Eğitim

Çocuğunuza İyi Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz?

İyi davranışı telkin etmek için disiplini kullanmak ebeveynliğin önemli bir parçasıdır. Ebeveynlik zorlu bir iştir ve bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun iyiliği özümsemesine ve davranışlarını değiştirmesine yardımcı olmak için çok çeşitli stratejiler ve yöntemler kullanmanız gerekir. Çocuğunuzun davranışını şekillendirme yöntemlerinizi şekillendirmek ve esnek olmak da önemlidir. Bu yüzden kullandığınız teknikler çağdaş öğrenme ve çocuk bakımı yöntemleriyle uyumlu olmalıdır.

İçindekiler

Çocuklara İyi Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz (Ebeveynler için 8 Etkili İpucu)

Ebeveynlerin çocuklarını disipline etmek için bedensel cezaları kullanabileceği günler geride kaldı. Çubuğu bırakmanız gerektiğini fakat çocuğu şımartmamanız gerektiğini kabul etmenin zamanı geldi. Çocuklar çoklu görev yeteneklerine sahip değiller ve olayları kavrayacak ve eylemlerinin büyüklüğünü anlayacak olgunluğa da sahip değiller. Dikkat çekmek için rekabet etmek yerine aşağı inip onların seviyesinde bağlantı kurmak önemlidir. Çocuğunuzun davranışını tersine çevirmenin en iyi yollarının neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocukların Davranmasını Sağlamak İçin 10 Etkili İpucu

İyi huylu çocuklar yetiştirmek, günümüzün çoğu ebeveyni için zorlu bir görev haline geldi. Ebeveynlerin yoğun yaşam tarzları vardır ve kişisel ve profesyonel taahhütlerini dengelemekte zorlanırlar. Telaşlı bir çalışma kültürü, çocuklarla etkileşim kurmak ve bağlantı kurmak için daha az zaman bırakır. Bu yüzden güvenli bir gelecek için güçlü bir karakter geliştirmek için çok önemli olan dersler, ebeveynler tarafından ya ihmal edilmekte ya da sürekli olarak vurgulanmamaktadır.

Çocuklara nasıl davranılır? Oğlum neden insanlara uygun davranmıyor? Bir çocuğa okulda nasıl davranması öğretilir? Bunlar, ebeveynlerin çocuk psikologlarına attıkları göze çarpan birkaç soru. Çocukların iyi davranmasını sağlamak roket bilimi değildir ve durum kontrolden çıkmadıkça birinin doktora gitmesi de gerekmez. Aşağıdaki ipuçları, çocuğunuzu her zaman kusursuz bir şekilde davranması için disipline etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca harika bir ebeveyn olduğunuz için bazı kek puanları da kazanabilirsiniz!

1. Çocuğun Duygularını Kabul Edin

Çocuğunuzun duygularını kabul etmek ve onları göz ardı etmemek çok önemlidir. Mesela çocuğunuz oyuncağını aldığınız için kızgınsa, duygularını görmezden gelmemeye çalışın ve hareketinize bir açıklama yaparak onu sakinleştirmeye çalışın. Çocuğun bunu yapmanızın gerçek nedenini bilmesi gerekir. Bu yüzden oyuncağı yemek zamanı geldiği için veya uygunsuz davrandığı için aldığınızı söylemek, amacınızı daha iyi ifade etmenize yardımcı olacaktır.

  Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olmanın 10 Yolu

2. Düşüncelerinizi Yeniden Düzenleyin

Çocuğunuzun bilerek zorlanmadığını veya zorlanmadığını anlamaya çalışın. Sadece hepsinin önemini anlamıyor. Bu yüzden çocuğunuzun uygunsuz davranışından dolayı hayal kırıklığınızı ifade etmek yerine, ona zor zamanlar geçirdiğini anladığınızı söyleyin ve yardım teklif edin. Çocuğunuzun kendini ifade etmekte zorlandığını ve duygularını dışa vurmasına yardımcı olacak anahtarın yalnızca sizde olduğunu unutmayın.

3. Disiplin Kavramını Değiştirin

Disiplin kelimesi Latince “öğretmek” kelimesinden gelmektedir. İyi davranışın önemini yinelemek için cezadan vazgeçebilir ve onu teşvik etmek için güven verici sözler ve motive edici jestler kullanabilirsiniz. Mesela iyi davrandığı için çocuğunuzla gurur duyduğunuzu söylemek ve gerçekten kalp dokunan bir şey yaptığında nazik ve düşünceli olmak, onu en iyi davranışını sürdürmeye teşvik edecektir. Ayrıca küçük çocuğunuzun izlemesi için kendinizi aynı çizgiler üzerinde modellediğinizden emin olun.

4. İddialı Bir Ton Kullanın

Bir şey söylemek zorunda olduğunuzda asla bağırmayın, bağırmayın veya çığlık atmayın. Çocuklarla uygunsuz bir ton kullanmak çoğu zaman onların uzaklaşmasına ve endişelerinize karşı daha az empati kurmasına neden olur. Unutmayın ki çocuklar büyük ölçüde anne babalarını taklit ederler. Bu yüzden çocuğunuzun anlaması için iddialı olmak ve konunun özüne sakince vurgu yapmak önemlidir.

5. Geribildirim sunun

Çocuğunuzun eylemlerini asla yanıtlamayın veya kabul etmeyin. Çocuğunuz odasını toplamakta başarılıysa, iyi bir iş çıkardığı için sırtını sıvazlayın veya ona teşekkür edin. “Aferin!”, “Teşekkürler!” gibi olumlu sözler söylemek. veya “Sorumluluk duygusunun ne harika bir göstergesi!” Çocuğunuzun kendini iyi hissetmesini sağlayacak ve aynı zamanda bir başarı duygusu kazanacaktır.

6. Motivasyonu Kullanın

Çocuğunuzu disipline ederken bir ödül tablosu harikalar yaratır. Birine yatırım yapın ve iyi davranışları vurgulamak için kullanışlı çıkartmalar bulundurun. Çocuğunuzun belirli sayıda puan kazandığında alacağı bir teşvikle iyi davranma fikrini satın.

7. Seçenekler Verin

Çocuğunuza, iyi davranışın ona ödül ve takdir getireceğini, kötü davranışın ise ailesi veya arkadaşları olsun, sevdikleri arasında hayal kırıklığına yol açacağını açıklayın. Çocuğunuza seçenekler sunmak, ona düşünmesi ve ne istediğine karar vermesi için biraz zaman verir. Ayrıca onu doğru ile yanlışı ayırt etmeye ve her zaman bu ilkeyi takip etmeye teşvik eder.

  Çocuğunuz Hata Yaptığında Doğru Mesajı Nasıl Verebilirsiniz?

8. Nazik Uyarılar Gönderin

Çocuğunuzun yaptığı hiçbir şeye ani son vermeyin. Çocuklar, başlarına geleceklerle ilgili önceden bir uyarı verilmediğinde bundan nefret ederler. Mesela TV izlemeyi bırakmalarını istiyorsanız, kapanma zamanı gelmeden “5 dakikalık uyarı” sinyali verin. Bu şekilde, bekleyebilecekleri şeylere zihinsel olarak hazır olacaklardır.

9. Minnettarlığı Öğretin

Çocuklara minnettarlığın ve öneminin öğretilmesi gerekir ve bunun en iyi yolu, sabahları veya yatmadan önce küçük bir rutin oluşturmak ve sahip oldukları her şey için şükretmek. Bu rutini belirledikten sonra, okulda, evde veya partilerde ve diğer sosyal toplantılarda olsun, çocuğunuzun hayatının diğer yönlerine ne kadar çabuk yansıdığını fark edeceksiniz.

10. Yoga veya Meditasyon Uygulayın

Yoga ve meditasyon egzersizlerinin yetişkinlerde stresle mücadeleye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli olarak uygulandığında çocuklar için de inanılmaz faydaları vardır. Her gün duyularını sakinleştirmek için çocuğunuzu meditasyon veya yoga asanalarıyla meşgul edin. Çocuklar, özellikle özel ihtiyaçları olanlar, yoga ve meditasyon yaparak sakin bir zihin geliştirirler ve böylece her durumla başa çıkmak için sakin bir yaklaşım benimserler.

İyi davranışa ilham verecek kanıtlanmış bir teknik yoktur; en önemli şey örnek olmaktır. Çocuğunuzun çevrenizdeki insanları nasıl önemsediğinizi görmesine, kullandığınız güzel sözleri duymasına ve size söylenenden bağımsız olarak görevini yaptığınızı görmesine izin verin. Çocuğunuzda empatik davranışı teşvik etmek için yeterli olacaktır. İyi davranışı motive etmek ve çocuğunuzdan maksimum işbirliğini kazanmak için teknikler, araçlar, yöntemler ve dil repertuarınızı oluşturun. Dramayı bir kenara bırakın ve bu sağlıklı dengeyi sağlamak için ilgi çekici diyaloglar ve tartışmalar yapın.

Ayrıca Okuyun:

Çocuğunuza Saygıyı Öğretmenin Etkili Yolları
Çocuklara Sorumluluğu Öğretmenin Basit Yolları
Çocuklarınıza Öğretmek İçin İyi Görgü

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu