Eğitim

Çocuklarda Bencillik – Fedakar Bir Çocuk Yetiştirme Yolları

Çocuklar büyüdüklerinde kendilerine daha fazla dikkat ederler. Çocuklar kim olduklarının farkına vardıkça ve yeni kültürel ve sosyal dinamiklerden geçtiklerinden bu tamamen normal bir olgudur. Genellikle çocuklar bir kalabalığın içinde tuhaf biri olma düşüncesine karşı çıkarlar. Bu yüzden kalabalığa uyum sağlamak için kendi davranışlarına ve bakışlarına odaklanırlar. Uzmanlar, çocukların herkesin dikkatinin üzerlerinde olduğuna inandıkları bu gelişim evresini genellikle ‘hayali izleyici’ olarak adlandırırlar. Endişelenmeyin çünkü bu tarz bir kendine odaklanma normaldir fakat aşırı bencil davranışa dönüştüğünde yanlış olur.

İçindekiler

Bir Çocukta Bencil Davranışın Sebebi Nedir?

Bir çocukta bencil davranışların gelişmesine yol açan birçok neden vardır ve buna doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunanlar ebeveynler olabilir.

İşte bir çocukta bencilliğin birkaç nedeni:

  • Kaçınma, suçluluk, tazminat ya da ‘sevgi’ gibi olumsuz nedenlerle çocuğunu şımartan anne-babalar, çocukta bencil davranışlara yol açar.
  • İhmal duygusu çocuğu bencil yapabilir.
  • Bir çocuk öfkeli, depresif veya endişeli olduğunda ve kimse ona dikkat etmediğinde, münzevi olabilir ve başkalarını umursamadan kendine odaklanmaya başlayabilir.
  • Çocuğunuz bir kardeşi kıskandığında bencil olabilir.
  • Bir ebeveyn veya başka bir aile üyesi bencil davrandığında, çocuk onun davranışını modelleyebilir ve davranışlarını taklit edebilir.
  • Ebeveynler bir çocuğa sınır koymadığında bencilleşebilir ve şımarık olabilir. Disiplin eksikliği de çocuğu bencil yapabilir.
  • Ebeveynleri ona özverili olmanın değerini öğretmezse, bir çocuk kendini takıntılı hale gelebilir.
  • Bir çocuk az gelişmiş duygusal zekaya sahip olduğunda ve başkalarının duygularını nasıl anlayacağını bilmediğinde.

Çocuğunuz ‘benim’ diye bağıran arkadaşından bir şey kaparsa ya da son kurabiyeyi kimseye sormadan hemen tabaktan alır ya da oyuncaklarını paylaşmayı reddederse bencil olabilir.

Özverili/Fedakar Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir

Bencil bir çocukla nasıl başa çıkacağınızı merak ediyor musunuz? Bir çocuğun bencil davranışını değiştirmenin ilk adımı, bu davranışın geçici bir aşama değil, büyük bir sorun olduğunun farkına varmaktır. Çocuğunuzun bencil davranışını düzeltmek için şunları yapabilirsiniz.

  Çocuklar İçin En İyi 20 Kısa Ahlaki Hikaye

1. Köküne Gidin

Sorunun özüne inerek, yani çocuğunuzun bencilliğinin nedenini bularak başlayın. Yeni bir şey mi? Kardeşleriyle kavga mı ediyor? Kurallarınız çok mu zayıf? Okulda bir sorun mu var? Sonuçları hakkında endişelenmeden önce, bir liste yapın ve son zamanlarda çocuğunuzun bencil davranışına katkıda bulunabilecek nelerin değiştiğini görün.

2. Toleranssız Politika Uygulayın

Çocuğunuzun davranışını düzeltmek için ona bu tarz davranışlara müsamaha gösterilmeyeceğini söyleyin. Tutarlı ve kararlı olmalısınız, çünkü çocuk her hevesin yerine getirilmesine alışırsa bu zor olabilir. Bencilliğin asla evde veya başka bir yerde sergilenemeyeceği kurallar koyun. Çocuğunuz bencil davranırsa, onaylamadığınızı gösterin. Ona bencilliğin neden yanlış olduğunu anlattığınızdan ve sonuçlarından haberdar ettiğinizden emin olun.

3. Empatiyi Öğretin

Kendini başkalarının yerine koyabilen ve birinin acısını hissedebilen çocukların cömert ve bencil olmamaları daha olasıdır. Bu yüzden diğer insanların duygularını göstererek çocuğunuza empati kurmayı öğretin. Mutlu ve üzgün arasındaki farkı anlamasına yardımcı olmak için etrafındaki insanların tavırlarına ve yüz ifadelerine dikkat edin. Ayrıca çocuğunuzun belirli bir durumda nasıl hissedeceğini hayal etmesine yardımcı olmak için rol oynayabilirsiniz. Ona ‘benzer bir durumda nasıl hissederdi?’ diye sorun. Bu durum onun içinde empati kurmaya yardımcı olacaktır.

4. Bencilliği Belirtin

Bencilliği iyileştirmenin en iyi yolu, tam tersini belirtmektir. Çocuğunuzun da özverili işler yapacağı zamanlar olacaktır; Bencil olmayan veya cömert davranışlarını fark ettiğinizde, onu övün. Eylemini ona açıkladığınızdan ve neden doğru olduğunu ve diğer kişiyi neden mutlu ettiğini belirttiğinizden emin olun. Bunu yaparsanız, çocuğunuzun eylemi daha sık tekrarlaması olasıdır.

5. Sınırlamaları Belirleyin

Çocuklar, istediklerini elde etmeye alışırlarsa bencil olurlar. Bu yüzden çocuğunuz için uygun sınırlar belirlemeli ve bunlara bağlı kalmalısınız. Ağlarsa veya sinir krizi geçirirse pes etmekten kaçının. Kararlı olun ve özellikle bu tarz davranışlarla istediğini, istediği zaman elde edemeyeceğini anladığından emin olun. Ailenizdeki diğer kişilere de, sizi örnek almalarını ve hiçbir şekilde şımartmamalarını söyleyin.

  Aşırı Konuşkan Bir Çocuğa Ebeveynlik Yapmak

6. Rol Model Olun

Çocuklar onları örnek alarak takip eder ve onları sizden, onun ebeveyninden daha iyi kim yönetebilir? Çocuğunuza onun önünde cömert davranışlarda bulunarak nasıl bencillikten uzak olunacağını gösterin. Dikkatini yaptığınız iyiliklere çekmeyi unutmayın ki gelecekte de aynı şekilde davranmasını bilsin. Çocuklar ebeveynlerini taklit eder, onun için iyi bir rol model olun ve o da sizin gibi özverili olacaktır.

7. Çocuğunuzu Ödüllendirin

Ayrıca çocuğunuzu bencil olmayan herhangi bir davranışta bulunduğunda ödüllendirebilirsiniz. Bunun için onu övün ve davranışının neden bu kadar düşünceli olduğunu söyleyin. Bu durum olumlu bir pekiştirme görevi görecek ve ileride bu tarz eylemleri tekrarlaması için onu teşvik edecektir.

Çocukların davranışları küçükken değiştirilebilir. Çocuğunuzun davranışı bencilse, yukarıda paylaşılan ipuçlarını takip edin ve proaktif olarak cömert ve düşünceli, bencil olmayan bir çocuk yetiştireceğinizden emin olacaksınız.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu