Eğitim

Çocukların Siber Zorbalıkla Başa Çıkmalarına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Hayatın üzücü gerçeği, büyüme sürecinde birçok çocuğun bir noktada zorbalığa maruz kalmasıdır. Zorbalık birçok farklı biçimde kendini gösterebilir fakat temel ilke birini zorlamak veya korkutmaktır. Mutlak bir kural olmasa da, genellikle savunmasız olarak karşılaşabilecek çocukların başına gelir. Zorbalık, birçok kişilik sorununa yol açan bir dizi fiziksel fakat daha da önemlisi, uzun vadeli zihinsel ve duygusal etkilere sahip olabilir. Teknolojinin ortaya çıkışı ve hayatımızın artık sosyal medya tarafından nasıl tüketildiği ile birlikte zorbalık, siber zorbalık adı verilen bir fenomende çevrimiçi olarak yerini aldı. Daha da kötüsü olmasa da, zorbalık kadar kötüdür ve çocuğunuzun zihinsel sağlığına zarar verebilir. Dünyanın her yerinde çocukların siber zorbalık nedeniyle intihara yenik düştüğü çok sayıda vaka oldu ve bu kesinlikle kabul edilemez. Bu konuyu daha fazla anlamak ve çocuklar için siber zorbalığı nasıl durdurabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Siber Zorbalık Nedir?

Belirtildiği gibi, teknoloji günümüzde medyayı tüketme biçimimizi devraldı. İhtiyacınız olan her türlü bilgi adeta parmaklarınızın ucunda. Siber zorbalık, başka bir kişiyi tekrar tekrar üzmek, sinirlendirmek, endişelendirmek veya korkutmak için dijital medya ve iletişim araçlarının kullanılmasıdır. Bu zorbalık, incitici veya tehdit edici kısa mesajlar, sosyal medyada utanç verici fotoğraflar, kişisel bilgilerinin ifşa edilmesi vb. şeklinde tezahür edebilir. Siber zorbalık yetişkinler arasında fark edilse de, gençler arasında da yaygın bir olgudur ve mutlaka yapılması gerekir. bu tarz olaylardan kaçınmak için çevrimiçi etkinliklerini takip edin.

Çocuklar Neden Siber Zorbalık Yapar?

Geleneksel zorbalık gibi siber zorbalığın da çeşitli nedenleri ve var olma biçimleri vardır. Konsepti daha iyi anlamak için, ilk etapta çocukların bunu neden yaptığını anlamak gerekir. Çocukların siber zorbalığa maruz kalmasının bazı nedenleri şunlardır:

1. intikam

Dünya genelinde siber zorbalığa maruz kalan çocukların sayısı arttıkça, bazı işkencecilerin çevrimiçi ortamda başkalarına zorbalık yapmasının nedeni intikam alma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Yaşadıkları bir adaletsizliğe karşı bir çeşit misilleme olabilir. Başkalarına siber zorbalık yaparak, yaşadıklarına dair bir haklılık duygusu kazanırlar.

2. can sıkıntısı

Zaman doğru yönetilmezse can sıkıntısı kendini zorbalık şeklinde gösterebilir. Hayatlarına biraz drama ve heyecan katmak için çocuklar siber zorbalığa başvuracaklar. Aynı zamanda, ebeveynlerin gözetimi ve dikkati olmadığında da olur.

3. Kıskançlık

Bazı siber zorbalar, sosyal olarak popüler olarak algılanabilecek diğerlerine zorbalık yapar. “Onları bir adım aşağı çekmek” için, bir kişi veya grup siber zorbalığa maruz kalabilir.

4. Sürü Zihniyeti

Pek çok çocuk siber zorbalığın herkesin yaptığı bir şey olduğunu düşünür ve buna bizzat katılır. Bunu yapan bir grup çocuğa uyum sağlamak için kendini şımartabilirler.

5. Hesap Verebilirlik Eksikliği

Siber zorbalar genellikle klavyelerinin ve ekranlarının gizliliğinin ardında kimsenin bunu yaparken onları yakalayamayacağını düşünür. Bu sahte güvenlik duygusu, onlara sık sık kendilerini şımartmak için daha fazla cesaret verir.

6. Empati Eksikliği

Siber zorbalar, bir bütün olarak toplum tarafından övülen bir özellik olan empatiden yoksundur. Akranlarınızı ve onların nasıl hissettiklerini önemsememek, bilemek için yanlış bir özelliktir ve eylemler için hiçbir pişmanlık duygusuna yol açmaz.

7. Güç Açlığı

Bir çok siber zorba da başka birini aşağılayarak güçlü olma duygusunun peşinden koşar. Popüler veya çekici olan çocuklar, başkalarını farklı hissettirebilir ve onlarla dalga geçebilir.

  Çocuklara Öz Kontrol Nasıl Öğretilir - İpuçları ve Aktiviteler

Siber Zorbalık Çocukları Nasıl Etkiler?

Siber zorbalığın sonuçları geniş bir yelpazeye sahiptir. Çocuklar farklı durumlara farklı tepkiler verir ve zorbalığın yoğunluğu da değişebilir. Siber zorbalığın çocuğunuz üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği bazı yollar şunlardır:

1. Güvensiz ve Güçsüz Hissetmek

Çoğu siber zorba anonim olduğundan, kurbanın tanıdığı biri olsa da, kurbana zorbalık yapan kişi veya grubu belirtmek zor olabilir. Zorbalık onları sosyal medya ve internet aracılığıyla evlerine kadar takip ettiğinden, bilinmeyenin korkusu çocukların kendilerini güvensiz ve güçsüz hissetmelerine neden olur.

2. Bunalmış Hissetmek

Okulda veya evde herhangi bir şey yaparken sürekli endişe duymak, çocukların üstesinden gelmesi gereken çok şey olabilir. Bu durum zorbaların sayısı da arttığında çoğalır.

3. Aşağılanmış Hissetmek

İnternetle ilgili sorun, bir şeyler çevrimiçi olarak yayınlandıktan sonra siber uzayda sonsuza kadar var olmalarıdır. Teknoloji meraklısı çocuklar bunun farkındalar. İnternette utanç verici fotoğraflara veya videolara sahip olmak, çocukların kendilerini aşağılanmış hissetmelerine neden olabilir.

4. Kendine Değer Eksikliği

Siber zorbalar genellikle çocukları görünüşleri için hedefler. Bir çocuk çok şişman ya da çok zayıf, çok uzun ya da çok kısa vb. için bir hedef olabilir. Siber zorbalar her şeyi seçerler ve bu da özsaygı ile ilgili ciddi bir soruna yol açabilir.

5. İzole ve Dışlanmış Hissetmek

Zorbalığa uğramak aynı zamanda okuldaki aktivitelerden ve spordan dışlanmaya da yol açabilir ki bu talihsiz bir durumdur çünkü çocukların kendilerini izole ve yalnız hissetmelerine neden olur. Hepimiz gençlerin kaba olabileceğini biliyoruz fakat kimse bu şekilde hissettirilmemeli.

6. Depresyon

Siber zorbalığın daha ciddi etkileri arasında depresyon yer alır. Zorbalığa uğrayan çocuklar genellikle baş ağrısı, mide ağrısı vb. gibi fiziksel belirtiler gösterirler. Sürekli kaygı ve stres, zor bir depresyon dünyasına dönüşebilir.

7. İntihar Düşünceleri

Siber zorbalık intihar riskini artırır. Sürekli işkence gören çocuklar, artık bununla baş edemeyecekleri bir doyum noktasına ulaşırlar. İntihar bazen tüm bunlardan kurtulmanın tek yolu gibi geliyor.

Çocuğunuzun Siber Zorbalığa Uğradığının İşaretleri

Siber zorbalığı önlemek için ebeveynlerin, çocuklarının tüm çevrimiçi etkinliklerinin zirvesinde olmaları ve yaşamlarına dahil olmaları gerekir. Çocuklar narin yaratıklardır ve ebeveynlerinin rehberliği onların güçlü karakterler oluşturmalarına yardımcı olur. Çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kaldığını düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler şunlardır:

  • Mesajları veya e-postaları cevaplarken gergin görünüyor
  • Rastgele mide ağrıları ve baş ağrıları
  • Ani kilo kaybı veya alımı
  • Açıklanamayan öfke veya depresyon
  • Okula gitmek istemiyor gibi görünüyor
  • Stresli ve endişeli görünüyor
  • İntihar düşünceleri veya girişimleri

Ebeveynler Siber Zorbalık Durumuna Ne Zaman Karışmalıdır?

Çocuklar, utandıkları veya utandıkları için zorbalığa maruz kaldıklarını ebeveynlerine söylemeyebilirler. Ayrıca ebeveynlerin dahil olmasının işleri daha da kötüleştirebileceğini hissedebilirler. Çocuğunuzun siber zorbalığa uğradığını veya siber zorbalığa maruz kaldığını öğrenirseniz, müdahale etme zamanı gelmiştir. Çocuğun ne tür bir sonuç istediğine bağlı olarak, çocukla en iyi hareket tarzı hakkında konuşmak iyi bir yaklaşımdır. Çocukları arkadaşlarını ve akranlarını kendileri için harekete geçmeye teşvik etmek, bir zorbayı önlemenin iyi bir yoludur, çünkü bir zorbanın çalışma şekli kurbanı izole etmeyi içerir. Fakat çocuğun güvenliğine yönelik gerçek bir tehdit varsa, derhal ilgili makamlarla iletişime geçilmelidir.

  Çocuklarınızın Hayata Karşı Olumlu Bir Tutum Geliştirmelerinin 8 Yolu

Çocukları Siber Zorbalığa uğruyorsa Ebeveynler Ne Yapmalıdır?

Çocuklarının siber zorbalığa uğraması durumunda ebeveynlerin izleyebileceği bazı adımlar şunlardır:

1. Duygularınızı kontrol edin

Kızgın, utanmış ve suçlu hissetmek normaldir fakat ebeveynler sorunun kendileri değil, çocukla ilgili olduğunu anlamalıdır. Ebeveynler, duygularının onları ele geçirmesine izin vermemelidir.

2. Oturun ve konuşun

İlgili makamlar dışında siber zorbalığı en son öğrenen kişinin ebeveyn olma ihtimali olabilir fakat çocuğun onlara her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu unutmamaları gerekir. Sakin ve huzurlu bir ortamda oturmak, çocuğun talihsizliği paylaşacak kadar güvende hissetmesine kesinlikle yardımcı olacaktır.

3. Neden yaptıklarını öğrenin

Zorbayla empati kurmaya çalışın ve neden böyle bir şey yapmış olabileceklerini anlayın.

4. Durumu dikkatli bir şekilde ele alın

Bu çok hassas bir dönemdir ve yaklaşıma karar verirken ebeveynler bu konudaki tüm detayları düşünmeli ve farkında olmalıdır.

Ebeveynler Siber Zorbalığı Nasıl Bildirebilir?

Ebeveynlerin siber zorbaları bildirebileceği bazı yollar şunlardır:

  • Bunu çevrimiçi servis sağlayıcıya bildirin. Buna, sosyal medya web sitelerinde kötüye kullanım koşullarının bildirilmesi de dahildir.
  • Konu çok daha ciddiyse, yetkilileri dahil etmekten korkmayın. Şiddet tehditleri, çocuk pornografisi paylaşımı, takip, taviz verme amaçlı fotoğraf veya video yükleme vb. faaliyetler olduğunda derhal polise haber verilmelidir.
  • Veliler de konuyu okula bildirmeyi seçebilirler. Günün sonunda, çocuğunuzun iyiliğinden okul sorumludur ve eğer gerekli önlemleri almazlarsa, bu bir sorundur.

Siber Zorbalığı Önleme

Siber zorbalıktan korunmanın çeşitli yolları vardır. Onlardan bazıları:

1. Araştırma

Siber zorbalığı önlemenin iyi bir yolu, onu araştırmak ve tam olarak nasıl çalıştığını anlamaktır. Onlarla başa çıkmak için daha donanımlı olmak için uyarı davranışlarını öğrenerek zorbadan bir adım önde olun.

2. Gizlilik Ayarları

Sosyal medyadaki gönderilerinizi her zaman özel veya kişisel olarak tanıdığınız arkadaşlarınız için yaptığınızdan emin olun. Zorbalar herkese açık hesapları seçme eğiliminde olabilir ve olacaktır ve konum ayarları kapatılmadığında bu daha büyük bir sorundur.

3. Fotoğraflar

Çevrimiçi olarak sızdırılırlarsa sizi üzebilecek, taviz veren fotoğraflarınız olmadığından emin olun. Siber zorbalar, sizi kötü göstermek için cinsel içeriği dolaştırma eğiliminde olacaktır ve medyanıza çok dikkat ederek bundan kaçınılabilir.

4. Sosyal Medyadan Çıkış Yapmak

Kütüphaneler veya diğer yerler gibi halka açık bilgisayarlarda, sosyal medya hesaplarınızdan çıkış yaptığınızdan emin olun, aksi takdirde bir zorba eline geçer ve ortalığı mahveder.

Hepimiz, fiziksel veya zihinsel veya her ikisi de olsa, her türlü zorbalığın kesinlikle kabul edilemez olduğu konusunda hemfikir olabiliriz.. Çocuklara siber zorbalık hakkında bilgi vermek, onları hazır tutmanın iyi bir yoludur ve ayrıca başka birine zorbalık yapmanın doğru olmadığını anlamanıza yardımcı olur. Zorbalık ve zorbalıktan kurtulmak birkaç yıl sonra olabilir fakat şimdilik, siber zorbalıktan çok fazla etkilenmediğinizden emin olmak için adımlar içeren makalemizin siber zorbalıkla başa çıkmanız için kullanışlı olduğunu umuyoruz. En iyisi ve güvende ol!

Ayrıca Okuyun:

Evde Zorba Nasıl Tespit Edilir?
Hakimiyet ve Zorbalık Arasındaki Fark
Çocuklarda Zorbalık – Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu