Eğitim

Ebeveyn ve Çocuk Arasındaki Kuşak Boşluğunu Doldurmak için 6 İpucu

Ebeveynler ve çocukları arasındaki yaşlar, birbirlerinden farklı bir kültürde en etkileyici yıllarını yaşayacak kadar büyüktür. Ergenlik genellikle insanların çevrelerindeki toplumdan en çok etkilendikleri dönemdir ve dünyamız gelişmeye ve değişmeye devam ederken, işler nadiren aynı kalır ve ebeveynler ve çocukları arasında nesil farklılıklarına neden olur.

İçindekiler

Kuşak Boşluğu Nedir?

Zaman sürekli ilerlediği ve değişim kaçınılmaz olduğu için her nesilde değerler, zevkler ve hayata bakış açısı farklıdır. Kuşak farkı denilen işte bu farktır. Bu genellikle iki kuşak arasında iletişim ve anlayış eksikliğine neden olur, çünkü dünyaya bakışları ergenlik döneminde toplumun nasıl işlediğine göre şekillenir.

Ebeveynler ve Çocuklar Arasında Neden Kuşak Farkı Var?

İşte ebeveynler ve çocuk arasındaki nesil farkının birkaç nedeni:

1. Anlayış Eksikliği

Farklı nesiller bazen farklı bir dil konuşuyor gibi görünüyor. Anne babaların büyüdüğü dönemden çocukların zamanına kadar toplumdaki değişimler nedeniyle, düşünme biçimleri ve normal olarak gördükleri şeyler bile farklı olma eğilimindedir.

2. Hatalar Nadiren Tolere Edilir

Ebeveynler genellikle hataları hoş görmezler ve çocuklarına azarlama eğilimindedirler. Çocukların hayatta öğrenmek ve büyümek için hata yapmaları gerekir fakat bunun için yalnızca cezalandırılırlarsa, bu uçurumu genişletir ve uygun iletişim eksikliği yaratır.

3. Çocuklardan Kopya Olması Beklenir

Ebeveynlerin genellikle çocukları için hayalleri vardır ve çoğu zaman, çocuklarının ne istediğini dikkate almadan onları bu yönde zorlama eğilimindedir.

4. Çok Fazla Karşılaştırma

Çocukları birbirleriyle ve hatta çocukken nasıl olduğunuzla karşılaştırmak, aradaki farkın artmasının bir başka nedenidir. Bu genellikle kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine neden olur ve daha önce sahip olabilecekleri herhangi bir coşkuyu yok edebilir.

5. Yetersiz Etkileşim

Yetişkin olmanın getirdiği sorumluluklar ve iş hayatının getirdiği stres nedeniyle, ebeveynler genellikle çocuklarıyla her gün yeterince vakit geçiremeyecek kadar yorgun hissederler. Bu durum nesil farkını genişleten bir iletişim ve etkileşim eksikliğine neden olur.

  Çocuklarda Utangaçlıkla Nasıl Başa Çıkılır? Üstesinden Gelme Yolları

Ebeveynler ve Çocukları Arasındaki Kuşak Farkı Nasıl Kapatılır?

İşte ebeveynler ve çocukları arasındaki nesil farkını kapatmaya yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Açık fikirli olun

Çocukların düşünme şekli ebeveynlerinkinden farklıdır. Ebeveynler genellikle, çocuklarının şu anda bulunduğu yaşta oldukları için, çocuklarının nasıl düşündüğünü anladıklarını hissederler. Gerçek şu ki, o zamanlar dünya ve yaşam biçimi şimdikinden farklıydı ve zihniyetleri çok farklı olacak ve ayrıca bazı ebeveynler için şok edici olabilir. Bu yüzden açık fikirli olmak ve onların sizin yaşlarındaki gibi olmaları gerektiğini varsaymamak çok önemlidir. Aynı zamanda, toplumda kabul edilebilir olan ve dolayısıyla sizin aynı yaştayken çocuğunuz için kabul edilebilir olmayan bazı şeyler olduğunu da anlamalısınız. Özellikle ebeveynlerin çocuklarını daha iyi anlayabilmeleri için açık fikirli olmaya çalışması gereken alanlarda.

2. iletişim

Her gün çocuklarınızla iletişim kurmak için zaman ayırmak çok önemlidir. Günün sonunda birbirinizin günü hakkında konuşmak gibi basit bir hareket, birbirinizi tanımanıza ve diğerinin etrafında özgürce konuşmayı kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Çocukların, ebeveynlerine herhangi bir konuda yaklaşabileceklerini bilmeleri gerekir; bu, sonuçta ebeveynlerinin içini rahatlatabilecek bir şeydir, çünkü çocuklarının önemli şeyleri saklaması konusunda endişelenmelerine gerek yoktur.

3. Dinle

Ebeveynler, çocuklarına kesintisiz konuşmaları ve söyleyeceklerini dinlemeleri için zaman tanımalıdır. Çocuğunuzun düşüncelerini ve fikirlerini öğrenmek, onun ne istediğini veya sizin için önemli olduğunu hissetmesini sağlar, bu da size eskisinden çok daha yakın hissetmesini sağlar. Sadece konuşmalar ve dersler yerine aynı zamanda dinleyen bir ebeveyne sahip olmak, çocuğunuza karşılığında sizi dinlemesi için daha fazla cesaret verecektir.

4. Anlayın

Dinlemeyle birlikte anlayış gelir ve bu, kendinizi çocuğunuzun yerine koymayı ve nasıl hissettiklerini ve size söylediklerinden ne istediklerini anlamaya çalışmayı öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir. Çocuğunuzun nereden geldiğini anlayabilirseniz, o kuşak farkını bir nebze de olsa kapatabilirsiniz.

  Ebeveyn Çocuk İlişkisi - Sağlıklı Bir Bağ Kurma Yolları

5. Koşulsuz Sevgi

Aşkın sınırları aşmanın ve harekete geçtiğinde insanları bir araya getirmenin bir yolu vardır. Bu yüzden çocuklarınıza onları ne kadar sevdiğinizi gösterin. Sizden aldıkları bu koşulsuz sevgi ve destek çok cesaret verici ve çocukları aynı sevgiyi ve anlayışı göstermeye daha meyilli hale getiriyor.

6. Uzlaşma

İnsanlar birbirlerine ne kadar yakın olurlarsa olsunlar bazı konularda anlaşamayabilirler. Ebeveynler ve çocuklar farklı değildir; ancak, onları kendi düşünce tarzınıza zorlamak veya istemedikleri halde sizin istediğinizi yapmaya zorlamak yerine, mümkün olduğunda uzlaşmayı öğrenin. Çocuklarınızla birlikte ayaklarınızı yere basmanız gereken zamanlar olur fakat her hareketini dikte etmek yerine bir uzlaşmaya varmak, onları size daha da yaklaştıracak ve bu nesil farkını biraz daha azaltacaktır.

Ebeveynler ve çocuk arasındaki kuşak farkıyla ilgili bu makale, çocuğunuzla daha iyi bir ilişki kurmakta zorlanıyorsanız tam da ihtiyacınız olan şey. Kendi düşünce ve fikirlerine sahip olduklarını anlamanın önemli olduğunu, sabırlı ve sevgi dolu olmanın ebeveyn ve çocuk arasındaki mesafeye neden olan nesil farkını kapatmaya yardımcı olacağını unutmayın.

Ayrıca Okuyun:

Çocuklar İçin Pozitif Disiplin Stratejileri
Çocuğunuza İnsanlığı Öğretmenin Etkili Yolları
Ebeveynlerin Kaçınması Gereken Olumsuz Disiplin Teknikleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu