Eğitim

Hayali Arkadaş ve Çocuklar – Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuğunuzun oyuncaklarıyla canlıymış gibi oynadığını, sık sık onlarla konuştuğunu, onlara isim verdiğini ve onlara kişilikler verdiğini görmüş olabilirsiniz. Ve eğer siz görünmez yoldaşlarına bastığınız ya da üzerinden sürdüğünüz için çocuğunuz dehşet içinde ciyakladığı için kalbi ağzınıza atmış biriyseniz, o zaman çocuğunuzun hayali bir arkadaşı vardır.

Çocuklarda Görünmez Arkadaşlar Ne Kadar Yaygındır?

Çocuklar ve hayali arkadaşlar yaygın bir durumdur ve tüm çocukların yaklaşık üçte biri bir tane oluşturur. Bu sadece tamamen normal kabul edilmekle kalmaz, aynı zamanda çok yaratıcıdır ve çocuğunuzun gelişimine yardımcı olur.

Çocuklar Neden İcat Eder veya Hayali Arkadaş Edinir?

Çocuklar, aşağıdaki nedenlerle taklit arkadaşlar icat ederler:

1. Fantezilerini Tatmin Etmek

Çocuğunuz Süpermen, Alice Harikalar Diyarında veya gerçek hayatta var olmayan yaratıkları içeren başka bir tür animasyon veya hikayeye düşkün olabilir; bu karakterlerden birine benzeyen hayali bir arkadaş icat ederek, böyle bir arkadaşa olan arzularını tatmin edebiliyorlar.

2. Sıkıntılarını Bastırmak İçin

Oyun arkadaşı olmayan bekar çocuklar söz konusu olduğunda, hayali arkadaşlar genellikle çocuk okula başladığında birlikte oynamak ve ortadan kaybolmak için icat edilir.

3. Utangaçlıklarını Yönetmenin Bir Yolu

Hayali arkadaşlar, çok utangaç olan çocukların yargılanma korkusu olmadan özgürce konuşmaları için bir yol sağlar.

4. Günah Keçisi Olarak Kullanmak

Bazı çocuklar yaptıkları bazı şeylerin sorumluluğunu veya sorumluluğunu almaktan hoşlanmazlar ve bu nedenle suçu hayali arkadaşlarına yükleme eğilimindedirler. Eylemlerinin sorumluluğunu almayı ve sonuçlarıyla yüzleşmeyi öğrenmeleri gerekeceğinden, bu çok uzun süre teşvik edilmemelidir.

  Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir? Etkili Ebeveynlik Yolları

5. Kontrol Duygusu İçin

Çocuklar ebeveynleriyle birlikteyken, kontrol genellikle onlarda değildir. Hayali arkadaşlar hakkında patronluk yapılabilir ve çocuğunuza kontrol hissi verebilir.

6. Bir Güven Artırıcı

Hayali arkadaşlar, azarlanmanın sonuçları olmadan çocuğunuzun istediğini yapan arkadaşlar ya da sevgi dolu veya hatta sadece arkadaşlar olabilir. Bu durum çocuğunuzun güven geliştirmesine yardımcı olabilir.

7. Bir Ortam Olarak

Bazı çocuklar fikirlerini dile getirmekten korkabilir ve bu nedenle dile getirilmemiş duygu ve düşünceleri için hayali arkadaşlarını araç olarak kullanma eğilimindedirler. Mesela çocuğunuz “Lulu (hayali arkadaş) suya girmeyi sevmiyor” diyebilir.

8. Bir Başa Çıkma Mekanizması Olarak

Yakınlarından birini ölüm veya yer değişikliği nedeniyle kaybeden çocuklar, kayıpla baş etme yolu olarak hayallerinde o kişiyi yaratabilirler.

Hayali Bir Arkadaş Bir Çocukta Zihinsel Bozukluğu Belirtir mi?

Genel olarak, hayali arkadaşlar, erken sosyalleşmenin sağlıklı bir görünümüdür fakat bazen sadece bir arkadaşın ötesine geçebilir ve hatta bazen belirli durumlarda bilgelik ve güç sunabilir. Nadir durumlarda, hayali arkadaşlar, şizofreniden muzdarip olanlarda olduğu gibi, aslında akıl hastalığının bir işareti olabilir, bu nedenle çocuğunuz asla büyümeyecek gibi görünüyorsa, araştırmak isteyebilirsiniz.

Çocuğun Gelişiminde Hayali Arkadaşların Rolü Nedir?

Çocuklar hayali bir arkadaşa sahip olarak, rol yapma sanatını öğrenirler ve sözlü becerilerini ve yaratıcı gelişimlerini geliştiren bir konuşmanın her iki tarafını da tutarak pratik yapabilirler.

Çocuklar Hangi Yaşta Hayali Arkadaş Edinmeye Başlar?

İki buçuk ila dokuz yaş arasındaki çocuklar hayali arkadaşlar edinme eğilimindedir. Tek bir şey olarak başlayabilirler ve çocuğunuz büyüdükçe değişebilirler.

Hayali Arkadaşlar Ne Zaman Kaybolur?

Hayali arkadaşlar genellikle bir çocuk büyüdükçe kaybolur ve gerçek dünyayla daha sık uğraşmak zorunda kalır. Çocuk okula gitmeye başladığında genellikle ortadan kaybolurlar; Arkadaş sessizce kaybolana kadar etkileşim yavaş yavaş azalmaya başlar.

Çocuğunuzun Hayali Arkadaşı Kim Olabilir?

Çocuklar çok yaratıcıdır ve hayali arkadaşlar çocuktan çocuğa değişir ve başka bir kişiden inek sürüsüne kadar hemen hemen her şey olabilir. Kız ve erkek çocuklarında hayali arkadaşlar kendilerini farklı gösterirler. Erkekler, kendileriyle daha iyi ilişki kurabilecekleri için kendilerinden veya en azından eşitlerinden daha yetkin arkadaşlar hayal etme eğilimindedir. Kızlarda, arkadaşlarını bir şekilde besleyebilmek için, kendilerinden daha az yetkin olan arkadaşları hayal etmeyi tercih ederler.

Pretend Kids ne yapar?

Hayali arkadaşlar, çocuğunuzun olmasını istediği her şey olabilir, aşağıdakilerden bazıları, çocuğunuzun hayali arkadaşının onlar için yapabileceği farklı şeylerdir:

  • Hayal kırıklıklarını dışa vurmak için kullanılabilecekleri için mükemmel stres gidericiler sağlarlar.
  • Yetişkinler bu arkadaşı paylaşamadığı ve hatta göremediği için, çocuğunuz hayali arkadaşıyla etkileşimleri sırasında bir kontrol duygusu hissedebilir.
  • Birlikte oynayacakları başka çocuk olmadığında çocuklara oyun arkadaşı sağlarlar.
  • Çocuğunuzun dış dünyayla büyük olasılıkla nasıl etkileşime gireceğinin başlangıcıdır.
  Çocuklar İçin 12 Yenilikçi Ceza Fikri

Çocuklar Bunun Hayali Bir Arkadaşlık Olduğunu Biliyor mu?

Tüm normal durumlarda, çocuğunuzla hayali arkadaşı arasındaki etkileşim ne kadar küçük ve ne kadar büyük olursa olsun, çocuğunuz her zaman arkadaşının gerçek olmadığını ve varlığının ona bağlı olduğunu bilecektir.

Çocuklarda Görünmez Arkadaşlarla Başa Çıkmak

Çocuğunuzun hayali arkadaşıyla başa çıkmak için ipuçları şunları içerir:

  • Hayali arkadaşla fazla meşgul olmayın veya fazla etkileşime girmeyin.
  • Konu arkadaşına geldiğinde çocuğunuzun liderliği almasına izin verin.
  • Çocuğunuzla birlikte oynayın. Çocuğunuzun hayali arkadaşı için masada fazladan bir yer ayırmanız gerekiyorsa, yapın.
  • Çocuğunuz, yarattığı bir pisliği temizlemekten kaçınmak için hayali arkadaşını günah keçisi olarak kullanmaya çalışırsa, ona her zaman, ikisi çok yakın olduğu için, ikisinin de birlikte temizleyebileceğini söyleyebilirsiniz.

SSS

İşte bazı sık sorulan sorular:

1. Çocuğumu görünmez bir arkadaş edinmeye teşvik edebilir miyim?

Onu cesaretlendirmeye çalışmamak her zaman en iyisidir, kendi kendine oluyorsa olmasına izin ver. Çocuğunuz için herhangi bir dikkat dağıtıcı olmadan biraz aksama süresi sağlayabilirsiniz fakat bunun dışında bir anlamı yoktur. Çocuğunuz hala bir arkadaş icat etmiyorsa, bu sadece bloklarla oynamayı veya başka bir şey yapmayı tercih ettiği anlamına gelir.

2. Ya çocuğumun hayali arkadaşı korkarsa?

Çocuklar bazen kendi korkularını başka birine yansıtmanın bir yolu olarak hayali arkadaşlarını kullanırlar. Çocuğunuzun hayali arkadaşı korkuyorsa, korkan kişi büyük ihtimalle sizin çocuğunuzdur, bu yüzden yapılacak en iyi şey çocuğunuza korkuyu atlatmada yardımcı olmaktır.

3. Çocuğunuzun hayali arkadaşı kötü davranıyorsa ne yapmalısınız?

Çocuğunuza kuralların kurallar olduğunu ve yeni arkadaşı tarafından bile uyulması gerektiğini hatırlatın. Hayali arkadaş kötü davranıyorsa, çocuğunuza eylemin sonuçlarını paylaşmaya devam etmesi gerekeceğini açıklamanız gerekir.

Bazı çocuklar, çocuğunuzun sahip olduğu bir ihtiyacı karşılamak için aniden ortaya çıktıkları için hayali arkadaşlarının varlığını hatırlayamayacaklar ve ihtiyaç ortadan kalktıkça ortadan kaybolacaklar. Bunların hepsi çocuk gelişiminin sağlıklı bir parçasıdır.

Ayrıca Okuyun: Çocuklara Arkadaş Edinmeyi Nasıl Öğretirsiniz?

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu