Eğitim

Çocuklarda Bağımlılığını Önlemek İçin Ebeveynlerin Yapması Gereken 10 Önemli Şey!

Bunları emzik olarak kullanmaktan, çocuğunuzu eğitim amacıyla onlara maruz bırakmaya kadar, çocuğunuzun bir gadget kullanmasına izin vermenizin bir çok nedeni vardır. Ebeveynler olarak, çocukları eğlendirmek için de gadget’lara çok güveniyoruz. Fakat dedikleri gibi, her şeyin çok fazlası – iyi ya da kötü – zararlı olabilir ve gadget’lar için de durum böyledir!

Bunları emzik olarak kullanmaktan, çocuğunuzu eğitim amacıyla onlara maruz bırakmaya kadar, çocuğunuzun bir gadget kullanmasına izin vermenizin bir çok nedeni vardır. Ebeveynler olarak, çocukları eğlendirmek için de gadget’lara çok güveniyoruz. Fakat dedikleri gibi, her şeyin çok fazlası – iyi ya da kötü – zararlı olabilir ve gadget’lar için de durum böyledir!

21. yüzyılın gelmesiyle birlikte teknolojik çağ da geldi. 2 ve 3 yaşındaki çocuklar akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi gadget’ları kullanma konusunda uzmandır. Bu yeterlilik hem fiziksel hem de bilişsel gelişime yardımcı olduğu için bir nimet olsa da, dezavantajı görmezden gelinemeyecek kadar büyük!

Gadget’lara Aşırı Maruz Kalmanın Dezavantajları

Gadget’ların çok fazla kullanılması çocuğunuzun bunlara bağımlı hale gelmesine neden olabilir, bu da çocuğunuz üzerinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli etkilere neden olabilir:

  • Gerçek hayattaki pratik becerilerin geliştirilmesine ilgi eksikliği
  • Bir gadget’ta yapılması dışında herhangi bir göreve odaklanma veya konsantrasyon eksikliği
  • Kötü zaman yönetimi ve yeme alışkanlıkları

Gadget Bağımlılığını Önleme

Yetişkinler olarak bile bir bağımlılığın üstesinden gelmek çok zordur. Bu yüzden çocuğunuzun böyle bir bağımlılıkla hiç karşılaşmamasını sağlamak için bazı önleyici tedbirler gereklidir! Gadget’ların her yerde yaygın olarak kullanılmasıyla, bu önlemleri hemen uygulamaya koymak zorunludur:

  Çocukların Önünde Kavga Eden Ebeveynlerin 10 Olumsuz Etkisi

1. Örnek Olarak Liderlik Edin

Çocuklar her zaman ebeveynlerinin peşinden gidecek yapmakebeveynlerinin ne olduğu değil söyle. Gadget’larda çok zaman harcadığınızı görürlerse, aynısını yapacaklardır. Bunun yerine, örnek olun ve çocuklarınızı aynı alışkanlıkları izlemeye teşvik etmek için kendiniz için sağlıklı alışkanlıklar (okuma, bisiklete binme vb.) geliştirmeye odaklanın. En azından, çocuğunuzun yakınındayken gadget’lara (özellikle telefona!) harcadığınız zamanı sınırlandırmaya çalışın.

2. Kurallara Karşı Katı Olun

Sorumlu bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam tarzına ve sağlıklı alışkanlıklara sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Zor kararlar verin ve çok fazla TV/bilgisayar zamanı gibi sağlıksız alışkanlıkları sınırlamaya çalışın, yalvarma ve kandırma ne olursa olsun. Onlara kararınızın arkasındaki mantığı açıkladığınızdan emin olun.

İyi bir küçük kural, 18 ayın altındaki çocuklar için ekran başında kalma süresi YOK ve 2-5 yaş arası çocuklar için günde BİR saattir. Bunun ötesinde, ekran süresini (özellikle dijital medya) mümkün olduğunca sınırlamaya çalışın ve günde en fazla 2-3 saati geçmesine izin vermeyin.. Buna TV, dizüstü bilgisayarlar, oyun ve cep telefonu kullanımı dahildir. Bu yönergeler, Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni normlarına uygundur.

3. Ekran Süresinde Günlük Bir Sınır Belirleyin

Aygıttan bağımsız olarak çocuğunuza uygun miktarda ekran zamanı ayırın (2 numaralı bölümde tartışılan yönergelere göre). Çocuğunuza TV izleme, bilgisayar kullanma vb. seçenekleri verin ve aletleri günün hangi saatinde kullanmak istediğini seçmesine izin verin. Bu ona bir özgürlük duygusu verir ve onu karar vermeye de dahil eder.

4. Çocukları Diğer Aktivitelere Dahil Edin

Gadget bağımlılığını sınırlamak için, çocuğunuzun ulaşabileceği yerlerde merakını uyandıran farklı kaynakları kullanmak önemlidir. Çocuğunuzu sesli okuma seansları, spor seansları, masa oyunları, sanat ve zanaat zamanı vb. gibi zenginleştirici etkinliklere dahil edin.

5. Evdeki Gadget Sayısını Sınırlayın

Gadget satın alırken, kullanılabilirliği ve satın alınabilirliği göz önünde bulundurarak evdeki toplam gadget sayısını deneyin ve sınırlandırın. Çocukların her oyunun veya dizüstü bilgisayarın en son sürümüne gerçekten ihtiyacı yok. En başından bu konuda katı olmaya çalışın ve kendiniz için de! Ayrıca evdeki görünür gadget’ların sayısını sınırlamaya çalışın. Mesela o oyun gün boyunca oyun saatine kadar oyun odası dolabında kalabilir.

  İnatçı Çocukla Başa Çıkmanın Etkili Yolları

6. Çocuklarınızla Daha Fazla Zaman Geçirin

Bu kulağa çok basit gelebilir fakat araştırmalar, kendilerini çok fazla yalnız zaman bulan çocukların gadget’lara bağlanma/bağımlılık yapma olasılığının daha yüksek olduğunu kanıtladı. Bu yüzden çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmek için inisiyatif alın ve oyuncak bebeklerle oynamaktan saklambaç oynamaya kadar ilgilerini çeken şeyler yapın. Sizin tarafınızdan oldukça fazla çaba gerektirebilir – ama kesinlikle karşılığını verecektir.

7. Aletleri Koltuk Değneği Olarak Kullanmaktan Kaçının

Çocuğunuzu meşgul etmek ve kendi işinizi halletmek için bir cep telefonu vermek veya televizyonu açmak kolaydır. Bununla birlikte küçük şeyler düşündüğünüzden daha önemlidir – bir noktadan sonra bu gadget’lar, çocuğunuzun diğer etkinliklerden dikkatini dağıtan bir bağımlılık haline gelebilir! Bunun yerine dahil olun, ne yapmak istediklerini sorun ve söyleyeceklerini dinleyin. Eşinizin, ebeveynlerin veya gerektiğinde ücretli yardımın yardımını deneyin ve kaydedin.

8. Gün İçinde ‘Gadget’sız’ Alanları ve Zamanı Koruyun

Akşam yemeğinde yemek masasından oyun odasına kadar evin belirli alanları ‘gadget free’ olarak işaretlenmelidir. Burada, tüm ailenin herhangi bir gadget kullanmasına kesinlikle izin verilmez. Bu durum çocuğunuzun gadget’larla ilgili diğer etkinliklerin önemini anlamasını sağlayacaktır.

9. Çocuğunuzun Gadget’larda Tükettiği İçeriği İzleyin

Çocuğunuzun video oyunları ve çizgi filmler dahil tükettiği içeriğin çocuklara uygun olduğundan emin olun. Çocuğunuzla değerler ve ahlak hakkında iletişim kurmak için bu fırsatı kullanın. Bu durum özellikle şiddet, kadın ve problem çözmenin oyunlarda nasıl tasvir edildiği bağlamında önemlidir.

10. Çocuğunuzun Çabalarını Övün

Son olarak, çocuğunuzun kendi isteğiyle diğer etkinliklere ekran süresinden daha fazla öncelik verme çabasını gösterdiğinde, çabalarını övmek önemlidir. Olumlu davranışı övmek, çocuğunuzu bunu yapmaya devam etmeye teşvik edecektir!

Çocuklarda gadget bağımlılığını önlemek ve kontrol etmek için başka ipuçlarınız var mı? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi diğer annelerle paylaşın.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu