Bebekler

Çocuğumu Neden Oyun Gruplarına Göndermeliyim?

Tek çocuklu ailelere giderek daha fazla yerleşen çiftlerle, bir çocuğun sosyalleşmeye ve arkadaş edinmeye başlaması daha zor hale geldi. Oyun grupları, okul öncesi yaştaki çocuğunuzun girişken olmasına ve kendi yaş grubundaki diğer çocuklara açılmasına yardımcı oldukları için bu şekilde bir nimettir. Çocuğunuzu birine göndermeye karar vermeden önce oyun gruplarının faydalarını ve bilmeniz gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Birkaç on yıl önce, oyun grubu kavramı duyulmamıştı. Çünkü, her evin en az birkaç çocuğu ve mahallede çok sayıda çocuğu olan, birlikte oynayacak, birbirlerinin evlerine girip çıkacakları özgürce koşacakları, onlara gerçekten ihtiyaç yoktu. sokaklar. Arkadaş edinmek, sosyalleşmek, paylaşmak ve ekip çalışması; bu nedenle çocukların çoğuna doğal olarak geldi.

Ancak bugün sahne farklı. Komşularını neredeyse hiç göremeyen kutulu apartmanlar sayesinde çocuklar mahallelerindeki diğer çocuklarla pek oynamıyor. Böyle bir senaryoda, oyun grupları çocukların kendi yaşlarındaki çocuklarla kaynaşmalarına yardımcı olmak için gerekli hale geldi.

Genel olarak, oyun grupları iki ana kategoriye ayrılabilir –

1. Ebeveynler Tarafından Başlatılır ve Çalıştırılır

Bu, birçok ülkede oldukça yaygındır. Bir bölgenin anneleri oyun tarihlerini planlamak ve düzenlemek için bir araya gelir. Burada belli bir yaş grubundaki çocuklar, anneleri eşliğinde oynayabilirken, anneler onları uzaktan bir fincan kahve üzerinden izleyerek diğer annelerle sohbet ediyor.

2. Bir Anaokulunun Kolaylaştırdığı

Bu tür bir kurulum Hindistan’da oldukça yaygındır, bir anaokulunun aynı zamanda neredeyse anaokuluna benzeyen bir oyun grubu da işlettiği, ancak çalışma yoktur. Çocuklara motor becerilerini geliştirmek için çeşitli öğelerle oynaması sağlandı – hem kaba hem de iyi. Okul, çocukları meşgul etmek için çok sayıda aktivite düzenlerken, çocuklar birlikte eğlenceli aktiviteler yaparak arkadaş edinmeyi öğrenirler.

İster ebeveyn tarafından yönetilen bir oyun grubunun veya bir anaokulunun üyesi olmak isteyin, çocuğunuzun ilk grup oyun deneyiminin hoş bir deneyim olması için dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.

Sahneye Bakın

Çocuğunuzu ebeveyn tarafından yönetilen bir oyun grubuna kaydediyorsanız, grubun diğer üyelerini kontrol ederek çocuğunuzun ve sizin grupta rahat olup olmayacağınızı görün. Bazı çocuklar çok agresif, bazıları utangaç olma eğilimindedir. Bazı annelerin diğerlerinden farklı tercihleri ​​ve ebeveynlik fikirleri vardır. Çocuğunuz diğer çocuklarla olduğu kadar, gruptaki diğer annelerle iyi jelleşmeniz sizin için önemlidir. Ayrıca çocuklar için herhangi bir müdahale veya faaliyetlerin kolaylaştırılması olsun, çocukların birlikte yaptığı faaliyetleri de göz önünde bulundurun. Anaokulları kolaylaştırılmış oyun zamanları ve çocuklara katılmak için özel personel sunar, oysa anne gruplarında anneler tots’un oyun zamanını organize etmek için çaba sarf etmedikçe, sadece bedava oyun olabilir.

Kurallar ve Standartlar

Şaka yapmıyorum! Kurallar ve standartlar, bir oyun grubu ortamında diğer tüm ortamlarda olduğu kadar önemlidir. Oyun grubundan beklentileri belirlemek önemlidir – ne öğretilecek ya da öğretilmeyecek, çocuklar arasındaki saldırganlık ve kavga nasıl ele alınacak, çocuğun lazımlık eğitimi alması gerekip gerekmediği (bazı oyun grupları çocuğun gelmesi konusunda ısrar ediyor) lazımlık eğitimi verilmemişse çocuk bezinde; diğerleri, personelinin çocuğu düzenli aralıklarla tuvalete götürmekle ilgileneceğini vurgulayarak aksi yönde ısrar ediyor).

Güvenlik ve Hijyen

Bunlar, çocuğa özgür bir dizgin verileceği herhangi bir ortamda en önemli hususlardır. Oyun alanının düşmeleri kırmak için kaliteli paspaslar ile doldurulduğundan, oyuncakların iyi malzemelerden yapıldığından ve kırık veya keskin kenarları olmadığından emin olun. Banyoların temiz ve hijyenik olmasını sağlayın ve çocukların oyun oynadıktan sonra veya yemekten önce ellerini yıkamasını sağlayın. Kolaylaştırıcılara kazaları veya aksilikleri nasıl ele aldıklarını sorun; ilk yardım alıp almadıkları ve binayı nasıl ve ne zaman temizledikleri.

Süresi

Oyun grupları tipik olarak, henüz okula gidecek yaşta olmayan 1.5 ile 3 yaş arası çocuklar içindir. Oyun gruplarının süresine bu çocukların kapasitesi göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. İdeal olarak, bir oyun grubu oturumu, atıştırmalık molası, ücretsiz oyun süresi ve sessiz zaman dahil olmak üzere iki saate kadar sürebilir. Bu yaştaki çocukların dikkat süresi 15 dakikadan fazla değildir, bu nedenle oyun grubu, içinde çok sayıda çeşit bulunan küçük aktiviteler içermelidir.

Çocuğunuzu bir oyun grubuna göndermek ya da göndermemek kişisel bir karardır ve çocuğunuzun sosyal özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Zaten evde harika bir kardeş ve arkadaş grubu varsa çocuğunuzu göndermemeye karar verebilir veya size çok yapışıyorsa ve bağımsız olmasını istiyorsanız, onu oldukça erken göndermeye karar verebilirsiniz. Durum ne olursa olsun, fikrin yalnızca çocukları kendileri gibi başkalarıyla etkileşime sokmak ve onlara dış dünyayla ilk kez karşılaşmalarını sağlamak olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu