Eğitim

Çocuklara Sabır Öğretmenin Yolları ve Aktiviteleri

Sabır, sahip olunan en önemli niteliklerden biridir ve onu ömür boyu değerli bir ders haline getirir. Yetişkinler bile sabırla mücadele eder ve bu yüzden küçük yaştan itibaren çocuğunuza sabır niteliğini aşılamak daha da önemlidir. Bir çocuğa nasıl sabırlı olunacağını öğretmenin en iyi yollarından biri, sabırlı olmak ve bunu her gün uygulamaktır. Bazı insanlar doğal olarak sabırlı olmaya diğerlerinden daha meyilli olduğundan, bu herkesin çayı değildir.

İçindekiler

Çocuklara Neden Sabır Öğretmelisiniz?

Çocuklar doğal olarak sabırlı değildir ve onları lüks bir restoranda akşam yemeğine çıkarırken sıra beklemenin veya hareketsiz oturmanın biraz zor olabileceğini göreceksiniz. Hepinizin daha keyifli bir yaşama sahip olması için, çocuklarınıza sabrın önemini öğretmek ve onları uygulamalarına yardımcı olmak önemlidir.

Günümüz dünyası anlık hazlarla doludur ve çocuklar neredeyse hiçbir zaman fazla beklemek zorunda kalmazlar. Bu durum pratik yapma şansları çok az olduğundan, onlara nasıl sabırlı olunacağını öğretmeyi çok daha zor hale getirir.

Yine de bir çocuğun doktorda beklerken veya bir oyunda sırasını beklerken olduğu gibi, sabırlı olmayı öğrenmesi gereken zamanlar vardır. Çocuklara sabırlı olmayı öğretmek çok önemlidir ve hafife alınmamalıdır. Gelecekte sizi ve çocuğunuzu birçok hayal kırıklığından kurtaracaktır.

Çocuklara Sabır Nasıl Öğretilir?

Yeni yürümeye başlayan çocuklara nasıl sabırlı olunacağını öğretmek harika bir fikir çünkü başlamak için asla çok erken değildir. Küçük yaşlardan itibaren başlamak, çocuklarınızın kavramları daha en baştan öğrenmelerini sağlayarak, sizin ve onlar için işleri uygulamaya koymayı çok daha kolay hale getirecektir. İşte yardımcı olacak ipuçları:

1. Sabır Uygulayın

Çocukları sabahları zamanında temizlemek, beslemek ve okula hazırlamak kolay olmadığı gibi, randevuya zamanında gelmelerini sağlamak da kolay bir iş değildir. Bu durumlarda, sabrınızı uygulamaya koymanız önemlidir, böylece çocuklarınız sabırlı olmak konusunda örnek alacaklardır.

2. Küçük Başlayın

Küçük olanı istediği bir şey için bekletmek için günlük yaşamınızda fırsatlar arayın. Başlangıç ​​için bir veya iki dakika fazlasıyla yeterlidir; Yavaş yavaş bekleme kavramını öğrenecek ve anlamaya başladıkça bekleme süresini biraz daha uzatarak onu biraz daha bekletebilirsiniz.

3. Doğru Tutumu Koruyun

Küçükleriniz için sabrı örnek alırken, her zaman sakin kalmayı, gülümsemeyi ve istenmeyen sorunları olumlu bir şekilde çözmeye çalışmayıve hatta çocuklarınızın problem çözme sürecine katılabilmeleri için yüksek sesle düşünmeyi unutmayın. Huysuz olmak ve şikayet etmek ya da gözlerini devirmek, ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir şeydir çünkü bu, çocuklarınızın daha sabırsız olmalarına neden olur, çünkü sizi mutlu etmek için acele edebilirler.

  Hassas Çocuğunuzla Başa Çıkmak İçin Etkili İpuçları

4. Yansıtıcı Dinlemeyi Kullanın

Çocuğunuz beklemekten başka bir şey oynamayı veya yapmayı tercih ettiğinden şikayet ettiğinde, sakin olun ve onu duyguları hakkında konuşmaya teşvik edin. Onu ciddiye alın ve bir çözüm bulmaya çalışın.

5. Gecikmeli Tatmin Edilmesini Öğretin

Çocuklarınıza istedikleri bir şeyi vermeden önce biraz bekletmek, onlara daha sabırlı olmayı öğretecektir. Mesela bulaşıkları yıkıyorsanız ve çocuğunuz sizden onlarla oynamanızı isterse, çocuğunuzdan yaptığınız şey bitene kadar beklemesini ve sonra onunla oynamasını isteyebilirsiniz.

6. Zamanlamanıza Bağlı Kalın

“İki dakika içinde” demek ve asla devam etmemek yerine, ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz süre için bir zamanlayıcı ayarlayın ve ardından süre dolduğunda küçük çocuğunuza dikkat etmeye devam edin. Zaman vermekten ve takip edememekten kaçınmanın bir yolu, onlara zamanı eylemlerle açıklamaktır. Mesela akşam yemeğinin 15 dakika içinde hazır olacağını söylemek yerine, patatesler piştiğinde akşam yemeğinin hazır olacağını söylemeyi deneyin.

7. Başa Çıkma Mekanizmalarını Teşvik Edin

Belirli bir yerde bir süre beklemeniz gerekeceğini zaten biliyorsanız, hazırlıklı olun ve çocuğunuzun ilginç bulacağı bazı boyama kitapları veya eğlenceli dikkat dağıtıcı şeyler taşıyın.

8. Sabırlı Olun

Sabır bir beceridir ve çocuğunuz sabrını gösterdiğinde, bunu kabul etmeniz ve ödüllendirmeniz gerekir ki küçük çocuğunuz aynı şeyi tekrar yapmaya daha çok teşvik etsin. Mesela çocuğunuzu doktorun ofisine götürürseniz ve küçük çocuğunuz boyamak için boyama kitaplarıyla oturursa ve telaş yapmazsanız, onlara her zaman sabrından ve iyi davranışlarından ne kadar gurur duyduğunuzu söyleyebilirsiniz.

9. Yavaş Aktivitelerin Keyfini Çıkarın

Hızlı tempolu modern video oyunlarından çok daha uzun sürdüğü için, masa oyunları oynayın veya origami gibi bazı el sanatlarında çocukları şımartın. Çocuklarınızı meşgul etmek için akıllı telefonunuzu vermekten kaçının, çünkü bu istediğinizin tam tersini yapar. Elbette dikkatlerini dağıtacak fakat oyunlar aslında onlara daha sabırsız ve dikkati dağılmış olmayı öğretecek ve ayrıca teknolojinin yokluğunda nasıl başa çıkacaklarını bilmelerine izin vermeyecek.

10. Beklemeyi Oyuna Dönüştür

Sırada beklerken ‘Ben Casusum’ oynamak, ebeveynler arasında favori bir oyundur. Bu durum çocukların başıboş dolaşmasını engeller ve çevrelerini keşfetmelerine olanak tanır.

Çocuklar için Sabır Aktiviteleri

Çocuklara bir şeyleri basitçe açıklamak, onları deneyimlemekle aynı etkiye sahip değildir. İşte çocuklar için bazı aktiviteler ve sabır oyunları:

  Çocuklarda Hırsızlıkla Başa Çıkma Yolları

1. Parseli Geçin

Bir hediyeyi birçok katmana sarın ve çocuklara verin. Katmanları sırayla açmalarını isteyin. Bu onlara sabrı eğlenceli bir şekilde öğretecektir.

2. Fırında

Malzemeleri ölçmek ve pişmiş ürünlerin iyice pişip soğumasını beklemek, çocuğunuzun sabrını gerektirir; elbette sonunda bazı şahane ödüllerle geliyor.

3. Bir Bitki Yetiştirin

Ekildikten sonra bile, bir tohumun bir bitkiye dönüşmesi biraz zaman alacak ve çocuğunuz meyve veren zor işini yavaş yavaş yaşayacak.

4. Balık Tutmaya Git

Balık tutmak, balığın ısırmasını beklerken gerçekten çok sabır gerektiren bir aktivitedir. İşlem sırasında herhangi bir balığa zarar vermek istemiyorsanız, her zaman kanca kullanmaktan kaçınabilir ve yakalandıktan sonra balığı serbest bırakabilirsiniz.

5. Bir Bulmaca Üzerinde Çalışın

Çocuğunuzu bir süre eğlendirmek için yeterince büyük bir yapboz alın. Sonuçları görmeden önce bir şey üzerinde bir süre çalışmak, çocukta gerçekten sabır geliştirir.

6. Yaratıcı Olun

Bir süre beklemeniz gerekiyorsa, küçüklerden bir hikaye bulmalarını isteyerek yaratıcı olun fakat her seferinde sadece bir cümle söylemeleri gereken bir hikaye. Çocuklar bazen çok yaratıcı olabileceğinden, hepiniz için eğlenceli bir oyun olmalı.

7. Çiseleyen Yağmuru Yakalayın

Bu durum muson başladığında oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyundur. Yağmur çiselemeye başladığında, küçük çocuğunuzdan bir kova veya bir bardağa yağmur suyu doldurmasını isteyin. Tüm kova veya bardağın dolmasını beklemek, onlara sabrı öğretmenin farklı ve ilginç bir yolu olacaktır.

8. Sessiz Oyun

Sessizlik altındır ve sabrın son derece önemli bir parçasıdır. Zamanlayıcıyı başlatın ve çocuklardan mümkün olduğunca uzun süre hareketsiz oturmalarını ve sessiz olmalarını isteyin. Bunu en uzun süre yapan kazanır.

Çocuğunuza nasıl sabırlı olunacağını öğretmenin en etkili yolunun ne olduğunu anlamanın en iyi yolu, ilk etapta sabırsızlıklarını neyin tetiklediğini belirlemektir. Çocuğunuz sıra almakta zorlanıyor mu? Küçük çocuğunuz yeni bir şey uygularken hayal kırıklığına mı uğradı? Çocuğunuz bulmacalardan bıkıyor mu? Çocuğunuzu neyin tetiklediğini bilmek, sabırlı olmayı ve her durumda dengeli olmayı öğrenmesine yardımcı olmanın anahtarıdır. Mesela çocuğunuz yeni bir şey denerken hayal kırıklığına uğrarsa, ona nasıl yapıldığını sabırla göstererek çocuğunuzla bağ kurmanın ek faydalarını sağlayabilirsiniz. Alay etmekten kaçının ve çocuklarınız yeni bir şey denerken acele etmeyin, çünkü bu onların daha sabırsız olmalarına katkıda bulunacaktır.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu