Eğitim

Hassas Çocuğunuzla Başa Çıkmak İçin Etkili İpuçları

Çocuğunuzun küçük sorunlarda neden yaşıtlarına göre daha sık ağladığını merak ettiniz mi? Hassas bir çocuğunuz var ve hassas bir çocuğu yönetmenin ne kadar zor olabileceğini zaten fark etmişsinizdir. Çok sabır ve anlayış gerektirir. Hassas çocuğunuzu nasıl yöneteceğinizi hala bulamadıysanız, bu makaleyi oldukça faydalı bulacaksınız.

İçindekiler

Çok Hassas Bir Çocuk Nedir?

Çok hassas bir çocuk, başkaları için neredeyse hiç önem taşımayan en küçük durumlara bile hızlı tepki veren hassas bir sinir sistemiyle doğar. Böyle bir çocuk her şeye hızlı tepki verir ve her şeyi ve her şeyi çok derin düşünür. Ayrıca başkalarını duygusal sıkıntı içinde görünce kolayca bunalırlar. Bu tür çocuklar ya çok sakin, içine kapanık ve yetiştirilmeleri oldukça kolaydır ya da çok aktif, inatçı ve doğaları gereği çok talepkardırlar. Genellikle tüm yüksek duyarlı çocukların duygusal ve fiziksel çevrelerine karşı aşırı duyarlı oldukları görülür.

Aşırı Duyarlı Çocukların Belirtileri

Birçok ebeveyn, çocuklarının bunaldığını veya kolayca strese girdiğini gördüklerinde, genellikle “Çocuğum çok hassas mı?” Diye merak edebilir. Aşırı duyarlı bir çocuğun semptomlarının genellikle çok küçük yaşlardan itibaren bir bireyde görüldüğü görülür. Aşağıda, son derece hassas bir çocuğun 12 belirtisi listelenmiştir.

1. Empati doludurlar.

Son derece hassas olan çocuklar, başkalarına karşı çok empatiktir ve her zaman başkalarının duygusal ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyarlar. Sonuç olarak, genellikle başkalarının fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlıklarını etkileyen duygusal acılarını alırlar.

2. Aşırı uyarılmışlardır.

Gürültü, koku, dokunma görselleri, hareket ve tada kolayca uyarılırlar. O kadar ki hayatlarını etkileyebilir. Bu tür son derece hassas çocuklar için, belirli bir ses veya görsel onları sıkıntıya sokabilir veya bunaltabilir.

3. Her zaman başkalarını memnun etmeye çalışırlar.

İnsanları incitmek istemedikleri için, her zaman insanların onları memnun etmelerine yardımcı olmak için kendi yollarının dışına çıkarlar. Bu durum zaman zaman, onlara zarar verici ve zararlı olduğu ortaya çıkıyor.

4. Yalnızdırlar.

Aşırı duyarlı çocuklar dışa dönük, konuşkan, insanlara aşık gibi görünebilirler fakat kolayca aşırı uyarılırlar ve bu nedenle biraz “zaman” gerektirirler. Kendilerini dış dünyadan koparmak için biraz yalnız kalmaya ihtiyaçları var.

5. Kalp onların kafasını yönetir.

Doğaları gereği o kadar duygusaldırlar ki, kafaları yerine her zaman kalpleri tarafından yönetilirler. Bu yüzden ilk içgüdüleri kalplerini takip etmektir.

6. Olumsuz olan her şeyden hoşlanmazlar.

Bu tür çocuklar şiddetten ya da korku filmi gibi şeylerden yoğun bir şekilde hoşlanmazlar. Doğal olarak kavgalardan ve tartışmalardan uzak dururlar.

7. Sık sık şikayet ederler.

Çok hassas olan çocuklar, giysilerin kaşınması, çoraplardaki dikişler ve hatta etiketlerin tenlerine sürtünmesi gibi en ufak sorunda oldukça sık şikayet eder ve sızlanır.

8. Değişiklikten rahatsız olmak.

Değişimden nefret ederler. Odalarında, evlerinde veya çevrelerindeki en ufak bir değişiklik kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olabilir.

9. Herhangi bir gürültüden nefret ederler.

Yüksek ses olduğunda sık sık ürktüklerini görebilirsiniz. Gürültülü ortamlar, son derece hassas çocuklar için kesinlikle hayırdır.

10. Derin düşünürler.

Genellikle yetişkinleri şaşırtabilecek derin, kışkırtıcı sorular sorabilirler. Ayrıca çok düşünürler ve çevrelerini çok gözlemlerler. Bu durum çoğu zaman yetişkinleri rahatsız eden bir sürü soru sormalarına neden olur.

  Çocuklara Sabır Öğretmenin Yolları ve Aktiviteleri

11. Hayvanları severler.

Hayvanlara karşı özel bir ilgileri olabilir. Evde bir evcil hayvanın ölümü, çok hassas bir çocuğu günlerce depresyona sokabilir. Hayvanlara karşı sevgi o kadar yoğun olabilir ki, birinin bir hayvana karşı acımasız olduğunu görmek onları kızdırabilir.

12. Utangaç bir yapıya sahiptirler.

Son derece hassas çocuklar, tamamen yabancıların yanında çok utangaçtır. Bu durum bilinmeyen kişilerin yakınında düşük performans göstermelerini sağlar. Fakat birini tanıdıktan sonra, onunla arkadaş olmaya başlarlar ve bu biraz zaman alsa da kolayca açılabilirler.

Çocuğunuzda yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi birini görürseniz, ona biraz farklı davranmanız gerekecektir. Aşırı duyarlı bir çocukla başa çıkmanın bazı yolları için okumaya devam edin.

Çok Hassas Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Evde çok hassas bir çocuğa sahip olmak bazen zor ve hatta sinir bozucu olabilir. Çok hassas çocuklar yetiştirmek ebeveynler için zor olabilir. Fakat ebeveynlerin onları anlamaları ve oldukları gibi kabul etmeleri önemlidir. Onlar harika bir mizah anlayışı olan son derece zeki varlıklardır. Çok sezgiseldirler ve harika gözlemcilerdir. Ayrıca onları benzersiz kılan başkaları için empati ile yeteneklidirler.

Aşağıda, çok hassas bir çocuk için, hassas çocuğunuzla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı ebeveynlik stratejileri listelenmiştir.

1. Ona biraz “yalnız” zaman tanıyın.

Bir ebeveynin çok hassas bir çocukla yapması gereken en önemli şey onu anlamak ve olduğu gibi kabul etmektir. Çok hassas bir çocuğun kendini yeniden şarj etmek için kendine ait bir alana ve zamana ihtiyacı vardır. Onun için nefes almak kadar önemlidir.

2. Biraz empati gösterin.

Birçok ebeveynin sorduğu ortak bir soru, çok hassas bir çocuğa nasıl yardım edileceğidir? Tek yapman gereken onları anlamak ve empati kurmak. Evde çok hassas bir çocuğa sahip olmanın daha fazla irkilme, daha fazla duygusal alevlenme, daha fazla incinme ve daha fazla feryat anlamına geldiğini anlamak önemlidir. Bu tür çocukların ebeveynlerinin zaman zaman hayal kırıklığına uğraması ve sabrını kaybetmesi insanidir fakat bunu kontrol altında tutmanız gerekir.

3. Kabul pratiği yapın.

Onun huyları için insanlardan asla özür dilemeyin. Onunla doğar ve arada bir yanındaki insanlardan özür dilemesi, duygularının, empatisinin, duyarlılığının veya hissettiklerinin veya davranışlarının doğru olmadığını hissetmesini sağlar. Bu onun özgüvenini düşürmesine neden olabilir.

4. Korkularını yavaş yavaş yenmesini sağlayın.

Son derece hassas olan çocuğunuza, nefret ettiği veya korktuğu bir şeyi yaptırmak, o şeyin veya durumun korkusunu yenmesine yardımcı olabilir. Fakat bu, aceleyle değil, kademeli olarak yapılmalıdır.

Mesela içinde kaşındığını hissettiği için hırka giymekten nefret edebilir fakat bir süre giymesini istemek ve iltifat etmek, onu daha uzun süre tekrar giymek istemesine neden olabilir. O kadar ince bir şekilde yapılmalı ki, ona bir ceza gibi gelmiyor.

5. Evcil hayvan beslemek

Çok hassas çocuklar hayvanları sever. Bu yüzden yakınlıklarını kullanın ve eve onlar için bir evcil hayvan alın. Evde bir evcil hayvana sahip olmak onları sakinleştirecek ve birlikte oynayacak bir arkadaşları da olacaktır. Fakat çocuğunuzun evcil hayvanlara alerjisi olmadığından emin olun.

6. Çok hassas bir çocuk için sert disiplin yöntemleri kullanmayın.

Şaplak atmak, bağırmak vb. gibi olağan ağır cezalandırma yöntemlerini kullanmak, durumu çok hassas bir çocuk için yalnızca daha da kötüleştirir. Çığlık atarak, ağlayarak ve öfke nöbetleri atarak tam tersi tepki verebilir. Bu yüzden çok hassas çocukları disipline etmek farklı şekilde yapılmalıdır.

  Zor Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır

Mesela çok hassas çocuğunuza, yerse şaplak atacağını söylemek yerine, soğuk algınlığı ve öksürük krizinden yeni çıktığında dondurma yemesinin nasıl bir etki yarattığını sorabilirsiniz.

7. Çocuğunuz üzgün olduğunda onunla konuşun.

Çocuğunuzun ağladığını gördüğünüzde, onu neyin üzdüğünü sorun. Cevap vermesine yardımcı olacak sorular sorarak onu biraz ikna edin. Size sebebini söyledikten sonra, kendisini tekrar iyi hissettirmek için neler yapabileceğinizi sorabilirsiniz. Bu da ona yardım etmenizi gerektirebilir ve bunu ona çözümler sunarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte bazı çocukların onları neyin rahatsız ettiğini size söylemeden önce ağlaması biraz zaman alabilir.

8. Zorbalara karşı durmalarına yardımcı olun.

Çok hassas çocuklar, normal durumlarda bile ağlayabilir veya farklı davranabilir. Bu yüzden okulda diğer çocuklar tarafından zorbalığa uğrama riski her zaman vardır. Böyle bir durumda öncelikle çocuğunuza korkmamayı öğretin. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, zorbaların önüne cesur ve kendinden emin bir tavırla geçmesi gerektiğini söyleyin ve bunu öğretmene anlatın. Ayrıca ona yalnız yürümek yerine kalabalıkta yürümeyi öğretin. Bir ebeveyn olarak, sınıf öğretmeniyle ve ilgili okul yetkilileriyle de durum hakkında görüşebilirsiniz.

9. Onları değiştirmeye çalışmayın.

Çok hassas çocuklar kendilerini nasıl hissettiklerini hissetmeden edemezler. Bu şekilde doğarlar. Bu yüzden ebeveynler oldukları gibi kabul etmeleri gerektiği için onları değiştirmeye çalışmayın. Çok hassas bir çocuğu değiştirmeye çalışmak, yalnızca onun genel gelişimine zarar verir.

10. Son derece hassas çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve takdir edin.

Son derece hassas bir çocuk, gurur duyabileceğiniz birçok iyi nitelikle donatılmıştır. İnsanlara ve hayvanlara karşı kendi yaşındaki birçok çocuktan daha sevecen, şefkatli ve empatik olduğunu fark edeceksiniz. Sezgileri yüksektir ve bir insanı iyi okuyabilir. Son derece hassas çocuklar da çok yaratıcıdır ve harika yazarlar, hikaye anlatıcıları, aktörler ve sanatçılar olurlar. Bu yüzden son derece hassas çocuğunuzu kabul edin ve olduğu harika insan için onu takdir edin.

11. Çok hassas çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olun.

Bazı hafif egzersizler, son derece hassas çocuğunuzun rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. Yarım saatlik bir pranayama ve yoga seansını çocuğunuzun günlük rutinine dahil edebilirsiniz. Onu cesaretlendirmek için siz de ona katılabilirsiniz. Onu bir sanat sınıfına ya da ilgi duyduğu bir şeye kaydettirmek, onu bir akşam yürüyüşüne ya da koşuya götürmek de onu sakinleştirmede ve rahatlatmada harikalar yaratabilir.

12. Dokunma

Onu takdir etmesi için bir okşama ya da onun için orada olduğunuzu bilmesini sağlamak için ona sarılmak, sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirmek için uzun bir yol kat eder.

Yukarıdaki ipuçlarından herhangi birini uygulamadan önce, çocuğunuz için en iyisinin ne olduğunu bilmeniz önemlidir. Çok hassas bir çocuk için iyi sonuç veren şeyler, diğer çok hassas çocuklar üzerinde aynı etkiyi yaratmayabilir. Bu yüzden çocuğunuzu anlamak, onun sağlıklı, hassas bir birey haline gelmesine yardımcı olmak için zorunludur.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu