Eğitim

Çocuklarda Mızmızlanma ve Bunu Durdurma Yolları

Ebeveynler, çocuklarıyla ilgili birçok davranışsal sorunla karşı karşıyadır ve sızlanma, çoğu ebeveynin yaşadığı en büyük sorunlardan biridir. Bir çocuğun sürekli sızlanması sadece son derece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda ebeveynlerin yönetmesi çok zor olabilir. Çocuklar neden bu tarz davranış sorunları geliştirir ve bir ebeveyn olarak çocuğunuzun alışkanlığını değiştirmek için yapabileceğiniz bir şey var mı? Aşağıdaki makalede bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

İçindekiler

Çocuklar Neden Ağlar?

”Anne bunu istiyorum”, baba ben oraya gitmek istiyorum”, ”tatlım lütfen” ve bunun gibi daha birçok aşama gün boyunca kendi turlarını yapıyor olabilir. Pekala, bu, çocukların doğuştan gelen bir özelliğidir, bazılarının bunu idareli bir şekilde yapabileceği, bazılarının sanatta ustalaşmış olabileceği bir durumdur. Çocuğunuzun neden sürekli mızmızlandığını düşünemiyorsanız, iyi haber şu ki, bu teknede yelken açan tek kişi siz değilsiniz. Çocuğunuzun sürekli inleyip ağlamasına neden olabilecek birçok sebep olabilir. Bununla birlikte burada yaygın nedenlerden bazılarını tartışacağız:

1. Çocuk Uygun İletişim Becerilerinden Yoksun

Mutluluk, üzüntü, hayal kırıklığı gibi duygularınızı dile getiremediğiniz bir hayat hayal edebiliyor musunuz? Sinir bozucu ve zor görünebilir ve küçük bir çocuk, özellikle iletişim sanatında ustalaşmadığı bir yaşta böyle hisseder.

2. Çocuğun Kontrolü Eksik

Bazen çocuklar rastgele günlük şeyler üzerinde kontrolleri olmadığında veya kontrolleri olmadığında kendilerini çaresiz veya güçsüz hissederler. Bu onları son derece huzursuz ve telaşlı yapar ve mızmız davranışlar doğurabilir. Kontrolü ele almak için mücadele ederler fakat yetersizlikleri durumu daha da kötüleştirebilir.

3. Çocuk Bunalmış Hissediyor

Yetişkinlerin aksine, küçük çocuklar stresle baş etmede iyi değildir. Normal okul rutini veya evde bazı şeyler yapmak onları bunalmış hissettirebilir. Günlük durumlarla başa çıkamamak bir çocuğu mızmız yapabilir.

4. Eksik Duygusal Düzenleme

Yetişkinlerde insan beyninin ön korteksi tamamen gelişmişken, küçük çocuklarda durum böyle değildir, bu da onları dramatik bir şekilde hareket etmeye veya davranmaya iter. Bu tür çocuksu davranışlar beynin olgunlaşmamış gelişiminin bir sonucudur, bu yüzden bir yetişkin sızlandığında veya belirli bir şekilde hareket ettiğinde buna çocukça davranış deriz.

5. Bir Çocuk Duyulmadığını Hissettiğinde

Çocuklarda davranışsal gerilemenin en yaygın nedenlerinden biri, ebeveynleri, öğretmenleri, bakıcıları veya çocukla doğrudan ilgilenen herkes tarafından duyulmama hissinden kaynaklanmaktadır. Çocuk sızlanarak dikkatinizi çekmeye çalıştığında, dinlediğinizden emin olun, aksi takdirde durumu daha da kötüleştirebilir.

6. Bir Çocuk Aşırı Yorgun Olduğunda

Bir çocuk oyun oynamaktan, ders çalışmaktan veya gece geç yatmaktan yorulursa, sızlanmaya sığınabilir. Böyle zamanlarda duygularımızı kontrol altında tutmaya çalışıyoruz ama çocuklar bunu her zaman yapamıyor. Böylece ağlarlar.

  Her Çocuğun Uyması Gereken Çocuklar İçin Ev Kuralları

Mızmız Çocukla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Çoğu durumda, çocuğunuz daha mantıklı, bilinçli ve olgunlaştığında veya kısacası yetişkinliğe ulaştığı anda mızmızlanmayı bırakabilir. Bu açıkça, sızlanmanın zamanla azaldığı anlamına gelir fakat çoğumuz hayatımızda en az bir kez mızmız bir yetişkinle karşılaşmış olabiliriz. Yine de aşağıdaki ipuçlarını izleyerek sızlanmayı azaltmak veya çocuğunuzun mızmızlanmayı bırakmasını sağlamak için bazı basit ipuçlarını takip edebilirsiniz:

1. İyi Bir Dinleyici Olun

Çocuğunuzla aranızda kopuk bir bağ varsa, çok geç olmadan onu iyileştirdiğinizden emin olun. Çocuğunuza kulak vermek ve her ne anlatmaya çalışıyorsa onu dinlemek, sızlanma sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Sizin için küçük veya önemsiz olan şey çocuğunuz için çok önemli olabilir.

2. Tetikleyicileri Bulun

Çocuğunuzda bu tarz davranışlara neyin sebep olduğunu belirlemeniz gerekir. Suçlu aşırı yorgunluk, uyuşukluk, açlık veya duygusal patlama mı? Sebebini öğrendikten sonra, bazı değişiklikler veya ayarlamalar yapabilir ve çocuğunuzun sorunlarla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

3. Çocuğunuza Kabul Edilemez Olduğunu Bildirin

Bir şey kabul edilemezse, bunu çocuğunuzun da anlamasını sağlamalısınız ve bu kural onun sızlanması için de geçerlidir. Çocuğunuz mızmızlanırken isteklerine boyun eğmemelisiniz ve bu onun öfke nöbetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılamayacağını anlamasına yardımcı olacaktır.

4. Çocuğunuzun Mızmızlanmalarına Tepki Vermeyin

Çocuğunuz davranışının sizi sinirlendirdiğini fark ettiğinde, tüm taleplerini karşılamak için bunu bir bahane olarak kullandığını görebilirsiniz. Başka bir deyişle, çocuğunuz şantaj kavramını anlayacak kadar akıllıdır. Fakat çocuğunuzu görmezden gelmeyin, onu dinleyin ama mızmızlanmayı bırakana kadar isteklerini kabul etmeyin.

5. Kararlı ve Tutarlı Olun

Sızlanmanın kabul edilmemesiyle ilgili temel kurallar belirlendikten sonra, ara sıra yapmanın uygun olduğunu düşünerek çocuğunuzun taleplerine boyun eğmeyin. Gerçek şu ki, tamam değil ve asla iyi olmayacak. Bir kural koyduysanız, ona bağlı kalın.

6. Güzel Davranışı Ödüllendirin

Çocuğunuz ne zaman iyi ya da daha az mızmız davranış sergilese, onu dinlediğinizden ve iyi olduğu için onu takdir ettiğinizden emin olun. Ayrıca çocuğunuzun nasıl iyi davranacağını ve duyulması için hangi kelimeleri veya cümleleri kullanacağını öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazen, farkında bile olmadan sürekli mızmızlanmak bir çocuğun doğası haline gelebilir.

7. Tonunuzu Değiştirin

Çocuğunuzun mızmızlanması sizin için kabul edilemez bir şeyse, bunu ses tonunuzla ifade edin. Burada çocuğunuzu azarlamanızı önermiyoruz fakat sesinizi normalden birkaç kademe daha fazla artırabilirsiniz. Amaç, davranışının kabul edilemez olduğunu anlamasını sağlamak için çocuğunuzu korkutmak değildir.

8. Çocuğunuzun Dikkatini Dağıtmayı Deneyin

Bazen bir çocuk bir şeye takıldığında, yapabileceğiniz en iyi şey onun dikkatini dağıtmaya çalışmaktır. Çocuğunuzla, ağladığı şeyi unutturabilecek tamamen rastgele şeyler hakkında konuşabilirsiniz. Çoğu durumda işe yarasa da, bu konuda takdirinizi kullanmanız gerekebilir.

  Çocuklara Liderlik Niteliklerini Yerleştirmenin En İyi Yolları

9. Rol Model Olun

Bazen ebeveynler onların da mızmızlandığının farkında olmazlar ve bu durum çocuklarda da aynı davranışa yol açar. Günlük sorunlar hakkında somurtmadan veya şikayet etmeden çocuklarınızın yanında pozitif ve mutlu kaldığınızdan emin olun. Çocuğunuz gözlemlediğini taklit etmeye çalışır, bu nedenle iyi bir rol model olun.

10. Çocuğunuzun Uykusuna Dikkat Edin

Uykusuzluk veya uykusuzluk, mutlu çocuğunuzu mızmız bir çocuğa dönüştürebilen ana sebeplerden biridir. Çocuğunuzun zamanında yattığından ve geceleri iyi uyuduğundan emin olun. Çocuğunuzun uykusuna özen göstermek, bu sorunu uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Bu çocuk sızlanma tavsiye ipuçlarından faydalanacağınızı ve çocuğunuzun bu davranış probleminin üstesinden gelmesine yardımcı olacağınızı umuyoruz.

Yaygın Çocuk Mızmızlanmaları ve Ebeveynler Bunu Nasıl Önleyebilir?

İşte sızlanma senaryolarından kaçınmanın bazı yolları:

1. Yolda

Çocuklar genellikle yol gezilerinde huzursuz olurlar ve sıkılırlar. Can sıkıntısı onları pervasız, sinirli yapabilir ve somurtmaya da yol açabilir. Bu tür durumlarla başa çıkmanın mükemmel bir yolu buna hazır olmaktır ve bu durumda çocuğunuzu eğlendirmek için bazı oyunlar, oyuncaklar veya diğer ekipmanları elinizin altında bulundurarak hazırlıklı olabilirsiniz. 5 yaşındaki sızlanan çocuğunuzla uzun araba yolculuğu, çocuğunuzu bazı ilginç aktivitelere daldırmak için bu basit kuralı uygularsanız, artık bir kabus olmaktan çıkabilir.

2. Bir Uyku Zamanı Rutini Ayarlamak

Bazı çocuklar yatmaya direnirler ve yatmaları gerektiğinde telaşa kapılabilirler. Çünkü uyumak çocuklar için çok sıkıcı olabilir ve bu uyku direnci yorgunluğa ve yorgunluğa neden olabilir ve bu da sızlanmaya neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için, çocuğunuz için yatmadan önce okuma, yatmadan önce hikayeler veya benzeri diğer uygulamaları içerebilecek bir yatma zamanı rutini belirleyebilirsiniz.

3. Alışveriş Durumunun Ele Alınması

3 yaşındaki çocuğunuzun alışveriş seansları sırasındaki sızlanmalarından ve öfke nöbetlerinden kendinizi korumak için çocuğunuzun iyi beslendiğinden ve yorgun olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca siz alışverişe dalmışken çocuğunuzun meşgul olduğundan emin olun. Sizin için birkaç eşya getirmesini isteyebilir, örneğin süpermarkete giderken size sebze veya meyve getirmesini söyleyebilirsiniz.

Çocukların davranışsal sorunlarının üstesinden gelmek veya yönetmek o kadar da zor değildir. Doğru rehberlik ve anlayışla, çocuğunuzun sızlanma sorunlarının üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun:

Duygusal Olarak Rahatsız Edilmiş Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin İpuçları
Çocuklarda Dikkat Arama Davranışı ile Başa Çıkma
Çocuklarda Benlik Saygısı ve Güven Oluşturma

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu