Eğitim

Çocukların Yanlış Davranmasının 10 Yaygın Nedeni

Yanlış davranan çocukları olan birçok ebeveyn, genellikle onlarla nasıl başa çıkılacağını merak eder. Çocuklar büyümeye başladıkça, kendilerini harekete geçirebilecek yeni ortamlara ve koşullara maruz kalırlar. Aynı gemiye yelken açtıysanız, bu makaleyi faydalı bulacaksınız. Çocukların yaramazlık yapmasının bazı yaygın nedenlerini ve uygun davranışları telkin etmelerine yardımcı olmak için nasıl tepki verebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Çocukların Uygunsuz Davranmasının 10 Yaygın Nedeni (Ayrıca Nasıl Yanıt Verileceğine İlişkin İpuçları)

Çocukların Yanlış Davranmasının Nedenleri ve Nasıl Cevap Verilir?

Aşağıda çocuklarda istenmeyen davranışların bazı nedenleri verilmiştir:

1. Ebeveyn Davranışı

Çocuklarla ilgili ilginç olan şey, genellikle kendi ebeveynlerini taklit etmeleridir. Ebeveynlerin kayıtsız bir tutumu varsa, çocuklar kibar olmak yerine akranları ve büyükleri ile kayıtsız kalırlar.

Ne yapabilirsin

Onlarla her etkileşimde bulunduğunuzda eşinize karşı kibar olmaya özen gösterin. Bu durum her gün gülümseyerek günaydın demek kadar basit bir anlama bile gelebilir. Birkaç hafta içinde munchkininizin de aynısını yaptığını görürseniz şaşırmayın.

2. Sınırlarını Test Etme

Çocuklar büyüdükçe konulmuş kuralları sorgulamaya başlayacaklardır. En azından şanslarını deneyecekler ve yapmamaları gereken bir şeyi yaparak ne kadar uzaklaşabileceklerini göreceklerdi.

Ne yapabilirsin

Tetikte olun ve uygunsuz davranmanın sonuçları hakkında onları bilgilendirmekten korkmayın.

3. Televizyon

Çocuğunuzun belirli bir kanalı izlemeye veya belirli bir video oyunu oynamaya başladıktan sonra rahatsız edici bir şekilde konuştuğunu fark ettiniz mi? Çocuklar çevrelerindeki çevreye karşı çok hassastırlar ve çevrelerindeki insanlardan kolayca kötü alışkanlıklar alabilirler.

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzun televizyon izlemesini tamamen engellemek yerine, bu ani davranışa hangi programın neden olduğunu belirleyin. Ardından, kahramanın bir rol model olarak hareket ettiği aynı türde alternatif bir gösteri bulmaya çalışın.

4. Duygularını Kontrol Edememe

Çocuklar duygusal varlıklardır fakat bazen bu duyguları tanımaları zor olabilir. Mesela okuldaki öğretmenlerden biri çocuğunuza sert davranabilir ve bu onun incindiğini anlamadan hareket etmesine neden olabilir. Bu yüzden bir dahaki sefere bir çocuğun okulda neden yaramazlık yaptığını merak ettiğinizde, sebep bu olabilir.

  Bağırmadan Ebeveynlik Yapmanın 12 Etkili Yolu

Ne yapabilirsin

Yanlış davranışları kontrol etmek için kendi duygularının farkında olmak çok önemlidir. Çocuğunuza duyguları öğretmeli ve ona derin nefes almak gibi onları nasıl kontrol edebileceğini anlatmalısınız. Bu gerçekleştiğinde, davranışları üzerinde daha iyi kontrol sahibi olacaktır.

5. Kuralları Anlayamama

Ebeveynler genellikle bu yanlış davranış vakasını yanlış anlarlar. Durum böyle olmadığı halde, çocuğunuzun kasıtlı olarak yaramazlık yaptığını düşündüğünüz durumlar olabilir.

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzun kendi sınırlarının farkında olun. 2 yaşındaki bir çocuk, bulaşıkları yıkamasını isteseniz neden ona kızdığınızı anlayamaz ve yıkamaz. Bu bir meydan okuma değil, tabakları bağımsız olarak kendi başına yıkayamama durumudur.

6. can sıkıntısı

Boş eller şeytanın atölyesidir.” Bu bir çocuk için daha doğru olamazdı. Ellerinde çok fazla boş zaman olduğu için düzenli olarak yaramazlık yapabilirler.

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzun hayatına yapı eklediğinizden emin olun. Onu meşgul edebilecek çok sayıda aktivite yapın. Çocuğunuzu kitap okuma, dans etme vb. gibi müfredat dışı etkinliklere kaydettirmek, onu meşgul edecek ve ayrıca bazı önemli yaşam becerilerini öğrenmesi için bir fırsat verecektir.

7. Kontrol Edilmeyen Kötü Davranış

Sert olmanızı gerektirdiğinde pes etmek, çocuğunuzda olumsuz davranışlara neden olabilir. Mesela çocuğun ağlaması ve sinir krizi geçirmesi durumunda yatma saatinden sonra televizyon izlemesine izin vermek, yaramazlık yaparak her şeyi istediği gibi elde edebileceğini düşünmesine yol açacaktır. Bazı ebeveynler bunu kabul etmeyebilir fakat düşündüğünüzden daha sık olur.

Ne yapabilirsin

Kararlı olmanız ve baskı altında boyun eğmemeniz gerekecek. Küçük çocuğunuzun sevimliliği ve masumiyeti kalbinizi eritebilir ve hayır demeyi zorlaştırabilir. Fakat uzun vadeli düşünmeniz ve ne olursa olsun kurallara bağlı kalmanız gerekecek.

8. Kontrol

Çocuklar, yaşamları üzerinde yeterince kontrole sahip olmadıklarını hissettiklerinde tartışmacı olabilirler. Bu durum ikiniz arasında zorunlu olmayan bir düşmanlık ilişkisine yol açabilir.

Ne yapabilirsin

Çözüm basit ama ne yazık ki birçok ebeveyn bunun farkında değil. Bir tartışmanın yolda olduğunu hissettiğinizde çocuğunuza bir seçenek sunun. Mesela ödevini yapması gerekiyorsa, ona yatmadan önce veya sabah yapması arasında bir seçim sunun. Bu durum şeyler üzerinde kontrol hissi uyandırır.

  Çocuklara Öz Kontrol Nasıl Öğretilir - İpuçları ve Aktiviteler

9. İntikam Amaçlı Yanlış Davranış

İntikamcı yaramazlık, çocukların kendilerine yakın biriyle kasıtlı olarak kaba bir şekilde davranmasıdır. Mesela sabahları ebeveynleri genellikle yaptıklarında dilememek veya onları sevdiklerini söylediklerinde yanıt vermemek.

Ne yapabilirsin

Bu davranış büyük olasılıkla geçmişte küçük bir olayı incitici olarak algıladıklarından kaynaklanmaktadır. Belki arkadaşıyla oynamak istedi ve sen ona hava karardığı için eve geri dönmesi gerektiğini söyledin. Bu olay, sizin onu veya arkadaşlığını umursamadığınızı hissedeceği için onu etkilemiş olabilir. Yapmanız gereken onunla konuşmak ve neden üzgün olduğunu belirlemek. Ardından, neyi neden söylediğinizi veya yaptığınızı açıklayın. Mesela yukarıdaki durumda, ona güvende olmasını istediğinizi ve bu yüzden hava kararmadan eve gelmesi için ısrar ettiğinizi söyleyebilirsiniz.

10. Yeni Şeyleri Denemeyi Reddetme

Çocuğunuzun sevdiği bir şeyi denemesini isteseniz bile, her şeye hayır diyebileceği zamanlar olabilir. İlk bakışta, kasten düğmelerinize basmaya çalışıyormuş gibi görünebilir. Bununla birlikte sadece kendi tarafında, iyi yapmayabileceğinden korkuyor.

Ne yapabilirsin

Bu bir benlik saygısı sorunu olduğundan, çocuğunuzu sürekli olarak olumlu pekiştirme ve motive edici kelimelerle teşvik etmeniz gerekir. “Yapabilirsin” ve “Seninle gurur duyuyorum” demek harikalar yaratabilir. Ayrıca güven kazanmasına yardımcı olabilecek küçük aktiviteler deneyebilir ve ardından daha büyük şeylere geçebilirsiniz. Mesela yüzmeyi ele alın; Çocuğunuz çocuk havuzuna başlayabilir ve kendine güvenini kazandıktan sonra normal havuza geçebilir.

Çocuklar günün sonunda çocuktur ve sadece kötü davranıyorlar diye onlara sert davranmak doğru olmaz. Aynı zamanda, sonunda size zorbalık yapabileceklerinden, onlarla gevşek davranmak akıllıca olmaz. Ebeveynliğe tek bir yaklaşım olmasa da, önemli olan, neden yaramazlık yaptıklarını anlamanızdır. Bu sizin için netleştiğinde, bir çözüm bulmak daha kolay hale gelecektir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu