Eğitim

İnatçı Çocukla Başa Çıkmanın Etkili Yolları

Mizaç, doğuştan sahip olduğumuz bir şeydir. Çocukların mizacı olabilir ve eğer çocuğunuz inatçıysa, inatçı bir çocuğu olan yalnız olmadığınızı anlamalısınız. Birçok ebeveynin inatçı çocukları vardır ve çocukların çok küçük olması sorun değildir. Fakat inatçı çocuğunuzu idare etme şekliniz, onların yetişkin olmalarında büyük fark yaratacaktır. Yürümeye başlayan dönem ve ergenlik dönemi, üstesinden gelinmesi en zor olan dönem olarak kabul edilir.

İnatçı Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır (Ebeveynler için 10 Etkili İpucu)

İnatçılığın bazı çocukların kişiliğinin bir parçası olduğunu, bazılarının ise sınırları zorlama ve iradelerini ortaya koyma yolları olduğunu anlamak önemlidir. Bu yüzden çocuğunuza stresle başa çıkmanın ve duygularını ifade etmenin çeşitli yollarını öğretmek size düşüyor.

İnatçı Çocukların Özellikleri

Çocuğunuzun iradesini kullanma konusunda titiz olması onu inatçı yapmaz. Kararlı olmakla inatçı olmak arasında ince bir çizgi vardır. İşte dikkat etmeniz gereken bazı inatçı davranış özellikleri:

 • İnatçı çocuklar isyanla karıştırılabilecek her şeyi sorgulama eğilimindedir.
 • Duyulmak isterler ve onaylanmayı beklerler, bu da sık sık dikkatinizi çekmelerini sağlar.
 • Bağımsız ve telaşlı olma eğilimindedirler
 • Hür iradeli oldukları için onları bir rutine sokmak zor olabilir.
 • Sık sık öfke nöbetleri geçirebilirler
 • Liderlik özellikleri sergilerler ve hatta otoriter görünebilirler.
 • Her şeyi kendi hızlarında yapma eğilimindedirler.

İnatçı Çocukların Psikolojisi

İnatçı çocuğunuzla doğru şekilde başa çıkmak için öncelikle onların neden böyle olduklarını ve onları bu hale getiren şeyin ne olduğunu anlamak önemlidir. Çocuğunuzun kararlı olması başka, inatçı olması başka şeydir. Kararlılık ‘amaç sağlamlığı’ olarak tanımlanırken, inatçı olmak ‘düşünceyi, davranışı veya eylemi herhangi bir dış baskı altında değiştirmeyi reddetmek’tir. İnatçılık, genetik olabileceği gibi, başkalarını gözlemleyerek öğrenilen kazanılmış davranışlar da olabilir. Fakat bu davranış, üretkenliği kanıtlamak ve çocuğunuzu çok yönlü bir birey haline getirmek için kanalize edilebilir.

İnatçı Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Bebekler, küçük çocuklar, gençler – inatçılık her yaşta ortaya çıkabilir ve daha sonra yetişkinliğe kadar devam edebilir. Bir ebeveyn olarak, inatçı çocuğunuzla, ikinizi de strese sokmadan davranışlarını sınırlayabileceğiniz şekilde idare etmenin yollarını bulmanız önemlidir. İnatçı bir çocuğu idare etmek için bazı teknikler:

1. Tartışmayın

İnatçı çocuklar her zaman doğrudan bir tartışmayla yüzleşmeye hazırdır. O yüzden onlara bu fırsatı vermeyin. Bunun yerine, çocuğunuzun söylediği her şeye kulak verin ve onu bir tartışma yerine bir sohbete dönüştürün. Hikâyenin onların tarafını dinlemeye hazır olduğunuzu gösterdiğinizde, onların da sizin söyleyeceklerinizi dinlemeleri daha olası hale gelir.

2. Bir Bağlantı Kurun

Çocuğunuzu istemediği bir şeyi yapmaya zorlamayın. Bu onları sadece daha asi yapacak ve tam olarak yapmamaları gereken şeyi yapmaya kararlı olacaklardır. Bu yüzden çocuğunuzun televizyon izlemeyi bırakıp ödev yapmasını istiyorsanız, bir süre onunla televizyon izlemeyi deneyin. Bu biraz dostluk getirecek ve kısa bir süre sonra çocuğunuza kitabınızı okurken ev ödevi yapmak isteyip istemediğini veya yakınlarda oturup bir şeyler yapmasını isteyip istemediğini sorabilirsiniz.

  Çocuklarda Mızmızlanma ve Bunu Durdurma Yolları

3. Bazı Seçenekler Sunun

İnatçı bir çocuğa ne yapacağını söylemek, onların asi çizgisini ateşlemenin kesin bir yoludur. Bunun yerine, onlara seçim yapmaları için seçenekler sunun, çünkü bu onlara hayatları üzerinde kontrolleri varmış gibi hissettirir ve ne yapmak istediklerine bağımsız olarak karar verebilirler. Çocuğunuzun kafasını karıştırmamak için seçenekleri sınırlı tutun ve yalnızca iki veya üç seçenek sunun. Mesela odalarını temizleyeceklerse, “nereden başlamak istersin?” demek yerine, önce yataktan mı, yoksa dolaptan mı başlamak istediklerini sorun.

4. Çocuğunuzun Ayakkabılarına Girin

Elinizdeki konuya çocuğunuzun bakış açısından bakın ve neden böyle davrandığını anlamaya çalışın. Onları parka götürmeye söz verdiyseniz ancak hava kötüleştiği için reddettiyseniz, o zaman onlara sözünü tutmanın neden mümkün olmadığını açıklamanız gerekecek. Çocuğunuz bunu yalnızca tutulmamış bir söz olarak görecektir fakat neden dışarı çıkamayacağınızın ana hatlarını çizerek ve gezi için daha ileri bir tarih belirleyerek durumu kurtarabilirsiniz.

5. Evde Huzuru Koruyun

Evinizin çocuğunuzun her zaman mutlu, rahat ve güvende hissedeceği bir yer olduğundan emin olun. Çocuklar gözlemden öğrendiği için evdeki herkese, özellikle de eşinize karşı kibar olun. Gördüklerini taklit etmeleri muhtemeldir, bu nedenle barışı korumanız ve çocuğun önünde tartışmalardan ve hakaretlerden kaçınmanız önemlidir.

6. Müzakere Becerilerinizi Tazeleyin

İnatçı çocuklar, bir şey istediklerinde doğrudan bir ret cevabını almakta zorlanırlar. Bu yüzden kanun koymak yerine onlarla müzakere etmeye çalışın. Mesela çocuğunuz yatmadan önce iki hikaye dinlemekte ısrar ederse, bu gece için bir hikaye ve yarın için başka bir hikaye seçebilecekleri bir anlaşmaya vararak onunla konuşun.

7. Olumlu Davranışı Teşvik Edin

Örnek olarak liderlik edin ve her zaman olumlu bir tutum sergileyin. Eğer ‘hayır’, ‘yapamaz’ veya ‘yapamaz’ kelimelerini çok kullanırsanız, çocuğunuzun da aynı şeyi yapması muhtemeldir. Çocuğunuzun inatçılığına olumsuz bakmak yerine olumlu bir bakış açısıyla bakın. Çocuğunuza ‘evet’ veya ‘hayır’ yanıtı veren sorular sorarak bunu bir oyun haline getirmeye çalışın. Sorularınızı, yanıtınız çoğu zaman ‘evet’ olacak şekilde çerçeveleyin. Bu durum çocuğunuzun duyulduğu ve takdir edildiği mesajını gönderir.

8. Rutinler Geliştirin

Günlük rutinlerin yanı sıra haftalık rutinlere bağlı kalmak, çocuğunuzun okuldaki performansının yanı sıra davranışını da iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yatma zamanı tanımlanmalı ve çocuğunuz için bol bol dinlenme sağlayacak şekilde olmalıdır. Uykusuzluk ve yorgunluk, üç ile on iki yaş arasındaki çocuklarda davranış sorunlarına yol açabilir.

9. Kuralları ve Sonuçları Belirleyin

İnatçı çocuklar gelişmek için kurallara ve düzenlemelere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bir aile toplantısında sınırları belirleyin ve beklentilerinizi netleştirin. Çocuğunuzdan, sonuçların ne olacağı ve bunların her biri hakkındaki görüşleri hakkında girdiler isteyin. Tutarlılık önemlidir fakat bu katılığa dönüşmez. Tatildeyken veya çocuğunuzun örnek davranışlar sergilediği durumlarda olduğu gibi zamanlarda esnek olmak önemlidir. Bu onlara, aşağıdaki kuralların da ödüllendirici olabileceğini ve boğucu olması amaçlanmadığını iletir.

  Çocukları Dövmenin Olumsuz Etkileri

İnatçı Bir Çocukla İlgili Sorunlar

İnatçı bir çocuğa ebeveynlik yapmak kolay bir iş değildir. Hızlı bir çözüm bulamazsanız, her küçük şey her gün bir mücadeleye dönüşebilir. İnatçı çocuk davranışlarının nasıl kontrol edileceğine dair pek çok bilgiyle karşılaşmış olabilirsiniz fakat her gün yeni bir meydan okumadır. İnatçı bir çocuğu disipline etmek her durumda en iyi çözüm olmayabilir ve bir geçici çözüm bulmak daha etkili olabilir.

 • Telaşlı yiyenler

Çoğu çocuk yemek ve yemek konusunda telaşlı olabilir ve dahası, çocuğun inatçı bir çizgisi varsa. Sinsi olmak burada yardımcı olabilir ve çocuğunuza farklı yiyeceklerden küçük porsiyonlar vermeyi deneyin ve daha fazla ne yemek istediğini seçmesine izin verin. Ayrıca sağlıklı malzemelerle yaratıcı tarifler bularak yemekleri ilginç hale getirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca sofra kurmak gibi yemek zamanı işlerine çocuğunuzu da dahil etmeye çalışın. Onları yemeklerini bitirmeleri için favori bir tatlı gibi ödüllendirmek de işleri daha hızlı yumuşatabilir.

 • Ev Ödevi Blues

Çocuğunuzun verilen ödevi tamamlamakta güçlük çekip çekmediğini veya yazılacak veya öğrenilecek miktardan bunalmış olup olmadığına bakın. Durum böyle görünüyorsa, aşamalar halinde tamamlanması için daha kısa parçalara bölebilirsiniz. Aralarda kısa molalar vermek, bir oturuştan daha hızlı yapılmasını sağlayabilir. Başka bir seçenek, onu başka bir etkinlikle birleştirmektir. Mesela çocuğunuz size yardım ederken siz bahçeyi sularken heceleme öğrenilebilir.

 • Gardırop Savaşları

Uyuşmazlığın popüler bir nedeni olan bu, çocuğunuz dışarıdaki duruma veya hava durumuna uygun olmayan bir şey giymek istediğinde ortaya çıkar. Sürtünmeyi azaltmanın bir yolu, çocuğunuzun kıyafetlerini ayırmak ve birkaç haftada bir değiştirmektir. Ayrıca mevsime uygun olmayan kıyafetleri kaldırın, böylece çatışma için bir neden daha az olur. Çocuğunuzun kıyafetlerini değiştirmesini istediğiniz zaman, iki ya da üç farklı kıyafet hazırlayın ve onlardan seçim yapmasını isteyin. Böylece karar verdikleri için mutlu olurlar ve siz saçınızı yolmazsınız!

 • Uyku Zamanı Mücadeleleri

Yatma vakti yaklaştıkça, çocuğunuz etrafta koşmaya başlar ve kolayca uykuya dalmamaları için adrenalini pompalamaya çalışır. Bu yüzden ışıkların kapanmasına yaklaşık 30 dakika kala rahatlatıcı bir müzik açın ve ışıkları kısın. Televizyonu kapatın ve çocuğunuza pijamalarını giydirin. Çocuğunuza geceliği seçme ve giyme seçeneği vererek veya yardımınızı alarak burada kavga etmekten kaçının. Onları yatak odasına yerleştirmeden hemen önce, günleriyle ilgili paylaşacak bir şeyleri olup olmadığını veya iyi bir gün mü yoksa kötü bir gün mü olduğuna dair basit bir soru sorarak çocuğunuzla bağlantı kurmak için birkaç dakika ayırın.

İnatçı bir çocuğa sahip olmak kötü bir şey değildir. Hatta bu özelliklere sahip çocukların çoğu zaman iş hayatlarında olduğu kadar akademik hayatlarında da başarılı oldukları görülmüştür. Arkadaşlarının içine girebilecekleri yanlış şeylerden kaçınmalarına yardımcı olan akran baskısına daha az duyarlıdırlar. Etkili disiplin uygulamak ve çocuğunuzu anlamak için çaba sarf etmek, istekli olsalar da sorumlu yetişkinlere dönüşmelerine yardımcı olmakta uzun bir yol kat edebilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu