Eğitim

Çocuklara Öz Kontrol Nasıl Öğretilir – İpuçları ve Aktiviteler

Çocuk yetiştirmek kolay değil. Taleplerini yerine getirmeye devam ederseniz, bunun değerini anlamazlar; taleplerini yerine getirmezseniz, sinir krizi geçirirler. Bir partide veya kalabalık bir yerdeyseniz ve çocuklarınız inatçı davranıyor ve öfke nöbetleri geçiriyorsa, ebeveynler için utanç verici olduğunu söylememek sinir bozucu olabilir. Ama çocuklarınızın bu tarz davranışlarıyla nasıl başa çıkıyorsunuz? Onlara bağırıyor musun yoksa kibarca açıklıyor musun? Çocuklarınız talepkarsa ve sizi dinlemiyorsa, endişelenmeyin! Toplum içinde sinir krizi geçiren çocuklarla başa çıkmanın birkaç yolu vardır ve deneyebileceğiniz yollardan biri de onlara kendi kendini kontrol etmeyi öğretmektir. Çocuklara kendi kendini kontrol etmeyi nasıl öğretebileceğinizi öğrenin.

İçindekiler

Çocuklara Kendini Kontrol Etmeyi Öğretmek Neden Önemlidir?

Kendi kendini kontrol etme sanatı, çocukların daha sonraki yaşamlarında olgun birer yetişkin olmalarına yardımcı olacağı için öğrenmeleri gereken temel bir beceridir. Kendini kontrol etme becerisi, çocuklar için günlük yaşamlarında faydalı olabilir. Çatışma durumunda duygularını kontrol etmeyi, pervasız davranışlarını kontrol etmeyi ve gecikmiş tatmini anlamayı öğretmek – tüm bunlar, onları olgun insanlara dönüştürecek olan özdenetim sanatının kapsamına girer.

Özdenetim eksikliği olan çocuklar, yaşıtlarına göre daha fazla davranış sorunu yaşarlar ki bu da onlara bu sanatı öğretmek için önemli bir nedendir. Ama çocuklar için öz kontrol nedir? Bazen anne babalar olarak bir çocuğun çığlıkları, ağlamaları, öfke nöbetleri ile uğraşmak yerine isteklerine boyun eğmenin daha kolay olduğunu düşünürüz, belki de çocuğun inatçı hale gelmesinin en başta nedeni budur. Fakat biraz sabırla çocuğunuzun davranışını şekillendirebilirsiniz.

Çocuğa Kendini Kontrol Etmeyi Öğretmenin Yolları

Aşağıda, çocuğunuza kendi kendini kontrol etme sanatını öğretmek için deneyebileceğiniz birkaç aktivite ve strateji bulunmaktadır:

1. Ödül Tekniğini Kullanın

Bazı olumlu pekiştirmeler denerseniz, çocukların iyi davranışları tekrarlamaları daha olasıdır. Çocuğunuza farklı durumlarda kendini kontrol ettiği için ödüller verin. Mesela her gün sergilediği her özdenetim eylemi için ona bir çıkartma takvimi verebilirsiniz. Bu durum çocuğunuzu daha mutlu edecek ve kısa sürede bu beceride ustalaşacaktır.

2. Çocuğunuza Çağrıldığında Cevap Vermesini Öğretin

Çocuğunuza, onu bir yerden ararsanız, bulunduğu yerden ‘ne’ diye bağırmaması gerektiğinive hatta sizin olduğunuz yere gelip sizinle sohbet etmesi gerektiğini öğretin. Bu durum çocuğunuzun kendi kendini kontrol etmenin aynı zamanda başka bir şey yapmak için yaptığı şeyden vazgeçmek anlamına geldiğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

3. Hatırlatıcıları Kullanın

Çocukların dikkatleri kolayca dağılır ve bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekerler. Ebeveynler olarak, çocuğunuza zamanında hatırlatıcılar vermek, kendi kendini kontrol etme sanatını daha kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır. Mesela çocuğunuz sinirlendiğinde, ona özdenetim hakkında ne öğrettiğinizi hemen hatırlatın ve sakinleşmesi için derin nefes almasını isteyin. Ayrıca her gün okula gitmeden önce diğer çocuklara karşı nazik olmasını ve akranları onun için kötü bir şey söylediğinde kendini kontrol etmesini ve sinirlenmemesini ona hatırlatabilirsiniz.

  Çocuğunuzun Öfkesiyle Başa Çıkmanın ve Sakinleştirmenin 12 Yolu

4. Kuralları Belirleyin

Bu daha küçük çocuklar için çok önemlidir. Çocuğunuza kuralları, ondan ne beklendiğini, nelere izin verilip nelere verilmediğini net bir şekilde açıklamanız gerekir. Bu şekilde, düzenli bir şekilde kendi kendini kontrol etmesine yardımcı olabilirsiniz. Kurallar çocuğunuza ne kadar basit ve anlaşılır şekilde aktarılırsa, bunları hatırlaması o kadar kolay olacaktır.

5. Rol Model Olun

Çocuklar ebeveynlerine bakar ve genellikle onların yaptıklarını taklit eder. Çocuğunuza kendini kontrol etmeyi öğretmenin mükemmel bir yolu, onun önünde kendi kendinize pratik yapmaktır. İyi bir rol model olun çünkü çocuğunuz sizi izleyerek kendi kendini kontrol edecektir. Mesela sinirlendiğinizde çocuğunuzun önüne uzanmayın. Ona öfkenizi kontrol altında tuttuğunuzu gösterin – gülümseyin ve konuşun. Yatma vakti yaklaştığında, televizyonu sıkıca kapatın ve çocuğunuza sizin de yatma vaktiniz olduğu için uyumanız gerektiğini söyleyin. Senden öğrenecek ve sinir krizi geçirmeyecek!

6. Çocuğunuzun Uyku Zamanından Ödün Vermeyin

Çocuklar her zaman geceleri yatağa gitmek için telaşlanırlar. Onlara özdenetim ve öz disiplini öğretmek için iyi bir fırsat gibi yatmaya isteksizliklerini kullanın. Çocuğunuzun yatmadan önce tutarlı bir rutin izlemesini sağlayın, böylece uygun zamanda telaşlanmadan uyuyabilir.

7. Ev İşlerini Oyunlara Dönüştürün

Çocuklar, öğrenmekten zevk alırlarsa, kendi kendini kontrol etme sanatında kolayca ustalaşacaklardır. Bu yüzden oyuncakları temizlemek veya ev ödevi yapmak gibi işleri, sonunda bir ödül gibi somut bir heyecanla eğlenceli bir oyuna dönüştürün. Bu onları motive edecektir.

8. Mola Verin

Çocuklar bir görevde öz kontrol sergilerlerse, bu onları yorar ve ikinci görevde aynı şeyi yapamayabilirler. Bu yüzden arada bir onlara bir mola verin. Bu durum yardım almadan tutarlı bir şekilde uygulayacak kadar olgunlaşana kadar kademeli bir hızda kendi kendini kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

9. Yanlış Davranışa Yanıtınızı Değiştirin

Çığlık attığı veya bağırdığı için çocuğunuzun talebine boyun eğmek, özdenetimini öğrenmesine yardımcı olmaz. Sesini yükseltmeden veya tehditlere başvurmadan kararlı ve boyun eğmez olmak, çocuğunuza kendini kontrol etmeyi öğretmek için uzun bir yol kat edebilir. Bu durum ebeveyn açısından kesinlikle çok sabır gerektirecektir fakat faydaları bundan daha ağır basacaktır.

Çocuğunuzun Keyfini Çıkaracağı Oto Kontrol Aktiviteleri

Okul öncesi çağındaki çocuklar için yapabileceğiniz ve bu süreçte eğlenmelerini sağlayacak birçok öz kontrol etkinliği vardır. Burda biraz var –

  Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olmanın 10 Yolu

1. Hatmi Testi

Çocuğunuza bir lokum verin ve isterse hemen yiyebileceğini ama yemeden önce 15 dakika beklerse ona ödül olarak bir lokum daha vereceğinizi söyleyin. Bu durum kendi kendini kontrol etmesi üzerinde çalışmasına yardımcı olmanın harika ve eğlenceli bir yolu.

2. Yeşil Işık, Kırmızı Işık

Bu durum yeşil ışık diye bağırdığınızda çocuğunuzun dans etmesi, zıplaması ve etrafta hareket etmesi gereken, küçük çocuklara kendi kendini kontrol etmeyi öğretmek için bir hareket oyunudur. Ve kırmızı ışık bağırdığında heykel gibi hareketsiz durmalı. Çocuğunuzun zıplamak için can atarken mücadele ettiğini ve kıpırdamadan durduğunu görmek eğlenceli olacak.

3. Üfleme Baloncukları

Kabarcık üfleme, derin nefes alma hareketi sayesinde sakinliği geri kazandıran bir aktivitedir. Çocuğunuz ne zaman üzgün olma belirtileri göstermeye başlasa, kendi kendini kontrol edebilmesi için baloncukları patlatmasını isteyin. Benzer şekilde, çocuğunuza stres çarkı veya stres topları gibi eşyalar verebilir ve sinirlendiğinde, sinirlendiğinde veya üzüldüğünde bunları kullanmasını söyleyebilirsiniz.

4. Saklambaç Oynayın

Saklambaç, bir çocuğa soğukkanlılığını korumayı öğretmek için harika bir oyundur. Kesinlikle sessiz kalmak ve biri sizi bulana kadar beklemek, kendini kontrol etmek için mükemmel bir uygulamadır. Bu durum çocuğunuzun bunu eğlenceli bir şekilde öğrenmesine yardımcı olacaktır.

5. Sakız Testi

Çocuğunuza bir çubuk sakız verin ve ısırmadan ağzında tutmasını söyleyin. Başarılı olursa, bir tedavi alır. Bu biraz zor olabilir ama çocuklara öz kontrolü öğretmek için iyi bir aktivite.

6. Twister’ı oynayın

Twister, bir çocuğun motor becerilerini, dikkat becerilerini ve öz kontrolünü geliştirmesine yardımcı olmak için harika bir oyundur. Hatta onu işbirliğine dayalı ekip çalışması ve kurallara nasıl uyulacağını öğrenmeye teşvik edecektir.

7. Gülmeyen Oyun

Bu durum birbirinizi güldürmek için sırayla oynadığınız iyi bilinen bir oyundur. Bu oyunu oynarken çocuğunuzla sırayla oynayabilirsiniz. Göz teması zorunludur ve dokunmaya izin verilmez. Çocuğunuzun yüzünü nötr tutmak ve gülmemek için mücadele ederken otokontrol sanatını öğrenmesine yardımcı olacağı garanti edilen bir aktivitedir.

Bir çocuğa özdenetim öğretmek belirli bir zaman, özveri ve sabır gerektirir fakat çocuğunuzu geleceğe hazırlayabilir. Çocuğunuz büyüyüp kendine güvenen, başarılı bir yetişkin olacak ve yol boyunca herhangi bir savaşta savaşabilecek. Tüm büyük şeyler küçük başlar, bu nedenle çocuğunuzun özdenetim sanatında ustalaşmasına yardımcı olun ve onun iyi bir insana dönüşmesini izleyin!

Ayrıca Okuyun: Kontrolden Çıkan Çocuğu Yönetmenin Yolları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu