Bebekler

Bir Çocuğun Büyümesinde ve Gelişiminde İşlevsel Oyunun Önemi

Çocuğunuzun basit bir karton kutuyla saatlerce oyun oynadığını gördünüz mü? Ya da tencere tava veya bir parça kağıtla eğlenmek mi? Küçük çocuklar en sıradan eşyalarla uzun süre oynama, etrafa fırlatma veya vurma eğilimindedir. Yetişkinler olarak, çocuğun oyununa bu kadar dalmış olduğu nesne hakkında neyin büyüleyici olduğunu merak ederiz. Fonksiyonel oyun olarak adlandırılan bu oyun aşaması bebeklik döneminde başlar ve 2 yaşına kadar devam eder.

İçindekiler

Fonksiyonel Oyun nedir?

Bir çocuğun eğlendiği tekrarlayan eyleme ‘işlevsel oyun’ denir. Uzmanlar, işlevsel oyunu, kendini eğlendirmek için bir şeyler kullanan küçük bir çocuğun ‘ilk oyunu’ olarak tanımlıyor. Bu, nesneleri açıp kapatmayı, bir şeyleri fırlatmayı, blokları istiflemeyi ve onları yere indirmeyi, bir oyuncağı oraya buraya itmeyi ve nesneleri birbirine vurmayı içerebilir. Bu aktiviteler tekrarlayıcı olsa da, çocuğun dünyaları ve işledikleri fiziksel nesnelerin özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasının bir yoludur. Bu, onları ileride daha karmaşık beceriler geliştirmeye hazırlayabilir ve kaba ve ince motor becerilerini pratikle geliştirmelerine yardımcı olabilir. Çocukların işlevsel oyun yaşı, bebeklikten yürümeye başlamaya kadar sürebilir.

İşlevsel Oyun Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlar?

Çocuklar, bloklar veya boş tencere ve tavalar gibi basit eşyalarla oynamayı severler. Bu öğelerin sağladığı duyusal uyarımdan hoşlansalar da, oyun süresinin faydaları duyusal uyarılmanın çok ötesine geçer. Çocuğun okuryazarlık öncesi ve düşünme becerileri ile birlikte ince ve kaba motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Mesela aşağıdaki işlevsel oyun aktiviteleri çocuğunuza aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir:

1. Arabaları Renge Göre Bir Sıraya Göre Düzenleme

Basit bir aktivite olsa da bu, çocuğun nesneleri şekil ve renk gibi belirli fiziksel özelliklere göre tanımlamasına ve sınıflandırmasına yardımcı olabilir.

2. Kilitleme Bloklarını Konumlarına Yerleştirme

Çocuklar özel bir şey yapmadan birbirine kenetlenen blokları birbirine bağladığında, etkinlik yine de el-göz koordinasyonu oluşturur. Blokların şekillerine göre hangi pozisyonda birleştirilebileceğini belirlemelerine yardımcı olan budur.

  Çocuğunuza Muslukları ve Kavanozları Döndürmeyi Öğretmek

3. Duvara Bir Şey Fırlatıp Geri Sıçradığını İzlemek

Bu aktivite çok fazla gürültüye ve nesnenin bir başkasına çarpma tehlikesine neden olabilir. Fakat çocuğunuzun neden ve sonuç kavramını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Newton’un Üçüncü Hareket Yasası – Her eylem için eşit ve zıt bir tepki vardır.

İşlevsel oyun, bir çocuğun bilişsel gelişiminin temel bir unsurudur. Bu yüzden onu cesaretlendirmek ve çocuğu yapmaktan alıkoymamak ebeveynin işidir. Dramatik oyundan farklı olarak, işlevsel oyun, oyuncakları veya nesneleri geleneksel yollarla kullanmaya odaklanmaz. Bunun yerine, çocuğunuz nesnenin fiziksel özelliklerine odaklanacak ve uygun gördüğü şekilde onu keşfedecektir. Bir karton kutu onun için oyuncak tren seti kadar heyecan verici olacak. Öyleyse keşfetmelerine ve eğlenmelerine izin verin!

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuk Gelişiminde Rol Yapmanın Önemi
Çocuklar İçin Beyin Güçlendirici Hafıza Oyunları
Bir Çocuğun Konsantrasyonunu Artırmanın Etkili Yolları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu