Eğitim

Çocuklara Liderlik Niteliklerini Yerleştirmenin En İyi Yolları

Lider, herkesin hayranlıkla baktığı kişidir. Hepimiz yaşam yürüyüşlerimizde farklı türden liderlerle karşılaşırız; evimizden işyerimize, çevremizden ülkemize. Büyük liderlerin biyografilerini okuduğunuzda, çocukluklarında hayata karşı tutumlarını şekillendiren çeşitli olayları fark etmiş olabilirsiniz.

Liderlik Nedir?

‘Lider’ ve ‘liderlik’ sözcükleri o kadar kolay konuşuluyor ki, çok azı onların gerçekte ne anlama geldiğini gerçekten anlıyor. Birçoğu liderliği konum veya güçle karıştırır. Bununla birlikte çocuklarda liderlik, bir çocuğun farklı insanları bir araya getirme ve herkesin tek bir amaç için birlikte çalışmasına yardımcı olma doğuştan gelen yeteneğini gösterme eğilimindedir. Bu durum izlenecek yolu ve hedefe ulaşmanın en iyi yolunu geliştirmeyi içerir.

İyi Bir Lider Olmak İçin Gereken Temel Nitelikler

Her insan lider olabilir ama her insanın iyi bir lider olduğu söylenemez. İnsanların kendisine inanmasını ve ona hayran olmasını istiyorsa, bir liderin sahip olması gereken belirli nitelikler vardır. İyi bir liderin nitelikleri şunlardır:

  • İnsanların bir lidere inanabilmesi için önce bir liderin kendine inanması gerekir. Bir güven ve inanç bağı oluşturmak için kendisine ve başkalarına karşı dürüst olması gerekir.
  • Bir lider kendini adamış ve pratik olmalıdır. Kendi duygularından veya önyargılarından etkilenmemelidir.
  • İyi bir lider olabilmek için kişinin dinleme becerisine sahip olması yani başkalarının ne söylediğini dinlemesi gerekir. İyi bir lider, diğer insanların görüşlerini dikkate alır ve onları da kabul eder.
  • Adil olmak aynı zamanda iyi bir lider olmak için gereken liderlik özelliklerinden biridir. Kimin ve nasıl öne sürdüğü konusunda herhangi bir önyargıya sahip olmadan, amaca ulaşmak için çalışan öneri ve görüşleri kabul eder.
  • Karar verme becerileri de iyi bir lider olmak için gereken temel niteliklerden biridir. Hedefe doğru kararlar verilerek ulaşılabilir ve bu bir liderde bulunması gereken en güçlü yeteneklerden biridir.

Bir diktatörü veya bir otokratı kimse sevmez. Lider, olumlu bir tutum sergileyen ve insanları motive eden, bencil olmayan ve biraz mizahtan hoşlanan kişidir.

Çocuklarda Liderlik Becerilerini Geliştirmek Neden Önemlidir?

Bir şeyi erken yaşta öğrenmek, gelecekte o konuda daha iyi olmanıza yardımcı olur. Tüm teknik becerilerin yanı sıra liderlik, çocuğunuzu diğerlerinden farklı kılabilecek önemli becerilerden biridir.

  • Liderliğin özü güven ve kendinize inanma yeteneğidir. Çocuğunuzun hayatta ilerleyebilmesi için kendi yeteneklerine inanması ve yeni aktiviteler deneyecek özgüvene sahip olması gerekir. Liderlik becerileri ona bu konuda yardımcı olur.
  • Sosyal beceriler dünyada çok önemlidir. Fikrinizi söyleyebilmek ve bir takıma liderlik edebilmek fakat iletişim becerileriniz güçlü olduğunda ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade ettiğinizde işe yarayabilir.
  • Bugün dünyanın, geleneksel yöntemleri değiştirebilecek ve yaşamlarımızı daha iyi yönlendirmenin yollarını açabilecek daha fazla lidere ve girişimciye ihtiyacı var. Böyle liderlere sahip olmak için çocuklarımızı şekillendirmeli ve rekabetle yüzleşebilmeleri ve kendileri için bir kimlik oluşturabilmeleri için onları güçlü kılmalıyız.
  Çocuklar İçin En İyi 20 Kısa Ahlaki Hikaye

Çocuklara Liderlik Becerilerini Aşılamanın 15 Yolu

Çocuğunuza liderlik becerilerini nasıl öğreteceğinizi bilmek için günlük yaşamınızda aklınızda tutabileceğiniz birçok nokta vardır.

1. Örnek Olun

Her şey evde başlar. Çocuğunuzun sizi bir lider olarak görmesine izin verin ve lider olması için ona ilham verin. Bu durum çocuğunuzun doğru yönde hareket etmesine izin vermenin en iyi yoludur.

2. Bir Takım Oluşturun

Bir grup arkadaşıyla veya diğer çocuklarla tadını çıkarabileceği bazı aktiviteler planlayın. Bunlar, bir takım olarak birlikte çalışma şansı bulduğu bir spor yapmak veya pikniğe gitmek kadar basit olabilir.

3. Düştüğünüzde Tekrar Kalkın

Çocuğunuza başarısızlığı zarif bir şekilde ele almayı öğretin, başarısızlığı bir öğrenme fırsatı olarak görmesini söyleyin. Ona hatalarını kabul etmesini öğretin ve daha iyisini yaparak bir şans daha verin.

4. Müzakere Bir Beceridir

Bazı çocuklar taviz vererek çalışır. Çocuğunuz inatçı veya çok kayıtsızsa, ona en iyi görünen seçenekler arasında seçim yapmasını ya da bir seçenekle karşı karşıya kaldığında size seçenekler sunmasını nazikçe öğretin.

5. Karar Vermelerine İzin Verin

Hangi kıyafetleri giyeceğine veya ne yemek istediğine karar vererek ilk başta kendisi için karar vermesine izin verin. Yaşlandıkça, tüm aile için izleyeceği bir film veya herkesin eğlenebileceği bir tatil yeri listesi seçmesine izin verin.

6. Küçük Güven Hareketleri

Kişi zamanla kendine güvenir, durum geldiğinde onlarla başa çıkmayı öğrenir ve bir başarı ona güven verir. Çocuklarınızın, genellikle onlar için yapacağınız küçük aktiviteler yapmaya başlamasına izin verin. Bunlar, restoran sunucusunun herkesin ne yiyeceğini bilmesini veya dükkandan bakkaliye almasını ve fiyatı pazarlık etmesini içerir.

7. Çalışmak Alçakgönüllülüğü Geliştirir

Çocuğunuzu evdeki etkinliklere yardım etmeye veya bir komşuya yardım etmeyeve hatta kendi kulübünü veya bir panayırda tezgah açmaya teşvik ederek, çocuğunuzu potansiyel bir liderlik durumuna maruz bırakırsınız.

8. Bir Kampa Katılmasını Sağlayın

Çeşitli yaz kampları, çocuğunuzun sayısız çocukla etkileşime girmesine ve herkesin nasıl davrandığını öğrenmesine ve kendisine verilen görevleri tamamlamasına olanak tanır. Bu şekilde çocuğunuz kendi başına çalışmayı öğrenecek ve kendi başına çalışmak ve kendi başına kararlar almak ona liderlik niteliklerini aşılayacaktır.

9. Aile Olun

Geceleri bu telefonları uzak tutun ve ailece birlikte bir masa oyunu veya kart oyunu oynayın. Bu aile anının tadını çıkarırken, çocuğunuz insanlarla etkileşim kurma ve stratejik kararlar alma konusunda çeşitli beceriler öğrenecek.

10. Bir Proje Başlatın

Çocuğunuzdan babasına bir hediye yapmak veya piknik için yer ve menüye karar vermek gibi küçük bir proje üzerinde çalışmasını isteyin. Arkadaşlarından biraz yardım almasına izin verin, bu şekilde karar vermeyi ve ekip olarak birlikte çalışmayı öğrenecektir. Bu nitelikler daha sonra hayatta ona yardımcı olacaktır.

  Çocuklarda Hırsızlıkla Başa Çıkma Yolları

11. Onlara Bir Tahta Verin

Çeşitli yapışkan notlar düzenleme ve nesneleri düzgün bir şekilde düzenleme hissi, bir başarı hissi uyandırabilir. Nesneleri doğru bir şekilde düzenleyerek, belli ki bir şeyleri organize etmeyi öğrenecektir fakat bu küçük düzenleme çalışması aynı zamanda onun düşüncelerini temizlemesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca işine öncelik vermeyi öğrenecek.

12. Kaşıkla Beslenmekten Kaçının

Çocuğunuzun kendi kendine öğrenmesine izin verin. Sizden talep etmedikçe herhangi bir yardım veya tavsiye vermekten kaçının. Çocuğunuzun kendi başına çalışmasına ve bir durumu tek başına ele almasına izin vererek, onun problem çözme becerilerini geliştirmesine yardımcı olursunuz. Ve problem çözme becerileri iyi bir lider olmak için çok önemlidir.

13. Ona Bir Mentor Bulun

Çocuğunuz belirli bir alana ilgi gösteriyorsa, o alandaki uzmanları arayın ve çocuğunuza rehberlik edip edemeyeceklerini sorun. Bu durum geleceğin liderini yaratmada çok yardımcı olabilir. Çocuğunuzun yeteneğini çocuklukta beslerseniz, gelecekte başkalarına da rehberlik edebilecektir.

14. Çok Okuyun

Sadece siz değil, çocuğunuzun da katılmasına izin verin. Kitap ve makale okumak, zihninin ufkunu genişletmeye ve yeni fikirlere açık olmasına yardımcı olur.

15. Ödül İyimserliği

Çocuğunuz bir engele olumlu baktığında ve onu aşmak için çaba gösterdiğinde ve olumlu bir tutum sergilediğinde onu cesaretlendirdiğinizden emin olun.

Çocuklarda Liderlik Nitelikleri Oluşturmaya Yardımcı Olan Aktiviteler

Çocuklar için, iyi bir lider olmak için gereken nitelikleri geliştirmelerine yardımcı olabilecek bazı eğlenceli liderlik aktiviteleri vardır.

1. Yumurta Transferi

Grup olarak çalışarak, bir yumurtayı bir uçtan diğerine en iyi nasıl geçireceğine liderin karar vermesine izin verin. Yaratıcı fikirlerle gelmek bir bonus.

2. Beni çiz

Çocukların kendilerini bir kağıda çizmelerine izin verin ve ardından becerileri ve hayalleri hakkında konuşan bir proje olarak kendilerini tanıtın.

3. Dikkatle Dinlemek

Çocukları konuşmacı ve dinleyici olarak eşleştirin ve konuşmacının kendi hayatı ve ailesi hakkında konuşmasına izin verin. Dinleyiciyi bahsettiği çeşitli yönler hakkında sorgulayabilir ve bunları ne kadar iyi hatırladığını kontrol edebilirsiniz. Bu durum iyi bir lider olmak için önemli olan dinleme becerilerini geliştirecektir.

4. Köre Liderlik Edin

Bir grup çocuk yapın. Her grubun bir lideri olacaktır. Gözleri bağlı olmayan her takımın grup üyelerinin ve her takımın ilgili liderlerinin gözleri bağlı, tüm takımı uzaktan net ve kesin komutlar kullanarak güvenli bir noktaya götürmek zorunda kalacaklar.

5. Benzerlikler ve Farklılıklar

Çocukların kendileri ile başka bir kişi arasında neyin benzer ve neyin farklı olduğu hakkında konuşmasına izin verin. Bu durum herkesi eşit olarak kabul etmeye ve arkadaşlıkları geliştirmeye yardımcı olur.

Bugünün parlak beyinleri yarının liderleridir. Fakat bu zihinler gelecekte liderlik edebilmek için doğru rehberliğe ve eğitime ihtiyaç duyar. Uygun becerileri teşvik ederek ve harika etkinlikler sunarak, çocuğunuzu kendine güvenen bir birey haline getirmek için uygun adımları atabilirsiniz.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu