Bebekler

Çocuklarla Hafıza Oyunları Oynamak

Yeni yürümeye başlayan çocukların hafızalarını geliştirmelerini sağlamak, yaşamlarında onlara yardımcı olmada uzun bir yol kat edebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarla hafıza oyunları oynamanın yararları göz önüne alındığında, bunları düzenli olarak oynamak önemlidir. Ayrıca hafıza becerilerini geliştirirken bebeğinizle daha iyi bağ kurmanıza yardımcı olurlar.

İyi bir hafızanın kişinin hayatının farklı alanlarında başarılı olmasına yardımcı olabileceği gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Küçük yaştan itibaren çocuğunuzda bu beceriyi geliştirmek için çalışmanız önemlidir. Bunu oyunlarla yapmak ve oynamak öğrenmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

İçindekiler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Eğitici Hafıza Oyunlarının Avantajları

 • Geliştirilmiş konsantrasyon
 • Beyin için egzersiz
 • Daha iyi dikkat süresi
 • Gelişmiş bilişsel beceriler
 • Daha hızlı düşünme becerileri
 • Geliştirilmiş odak
 • Gelişmiş beyin fonksiyonları
 • Görsel hafıza eğitimi
 • Hafızayla ilgili sorunları önleyebilir

Bebekler için Hafıza Öğrenme Oyunları

 • Eksik Nesneyi Bulun

  Bu oyunu günlük ev eşyaları ile kolayca oynayabilirsiniz. Bunları yürümeye başlayan çocuğunuzun önüne yerleştirin ve nesneleri adlandırmasını isteyin. Bu yapıldıktan sonra ona gözlerini kapatmasını söyleyin. Gruptaki nesnelerden birini gizleyin. Bebeğinizden gözlerini açmasını ve eksik nesnenin ne olduğunu size söylemesine izin vermesini isteyin. Bu, hafızayı geliştirmek için harika bir beyin egzersizidir. Çocuğunuzun oyunu tanımasının biraz zaman alabileceğini unutmayın. Farklı nesneler kullanarak oynamaya devam edin.

 • Bellekten Eşleştirme

  Bu, çocuklarda hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmek için harika bir egzersiz. Flash kartlar alabiliyorsanız, bunun gibisi yoktur. Üç çift kartı bir masaya yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirerek başlayın. Yürümeye başlayan çocuğunuzdan ilk kartı açmasını ve gördüğü şeyi seslendirmesini isteyin. Ardından, bir sonraki kartı açmasını isteyin. Kart birinciyle aynıysa, her iki kartı da elinde tutabilir. Fakat kart farklıysa, iki kartı ters, yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirmesi gerekir. Tüm kartları eşleştirene kadar devam etmesi için onu cesaretlendirin.

 • Yürürken Konuş

  Ufaklığınızı mahallede yürüyüşe çıkarın. Arkadaşlarının evlerini göster ve ona kimin nerede yaşadığını söyle. Oyuna alışması birkaç gün alabilir. Yeterince hazır göründüğünde, rastgele bir evi işaret edin ve ona kimin olduğunu sorun. Bunu olabildiğince sık yapmaya çalışın. Çocuklarda çalışma belleğini geliştirmek için kolay bir oyundur.

 • Sıralamak

  Oyunların sıralanması, bir yürümeye başlayan çocuğun hafızasını ve konsantrasyonunu artırmaya da yardımcı olabilir. Benzer görünen ancak küçük farklılıkları olan birkaç flash kart alın. Her kartın uyumlu bir çift olduğundan emin olun. Bunları küçük çocuğunuza verin ve ondan doğru çiftler halinde ayırmasını isteyin. Ayrıca üç farklı renkte aynı topları veya kaseleri kullanabilir ve bunları uygun yığınlara ayırmasını sağlayabilirsiniz.

  Küçük Çocuklar Merdivenlerden Yukarı Çıkıyor!

Yeni yürümeye başlayan çocuklarla hafıza oyunları oynamak, onların konsantre olma ve ezberleme yeteneklerini artırabilir. Ne kadar erken başlarsanız, çocuğunuz fikirleri ve kavramları o kadar iyi kavrayabilir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu