Eğitim

Çocuklarınıza Öğretmeniz İçin 15 Önemli Yol Güvenliği Kuralı

Güvenli olmayan bir şey yapmadıklarından emin olmak için mümkünse çocuklarınızı tüm gün evde izleyebilirsiniz. Bununla birlikte açık havada söz konusu olduğunda, güvenliklerini sağlayan davranışları telkin etmek önemlidir. Çocuklara temel trafik güvenliği kurallarını aşılamanın önemini ve bunu yapmamanın tehlikelerini öğrenin.

İçindekiler

Çocuklar İçin 8 Yol Güvenliği Kuralı

Yol Güvenliği Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

Çocuklara yol güvenliğini öğretmek, gençleri yetiştirmenin çok önemli bir parçasıdır, çünkü onlar büyüdükçe ve bağımsızlaştıkça fiziksel güvenliklerini ve esenliklerini doğrudan ilgilendirmektedir. İzole edilmiş dersler ve gösteriler yerine yol güvenliği, sürekli ve hatta zaman zaman kurnazca yapılması gereken bir şeydir.

Çocuklar için Yol Güvenliği Bilinci

Trafik kazaları, dünya genelinde ölüm ve yaralanmaların ana nedenlerinden biridir. Bir NDTV raporuna göre, Hindistan’da her saat 17 kişi trafik kazaları nedeniyle ölüyor. Trafik kazalarının çoğu hem yayalar hem de sürücüler tarafından insan hatasından kaynaklanmaktadır. Dikkatsiz yol davranışı, genellikle trafik kurallarının ve temel yol görgü kurallarının önemini kabul etmemenin bir sonucudur. Bu talihsiz vakalarda çocukların da mağdur olması nedeniyle, onlara yol güvenliğini öğretmeye erken yaşta başlamak önemlidir.

Güvenlik bilinci evde başlar ve çeşitli karayolu trafik kuralları ve düzenlemeleri konusunda çocuklarına rehberlik eden genellikle ebeveynlerdir. Temel güvenlik alışkanlıklarına ihtiyatlı bir şekilde aşina olan çocuklar yetiştirmeye yönelik bu çabada, çocuklar için yol güvenliğiyle ilgili gerçekleri paylaşmak söz konusu olduğunda, farklı öğretim ve koçluk tarzlarını karıştırmanız gerekir. Bu öğretim stilleri karışımını kullanan kurallardan bazıları aşağıda listelenmiştir ve bu kurallar, çocuklarınız yollarda güvenli bir şekilde gezinmeyi öğrenirken onlara paha biçilmez bir yardımcı olacaktır: güvenli ve korunan yayalar olun.

Çocuklar için 15 Yol Güvenliği Kuralı

1. Her İki Yöne Baktıktan Sonra Yolu Geçmek

Çocukların yolun karşısına geçtiği düşüncesi, herhangi bir yetişkini endişelendirmek için yeterlidir, çünkü öngörülemeyen hareketler ve bir çocuğun doğal pervasızlığı kazalara neden olabilir. Temel kural, küçük çocukların yetişkin gözetimi olmadan yoldan geçmelerine izin verilmemesidir. Çocuklar büyüdükçe, dışarı çıkmaya mecbur kalacaklar ve çok yakında kendi başlarına kavşaklara ihtiyaçları olacak. Karşıdan karşıya geçmeden önce durup iki tarafa da bakmanın önemini anladıklarından emin olun ve yaklaşan bir araç olduğunda karşıya geçmeyi asla şansa bırakmayın. Çocuklarınızı dışarı çıkarırken iyi bir örnek olun. Kondisyon, yoldan karşıya geçme becerilerini öğretmenin en iyi yoludur.

2. Yol Güvenliği İşaretlerinin Okunması ve Yorumlanması

Çocukların temel trafik işaretleri ve sinyallerinden haberdar olmaları çok önemlidir. Araba sürerken ve çocuğunuz yanınızdayken, onlara kırmızı ve yeşil sinyaller arasındaki farkı ve sarı sinyalin ne anlama geldiğini öğretmenin tam zamanıdır. Yürüyen bir kişinin simgesi çoğu kavşakta en yaygın sembol olduğundan, çocuklara yaya sinyallerini de öğretin. Temel işaretleri yorumlama yeteneği, uzun süreli bir eğitimin temeli olabilir ve karayolu trafik güvenliği ile ilgili daha geniş kurallar dizisine maruz kalabilir.

3. Yola Konsantre Olmak

Çocuklar için yol güvenliği, aklın varlığının önemi ile başlar. Çocuklar zaman zaman kendi dünyalarında kaybolabilir ve çevrelerini ve çevrelerindeki yapıları fark edemezler. Çevrelerine dikkat etmeleri ve duyularına duyarlı olmaları öğretilmelidir. Araba kornaları ve motor sesleri, bir aracın yaklaştığını daha görünür olmadan gösterir ve çocuklara karşıdan karşıya geçerken onları dinlemeleri öğretilmelidir.

Kazalara yol açan bir diğer alışkanlık ise yolda yürürken alet edevat kullanmaktır. Daha büyük çocuklar telefonlarını severler ve oyunlardan videolara ve mesajlaşmaya kadar her şey onların dikkatini dağıtabilir. Çocuğunuzun karşıdan karşıya geçerken akıllı telefonunun her zaman cebinde olması gerektiğini anladığından emin olun. Küçük çocuğunuz için yürüyüş yaparken müzik dinlemek bile kesinlikle hayır-hayır olmalıdır.

4. Sokakta Koşmak Yok

Küçük çocuklar güvenli bir oyun alanı ile diğer açık alan arasındaki farkı anlayamazlar ve bu risk oluşturan bir şeydir. Çocuklar bir yolun yakınındayken veya karşıya geçerken koşmamaları konusunda uyarılmalıdır. Araç erişimi olan açık alanlarda koşmak tehlikelidir ve hareket halindeki araçların yakınında düşmeye ve diğer döküntü olaylarına neden olabilir. Bazen, özellikle çocuklar sabırsızlık göstermeye başlarsa ve koşma ile ilgili talimatları dikkate almazsa, birkaç olay örneğini göstermek gerekli olabilir.

  Çocukları Motive Etmek İçin Davranış Çizelgeleri Nasıl Kullanılır?

5. Kaldırımları Sadece Yürürken Kullanmak

Çocuklarınıza yollardan asla sapmamalarını söyleyin. Hindistan’da trafik çok gelişigüzel ve araçlarla, özellikle iki tekerlekli araçlarla çok fazla şerit değiştirme eğiliminde olduğundan disiplinden yoksun. Çocukları yollardan uzak tutun ve olmaları gereken tek yerin bir patika olduğunu anlamalarını sağlayın. Bu kural, boş sokaklarda bile pekiştirilmelidir, çünkü bir kez daha mesaj tutarlı olmalıdır.

6. Yolu Sadece Zebra Geçitlerinde Geçmek

Çocuklar (ve yetişkinler de) her yerde karşıdan karşıya geçmemelidir. Kavşaklar ve yaya geçitleri, yayaların karşıdan karşıya geçebileceği özel olarak belirlenmiş alanlardır. Çocuklarla ilgili risk, boş görünebileceği veya yaklaşan araçlar uzakta olabileceği için hızlı koşma veya geçmek için herhangi bir noktayı seçme eğiliminde olmalarıdır. Kazalar, yayaların karşıdan gelen bir arabanın hızını ölçmede başarısız olmaları veya kör bir noktaya habersiz yakalanmaları durumunda meydana gelir. Bu yüzden yaya geçitleri ve kavşaklar geçilecek en güvenli yerlerdir. Caddeleri bu şekilde sınırlandırılmamış yerleşim alanlarında, ‘dur, iki tarafa bak ve karşıya geç’ kuralının güçlendirilmesi gerekmektedir.

7. Kör Noktalardan Kaçınmak

Çocuklara asla bir virajda veya park etmiş arabaların arasından geçmemeleri öğretilmelidir. Karşıdan karşıya geçmek için bir nokta seçmeden önce tüm kör noktaları tespit etmeleri öğretilmelidir. Virajlarda geçiş kesinlikle hayır-hayırdır. Arabalar bazen virajlarda korna çalmazlar ve yaya kör nokta nedeniyle karşıdan gelen herhangi bir araçtan tamamen habersizdir. Aynı neden, sabit nesneler arasında geçiş yaparken de geçerlidir. Bu tür nesneler etraflarındaki alanı tam olarak görmelerini engeller ve risk oluşturabilir.

8. Bisiklet Güvenliğinin Sağlanması

Bütün çocuklar bisikletlerini sever ve mahallede bisiklet sürerken onları denetleyemeyebilirsiniz. Bisiklet sürerken güvenliği sağlamak için her çocuğun uyması gereken kurallar şunlardır:

 • Kask zorunludur: Motorlu iki tekerlekli araçlar için emniyet kemeri kurallarına ve kasklara dikkat ederken çoğu zaman bu basit ayrıntıyı gözden kaçırıyoruz. İstatistikler, bu basit aksesuarın zayıflatıcı kafa yaralanmaları riskini %70’e kadar azaltabileceğini gösteriyor. Çocuğunuzun bisiklete bindiğinde her zaman yüksek kaliteli bir kask taktığından emin olun.
 • Bisiklet bakımı çok önemlidir: Patlak lastikler ve arızalı frenler kontrol kaybına neden olabilir. Patinaj veya arızalara karşı korunmak için bisikletin durumunu sürekli kontrol etmek önemlidir.
 • Bisiklet ışığı kullanın: Özellikle akşamları ışık değiştiğinde veya karanlık olduğunda bisikletin üzerinde ışık kullanmak ihtiyatlıdır. Çocuk sadece yolu daha iyi görmekle kalmaz, aynı zamanda diğer sürücüler tarafından daha görünür hale gelir ve bu da çarpma olasılığını azaltır.
 • Çocuklar, trafiğin az olduğu güvenli bölgelerde bisiklete binmelidir: Büyük ana yollardan çocuklar kaçınmalıdır. Bir çocuk bisiklet sürerken, mümkün olan her yerde bisiklet şeritlerini kullanmalı veya yolun en solunda durmalıdır. Yollar ıslak ve kaygan ise bisiklet kullanmaktan kaçınılmalıdır.

9. Araç İçi Davranış Kuralları Belirleyin

Çocuklar hareket halindeki bir arabanın içinde oldukça huzursuz olabilirler ve bu da çarpmalara ve yaralanmalara neden olabilir. Arabayla seyahat ederken çocukların uyması gereken bazı kurallar:

 • Emniyet kemerleri bağlı olmalıdır. Bu durum ömür boyu edinilmesi gereken bir alışkanlıktır. Arabadaki herkesin kemer takması gerekirken, çocukların düşme ve kendilerini yaralama riskleri daha yüksek olduğundan, çocukların kemer takması özellikle önemlidir.
 • Çocuklara, hareket halindeki bir arabanın dışına asla vücutlarını sokmamaları öğretilmelidir. Kafa veya kol yaralanmalarına yol açan çok sayıda olay olmuştur ve bir vücut parçasını arabanın camından dışarı atarak yaşamı ve uzuvları riske atmaktan kaçınmak en iyisidir.

10. Otobüs Güvenliği İpuçlarını Takip Edin

Okul otobüsü üzerindeki çocukları izlemek daha zordur ve daha büyük boyutlar da hareket etmelerine ve düşmelerine neden olabilir. Dikkatli olduklarından emin olmak için onlara aşağıdaki gibi otobüs güvenliği ipuçlarını öğretin:

 • Çocuklar, hareket halindeki bir otobüsün kapısına yakın durmamaları konusunda uyarılmalıdır. Otobüs aniden durursa veya sallanırsa veya kapı arızalanırsa bu riskli olabilir.
 • Çocuklar ayrıca hareket eden bir otobüsün koridorunda hareket etmemelidir. Ani frenler veya momentum değişikliği, dengelerini kaybetmelerine ve düşmelerine neden olabilir.
  İnatçı Çocukla Başa Çıkmanın Etkili Yolları

11. Mahalle Çevresinde Güvenlik

Trafik güvenliğinin bir diğer önemli yönü de tanıdık alanlarda farkındalıktır. Apartmanların park yerleri, araba yolları ve garajlar da çocukların vakit geçirdiği yerlerdir. Topu kovalamaya veya evcil hayvanla oynamaya dalmış bir çocuk, bir arabanın geri geldiğini veya yakına geldiğini fark etmeyebilir. Bu yüzden bir çocuğa oynarken bile gardını asla düşürmemesi gerektiğini öğretmek önemlidir. Yakında bir araba olduğunda, farkındalık düğmesi açık kalmalıdır!

12. Arabadan İnmek

Bu durum yukarıda bahsedilen kör noktalar kuralına atıfta bulunur. Çocuklar arabadan inerken kazalar ve düşmeler meydana gelebilir. Ayrıca düşük yükseklik ve engelleyici kapı, yaklaşan bir aracı görmemelerine neden olabilir. Çocuklar bir araçtan inerken, her zaman yaya yolunun yanında veya trafikten uzakta olmalıdır.

13. Gece Görülmek

Çocuklar bazen bir araç yaklaşana kadar fark edilmeden gidebilirler. Aynı durum bisikletli çocuklar için de geçerlidir. Doğru güvenlik donanımının yanı sıra, yolların yakınında seyahat ederken her zaman görülmek de önemlidir. Çocuğunuz alacakaranlıkta veya akşam dışarı çıkıyorsa, kamuflaj görevi görecek koyu renkler giymediğinden emin olun. Yansıtıcı renkler veya parlak gölgeler çok daha güvenli bir seçenektir. Bu kural özellikle çevrede bisikletle dolaşan çocuklar için çok önemlidir.

14. Çocuklar Arabalarda Yalnız Olmamalı

Bir çocuğu asla arabada yalnız bırakmamalısınız fakat çocuğun bile bu kuralın neden orada olduğunu anlaması eşit derecede önemlidir. Çocuğunuza asla tek başına bir arabaya binmemesi gerektiğinin öğretildiğinden emin olun. Çocuklar kıpır kıpır ve meraklı olabilir ve yanlışlıkla arabayı çalıştırabilir. Bu bizi çocukların akıllarında tutmaları gereken bir sonraki kurala götürür; o da arabanın anahtarlarını bir arabanın etrafında veya içinde tutmamaları gerektiğidir. Çocukları gözetimsiz bir şekilde arabada bırakmak talihsiz kazalara yol açabilir, bu da çocuğun yanlışlıkla kendini içeri kilitleyebilmesi ve arabanın aşırı ısınması ile sıcak çarpmasına maruz kalmasına neden olabilir.

15. Sabır Uygulayın

İster bir arkadaşla tanışma hevesi olsun, ister hayvanat bahçesine yapılacak bir gezinin heyecanı olsun, çocuklar genellikle bir araca ya da yolda koşarak, ilk oturan olmak için itip kakarak itişip kakışırlar. Çocuğunuza sabırlı olmayı ve araca binerken, inerken ve hatta yolda yürürken sırasını beklemesini öğretin.

Çocuklar İçin Farklı Yol Güvenlik İşaretleri

Yukarıda bahsedilen farklı kurallar ve dersler, çocuğunuza güvenlik ve yol işaretleri bilgisi ile birlikte yol güvenliği uygulamasını öğretmenize yardımcı olacaktır. Çocuğunuza güvenlik işaretlerini öğretirken, aşağıda belirtilen temel işaretleri de kapsadığınızdan emin olun:

 • Dur İşareti: Bu işaret, çocukların genellikle araçların durduğu alanlarda dikkatli olmalarını sağlar. Dur işaretleri genellikle kazaya meyilli alanları gösterir.
 • Okul Geçişi İşareti: Çocukların okula giderken karşıdan karşıya geçebilecekleri güvenli bir nokta olarak bu işareti tanımayı öğrenmeleri önemlidir.
 • Oyun İşaretinde Yavaş Çocuklar: Oyun alanlarının ve okul bahçelerinin yakınında bulunan bu işaretler, hem sürücülerin hem de çocukların her ikisinin de kullandığı alanlarda daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.
 • Emniyet Kemeri Bağlama İşareti: Hindistan’da yol güvenliğine verilen önemle birlikte, emniyet kemeri takma işareti artık sokaklarda da görülüyor. Çocukların emniyet kemeri takmanın önemini öğrenmeleri önemlidir, çünkü bu sadece güvenliklerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onları sorumlu sürücüler olmaya hazırlar.

Çocuklar için Yol Güvenliği Aktiviteleri

Eğitiminizi, çocuklara yönelik yol güvenliği etkinlikleriyle güçlendirin…

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu