Eğitim

TikTok Çocuklar İçin Güvenli mi? Ebeveynler İçin Rehber

Herkes sosyal medyaya kafayı takmış durumda ve en son uygulamalara ayak uydurmaya yönelik artan istek, dünyayı kasıp kavuruyor. Küçük çocuklar, zaman zaman teknolojide ortaya çıkan bu heves ve trendlerden aynı şekilde etkilenir ve TikTok, her yaştan insanın çılgına döndüğü böyle bir uygulama! Çocuğunuz TikTok’un büyük bir hayranı mı yoksa küçük çocuğunuzu TikTok dünyasıyla tanıştırmayı mı düşünüyorsunuz? Pekala, senaryo ne olursa olsun, onun hakkında kapsamlı bir fikir vermek için buradayız. Bu yazıda, bu uygulamanın çocuğunuz için ne kadar güvenli olduğundan ve siber suçların sürekli arttığı dünyada çocuğunuzu güvende tutmak için ebeveyn olarak almanız gereken önlemlerden bahsedeceğiz. Bunu ve daha fazlasını içeriden görmek için okumaya devam edin!

İçindekiler

TikTok Nedir ve Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi olarak sunulan diğer birçok sosyal medya ağı uygulaması gibi, TikTok da Çin’de geliştirilen böyle bir uygulamadır. Bu uygulamayı Android veya iOS cihazınıza indirebilirsiniz. Bu uygulama, 2018 yılında ‘Müzikal’ adlı ABD merkezli bir uygulamayla birleştirildi ve o zamandan beri bu uygulama sosyal medya platformunu fırtına gibi estirdi. Bu uygulama işlevseldir ve dünya çapında yaklaşık 150 ülkede ve yaklaşık 75 farklı dilde mevcuttur. Kullanıcı olarak 3 ile 60 saniye arasında değişen bir video yükleyebilirsiniz. 2018 itibariyle, uygulama dünya çapında yaklaşık 500 milyon kullanıcıya sahiptir ve bu sayı sürekli artmaktadır.

Bu ücretsiz uygulama, videolarınızı telefonunuzdan izlemenizi, oluşturmanızı ve hatta forumda paylaşmanızı kolaylaştırır. Halihazırda mevcut olan içerik üzerinde dudak senkronizasyonu yapabilir, biraz dans edebilir veya viral olabileceğini düşündüğünüz her şeyi yapabilirsiniz. Bu uygulamanın bir nevi dijital karaoke olduğunu söylemek yanlış olmaz. Videolarınızı veya bu tarz diğer içerikleri yayınlamak istiyorsanız uygulamaya kaydolmanız gerekir. Bir e-posta hesabı, Facebook kimliği veya başka bir medya sosyal medya kimliği ile kaydolmak da işe yarar.

Video oluşturmak ve yüklemek için videonuzu kaydedebilir veya diğer popüler sesleri veya müzikleri kullanabilirsiniz. Hiçbir şey yüklemek istemeseniz bile, dünyanın her yerinden diğer kullanıcılar tarafından yayınlanan videoları görüntüleyebilirsiniz. Diğer kullanıcıların videolarını veya gönderilerini takip edebilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz ve aynı şey profiliniz için de geçerlidir. Ayrıca paylaştığınız videoları yalnızca arkadaşlarınızın veya onayladığınız kişilerin beğenebileceği, paylaşabileceği veya yorum yapabileceği profilinizi gizli tutma seçeneğiniz de vardır. Fakat herkese açık bir profil seçerseniz, dünyanın herhangi bir yerinden herkes videolarınızı görüntüleyebilir, paylaşabilir veya yorum yapabilir.

TikTok eğlenceli bir uygulamadır ve çoğunlukla küçük çocuklar ve yetişkinler tarafından keyifle izlenebilecek eğlenceli içerikler içerir. Bu yüzden bu uygulama gençler arasında giderek daha popüler hale geliyor ama aynı zamanda değerli zamanlarının çoğunu da tüketiyor. Bu yüzden ebeveynlerin bu uygulamanın kullanımını derecelendirmesi ve kullanımını izlemesi önemlidir.

  Çocuğunuzun Mizacını Anlamak

Bir Çocuğa Hangi Yaşta TikTok Kullanmasına İzin Verilebilir?

Şimdiki yaştaki çocuklar, çocukları da cezbetmek zorunda olan şiddetli sosyal medya saplantısının ortasında doğuyor. Çoğu çocuk sosyal medyada önemli miktarda zaman harcıyor. Çocuğunuzun uygulamayı hangi yaşta kullanmaya başlaması gerektiği konusunda endişeleriniz varsa, TikTok’un 13 yaşındaki bir çocuğun onlarla hesap yapmasına izin veren bir politikası vardır. Bununla birlikte bazen üzerinde hiçbir kontrolünüz olmayan yetişkinlere yönelik içerik açılır ve bu, daha küçük yaştaki çocuklar söz konusu olduğunda, çocuğunuzu genç yaşta aşırı maruz kalma riskine sokabilir. Bu düzenlemelere ve tehditlere rağmen, forumda birçok genç ve ergenlik öncesi kullanıcı var. Bu yüzden TikTok’un 8 yaşındakiler için güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, küçük bir çocuk uygulamayı kullanıyorsa veya videoları izliyorsa, ona bir yetişkinin eşlik etmesi önerilir.

Ebeveynler TikTok Kullanırken Neden Çocuklarına Göz Atmalı?

TikTok’un her yaş grubundan ve her türden insanı eğlendiren eğlenceli bir uygulama olduğuna şüphe yok. Fakat büyüyen genç zihinler için bir tehdit oluşturduğunu anlamak zorunludur. Bu yüzden TikTok ve çocuklar söz konusu olduğunda veya başka bir deyişle, çocukları aşağıdaki nedenlerden dolayı uygulamayı kullanırken ebeveynlerin dikkatli olması gerekir:

 • Bizi mahveden ilk ve en önemli endişe bağımlılıktır. Kullanımı kısıtlamazsanız, çocuğunuzun uygulama için bir bağımlılık geliştirme olasılığı vardır. Uygulama, belirli bir süre kullandıktan sonra izleyiciye bir mola verme özelliğine sahiptir fakat ebeveynlerin bunu izlemesi gerekir.
 • TikTok’un herhangi bir yasa dışı veya yasa dışı içeriği platformdan kaldırma politikası olmasına rağmen, yüklemeler çok sayıdadır ve sistemden silinmesi biraz zaman alabilir. Bu yüzden çocuğunuzun ne tür içerikler izlediğine dikkat etmelisiniz.
 • Siber zorbalık artıyor ve TikTok bir istisna değil. Çocuklar bazen bu tarz tatsız durumlara maruz kalabilmekte ve bu durum onları siber zorbalığın kurbanı haline getirebilmektedir. Ayrıca bazı kullanıcılar, insanları aşağılamak veya incitmek amacıyla farklı kastlardan, inançlardan, engellerden vb. kişilerle alay edebilir, taciz edebilir veya görmezden gelebilir. Bu tür videolar bir çocuğun ruhunu yaralayabilir.
 • Korku duygusunu tetikleyebilecek ve genç zihni endişelendirebilecek kendine zarar verme videoları var. Diğer video türleri, çocuklarda her türlü olumsuz etki ve duyguya yol açabilecek yalnızlık, depresyon veya düşük benlik saygısının yayılmasını sağlayabilir.
 • Diğer kullanıcılar için hediyeler satın almanızı sağlayan bir uygulama içi satın alma özelliği vardır. Limit 5 ila 50 dolar arasında değişebilir. Çocuklar yanlışlıkla bu tarz alışverişler yapabilir ve cebinizde büyük bir delik açabilir. Çocukları bu tarz alışverişlerden uzak tutmak için dikkatli olmalısınız.
 • Uygulamanın canlı akış özelliği, bazen küçük çocukları uygunsuz içeriğe maruz kalma riskine sokar. Bununla birlikte uygulama, kullanıcılar tarafından platformda yayınlanan uygunsuz içeriğin yasaklanmasını sağlar. Fakat önlem alındığında çok geç olabilir. Ayrıca canlı akış özelliği etkileşimlidir ve bu nedenle genç beyinler için tavsiye edilmeyebilir.
 •   Çocuklarda Mızmızlanma ve Bunu Durdurma Yolları

  Ebeveynlerin TikTok Kullanırken Çocuklarını Güvende Tutmak İçin Almaları Gereken Önemli Önlemler

  ‘TikTok çocuklara uygun mu?’ diye merak ediyorsanız, aşağıdaki önlemlerden bazılarını alarak bu uygulamayı çocuğunuzun kullanımı için güvenli hale getirebilirsiniz. İşte almanız gereken bazı önemli önlemler:

  1. Ekran Süresini Yönetme

  Ebeveyn olarak yapmanız gereken en önemli şey, çocuğunuzun uygulama kullanımını sınırlamaktır. Ayrıca uygulamada oluşturulan ve kullanıcının ekran süresini yönetmesini sağlayan özel özelliği de kullanabilirsiniz. Aynısı, Android veya iOS cihazlarınızdan bir şifre ayarlayarak ebeveyn denetimlerinde etkinleştirilebilir.

  2. Topluluk Yönergelerini Doğru Kullanın

  Uygulamada sağlanan Topluluk Yönergeleri, uygulama hakkında kapsamlı bir fikir verir. Platformda nelerin paylaşılıp paylaşılamayacağını daha iyi anlamak için bunları çocuğunuzla birlikte okuduğunuzdan emin olun.

  3. Ebeveyn Denetimi Seçeneklerini Etkinleştirin

  Çocuğunuzun platformda izlediklerini kısıtlamak ve yönetmek için cihaz tabanlı ebeveyn kontrolünü etkinleştirebilirsiniz. Aynı talimatları Android veya iOS cihazlarınızda da kontrol edebilirsiniz.

  4. Hesabı ‘Gizli’ tutun

  TikTok’un varsayılan hesap ayarı ‘Genel’dir; bu, yayınladığınız içeriğin dünyanın herhangi bir köşesinden herkes tarafından görüntülenebileceği anlamına gelir. Fakat hesap ayarlarına giderek bu ayarı ‘Özel’ olarak değiştirebilirsiniz. Bu özellik, gönderileri kimlerin takip ettiğini, yorumladığını veya beğendiğini yönetmenizi sağlar.

  5. Nelerin Paylaşılabileceğine İlişkin Daha Fazla Farkındalık Yaratın

  Bir sosyal medya platformunda neyin paylaşılıp paylaşılamayacağı konusunda çocuklar iyi bir yargıya sahip olmayabilir. Bu yüzden bu tarz platformlarda paylaşılabilecek içerikler hakkında çocuğunuzla detaylı konuşmanız ebeveyn olarak sizin için çok önemlidir. Daha iyi anlama ve iletişim, çocuğu her türlü internet tehlikesine karşı koruyabilir.

  6. Çocuğunuzu Siber Zorbalık Hakkında Eğitin

  Sosyal platform, her türden insanın çocuğunuzla iletişim kurabileceği bir yerdir. Bazıları, çocuğunuzun zihnini etkileyebilecek incitici veya aşağılayıcı yorumlar bırakabilir. Çocuğunuzla siber zorbalık hakkında konuşun ve bu tarz durumlarla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini söyleyin.

  7. Dijital Denge Ayarını Kullanın

  Uygulama, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayarak etkinleştirilebilen bir Dijital Denge Ayarı sunar. Onlara tıkladığınızda, ‘Gizlilik ve Ayarlar’ Bölümüne yönlendirileceksiniz ve oradan Dijital Denge seçeneğine inebilirsiniz. Buna tıklayarak sadece ekran süresini yönetmekle kalmaz, aynı zamanda ‘Kısıtlı Mod’u da etkinleştirebilirsiniz.

  Çocuğunuzu TikTok gibi sosyal medya ağları dünyasıyla tanıştırmadan önce internette güvende ve uyanık olmaktan bahsetmelisiniz. Çocuğunuzu bu tarz platformlarda nelerin paylaşılabileceği veya paylaşılamayacağı ve çevrimiçi dünyadaki itibarını ve güvenliğini korumanın ne kadar önemli ve değerli olduğu konusunda eğitin.

  Ayrıca Okuyun: Ebeveynler Dikkat! Çocuklarınız TikTok’ta #SkullBreakerChallenge Alabilir!

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu