Eğitim

Besleyici Bir Ebeveyn Olmak İçin 10 İpucu

Bir çocuğu beslemek, çocuğun sağlıklı ve kendine güvenen bir birey olmasına yardımcı olabileceğinden önemlidir. Peki, ebeveynler çocuklarını tam olarak nasıl beslemeli? Bilmek istediğiniz buysa, bu gönderiyi gözden geçirmenizi öneririz. Size nasıl şefkatli bir ebeveyn olabileceğinizi anlatıyoruz.

Besleyici Ebeveynlik Nedir?

Her ebeveyn çocuğunu sever ve onu korumak için elinden gelenin en iyisini yapar. Fakat besleyici bir ebeveyn olmak bundan daha fazlasıdır. Besleyici bir ebeveyn olmanın neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, işte bu yüzden: Çocuğunuzu sevmek ve korumak dışında, çocuğun da anlaşılması ve dinlenmesi gerekir ve sizin de çocuğunuzun yanında olmanız gerekir. Bir ailede kendini güvende hisseden bir çocuk daha iyi bir birey olur. Bir çocuğun genel refahına, büyümesine ve gelişimine yardımcı olduğu için, bir çocuğu yetiştirmek için beslemek esastır.

Nasıl Besleyici Ebeveyn Olunur?

Başlangıçtan itibaren beslenen bir çocuk sağlıklı, dengeli bir birey olarak büyür ve onu besleyen bir ebeveyn olmak onun daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Besleyici bir ebeveynin dahil edebileceğiniz bazı nitelikleri şunlardır:

1. Çocuğunuzla Kaliteli Zaman

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek çok önemlidir. Çocuğunuzun yanında olmak ama onunla verimli bir şekilde ilgilenmemek üretken değildir – hem sizin hem de çocuğunuzun tam olarak dahil olabileceği şeyler yapmalısınız. Oyun oynayabilir, kitap okuyabilir, yemek pişirebilir veya çocukla bire bir düzeyde etkileşim gerektiren her türlü aktiviteyi yapabilirsiniz.

  Çocuğunuzun Saygısız Davranışının Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

2. Sıcaklığı ve Sevgiyi İfade Edin

Bazı ebeveynler, bu tarz duyguları anlayamayabilecekleri için bebeklere karşı sevgi ve şefkat göstermemenin uygun olmadığını düşünürler. Fakat bu doğru değildir, çünkü çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren sevgi ve şefkat anlayışı geliştirebilirler. Çocuğunuza olan sevginizi küçük yaşlardan itibaren ifade etmeye başlayın ve her zaman onların yanında olduğunuzu bilmelerini sağlayın. Küçük munchkin’inizi ağladığında yatıştırın; zihnine olumlu bir sinyal gönderecektir.

3. Bir Rutin Yapın

Çocuğunuzu belirli bir rutine sokmak da beslenmenin önemli bir parçasıdır. Çocuğa kendisinden ne beklendiği söylendiğinde, ne yapacağını ve ne zaman yapacağını bilir. Bu durum bir çocuğun hayatında bir disiplin ve netlik duygusu sunar ve hiçbir belirsizlik veya kaos kapsamı yoktur. Bu aynı zamanda çocuğa bir rahatlık hissi verir çünkü daha sonra ne olacağını bilir.

4. Çocuğunuzu Dinleyin

Çocuğunuz size şüpheler, endişeler veya sizinle konuşmak istediği şeyler ile geldiğinde, onu dinleyin. Bir çocuğu etkileyen şeyler size önemsiz görünebilir veya size önemsiz gelebilir fakat bunlar çocuğunuz için çok önemli olabilir. Çocuğunuza kulak vermek, ona hayatında ne olursa olsun umursadığınızı söylemenin harika bir yoludur.

5. Olumlu Dokunuş Uygulayın

Bir ebeveynin çocukla bağ kurması çok önemlidir ve fiziksel temas bağ kurmanın en iyi yollarından biridir. İster bir okşama, ister yanağına bir öpücük, isterse sıcak bir kucaklama olsun, çocuğunuzla birlikte bu küçük fiziksel güvencelerin keyfini çıkardığınızdan emin olun.

6. Takdir Et ve Ödüllendir

Başarı ne kadar küçük veya çaba ne kadar küçük olursa olsun, çocuğunuzun tüm çabaları için takdir ettiğinizden emin olun. Bu durum çocuğu hayatta daha büyük zorluklar üstlenmeye teşvik eder.

7. Her Çocuk Farklıdır

Hiçbir iki ebeveyn aynı değildir ve aynı şey çocuklar için de geçerlidir. İki çocuğunuz olsa bile, biri için işe yarayan diğeri için işe yaramayabilir. Çocukların özel duygusal ve fiziksel ihtiyaçları vardır ve ebeveynler olarak bunları anlamanız ve yerine getirmeniz gerekir.

  Olumsuz Çocuklar için 8 Ebeveynlik Stratejisi

8. Çocuğunuzu Etkileşime Teşvik Edin

İnsanlar sosyal varlıklardır ve bu nedenle çocuklarımızın daha iyi sosyal varlıklar olmalarına yardımcı olmak için sosyal becerileri küçük yaşlardan itibaren öğrenmeleri önemlidir. Çocuğunuzu parklara, kütüphaneye, hobi derslerine vb. götürün ve dışa dönük tarafını beslemesine yardımcı olun.

9. Çocuğunuzu Güvende Tutun

Çocuğunuz için güvenli ve güvenli bir ortam sağlayın. Ayrıca çocuğunuza güvenlik alışkanlıklarını aşılamak için önlemler alın. Potansiyel tehlikelerden kaçının ve çocuğunuzu da aynı konuda eğitin.

10. Kendinize İyi Bakın

Çocuğunuza elinizden gelenin en iyisini sunmadan önce, ihtiyaçlarınızı da dikkate almanız önemlidir. Bu yüzden çocuğunuzu beslemeden önce, kendinizi biraz beslemeniz de önemlidir. Yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla konuşun, bir film izleyin ya da rahatlamanıza, gençleşmenize ve kendinizi yenilemenize yardımcı olacak herhangi bir şey yapın.

Bu makalenin, nasıl besleyici bir ebeveyn olunacağını daha iyi anlamanıza ve ebeveynlik tarzınızdaki değişiklikleri dahil etmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Ayrıca Okuyun:

Mutlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir
Ebeveynlik Becerilerinizi Geliştirmek İçin İpuçları
Bilinmesi Gereken Başarılı Birlikte Ebeveynlik İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu