Eğitim

Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olmanın 10 Yolu

Hiçbir ebeveyn çocuğunun okulda yalnız kalmasını istemez; bir köşede oturan ve kimseyle konuşmayan “tuhaf çocuk” olarak damgalandı. Günümüz dünyasında, sosyal beceriler hayatta kalmak için büyük önem taşımaktadır. Yeni insanlarla iyi geçinebilmek, profesyonel ve kişisel tatminin anahtarıdır. Bu beceriler doğal olarak değil, eğitimden, koşullandırmadan, çevresel faktörlerden ve yaşam deneyimlerinden gelir. Çocuğunuz içine kapanık biriyse ve yeni insanlarla konuşmuyorsa, onlarla iyi geçinmesine yardımcı olmanız gerekir.

İçindekiler

Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olmanın Yolları

Her çocuğun doğal kişiliği “kazanmak” olarak adlandırılamaz. Fakat bir çocuğu çok fazla şımartmak onları şımartabilir ve bencil bir insan haline gelebilirler.

Sosyal beceriler, büyük ölçüde, eğitim ve koşullandırmanın bir sonucudur. Aşağıda verilenler, her ebeveynin çocuklarına koçluk yapmak için özel dikkat göstermesi gereken önemli sosyal etkileşim alanlarıdır.

1. Duygusal Koçluk

Çocuğunuzun yanına oturun ve ona “nasıl hissediyorsunuz?” ve “neden böyle hissettiriyor?” gibi sorular sorun. ona sessizlik veya şiddet içeren eylemlerle yaklaşmak yerine, duygularını kelimelerle ifade etmeye teşvik edecektir. Yakın birine duygularınızı ifade etmek, kişinin kendisini duygularından ayırmasına yardımcı olur. Öfkenizi veya hayal kırıklığınızı, yaşadığınız geçici bir duygu olarak kabul edebilmek ve onun tarafından tüketilmemek, daha olgun kararlar vermenize ve daha sonra pişman olmanız muhtemel anlık tepkilerden kaçınmanıza yol açacaktır. .

İlaveten çocuğunuzun duygularını, özellikle de “aptal olmak” gibi olumsuz duygularını görmezden gelmek ya da önemsememek ya da sadece “aşmasını”, “susmasını” veya “davranmasını” talep etmek, özdenetim konusunda daha fazla sorun yaşamasına neden olacaktır.

Bu durum parmak şıklatmaya ve sihirli bir şekilde birdenbire kendini tanıyan bir çocuğa sahip olmaya benzer hızlı bir süreç değildir. Çocuğunuz büyüdükçe evrimleşmiş insanlar olmalarını sağlayacak bir düşünce yönüdür.

2. Diktatör Bir Ev Ortamından Kaçının

Çocukların disipline edilmesi gerekir. Fakat bir çocuğu disipline etme tarzınızın arkasında kapsamlı bir neden olmalı. Bazen, bir çocuk basitçe ebeveynleri tarafından bir şeyler yapmaya zorlanabilir. Bu şekilde yetiştirilen, yani bu kuralların ‘neden’ uygulandığına dair hiçbir açıklama yapılmadan katı, zincirleme kurallara tabi tutulan çocuklar, herhangi bir şeyi sorgulamaktan caydırıldıkları için içsel bir ahlaki pusula geliştirmekte zorlanırlar. Ayrıca sıklıkla, tartışılmaz kurallar koymak, sert bedensel ceza tehdidiyle (ve bazen de uygulamayla) birleştirilir. Bu tür cezalara maruz kalan çocukların diğer çocuklara karşı saldırgan ve doğal olarak düşman olmaları muhtemeldir.

Bir denge bulun, ne diktatörce bir yaklaşıma yönelin ne de çocuklara karşı çok hoşgörülü olun. Aksi takdirde, çocuklarınız bir acı olacaktır. Ebeveynler her zaman otoriteyi elinde tutmalıdır. Fakat çocukların kuralların neden yürürlükte olduğunu sorgulamalarına izin verilmelidir. Çocuğunuzla konuşun ve ona disiplinin ve kuralların önemini açıklayın. Açık tartışma ve belirli kuralların neden çiğnenmemesi gerektiğinin açıklanması ve bunlara uyulmamasının olumsuz sonuçları, çocuğun muhakeme yeteneğini geliştirecektir.

  Çocuklarda Hırsızlıkla Başa Çıkma Yolları

Örnek: Birçok çocuk her sabah vaktinde uyumakta ya da dişlerini fırçalamakta güçlük çeker. Onları cezalandırma tehdidi ile zorlamak yerine, bu kurallara uymamanın sonuçlarını (ertesi sabah yorgun olma/diş enfeksiyonu riski) anlatın, hayatta zevkli olmasa da bazı şeylerin yapılması gerektiğini söyleyin, ve bu kişi daha sonra, bunu yaşadığı için daha iyi hissedecek ve yapacaktır.

3. Nezaketi Teşvik Edin

Küçük çocuğunuzla konuşurken, ona bölünmemiş dikkatinizi verin. Sorularına bir yetişkine yapacağınız gibi yanıt verin. Çocuklar bu şekilde meşgul olduklarında, daha iyi iletişim kurabilirler ve hatta arkadaşlarıyla sohbet ederken dikkatle dinlemeyi ve buna göre yanıt vermeyi öğrenirler. Bu durum onları diyaloğu sürdürmek veya çok fazla soru sormak gibi konuşma tuzaklarından kaçınmaları için eğitir. Daha iyi konuşma becerileri sergiledikleri için akranları tarafından sevilirler.

4. Empatiyi Öğretin

Bir kişiyi sıkıntı içinde gördüğünüzde empati kurmaya çalışın. Empati, temel olarak bir kişinin kendini başka birinin yerinde hayal etme yeteneğidir. İnsanlar gibi duyarlı bir sosyal yaratıkta doğuştan gelir. Fakat bu, teşvik edilmemesi veya öğretilemeyeceği anlamına gelmez. Empati, diğer insanlarla güçlü duygusal bağlar kurmanın ve anlamlı konuşmalar yapabilmenin anahtarıdır. Çocuğunuzla diğer insanların duyguları hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Belirli bir şey hakkında (örneğin azarlama, oyuncağının elinden alınması) nasıl hissedeceklerini ve başka birinin de aynı şekilde nasıl hissedeceğini sorun!

5. Yüz İfadelerini Tanıyın

Yetişkinler olarak, diğer insanların yüz ifadelerini tanıma yeteneğimizi hafife alabiliriz. Bununla birlikte sosyal becerilerimizde önemli bir araçtır ve ilköğretim çağındaki çocuklara konu hakkında sadece onlarla konuşarak bu bölümde destek verilebilir. Fazladan bir yol kat etmeye istekliyseniz, bir çizgi film veya filmdeki bir karakterin onu izlerken hangi ifadeyi yaptığını tahmin etme gibi oyunlarla çocuğunuzu meşgul edebilirsiniz. Başka bir kolay oyun, sizin veya çocuğunuzun suratını astığı ve diğer kişinin bunun arkasındaki duygunun ne olduğunu tahmin etmesi gereken rol yapma oyunudur.

6. Buzu Kırın

Sosyal açıdan yetenekli bir çocuk, benzer yaştaki yeni bir grup çocukla ilişki kurabilen ve onlar tarafından kabul görebilen çocuktur. Çocuklar için nasıl arkadaş edinileceğine ilişkin bu pratik ipuçları, bu gibi durumlarda kullanışlı olacaktır. Halihazırda herhangi bir oyun etkinliğine katılan başka bir çocuk grubuna katılırken, çocuğunuza etkinliğin ne olduğunu ölçmeyi ve onları kesintiye uğratmadan nasıl uyum sağlayabileceğini bulmayı öğretin. Çocuğunuza diğer çocukları rahatsız etmemesi gerektiğini öğretin. Diğer çocuklar onu içeri almak istemiyorsa, geri çekilip diğer çocuklar için kendini zorlamaması gerektiğini söyle.

  Çocuğunuzun Mizacını Anlamak

7. Sosyal Hayatlarında Bir Rol Oynayın

Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Sınıftaki arkadaşlarıyla oyun buluşmaları ayarlamak, ilişkileri güçlendirmenin harika bir yoludur. Sınıf öğretmeni, çocuğunuzun okuldaki arkadaşlarının ebeveynleriyle iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Rolünüz bir oyun randevusu sırasında yapılan her şeyi sürekli olarak izlemek olmasa da, yine de çocuğunuzun ne yaptığını bilmeli ve hararetli çatışmaları veya tavsiye edilmeyen faaliyetleri önlemelisiniz.

8. Oyun Tarihlerini Planlayın

Bir oyun randevusu düzenlerken aktiviteler planlamak her zaman iyi bir fikirdir. Bu bir yemek pişirme projesi veya bir sanat projesi olabilir. Planlama faaliyetleri, özellikle dahil olan çocuklardan herhangi biri doğal olarak çekingen ve kabuğundan çıkmakta yavaşsa faydalıdır. Rekabete dayalı faaliyetler yerine işbirlikçi faaliyetler düzenlemeye özen gösterin.

9. Sorunları Çözmelerine İzin Verin

Bir oyun randevusunda veya sınıf ortamındayken, çatışmaların olması doğaldır. Çocukların çatışmaları kendi başlarına çözmelerine izin verin. Bu örnekler gelecek için harika deneyimler. Yalnızca çatışma tırmanırsa müdahale edin. Onları tamamen ayırmak yerine bir çözüm bulmalarına yardımcı olun.

10. Zorbalığı İzleyin

Çocukların çatışmalarını kendi başlarına çözmelerine izin verilmesi tavsiye edilse de, durum zorbalığa dönüşüyorsa her zaman müdahale etmelisiniz. Çocuğunuzun sınıfındaki günlük haberleri ve olayları takip etmek, çocuğunuzun herhangi bir zorbalıkla karşılaşıp karşılaşmadığını size bildirecektir.

Bunun bir diğer kısmı, çocuğunuzun arkadaşlarının kim olduğunu izlemektir. Davranışlarını etkileyebileceğinden dolayı, çocuğunuzu saldırgan çocuklarla bağ kurmaktan caydırın. Ebeveynlerin çocuklarının sosyal yaşamları üzerinde yapması gereken izleme ile çocukların kendilerini anlamaları için ne kadar bırakılması gerektiği arasında ince bir çizgi vardır. Halihazırda sosyal olan çocuklar, sosyal açıdan yetenekli bireyler olmak için sadece biraz rehberliğe ihtiyaç duyarlar. Ama eğer çocuğunuz içine kapanık ise, ona dikkat etmeli ve ona yardım etmelisiniz.

Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmenin yanı sıra, çeşitli oyun türleriyle çok yönlü gelişimini sağlamak çok önemlidir. Bu onun güvenini artıracak ve bu da arkadaş edinmesini kolaylaştıracaktır. Intellikit gibi bir aktivite kutusu aboneliği bu konuda harikalar yaratabilir. Her ay benzersiz bir temaya dayalı etkinliklerle çocuğunuz, hayatı boyunca ona yardımcı olacak farklı beceriler öğrenebilir ve ona bilgi verebilir, üstelik bolca eğlenirken. Bugün abone olun ve her ay kapınızın önünde bir kutu eğlenceli, etkileşimli öğrenme alın!

Ayrıca Okuyun: Çocuklar için İlginç Ekip Oluşturma Aktiviteleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu