler olarak belirleyin. Bu alanlara en sevdikleri posterleri veya çizgi filmleri yapıştırsınlar ve kuralın bu görüntülerin önünde tartışamayacakları olduğunu söylesinler. Bu durum kavga sayısını azaltacak ve daha iyi geçinmenin bir yolunu bulmalarına yardımcı olacaktır. Bu kuralı çiğnerlerse, onlar için cezalar belirleyin. İşte çocukları cezalandırmak için bazı örnekler – kardeşlerine 5 dakika sarılın veya 2 gün kardeşlerinin işlerini yapın. Bu onların daha iyi bağ kurmalarına yardımcı olacak ve bu sürekli kavgalar yüzünden baş ağrınız olmayacak.

10. Erken Yatma Zamanı

Bu hem küçük hem de daha büyük çocuklar için iyi çalışır. Çocuklar oynamayı sever ve uyumaktan nefret eder. Bu yüzden yaramazlık yaparlarsa, onlara oyun sürelerinin kısalacağını ve erken yatmaları gerektiğini söyleyin. İyi davrandıkları günler onlara ekstra oyun zamanı verir.

11. Rol Değiştirme

Eğlenmek için oynanan rol değiştirme oyununun farkında olmalısınız fakat bu işi ceza olarak yaparken, çocuğunuza temizlik, çamaşır yıkama, paspaslama, süpürme gibi sıkıcı bulduğu işlerinizden birini yaptıracaksınız ve siz çocuk gibi davranacak. Roller değiştiğinde çocukların tamamen dışarı çıkmaması için bazı temel ve mola kuralları önceden ayarlanabilir. Bir yetişkini canlandıracaklarsa kendilerinden ne beklendiğini bilmeliler.

12. Şişedeki Mermerler

Ağzı bilyeleri düşürecek kadar geniş olan bir cam şişe veya tercih ettiğiniz büyüklükte bir kavanoz tutabilirsiniz. Kalıcı bir işaretleyici ve bir ölçüm ölçeği kullanarak her 2 ila 3 inçten sonra bir işaret yapın. Her puanda çocuğun kaybedeceği bir ayrıcalık olacaktır. Şimdi, çocuğunuzun sahip olduğu kötü davranışların geçmişine bağlı olarak, aynı hatayı her yaptığında şişeye kaç bilye girmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz. Ve geçtiği her işaret, bir ayrıcalık kaybedecek. Çocuk, hedefle buluşmaktan ve ayrıcalıklarını kaybetmekten kaçınmak için bir noktada davranışını düzeltmeye zorlanacaktır.

Çocukların çok sert olmayan, davranışlarını düzeltmeye ve ebeveynlerini dinlemeye teşvik eden bir şekilde disipline edilmesi gerekir. Cezalar çocuklar için aşağılayıcı olmamalıdır; bunun yerine, çocuklara zamanlarını daha iyi kullanmayı ve iyi davranışın değerini öğrenirken yeni bir şeyler öğrenmeyi öğretmelidirler. Bu yüzden bu makaledeki yenilikçi cezalar için bu ipuçlarını deneyin ve çocuğunuzun davranışını iyileştirmeye yardımcı olup olmadıklarına bakın.

Ayrıca Okuyun: Çocukların Sizi Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız – En İyi 12 İpucu

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu