Bebekler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Eğlenceli ve Etkileşimli Öğrenme Aktivitesi

Yeni yürümeye başlayan çocuklar olağanüstü bir hızda öğrenirler ve etraflarındaki dünyanın bilgilerini sürekli olarak emerler. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun oyun süresi deneyimini geliştirmek için el işi öğeleri kullanarak öğrenmeyi eğlenceli hale getirin. Aşağıdaki aktiviteler kelime dağarcığını, mekansal becerilerini, renk koordinasyonunu ve hatta motor becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır.

İçindekiler

Öğrenme Mektupları

Sürece bir yaratıcılık unsuru eklerseniz harfleri öğrenmek eğlenceli olabilir. İşte birkaç fikir:

 • Yazım Adları: Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza hecelemeyi öğretmeye başlamanın en iyi yolu kendi adlarıyla başlamaktır. Çoğu durumda ilk isimler küçüktür ve kendi isimlerini nasıl yazacaklarını öğrenmek onları heyecanlandırır. İsimleri, banyodan mutfak buzdolabına kadar evin her yerine koyabilirsiniz, böylece onu iyi tanımış olurlar. Telaffuzu karmaşıklaştırmak için benzer sesli harfler kullanın. Mesela Sonu güneş için S, turuncu için O vb. olarak açıklanabilir.

 • Sokak İşaretleri: Bu, yeni bir şehri veya çocuğunuza aşina olmayan bir yeri ziyaret ederken yapılabilecek, yeni yürümeye başlayan çocuklar için erken öğrenme etkinliklerinden biridir. Kaybolmuş gibi davranın ve bir hedefe ulaşmanın bir yolunu bulmak için onların yardımına ihtiyacınız var. Bu oyun, “PARK” veya “EXIT” gibi basit sözcüklerle en iyi şekilde çalışır.

 • Kara Tahta Labirenti: Hangi çocuk tebeşirle oynamayı sevmez? Evde bir kara tahta kullanarak üzerine rastgele alfabeler yazabilirsiniz. Ardından, çocuğunuzun adının ilk harfi gibi harflerden birini daire içine alın ve tahtadaki aynı harfleri bulmalarını isteyin. Bu sadece harfleri tanımaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda motor becerilerini de geliştirir.

 • Dondurma Çubukları: Büyük bir paket dondurma çubuğu satın alın (en az 60 adet). Ardından koyu renkli bir kalem kullanın ve dondurma çubuğunun her iki tarafına büyük ve küçük harflerle yazın. Mesela bir taraf “G” diyorsa, diğer taraf “g” gösterir. Hepsini bir oyuncak kovanın içindeki küçük bir kaba koyun ve küçük çocuklarınızı oynamaya hazırlayın. Amaç, olabildiğince çok çubuğu çıkarmaktır. İşin püf noktası, çubukları ancak çubuğun üzerine hangi alfabenin yazıldığını bulabilirlerse çıkarabilmeleridir. Kazanan, en büyük çubuk yığınına sahip olan çocuktur. Bu, evde yürümeye başlayan çocuklar için grup etkinliği olarak yapılabilecek öğrenme etkinliklerinden biridir.

 • Öğrenme Numaraları

  Küçük çocuğunuzun bu etkinliklerle matematiği sevmesini sağlayın:

 • Hayvan Bisküvileri: İhtiyacınız olan tek şey harita kağıdı, kalem ve bazı hayvan şekilli bisküviler. Şema kağıdını, üzerlerine 0-9 rakamları yazarak 10 farklı bloğa bölün. Şimdi, çocuğunuzdan belirtilen sayıya göre her bloğa gerekli miktarda hayvan bisküvisi koymasını isteyin. Oyun bittiğinde, siz ve çocuğunuz en iyi kısma, bisküvileri yiyebilirsiniz!

 • Dondurma Çubukları: Bu, önceki dondurma çubukları aktivitesine benzer. Fakat iki büyük farkla. Birincisi, sayıların dondurma çubuklarının üzerine yazılmasıdır. İkinci fark, görev için zarf kullanmanız gerekmesidir. Her zarfın üzerinde bir numara olmalı ve çocukların ilgili çubukları ilgili zarflara koymaları gerekecektir. Bir çubuğu bir, iki çubuğu iki, üç çubuğu üç vb. ile işaretleyin.

 •   Her Bebeğin Sahip Olması Gereken Oyuncak
 • Yarış Arabaları: Viski bandı, harita kağıdı ve kalem kullanarak, çocuğunuzun sahip olduğu yarış arabalarını birden ona kadar numaralandırın. Sonra büyük bir karton kutunun altını kesin ve birden ona kadar numaralandırılmış mini park yerleri yapın. Çocuğunuzdan yarış arabalarını kendi “park bölgelerine” park etmesini isteyin.

 • Eşleşen Bardaklar: Harita kağıdına, 9 plastik bardağa ve bir kaleme ihtiyacınız var. İlk önce bardağın üst kısmını kullanarak harita kağıdına 9 daire çizin. İkinci olarak, her dairenin içine sayısal bir değeri belirten noktalar yerleştirin. Mesela ilk dairenin bir noktası olabilir, ikinci dairenin iki noktası olabilir ve bu böyle devam eder. Son olarak, her bir bardağı 1-9 arasında işaretleyin ve çocuğunuzun bardakları karşılık gelen daire ile eşleştirmesine izin verin.

 • Farklı Şekiller

  Çocuklar için önemli bir akademik dönüm noktasındaki şekilleri öğrenmek. İşte onlara öğretmenin bazı kolay yolları:

 • Lego Blokları: Lego blokları, çocuklarınıza daha ince simetri noktalarını öğretmenin iyi bir yoludur. İlk olarak, Lego taban plakasının ortasına biraz renkli bant uygulayın. İkinci olarak, her iki taraf da simetrik olduğu sürece farklı şekillerde bloklar kullanmalarına izin verin. Onlara nasıl yapıldığını göstermek için önce bloklarla kendiniz oynayabilirsiniz.

 • Şekil Avı: Bu aktivitede, çocuğunuzun öngörülen süre içinde bir şeklin maksimum sayıda parçasını bulması gerekir. Mesela bir dikdörtgen, çocuğunuz televizyonu, yemek masasını vb. görebilir.

 • Şekil Figürleri: Bu aktivite, çocuğunuzun sanatsal yönünü ortaya çıkarmak için kullanılabilir. Verilen bir dizi şekli kullanarak kendilerinin bir figürünü yapmalarını isteyin. Mesela bir daire başı, üst gövdeyi temsil eden bir kare, alt gövdeyi temsil eden bir üçgen ve uzuvları temsil eden uzun dikdörtgenler olabilir.

 • Oyun Hamuru: Yeni yürümeye başlayan çocuk öğrenme setindeki temel araçlardan biri olan oyun hamuru, farklı şekillerde işlenebilir. Bu öğeyle oyun zamanı, öğrendikleri şekilleri farkında olmadan revize ettikleri için şekil avı etkinliğinden hemen sonra yapılabilir.

 • Farklılaştıran Renkler

  Boyama, çoğu çocuk için favori bir aktivitedir. Renkleri belirlemeye yardımcı olan birkaç aktivite:

 • Yumurta Kartonları: Evinizin etrafında yedek yumurta kartonları varsa, bu oynayabileceğiniz bir oyundur. Yumurta tepsisindeki her çukurun temel rengini boyamak için sulu boya kullanın. Daha sonra, yürümeye başlayan çocuğunuzdan eşleşen çukura oyun hamuru yerleştirmesini isteyebilirsiniz.

 • Renk Kartları: Birden fazla renkte grafik kağıdı satın alın ve bunları avucunuzun büyüklüğünde küçük kartlar halinde kesin. Onları süsleyin, kartları karıştırın ve çocuğunuza gösterin. Evdeki nesnelerden seçtikleri rengi bulmalarını isteyin.

 •   Çocuklarda Erken Müzik Yeteneği Testi
 • Pastel Boya Testi: Satın aldığınız boya kalemlerinin belirtilenden farklı bir renge sahip olduğu bir durumla hiç karşılaştınız mı? Mesela siyah mum boya bazen kağıt üzerinde koyu gri olarak gelir ve turuncu, beklenenden çok daha kahverengi görünebilir. Yürümeye başlayan çocuğunuzun her bir mum boyasını test etmesini sağlayın ve kendilerinin karar vermesine izin verin.

 • Lego Blokları: Çok renkli bir tablo kağıdı alın ve bunları yere koyun. Ardından, Lego bloklarını dağıtın ve çocuğunuzun bunları aynı renkte bir çizelge kağıdına yerleştirmesine izin verin.

 • Diğer yetenekler

  Çocuğunuz temel bilgileri öğrendiğinde, daha fazla aktiviteye geçme zamanı gelmiştir. Bu oyunları yepyeni becerilerle donatmak için oynayın

 • Meyve Yapıştırma: Çok renkli grafik kağıdı satın alın ve bir makas kullanarak elma, portakal, muz ve diğer meyvelerin şekillerini kesin. Sonra çocuğunuzdan büyük, beyaz bir tablo kağıdına yapıştırmadan önce hangi meyvenin hangisi olduğunu belirlemesini isteyin. Bu eğlenceli aktivite, motor becerileri, el-göz koordinasyonunu, şekilleri ve renkleri tanımayı geliştirmeye yardımcı olur. Nihai ürün buzdolabında sergilenebilir ve çocuğunuzu başka eğlenceli öğrenme aktiviteleri yapmaya teşvik etmek için kullanılabilir.

 • Kardan Adamı Besle: Plastik bir şişenin dibini kesin ve üzerine plastik göz koyun. Bir susturucuyu taklit etmek için altına bir şerit de koyabilirsiniz. Bir tepsiye koyun ve yanında bir torba küçük pamuk topunu boşaltın. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzdan, pamuk toplarını şişenin ağzına yerleştirmek için maşa kullanarak kardan adamı ‘beslemesini’ isteyin. Aktivite, el-göz koordinasyonu ile birlikte motor becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur.

 • Pota Kaldırma: Bu aktivite için iki kaseye, birkaç oyuncağa, suya ve bir kepçeye ihtiyacınız olacak. Kaselerden birini suyla doldurun ve oyuncakları içine koyun. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun tüm bu oyuncakları su kabından çıkarması ve kuru olana koyması gerekir. Çok küçük çocuklar için biraz karmaşık olabilir ve motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

 • Balon Hokeyi: Aldatıcı derecede basit olan bu aktivite, yürümeye başlayan çocuğunuzun motor becerilerini ve el-göz koordinasyonunu büyük ölçüde geliştirebilir. Top olarak bir balon, hokey sopası olarak sineklik ve kale direği olarak bir sepet kullanın. İsterseniz, ‘mahkeme’nin sınırlarını işaretlemek için renkli bant bile kullanabilirsiniz.

 • Yukarıdaki oyunların hepsi bir yetişkin için basittir ancak bir yürümeye başlayan çocuk için zor olabilir. Okul öncesi için sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olur ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirir.

  Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin 15 Eğlenceli Öğrenme Aktivitesi

  Benzer İçerikler:

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu