Eğitim

Çocuklar Öğretmenlerinden Nefret Ettiğinde Ebeveynler Ne Yapabilir?

Yeni bir okul yılının başlangıcı her zaman çok fazla beklenti getirir. Okul müfredatı, çocuğunuzu birçok unsurla temasa geçirir, öğretmenler çok önemlidir. Öğrenci-öğretmen ilişkisi en iyi aşk-nefret ilişkisi olarak tanımlanabilir. Herhangi bir çocuğun bir okul yılının daha iyi bir bölümünü günde en az 5-6 saat öğretmeniyle geçirdiğini aklımızda tutalım. Bu yüzden gidişatın her zaman sorunsuz olması son derece mantıksız.

Fakat asıl felaket, çocuğunuz ilişkinin nefret tarafına daha fazla eğildiğinde ortaya çıkar. Çocuklar huysuz ve yaramazdır ve öğretmenlerin onları kontrol etmesi zor olabilir. Farkında değiliz fakat bir öğretmenin işi zordur ve çocuğunuz gürültü yapmayı seçtiğinde veya yanlış bir şey yaptığında anlaşmazlıklar ortaya çıkar.

İçindekiler

Çocuğunuz Öğretmenini Neden Sevmiyor?

Çocuğunuzun öğretmenlerine karşı olumsuz duyguları varsa onu dinlemek zorunludur. Ne de olsa, bu kolayca çok ciddi bir sorun olabilir ve aksi takdirde mutlu olan çocuğunuz sürekli olarak düşük performans gösterebilir veya utanmış ve takdir edilmediğini hissedebilir. Çocuğunuz okula gitmeyi bile reddedebilir. Bir çocuk bir öğretmen tarafından azarlanırsa, incinmeye mahkumdur ve sizden sınıf değiştirmenizive hatta okul değiştirmenizi isteyebilir.

Genellikle aşağıdaki nedenler, çocuğunuzun bir öğretmenden neden nefret ettiğini hemen hemen özetleyebilir.

  • Bir öğretmenin kaba tavrı, çocuğunuzun gelişimi için çok zararlı olabilir.
  • Öğretmenin kusura bakma tavrı, bir noktada çocuğunuzun duygularını incitebilir.
  • Tarafsızlık da bir sorundur. Çocuğunuz bir öğretmenin önyargılı olduğunu ve ona gereken önemi vermediğini gözlemlerse, çocuğunuzun öğretmene karşı tutumunu kolayca bozabilir.
  • Çocuğunuzun yeteneğinin yeterince takdir edilmemesi veya küçümsenmesi, elbette çocuğunuz için pek iyi gitmeyecektir.

Çocuğunuz Öğretmeniyle Anlaşamıyorsa Ne Yapmalısınız?

Ebeveyn olarak rolünüz, işler kontrolden çıkarsa dahil olmanızı gerektirir. Bununla birlikte bunu incelikle yapmak da göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.

  Çocuklar için 50 İyilik Fikri

1. Ciddiye Alın

Çocuğunuz öğretmeninden şikayet ediyorsa, bunu hafife almayın. Çocuğunuzun şikayetini kabul edin ve bir sorun olduğunu anlayın, çünkü herhangi bir olumsuzluk çocuğunuzun genel gelişimini caydırabilir ve eğitimini sekteye uğratabilir.

2. Tartış

Bir şeyleri konuşmak, çocuğunuzun öğretmeniyle olan ilişkisini onarmak için uzun bir yol kat edebilecek bir şeydir. Çocuğunuzla ve öğretmeniyle bireysel olarak konuşmaya veya hatta konuyu her ikisiyle aynı anda tartışmaya karar verebilirsiniz.

3. Duyguları Uzak Tutun

Bu kadar hassas bir konuyu çözmeye çalışırken kendinizi kaybetmemeniz çok önemli.

4. Gerçekleri İki Kez Kontrol Edin

Herhangi bir yanlış gerçek, zaten hassas olan bir konuyu daha da kötüleştirebileceğinden, iletişim çok önemlidir. Çocuğunuz şikayet ediyorsa onu dinleyin ve öğretmeniyle de görüşün.

5. Ona Uyum Sağlamayı Öğretin

Öğretmenin tepki vermediğini fark ederseniz, çocuğunuza bunun getirdiği zorluktan bağımsız olarak uyum sağlamayı ve elinden gelenin en iyisini yapmayı öğretmek size iyi gelebilir.

6. Yeni Aktiviteler Tanıtın

Çocuğunuzun güçlü duyguları, tamamen hayal kırıklığından ve dışarı çıkma fırsatının olmamasından kaynaklanabilir. Onu spora, sanata vs. kaydettirmek avantaj sağlayabilir.

7. Danışmanlığı Deneyin

Çocuğunuzun bir öğretmene karşı güçlü olumsuz duyguları varsa, bunu sizden ya da bir öğrenciden çıkarabilir. Bir tur danışmanlık sadece neler olup bittiğini ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun gerçek bir yardıma ihtiyacı olup olmadığını da ortaya çıkarabilir.

8. Destek Sunun

Bir ebeveyn olarak, bazen gerçek sorunu gözden kaçırabilir ve tüm bölüm boyunca çocuğunuzun davranışını suçlayabilirsiniz. Lütfen bunu yapmaktan kaçının ve tüm durumu görmezden gelmeden önce destek verin ve dinleyin.

9. Durumları Yeniden Oluşturun

Harekete geçmek ve tam olarak ne olduğunun ve bu tarz duyguların neden ortaya çıktığının adımlarını takip etmek için çocuğunuzla işbirliği yapabilirsiniz. Biraz rol yapma, bir sorunu çözmede uzun bir yol kat edebilir.

  Yaramaz Çocuklarla Başa Çıkmak İçin 10 Faydalı İpucu

10. Daha Yüksek Yetkililere Ulaşın

Böyle bir sorun ortaya çıktığında herhangi bir öğretmenin sizi bir kenara itme ihtimali çok düşüktür. Fakat böyle bir sorun ortaya çıkarsa, müdüre veya daha yüksek bir makama ulaşılması tavsiye edilir.

Herhangi bir sorunu çözmenin anahtarı iletişimdir. Böyle bir durumda, çocuğunuzla ve öğretmenle etkili bir şekilde iletişim kurmak, durumu biraz hafifletmeye yardımcı olacaktır. Problemi kabul etmek ve aynı sorunu çözmenin alternatif yollarını tartışmak ideal olarak hem çocuğunuz hem de öğretmen tarafından kabul edilebilir olmalıdır.

Her şeyden önce, açık ve objektif bir zihin tutmak tavsiye edilir. Gerçekten ne olduğu hakkında tüm gerçekleri öğrenerek başlayın, sakinliğinizi koruyun ve öğretmene en iyi nasıl ulaşacağınızı görün. Öğretmenin sağlıklı bir imajını teşvik etmek ve olumlu bir ilişki kurmaya yardımcı olmak. Benzer zorluklarla karşılaşabilecek diğer ebeveynlere de ulaşmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Çocuklar Nasıl Disiplin Edilir?

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu