Bebekler

Yeni Yürüyen Çocuklar İçin En İyi Dil Geliştirme Etkinliği

İletişim, çocuklarda bilişsel gelişimin çok önemli bir yönüdür. Dil gelişimi, öğrenmeyi sağlamak için çok önemlidir. Çocuğunuz iyi konuşabilir ve anlayabilirse, öğrenmesi ve okuması da gelişecektir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun diliyle ilgili sorun yaşadığını veya belirli bir yaştan sonra bile verimli bir şekilde konuşmaya başlamadığını fark ederseniz, onu dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak birkaç eğlenceli aktiviteye dahil edebilirsiniz.

İçindekiler

Yeni Yürüyen Çocuklarda Dil Gelişimi için 11 Etkinlik

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için aşağıdaki iletişim ve dil etkinlikleri, çocuğunuzun dil becerilerini öğrenmesine ve modellemesine yardımcı olabilir.

1. Telefon Oyununu Oynayın

Oyuncak telefon, çocuğunuzun oyun süresinin aktif bir parçası olabilir. Bir çift oyuncak telefon alın ve onu aramak için numarasını çeviriyormuş gibi yapın. Telefonu açması ve cevaplaması için onu cesaretlendirin. Telefonu cevapladığında nasıl ‘merhaba’ diyeceğini öğret ona. Bu aktiviteyi düzenli olarak yapmak, çocuğunuzun iyi bir telefon görgü kuralları geliştirmesine ve konuşma becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

2. Onunla Şarkı Söyle

Tekerlemeler ve şarkılar içeren sözler söylemek, yürümeye başlayan çocuğunuzun eğlenirken dilini geliştirmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bir şarkı kullanarak yeni kelimeler ekleyebilir ve ona isimler ve fiiller öğretebilirsiniz.

3. ‘Şeyi Adlandır’ oynayın

Evinizdeki çeşitli nesneleri gösterin ve çocuğunuzdan onlara isim vermesini isteyin. Kendi başına söylemeye başlayana kadar isimleri konusunda ona yardım edebilirsiniz. Bu durum kelime dağarcığını oluşturmanın ve geliştirmenin kolay bir yoludur. Bu oyun her yerde oynanabilir – evinizde, parkta veya hatta süpermarkette.

4. Tam Cümlelerle Konuşun

Çocuğunuza basit sorular sorun ve onu tam cümlelerle konuşmaya teşvik edin. Bu ona cümle yapısının nasıl işlediği konusunda iyi bir fikir verecek ve güçlü, tutarlı cümleler kurmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuza “portakal ister misin?” Gibi basit şeyler sorun. ve ona tam bir cümle ile cevap vermesini öğretin. Bu uygulama, düşüncelerini daha iyi ifade edebildiği için gelecek için güçlü bir temel oluşturacaktır.

  Yeni Yürüyen Çocukların Oynamayı Sevdiği Araçlar

5. O’na Kitapları Okuyun

Çocuğunuza her gece kitap okumak, onu farklı kelimelerle tanıştırmanın harika bir yoludur. Ona resimli basit bir kitap okuyun ve hikayeyle ilgili sorular sorun. Ayrıca kitaptaki resimlere işaret etmeyi deneyebilir ve ondan onları tanımasını isteyebilirsiniz. Bu durum kelime dağarcığını geliştirmeye yardımcı olabilir ve ona sorulan sorulara doğru yanıtlar vermesini öğretebilir.

6. Noktaları Birleştirin

Alfabenin farklı harflerinin noktalı bir taslağını çizin. Şimdi, çocuğunuzdan bu noktalara katılmasını ve mektubu tanımlamasını isteyin. Bu durum motor becerilerini geliştirecek ve ona daha iyi yazmayı öğretecektir. Aktiviteyi onun için heyecan verici kılmak için ona boya kalemleri veya renkli kalemler de verebilirsiniz.

7. Ona Oyuncak ve Kuklalar Verin

Yürümeye başlayan çocuğunuza oyuncak veya kuklalar verin ve onlarla konuşmaya teşvik edin. Çocuklar yaratıcı ve hayalperesttir – onlara bir yol gösterdiğinizde, işleri devralacaklardır. Çocuğunuzla basit konuşmalar yapmak için kuklaları da kullanabilirsiniz. Oyun zamanını daha keyifli hale getirmek için bir kukla gösterisi yapın.

8. Alfabeyi Eşleştirin

Alfabedeki harfleri kartona çizin ve çocuğunuza verin. Sonra, ona nesnelerin resimlerini verin ve onları tanımlamasını isteyin. Ardından, resmi nesnenin başlangıç ​​harfiyle eşleştirmesini isteyin. Bu şekilde harfleri nesneye uydurmak için fonetik kullanacak ve böylece doğru yazım yeteneğini geliştirecektir.

9. Engel Kursu Belirleyin

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz iki yaşın üzerindeyse, evin etrafında basit bir engelli parkur oluşturabilirsiniz. Kafasının karışmaması için çocuğunuza her seferinde bir talimat verin. Aktiviteyi tamamlaması için ona biraz zaman verin. Talimatları kağıda da yazabilir ve bunları evin etrafına yerleştirebilirsiniz.

Mesela onun bir kutuya oturmasını istiyorsanız, kutunun üzerine “kutunun içine oturun” yazan bir şaplak koyun. Daha sonra ona daha fazla talimat verebilir ve devam etmesini bekleyebilirsiniz. Aktiviteyle uyum sağladıktan sonra, ona bir seferde birden fazla talimat vermeyi deneyebilir ve bir süre içinde tamamlaması için ona meydan okuyabilirsiniz. Bunun gibi etkinlikler en iyi, çocuk basit talimatları anlayabildiğinde ve okuyabildiğinde yapılır. Bu tür faaliyetler çocuğun ifade gücünün oluşmasına yardımcı olur.

  Çocuklar İçin Bütçeli Oyun Aktivitesi

10. Onunla Akıllı Sohbetler Yapın

Çocuğunuz size hemen cevap veremese bile, onu hevesle dinleyecektir. Ona fikirlerini, düşüncelerini, beğenilerini ve hoşlanmadıklarını sorun. Cevap verdiğinde onu dinleyin ve tutarlı, dilbilgisi açısından doğru cümleler kullanarak söylediklerini tekrarlayın. Bu durum kendisini daha iyi ifade etmesine ve eklemlenmesini geliştirmesine yardımcı olabilir.

11. Ayrıntılara vurgu

Çocuğunuzla ne zaman sohbet ediyorsanız, onu sizinle canlı ayrıntılarla konuşmaya teşvik edin. Sokaktaki bir nesneyi gösterin (örneğin bir araba) ve ona ne olduğunu sorun. “Araba” dediğinde, ona daha fazla ayrıntı ekleyin (“Bu bir araba. Mavi ve siyah, uzun bir araba.”). Bu durum çocuğunuzun kelime dağarcığını geliştirecek ve gözlem becerilerini geliştirecektir.

Çocuğunuz sizi taklit edecek ve sizden öğrenecek, bu yüzden kelimeleri anlamasına yardımcı olmak için iyi bir dil bilgisi pratiği yapmanız ve mümkün olduğunca net konuşmanız önemlidir. Düzenli olarak ona yeni kelimeler tanıtın ve ne anlama geldiklerini açıklayın. Dil gelişimi, çocuğunuzun daha iyi iletişim kurabileceği ve kendini net bir şekilde ifade edebileceği için başarılı bir geleceğe hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Dil gelişimi, bebeğinizin büyümesinin önemli bir parçasıdır. Bazı çocuklar biraz zaman alırken bazı çocuklar anında seçer. Biraz sabırla her türlü geliştirme sorunuyla başa çıkabilirsiniz. Bununla birlikte bu etkinlikleri gerçekleştirmenize rağmen üç yaşından sonra konuşmada gecikme ve zayıf dil becerilerinizi fark ederseniz, işitme bozukluğu gibi altta yatan nedenleri kontrol etmek için doktorunuza danışın.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu