Eğitim

Çocuk Psikolojisi – Çocuğunuzun Çizimleri Ne Anlama Geliyor?

Bir çocuk birçok şekilde iletişim kurar. Sözlü iletişim, zihnine sadece küçük bir içgörü sunar. Çizimlerini analiz etmek, zihinsel ve psikolojik durumu hakkında daha derin bir anlayış sağlayabilir. Kişiliğinin daha iyi anlaşılmasını sağlar ve ayrıca ebeveynlere ve terapistlere, çocuğun zor ve stresli durumları atlatmasına yardımcı olacak bir ortam sunar.

Çocuklarımızı anlamak için genellikle tamamen sözlü iletişime güveniriz. Fakat bu, insanın iletişim kurma yeteneğinin sadece yüzde 10’unu oluşturur. Diğer iletişim biçimlerini incelemek bir ebeveyn için daha da önemlidir çünkü çocuklar genellikle duygularının farkında değildir.

Ayrıca daha küçük çocuklar onları sözlü olarak ifade edecek kadar açık sözlü olmayabilirler. Bir çocuğun çizimlerini incelemek, onun zihniyetini anlamanın iyi bir yolu olabilir. Ona bir dizi boya kalemi veya sulu boya içeren bir çizim ve boyama kitabı gibi boyama araçları verin ve kullandığı renklere, yaptığı vuruşlara ve resmin genel ‘hissine’ dikkat edin. Bu kesinlikle onun hakkında çok şey söyleyebilir. Terapistler ayrıca çizim yapmanın stresi ifade etmenin ve zor zamanlarda rahatlama bulmanın iyi bir yolu olduğuna inanırlar. Doktorlar, sanat terapisi yoluyla yatak ıslatma, parmak emme ve kekemelik gibi sorunları tedavi etmede başarılı oldular.

İçindekiler

Çocuğunuzun Çizimlerinin Anlamlarını Anlamak

Çocuğunuzun çiziminin anlamı, çocuğunuzun zihinsel durumu hakkında size değerli bilgiler verebilir. Ayrıca size yaşadığı her türlü fiziksel ve hatta bazen duygusal deneyimler hakkında bilgi verebilir.

1. İlk İzlenim

Çocuğunuzun resmine ilk bakış bazen onun ne hissettiğini ortaya çıkarabilir. Resme bakın ve ne hissettiğinizi görün. İç karartıcı veya rahatsız görünüyor mu? Bu sorunun cevabı size çocuğunuzun düşüncelerine dair ilk ipucunu verecektir.

2. Renkler

Kullandığı renkler daha sonra gelir. Çocuklar büyüdükçe çok çeşitli deneyimlere ve duygulara maruz kalırlar – karşılaştıkları her şey heyecan verici ve yenidir! Sağlıklı bir çocuğun tüm bu bilgilere ve duyusal girdilere tepkisi, çizimlerinde geniş bir renk yelpazesi kullanmak olacaktır. Çocuğunuz çizimlerinde ne kadar çok renk kullanırsa, hayata karşı o kadar mutlu ve heyecanlıdır! Renkler ayrıca duyguları basit bir kalemden daha iyi ifade etmeye yardımcı olur. Bu yüzden belirli bir rengin aşırı kullanımı, çocuğun duygusal durumunu da gösterebilir. Bu durum renk psikolojisinin bulgularıyla uyumludur. Genel olarak mavi ve yeşili çok kullanan bir çocuk mutlu ve uyumludur. Turuncu ve sarı gibi parlak ve sıcak renkler neşeyi ifade ederken, özellikle kendi içinde hüzünlü olan çizimlerdeki koyu renkler yardıma ihtiyacı olan bir çocuğu gösterebilir.

3. Tamlık

Bir çocuk çizimlerini eksik bırakırsa veya hafif tereddütlü çizgiler çizerse, cesaretlendirilmeye ihtiyacı olabilir. Bu tür çizimler tereddütlü, güvensiz bir çocuğa işaret eder. Eksik çizimler, sıradan bir dürtüsel kişiliğin bir göstergesi olabilir. Bununla birlikte kalıp daha uzun bir süre devam ederse, bir ebeveyn yardım aramayı düşünebilir. Çok fazla silme ve düzeltme, yüksek düzeyde kaygıyı gösterebilir. Tersine, çok fazla süsleme, bir çocuğun dikkat ihtiyacının bir göstergesi olabilir.

  Çocukların Yanlış Davranmasının 10 Yaygın Nedeni

4. Konum

Sayfada bir çocuğun resim çizdiği yer, çocuğun zihinsel durumunu da gösterebilir fakat bu, daha iyi motor becerileri olan daha büyük çocuklar için geçerli olacaktır. Sayfanın sol tarafına resim çizen çocuk utangaç, içine kapanık bir çocuktur; aynı zamanda çocuğun şefkatli bir yetişkinin ya da şefkatli bir anne veya baba figürünün varlığını aradığı anlamına da gelebilir. Sağda çizim yapan bir çocuk ise iletişim kurma arzusu olan ve dışa dönük bir çocuktan bahsediyor.

Ortak Çocuk Çizimleri Anlamları

Çocuğunuz üç aşamada resim çizecektir:

  • Karalama Aşaması: gerçek bir anlamı olmayan satırların rastgele karalanması.
  • Ön şema Aşaması: Çocuklar basit figürler, ağaçlar, evler vb. de dahil olmak üzere gördüklerini çizmeye çalıştıklarında.
  • Şema Aşaması: çizimler için iyi tanımlanabilir bir tema olduğunda ve çizimler daha gerçekçi olduğunda.

Bu üç aşamada, çocuğunuzun çizimleri rastgele karalamalardan, bir yetişkinin çocuğa sormadan anlayabileceği, temaları ve anlamı olan tanımlı resimlere gidecektir. Farklı aşamalar boyunca çocuğunuzun çiziminin anlamı gelişmeye devam edecektir. Aşağıda, çocuğunuzun karalamalarında görebileceğiniz bazı ortak temalar ve bunların her birinin ne anlama geldiği yer almaktadır.

1. Karalama

Çocuğunuzun ilk aşaması olan karalama, kağıt üzerinde bir anlam ifade etmeyebilir. Fakat psikologlar, bu aşamada asıl çizimin değil, gösterge niteliğindeki sürecin olduğunu söylüyorlar. Bir çocuk kalemi kağıda koyabilir, sürükleyebilir ve motorun hızlandığının sesini çıkarabilir. Bu çocuğa az önce ne çizdiğini sorarsanız, ‘baba işe gidiyor’ diyebilir… Bu durum rastgele karalamanın aslında yolda bir araba olduğu anlamına gelir. Karalama, baktığınızda hiçbir anlam ifade etmiyor fakat süreç içgörü sağlayabilir.

2. Gülen Güneş

Sayfanın ortasında bir gülen yüzle dolu bir güneş, uyumlu, mutlu, memnun bir çocuğun işaretidir.

3. Çubuk Figürler

Çubuk figür çizimleri genellikle çocuğun ailesini tasvir eder. Çocuğun resimde kendilerini nerede konumlandırdıklarını, kimin yanında durduklarını (ki bu kendilerini en yakın hissettikleri kişiyi gösterir), hangi çubuk şeklin en büyük olduğunu (ki bu da en çok kim olduğunu gösterir) görerek çocuğun duygusal durumu hakkında ipuçları alabilirsiniz. çocuğa göre ailedeki önemli kişi), vb.

Kaynak: http://www.roshida.com/wp-content/uploads/2014/03/12-Must-Know-Facts-about-Childrens-Drawing-Interpretation.pdf

4. Artan Detay Sayısı

Bir çocuk çizime ne kadar fazla ayrıntı eklerse, bilişsel yeteneği o kadar iyi gelişir. Çocuklar genellikle ‘baba’ya gözlük veya anneye bir bindi gibi ayrıntılar eklerler. Akut gözleme sahip çocuklar, fiziksel görünüm farklılıklarını bile fark edip yorumlayabilir ve hatta ‘cinsiyeti’ farklı şekilde görebilirler.

5. Yerdeki Delik

Bu durum yakın zamanda kayıp yaşamış bir çocuğun tipik çizimidir. Genellikle ailede bir ölüm şeklindedir veya bir evcil hayvanın ölümü de olabilir. Eğer çocuk çizimde yalnızsa, çocuk kendini çok yalnız hissediyor demektir.

  Sporla İlgisi Olmayan Çocuklarla İlgilenmek

6. Canavarlar

Pek çok çocuk hikayesi karanlık korkutucu varlıklarla doludur, bu nedenle böyle bir çizim, çocuğun hikayeyi yorumlamasından başka bir şey olamaz. Öte yandan psikolog Christopher Hastings, canavar çizmenin kendini güçsüz hisseden bir çocuğun baş etme mekanizması olabileceğine işaret etti.

7. Bulutlar ve Yağmur

Resimde çok sayıda bulut ve yağmur görülmesi, çocuğun özellikle endişeli veya korkmuş hissettiğini gösterebilir. Çocuk özellikle böyle hissediyorsa, kendini bir bulutun altında durabilir.

8. Evler

Bir çocuk tarafından çizilen bir ev hakkında not edebileceğiniz ilginç detaylar arasında pencere sayısı, eve giden bir geçit varsa kapının açık veya kapalı olup olmadığı vb. ‘evde neler olduğunu görmek’ için. Açık bir kapı, misafirperver bir tavrı gösterir. Öte yandan bir geçit, akranlarıyla sağlıklı sosyal etkileşimleri olan sosyal olarak iyi ayarlanmış bir çocuğu gösterebilir.

9. Kızgın İnsanlar

Kızgın insanları, özellikle aile üyelerini çizen bir çocuk, muhtemelen duygusal travma yaşıyor. Çoğu zaman bu çizimler aynı zamanda istemeden bu tarz medyaya maruz kalmanın bir sonucudur – TV’deki filmler, İnternet’teki videolar, vb. Bu kişilerin eylemleri de fikir verebilir: bir tür tehlike içindeki bir yetişkin, bir tehlikeyi gösterebilir. yetişkini kaybetme korkusu veya çocuğun kişiye karşı duyduğu öfke. İlaveten çocuğu inciten bir yetişkin, evde istismara veya ilgili yetişkinden korktuğuna işaret edebilir.

Çocuğunuzun Çizimlerini Ne Zaman İncelemelisiniz?

Sanat terapisti ve çocuk çizimlerinin analizi konusunda uluslararası uzman olan Michal Wimmer’e göre, “Ebeveynler, eğitimciler ve ruh sağlığı uzmanları, yalnızca korkuları ve sıkıntıları belirlemek veya önemli davranış değişiklikleri meydana getirmek amacıyla çocukların çizimlerini analiz etmeye çalışmıyorlar. Çizimler, günlük davranışları anlamak için ek, kolay erişilebilir bir araçtır.” Hatta daha çok çizen çocukların aslında daha yaratıcı ve zeki oldukları birçok araştırma ve araştırmacı tarafından belirtilmiştir.

Bazen çocuklar korkutucu şeyler çizebilir: silahlar, ateş, öfkeli insanlar, kavga vb. Garip çizim tamam olsa da, çocuğunuzun çizimlerinde bu yaygın bir eğilimse, bir çocuk psikoloğuna danışmak isteyebilirsiniz. Bir psikoloğa danışmanın gerekli olabileceği bu tarz durumlardan bazıları şunlardır:

  • Çocuk defalarca şiddet içeren resimler çiziyor.
  • Çocuk, kendisinden önemli ölçüde daha büyük bir kişi veya nesne çizer.
  • Çocuk, insan figürleri için ayrık vücut parçaları çizer.
  • Çok fazla koyu renk ve hoş olmayan görüntü kullanır.

Bir çocuğun resmine bütün olarak bakmak önemlidir. Asla yalnızca çocuğunuzun çizimlerini yorumlamanıza güvenmeyin. Oldukça gülünç, çılgın ve komik şeyler çizebilirler! Çocuğunuza çizdiği şeyin anlamını sormayı unutmayın. Her karalamanın anlamını kalbe almayın!

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu