Eğitim

Huzurlu Ebeveynliğin Faydaları ve Bunu Uygulamak İçin İpuçları

Çocuk yetiştirmek kesinlikle kolay bir iş değil. Yakın zamanda ebeveynliği benimsediyseniz veya büyüyen bir çocuğun ebeveyniyseniz, büyük olasılıkla (ve sıklıkla) ebeveynlerinizin bunu nasıl yaptığını merak edeceksiniz. Şüphesiz onlara daha çok saygı duyacaksınız! Çocuklarınız bağımsızlıklarını kullanmaya veya sinir krizi geçirmeye başladığında, onları disipline etmeniz gerekecek. Ve hayır, bağırarak veya otoriter davranarak değil. İşte denemeniz gereken bir yöntem: Bu barışçıl ebeveynlik ve hayır, bir oksimoron değil. Meraklı? Huzurlu ebeveynlik hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele aldık. Evde büyüyen çocuklarınız varsa, bu yöntem denemeye değer!

İçindekiler

Huzurlu Ebeveynlik Nedir?

Barışçıl ebeveynlik, ünlü klinik psikolog Laura Markham, PhD tarafından geliştirilen bir felsefedir. Huzurlu ebeveynlik, duygusal olarak daha cömert ve huzurlu bir ebeveyn olmanız için kendi duygularınızı düzenlemekle başlar. Kısaca, geliştirdiği barışçıl ebeveynlik kavramı üç ana fikre ayrılabilir:

 • Çocuklarınızla bağlantı kurmak
 • Ebeveynler olarak duyguları düzenlemek
 • Kontrol etmek yerine koçluk

Huzurlu ebeveynlik, kendi duygularınızı kontrol etmekle başlar. Huzurlu ebeveynlikte ‘barış’ sizden gelir, ebeveynler. Ebeveynler olarak, evde çocuklarınızla her ne oluyorsa o anda yaşamak zorundasınız. Ayrıca duygularınızın belirli durumlarda çocuklarınıza tepki verme şeklinizi etkileyebileceğinden, önceki deneyimlerinizi tanımak ve kendi duygularınızı onurlandırmak için biraz zaman harcamanız gerekir.

Barışçıl ebeveynliğin amacı, davranışı içten dışa geliştirmek ve güçlü bir çocuk-ebeveyn bağı oluşturmaktır. Temel amaç, çocukları kendi duygularını anlamaları ve tanımaları gerektiği için desteklemektir. Sonuç olarak, büyüdüklerinde akıllıca seçimler yapacaklardır.

Huzurlu Ebeveynliğin Artıları

Bu ebeveynlik yönteminin diğerlerinden daha üstün olduğunu gösteren kesin bir kanıt olmamasına rağmen, çocukların ve ebeveynlerinin bu ebeveynlik yöntemini denedikten sonra görebilecekleri çok sayıda avantaj vardır. Avantajlardan birkaçı şunları içerir:

 • Çocuklarınız genel olarak daha mutlu olur ve daha iyi uyum sağlar. Bazen onlara bağırmak zorunda kalmadan işbirliği bile yapıyorlardı.
 • Çocuklarınıza bağırmanıza gerek kalmayacak.
 • Barışçıl bir şekilde bağlantı kurma eylemiyle, ebeveynler ve çocuklar daha da yakınlaşma eğilimindedir.
 • Çocuklarınız büyüdüğünde, gayretli öz disiplin, keskin düşünce ve görev bilincine sahip bir sorumluluk duygusu gösterecek, duygusal açıdan zeki yetişkinler olabilirler.
 • Ayrıca çocuklarınızla yetişkinlik yılları boyunca taşıyacağınız bir bağ oluşturacaksınız.

Farkındalık, barışçıl ebeveynliğin kalbinde yer alır ve hem ebeveynlik hem de bireyler için farkındalığı destekleyen çeşitli çalışmalar vardır. Farkındalığın avantajları aynı zamanda daha az kaygı ve stresten çocuklar ve ebeveynler arasında daha iyi iletişime kadar uzanır. Yararlanabileceği diğer bazı sorunlar, depresyon, hiperaktivite ve gelişmiş ebeveynlik memnuniyetidir.

Bu Tür Ebeveynliğin Eksileri Var mı?

Barışçıl ebeveynliğin getirdiği pek çok risk yoktur, özellikle de yürüme yaşının üzerindeki çocuklar için. Bununla birlikte felsefe, ebeveynlerin küçük bebekleriyle olan bağını arttırır ve bu da birlikte uyumaya yol açar. Birlikte uyumak ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini artırabilir, bu nedenle çoğu uzman bunu önermez. Bebek giyme gibi bağlanma ebeveynliğinin çeşitli diğer kısımlarını uygulayabilir ve bebeğin yatma zamanı için daha güvenli yöntemler seçebilirsiniz.

  Okul Fobisi – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ebeveynlerin, her aileye uyacak tek bir ebeveynlik tarzının asla olmayacağını anlamaları önemlidir. Huzurlu ebeveynliğin birkaç alanı, ailenize başka bir ailede olduğu gibi fayda sağlamayabilir fakat kontrol etmeden asla bilemezsiniz. Barışçıl ebeveynliği denediyseniz ve işe yaramadıysa, ona biraz daha zaman verebilirsiniz.

Huzurlu Ebeveynlik Örnekleri

Huzurlu ebeveynlik tekniklerinin ergenlik çağındaki çocuğunuza veya öfke nöbeti geçiren yürümeye başlayan çocuğunuza uygulanıp uygulanmayacağını merak edebilirsiniz. Anahtar pratik yapmaktır ve daha geleneksel ebeveynlik tarzlarından geçiş yapıyorsanız çok fazla pratik yapmanız gerekebilir. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar için

Çığlık atan çocuklar, özellikle uçuş sırasında olduğu gibi halka açık bir alanda nöbet geçiriyorlarsa, herhangi bir ebeveynin sinirlerini bozabilir. Bu zamanlarda, aşağıdaki noktaları aklınızda bulundurun:

 • Küçük çocuğunuz çok sayıda yabancıyla yakınken çığlık atıyorsa giderek daha sinir bozucu ve utanç verici olsa da, o anda dikkatli olmaya çalışın ve duygularınızı kabul etmek için birkaç dakika sessiz kalın. Sessizce beşe kadar sayın veya birkaç derin nefes alın.
 • Çocuğunuzun duygularını anlamaya ve kabul etmeye çalışın ve sınırlarınızı paylaşırken kendinizi onun yerine koyun. Çocuğunuz bir şey istediği için kriz geçiriyorsa, “Anlıyorum, buna çok sevinirsiniz ama her istediğinizde her istediğinizi elde edemeyiz” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuz hala çığlık atıyorsa, ona sarılın. Bu bir ödül gibi görünse de, gerçekten bağlantı kısmı üzerinde çalışmaya çalışıyorsunuz. Bir kucaklamanın çocuğunuzun ruh halini sıfırlayabileceğini keşfedebilirsiniz.
 • Şimdi, bir öfke nöbetinin ortasındayken, yürümeye başlayan çocuğunuzla veya okul öncesi bir çocukla duyguları hakkında konuşmak, sizin gibi çalışmayacaktır. Onları bu gibi durumlardan bir an önce çıkarmak için çalışmanız gerekebilir fakat bunu yine de onlara bağırmadan yapabilirsiniz.

bir okul çocuğu için

8 yaşındaki çocuğunuz ona dikkatli olmasını söylemenize rağmen pahalı bir vazoyu kırdıysa:

 • Vazonun ne kadar değerli olduğu konusunda çocuklarınıza bağırma dürtüsüne karşı koyun. Hatta bunu çocuğunuza “Sizinle neler olup bittiğini konuşmadan önce kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum” diyerek dile getirebilirsiniz.
 • Onlara yarattıkları sorunu çözmeleri için bir fırsat verebilirsiniz. Bunun için onlara “Büyük bir karmaşa yarattınız. Şimdi bunu temizlemek için ne yapmalıyız?”. Sonra bırakın sizinle beyin fırtınası yapsınlar ve birlikte bir çözüm bulmaya çalışsınlar.
 • Ondan sonra, ona söylediğin gibi vazonun etrafında dikkatli olmayarak, elindeki daha büyük soruna dikkat çekebilirsin. Cezalandırmak yerine, pozisyonunuzu ona açıklayın. Sakin ama sağlam bir tonda, kurallarınız için biraz rehberlik sağlayın. Böyle pahalı eşyaların etrafındaki alan yasakken, evin diğer bölümlerinde koşabileceğini önerebilirsin.
  Çocuklarda Saldırganlık Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

Huzurlu Ebeveynlik İpuçları ve İzlenecek İlkeler

Huzurlu ebeveynlik sürecine başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Kendinizle başlayın

Barışçıl ebeveynlikten gelen “barış”, ebeveynle, özellikle de kendi duygularını gerçekleştirme ve düzenleme konusundaki taahhütlerinden başlamalıdır. Bu durum bir şeye üzüldüğünüzde, durmanız, gündeminizi geçici olarak bırakmanız ve sadece nefes almak için birkaç dakika ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Sizi çocuklarınıza kızdıran “kaç ya da dövüş” duygusuyla hareket etmeyi reddetmelisiniz.

2. Bağlanmaya odaklanın

Barışçıl ebeveynlikte bir bağlantı önemlidir. Bu yüzden çocuğunuzu değiştirmeye çalışmadan önce bir bağ oluşturmaya başlamalısınız. Aksi takdirde, çocuklarınızı cezalandırmayı bırakacaksınız fakat yine de doğru olanı yapmak için motive olmayacaklardır. Bu yüzden her gün çocuğunuzla bağlantı kurmak için biraz zaman ayırın.

3. Durumu açıklayın

Siz ve çocuklarınız arasındaki bağlantıyı ve işbirliğini geliştirdiğinizi hissettiğinizde, tartışmaya başlayın. Çocuğunuza son zamanlarda neden daha az bağırdığınızı ve cezanın neden iyi bir seçenek olmadığını düşündüğünüzü açıklayabilirsiniz. Çocuklarınıza onları ne kadar sevdiğinizi söyleyebilir ve onların kendi karışıklıklarını çözmelerine inanabilirsiniz. Sadece çocuklarınızı destekleyin ve yardıma ihtiyaçları olduğunda yanlarında olacağına söz verin.

4. Sınırları belirlemeye devam edin

Çocuğunuzun bakış açısından esnek olmanız gerekse de, yine de birçok sınır koymanız gerekecek. Anahtar, onun bakış açısıyla hala empati kurarken, sinirlenmeden önce bir sınır oluşturmaktır.

5. Güvenlik oluşturun

Çocuğunuz size üzgün olduğunu gösterdiğinde, sakin olun ve bunu kişisel algılamayın. Ne kadar kabullenici ve şefkatli kalırsanız, çocuğunuz öfkesinin arkasında ne kadar incindiğini size gösterecek kadar güvende hissedecektir. Bu onun sorunlarını sizinle paylaşmasına ve iyileşmesine yardımcı olacaktır.

6. Model özürler

Çocuğunuzu özür dilemeye zorlamak kızgınlığa neden olabilir. Fakat bir özrü örnek alırsanız, çocuğunuz sizi örnek alacak ve ondan öğrenecektir. Bir şeyler ters gittiğinde, onlara nasıl adım atacaklarını ve sorumluluk alacaklarını gösterebilirsiniz.

7. Aksilikler bekleyin

Sen insansın, bu yüzden hata yapmayı bekle. Ebeveynlik zordur ve bu tarz ebeveynlik, başladığınızda daha zordur. Bazı günler büyük bir mücadele olabilir fakat daha kolay olacak. Zor da olsa kendinizin ve çocuğunuzun eski yaralarını iyileştiriyorsunuz ve farkı kesinlikle hissedeceksiniz.

Ebeveyn olmak zor bir iştir, özellikle de deneyebileceğiniz çok sayıda ebeveynlik stili varken. Bununla birlikte bu fikirlerden herhangi biri size hitap ediyorsa, uyumlu bir evin anahtarı olabileceğinden, bunları uygulamak için biraz zaman ayırmayı düşünün.

Ayrıca Okuyun:

Otoriter Ebeveynlik
İzin Veren Ebeveynlik
Yetkili Ebeveynlik

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu