Eğitim

Çocuklar İçin Sofra Adabı

Çocuğunuz ister evde yemek yiyor, ister okulda yemek yiyor ya da arkadaşlarınızla dışarıda yemek yiyor olsun, iyi sofra adabı onun yemeklerden keyif almasına ve hayatlarının geri kalanında sosyal ortamlarda başarılı olmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklara sofra adabı öğretmek önemlidir ve ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur. Sosyal etkileşimler için iyi sofra adabı gereklidir ve çocuğunuzun bunları öğrendiğini bilerek, nasıl yiyeceği veya nasıl davranacağı konusunda endişelenmeden onu arkadaşının doğum günü partisine gönderebilirsiniz.

Şimdi, ister yeni yürümeye başlayan çocuğunuza, ister okul öncesi çocuğunuza veya daha büyük bir çocuğa sofra adabı öğretmek isteyin, farklı yaş gruplarındaki çocuklara sofra adabı öğretmek için ipuçlarımız var.

İçindekiler

Çocuğunuza Sofra Görgü Kurallarını Nasıl Öğretebilirsiniz?

Çocuklara yeni bir şey öğretmek söz konusu olduğunda, her zaman, her zaman örnek olarak liderlik edin. Çocuğunuza sürekli olarak neyin ve nasıl yapılması gerektiğini gösterin ve açıklayın. Çocuklar ebeveynlerini gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Bu yüzden sizin ve diğer aile üyelerinin, masada güzelce konuşmak, birbirleriyle etkileşim kurarken ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ kullanmak gibi iyi sofra adabı için standartları belirlediğinizi görmeleri gerekir.

Çocuğunuzun masadaki iyi davranışlarını her zaman takdir etmeyi unutmayın. Bir çocuğu överken özellikle konuşmak her zaman daha iyidir. Çocuğa, düzgün oturduğunda veya bir şeyleri güzelce istediğinde sizi tam olarak neyin etkilediğini açıklayın. Ebeveynler tarafından olumlu pekiştirme, çocukları iyi performans göstermeleri için motive eder.

Çocuklara sofra adabı öğretirken tutarlı olmak önemlidir. Çocuğunuza ‘teşekkür ederim’ gibi kibar bir davranışta bulunduğunuzda, başlangıçta makul beklentileriniz olsun, ardından her söylemeyi unuttuğunda çocuğa hemen veya nazikçe hatırlatın. Yavaş yavaş, gerektiğinde ‘teşekkür ederim’ demeye şartlanacak.

Sofra adabını öğretmenin bir başka yolu da her hafta akşam yemeği temalı geceler düzenlemek olabilir. Belirli bir mutfağı, örneğin Çin mutfağını seçebilirsiniz. Çocuklar, yemek çubuklarını kullanmak gibi sofra adabı edinmenin eğlenceli ve ilginç bir yolunu bulmakla kalmaz, aynı zamanda farklı ülkelerin kültürü ve yeme alışkanlıklarını da öğrenebilirler.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, düzgün davranmak için sürekli hatırlatma gerektirebilir. Ebeveynlerin, küçük çocukları mümkün olduğu kadar erken koşullandırmaya başlamaları önemlidir. Yeni yürümeye başlayan çocukların kendilerine ait bir zihinleri vardır ve onlar için her şey bir oyun olabilir. Bu yüzden kuralları tekrar tekrar tekrarlamanız gerekebilir. Onlara ne yapmalarının beklendiğini göstermek daha iyi olabilir. Kurallara uymamanın sonuçlarını göstermeye de yardımcı olabilir.

  Çocuklarınıza Öğretecek 20 İyi Davranış

Çoğu yeni yürümeye başlayan çocuk, dikkat çekmek için yiyecekleri fırlatmak, yemek tükürmek gibi kötü davranışlarda bulunur. Kötü davranış çocuğun dikkatini çekerse, tekrar edebilir. Kötü davranışları görmezden gelmek en iyisi olabilir.

Ne Öğretebilirsin

 • Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz katı yiyecekler yemeye başladığı andan itibaren, düzgün bir şekilde oturduğundan ve yediğinden emin olun. Her yemek yediklerinde masada oturma fikrini sürekli pekiştirin. Yemeğini bitirdikten sonra masadan ayrılmasına izin verebilirsiniz.
 • Bir aile olarak birlikte yemek yiyerek, yemek zamanlarında yürümeye başlayan çocuğunuzu dahil etmeye çalışın. Bu ona aynı zamanda ailenin bir parçası olduğu ve yemek zamanlarının aile zamanı anlamına geldiği hissini verecektir.
 • Aile yemek yemeye oturmadan önce küçük çocuğunuzun ellerini yıkamasına yardımcı olabilirsiniz. Büyüdükçe bunu yapmaya alışabilir.
 • Ayrıca bebeğinize yemek fırlatmanın, mutfak eşyalarına vurmanın, yemek tükürmenin, yemek zamanlarında çığlık atmanın kabul edilemez davranışlar olduğunu öğretmeyi deneyebilirsiniz.

Ne Bekleyebilirsiniz

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yemek yerken yapmasını bekleyebileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Ağız dolusu konuşmak
 • Başkalarının tabaklarından yemek kapmak için uzanmak
 • çatal bıçak takımının yanlış kullanımı

okul öncesi çocuklar

Okul öncesi çocuklar telaşlı ve yavaş yiyiciler olabilir ve sinir krizi geçirmeye eğilimlidirler. Fakat bir okul öncesi çocuğunun genellikle bir yürümeye başlayan çocuğa göre daha fazla dikkat süresi vardır ve talimatları takip etmede daha iyi olabilir. Anaokulu öğrencilerine iyi sofra adabı aşılamanın en iyi yolu onları alıştırma yapmak olabilir. Okul öncesi çocuklara masada onlardan ne beklendiğini açıklamak önemlidir. İyi davrandıklarında onları övün ve cesaretlendirin ve kayma eğiliminde olduklarında onlara ipucu verin. Onlara tekrar tekrar sabırla hatırlatmanız gerekebilir.

Bir çocuğu özensiz davranmaya meyilli olduğunda veya masada hata yaptığında etiketlemekten kaçının. Bunun yerine ona pratik bir çözüm veya tavsiye sunun. Mesela çocuğunuz yemek yerken yemeğini kıyafetlerine düşürürse, ona bir peçete verin ve kullanımını ona açıklayın.

Ne Öğretebilirsin

Okul öncesi çocuklara şunları öğretebilirsiniz:

 • Kıvranmadan, kıpırdamadan veya etrafta dolaşmadan masaya düzgün bir şekilde oturun.
 • Yemek yemeye başlamadan önce herkesin masaya oturmasını ve kendilerine yardım etmesini sabırla beklemek.
 • Peçeteyi doğru kullanma şekli, yemeğe başlamadan önce kucağına nasıl yerleştirileceği, ağzı silmek için nasıl kullanılacağı vb.
 • Küçük lokmalar alıp ağzı kapalı yemek yemek ve ağzı doluyken konuşmamak.
 • Masadaki insanlarla iletişim kurarken ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ gibi kibar kelimeler kullanmak.
  Çocuklar İçin Problem Çözme – Stratejiler ve Oyunlar

Ne Bekleyebilirsiniz

Okul öncesi çocuğunuzdan şunları bekleyebilirsiniz:

 • Yemek yerken ortalığı karıştırabilir
 • Sofrada otururken görgü kurallarına uymayı unutabilir.

çocuklar

Daha büyük çocuklar, uymaları beklenen kuralları anlamak için daha donanımlıdır. Eylemlerinin başkalarını nasıl etkileyebileceğini ve görgü kurallarının neden önemli olduğunu anlayabilirler. Çocuğunuza makul açıklamalar yapabilir ve masadaki kurallara neden uyması gerektiğini söyleyebilir ve uymayı reddetmesi durumunda mantıklı sonuçlarla takip edebilirsiniz. Mesela kibarca sormayı öğrenmedikçe veya masadaki davranışı uygunsuz değilse, en sevdiği tatlıdan ikinci bir yardım almayacağını ona öğretebilirsiniz.

Ne Öğretebilirsin

Daha büyük çocuklar zaten temel sofra adabı bilirler. Ama onlara öğretebileceğiniz bazı şeyler var. Mesela:

 • Çatal bıçak takımının doğru kullanımı, çatal ve bıçağın nasıl kullanılacağı, tatlı için küçük kaşık, çorba için çorba kaşığı gibi seçeneklerle karşılaşıldığında doğru çatal seçimi.
 • Masada keyifli sohbetler yapma sanatı. Onu yemeğe iltifat etmesi için cesaretlendirin ve eğer yemeği beğenmediyse incitici bir şey söylememesini öğretin.
 • Çatal-bıçakları uygun bir şekilde yerleştirmek ve yemeklerden sonra masayı temizlemek.
 • Yemekleri masanın etrafında uzanmadan veya birinin yüzüne gelmeden düzgün bir şekilde servis etme ve geçirme.
 • Sekmelerini, cep telefonlarını veya diğer cihazlarını masaya taşımamak.

Ne Bekleyebilirsiniz

 • Bu aşamadaki çocuklar sofra adabı dersleri konusunda oldukça bilgili olsalar da, onların mükemmel olmalarını bekleyemezsiniz. Çocuğunuzun görgü kurallarını unutabileceği veya kurallara uymayı reddedebileceği zamanlar olabilir.
 • Çocuğunuz resmi bir parti ya da karmaşık sofra takımlarıyla süslü bir düğün resepsiyonu gibi henüz üstesinden gelmeye hazır olmadığı durumlarla karşılaşabilir.
 • Çocuklar için sofra adabı derslerinin bu aşamada bitmesini bekleyemezsiniz. Çocuğunuzu iyi sofra görgülerini benimsemesi için motive etmeye devam etmeniz gerekebilir.

Bir aile yemeği, sofra adabı üzerine bir tür derse veya derse dönüştürülmemelidir. Çocuklar için yemek zamanlarını stresli hale getirmekten kaçının. Bunun yerine yemek zamanları, aile üyelerinin rahatlayabilecekleri, günlük olayları paylaşabilecekleri ve diğer konuları tartışabilecekleri, ailenin birlikte kaliteli zamanları olmalıdır. Çocuklara sofra adabı öğretmekle yemek zamanlarını onlar için eğlenceli ve zevkli hale getirmek arasında bir denge kurun.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu