Eğitim

Güçlü İradeli Çocuk – İpuçları ve daha fazlası

Her çocuk benzersiz bir bireydir ve sevimli olan ve pek hoş karşılanmayan bazı özelliklere sahip olacaktır. Bu yüzden bazı çocuklara ebeveynlik yapmak kolaydır, bazıları ise ‘ebeveynlik’ terimine yepyeni bir anlam katar! Güçlü iradeli çocuklar ikinci kategoriye girer ve her günün sonunda sizi yorgun bırakabilir. Fakat iradeli bir çocuğa sahip olmak kötü bir şey değildir; aslında, olumlu bir özellik olarak kabul edilir.

Güçlü İradeli Bir Çocuğa Ebeveynlik Yapmak İçin En İyi 10 İpucu

Güçlü İradeli Çocuk Kimdir?

Güçlü iradeli çocuklar genellikle ‘zor’ veya ‘inatçı’ olarak tanımlanır. Aslında onlar, hayatları üzerinde bir tür kontrol sahibi olmayı seven çocuklardır. Kuralları esnetmeyi veya onlara meydan okumayı düşünmezler ve eylemlerini herhangi bir şekilde kontrol etmeye çalışırsanız isyan etmeye eğilimlidirler. İşler istedikleri gibi gitmediğinde, onların da sinirlenmesi olasıdır.

Güçlü İradeli Bir Çocuğun Özellikleri

Güçlü iradeli çocukların sergilediği belirli özellikler vardır ve çocuklarını yalnızca ebeveynler gerçekten iyi tanıdığından, bunların ne olduğunun muhtemelen farkındasınızdır. Hala emin değilseniz, çocuğunuzun bu özelliklerden altı veya daha fazlasına sahip olup olmadığına bakın.

1. Sabırsız veya Hızlı

Güçlü iradeli çocuklar, her şeyi hızlı bir şekilde ve bir kerede yapmak isterler. Sabırsızlık onların göbek adıdır ve bir şeylerin olmasını beklemekten nefret ederler. Yemek yemek, konuşmak, yürümek; her şey hızlı olmalı.

2. Otoriter ve Kontrolcü

Güçlü iradeli çocuklara emir vermek kolay gelir ve emirlere uyulmasını beklerler. İşlerin nasıl olması gerektiği konusunda akıllarında belirli bir fikirleri vardır ve bunu uygulamak için mümkün olan her şeyi yapacaklardır. Çocuğunuz istekliyse, vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için sizden ne yapmanızı beklediğini size söylemekten çekinmeyecektir.

3. Her Şeyi Kendi Hızında Kendi Başına Öğrenmek İstiyor

Yönergeleri takip etmek yerine deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeyi tercih ederler. Onlara söylenmekten çok bir şey yapma seçeneği sunulmaktan hoşlanırlar.

4. İstemedikleri Bir Şeyi Yapmayacaklar

Güçlü iradeli çocuğunuza bir şeyi yapmasını söylemek, görevi tamamlamayacaktır. Mesajı iletmek için yaratıcı yollar aramanız gerekecek.

5. Görüşlerini Bildirin

Çocuğunuzun her küçük konuda kendi bakış açısını ortaya koyması gerekecektir. Akşam yemeği için denediğiniz yeni tarif veya kıyafetlerinin rengi olabilir.

  Çocukların Yanlış Davranmasının 10 Yaygın Nedeni

6. Öfke nöbetleri atın

Küçük çocuklar, özellikle küçük çocuklar, öfke nöbetlerine eğilimlidir. Fakat iradeli çocuklar söz konusu olduğunda, soğuması için çok zamana ihtiyaç duyan yoğun bir öfke yaşarlar. Öfkelerini ifade etmekte zorlanabilirler.

7. Güçlü Doğru ve Yanlış Anlayışı

Bu tür çocuklar sadece inandıklarını yapacaklar ve bu nedenle doğru olduğunu düşündükleri şeyler için savaşmaktan çekinmeyeceklerdir. Kararlarını verdikten sonra hiçbir ikna onları yerinden oynatamaz.

8. Sonsuz Tartış

Bir konuyu tatmin edecek şekilde çözülene kadar takip etmeye devam edecekler. Sadece “Ben öyleyim” demek kabul edilmeyecek ve sizi yorana kadar sorgulayacaklardır. Güçlü iradeli çocuklar güç mücadelelerinde olmayı severler.

9. Anahtarlama Zordur

Güçlü iradeli çocuklar, hedeflerine ulaşmadan veya görevi tam olarak tamamlamadan bir şeyi yapmayı bırakmakta zorlanabilirler. Ellerindeki göreve her şeylerini verme eğilimindedirler ve bir şeyi yarı yolda bırakamazlar.

10. Alışılmışın Dışında Düşünün

Güçlü iradeli bir çocuk, durumları ve sorunları düşünme ve yorumlama biçiminde diğerlerinden ayrı kalacaktır. Başkalarının ne düşüneceği ve yapacağı konusunda rahatsız olmayacak.

Güçlü İradeli Bir Çocuğa Ebeveynlik Yapmanın İpuçları

Güçlü iradeli yürümeye başlayan erkek ve kız çocuklarına ebeveynlik yaparken izlenecek tek bir formül yoktur. Yaklaşımınızı çocuğunuzun davranış ve tutumuna göre ayarlamanız gerekecek. Bunu yaparken aklınızda tutabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

1. Saygı ve Empati İletin

Çocuğunuza saygı duyduğunuzda, onun için savaşma ihtiyacı anında söner. Kendisine saygı duymanızı sağlamak için savaşması gerekmediğini anladığında, iletişime daha açık olurlar.

2. Güç Mücadelelerinden Uzak Durun

Kuralları ve rutinleri takip etme ihtiyacı konusunda kararlı olun fakat bunları uygulama konusunda agresif olmayın. Evdeki herkes için kurallar aynıysa ve çocuğunuzun bunları kendi bildiği gibi izlemesine izin verirseniz, o zaman hepiniz için daha kolay olacaktır.

3. Dinleme Kulaklığı Verin

Çocuğunuzun konuyla ilgili söyleyeceklerini dinleyin. Bu durum onun neden böyle davrandığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Yargılayıcı olmayın ve söyleyeceklerini kabul edin.

4. Çocuğunuza Seçenekler Sunun

Güçlü iradeli bir çocukla emirler iyi gitmez. Bunun yerine, kontrolün onda olduğunu hissetmesi için çocuğunuza seçenekler sunun. Mesela çocuğunuza parktan hemen şimdi mi yoksa on dakika sonra telaşsız bir şekilde eve mi gitmek istediğini sorun.

5. Çocuğun Bedeni Hakkında Karar Vermesine İzin Verin

Dışarı çıkarken çocuğunuz belirli bir kıyafet giymek istiyorsa, seçiminizi kabul etmesi için onu zorlamayın. Kıyafet hava koşullarına uygun değilse, gerekirse giyebileceği bir ceket almasını söyleyebilirsiniz.

6. Tutumunuzu Değiştirin

Genellikle iradeli bir çocuk sizi bilerek kışkırtmaya çalışmaz. Sadece oldukları gibi. Çocuğunuzla her etkileşim kurduğunuzda bunu hatırlamaya çalışın.

7. Disiplini Erteleyin

Disiplin fakat çocuk bunun arkasındaki nedeni anladığında amacına hizmet eder. Bu yüzden cezayı söylemeden ve sonuçları özetlemeden önce çocuğunuzun sakinleşmesini bekleyin.

8. Empati Uygulayın

Bir tartışma yaşıyorsanız veya çocuğunuz sözünü tutmadığınız için kriz geçiriyorsa, bir dakika onun yerine geçin. Size bir şey vaat edilse ve yerine getirilmese nasıl hissederdiniz?

9. Çocuğunuza Biraz Yetki Verin

Güçlü iradeli çocukların kontrolün kendilerinde olduğunu hissetmeleri gerekir. Bu yüzden çocuğunuzu ev işleri yapması için dırdır etmek yerine, kendi başına tamamlayıncaya kadar kaçırdığı işleri hatırlamasını istemeye devam edin.

  Ebeveyn ve Çocuk Arasındaki Kuşak Boşluğunu Doldurmak için 6 İpucu

10. Deneyimsel Öğrenenler Olduğunu Unutmayın

Ruhlu çocukların deneyim yoluyla öğrenmeleri gerekir. Ciddi yaralanma tehlikesi olmadığı sürece, çocuğunuzun deneyerek ve hata yaparak öğrenmesine izin verin.

11. Kuralları Minimumda Tutun, Fakat Sınırları Tanımlayın

Çok fazla kural çocuğu boğacak ve onları uygulamaya çalışırken hepinizi strese sokacaktır. Çocuğunuzun hepsini görmezden gelmesine neden olabilir. Aynı zamanda, çocuğunuza evde patronun siz olduğunuzu açıkça ifade etmeniz önemlidir. Davranışın sınırlarını tanımlayın, yetişkinler için de geçerli olduğundan ve herkes tarafından uyulduğundan emin olun.

12. Övgü Konusunda Cömert Olun ve Olumlu Özellikleri Takdir Edin

İyi davranış için cesaret verici sözler kullandığınızdan emin olun ve çocuğun hızlı bir şekilde işbirliği yaptığında olduğu gibi olumlu eylemleri pekiştirin. Çocuğunuzun güçlü yönleri olacaktır, bu yüzden bunları doğru şekilde kanalize etmeye çalışın. Bir yol, inatçı ve zor olmaya ısrarcı ve iddialı olarak bakmaktır.

Çocuğunuzu Disiplin Etmek İçin İpuçları

Disiplin, çocuğunuzun sizin şeyleri görme şeklinize gelmesini sağlamak için fiziksel güç kullanmak anlamına gelmez. Cesaretli bir çocuğun doğrudan emirleri veya emirleri dinlemesi pek olası değildir, bu nedenle çocuğunuzun kurallara uymasını sağlamak için başka yollar benimsemeniz gerekebilir.

1. Açık İletişim Kanalları

İradesi güçlü bir çocukla uğraşırken cezalar hiçbir amaca hizmet etmez. Çocuğunuzla konuşun ve onu neyin rahatsız ettiğini görün ve ona korku, öfke veya incinmiş gibi duygularını nasıl ifade edeceğine dair ipuçları verin.

2. Tonunuzu İzleyin

Bağırmak ve bağırmak işleri daha da kötüleştirecek ve alaycı veya sert olmak çocuğunuzun dövüş moduna geçmesine neden olabilir. Bu yüzden derin bir nefes alın ve sakin ama sağlam bir sesle konuşun ve amacınızı belirtin.

3. Tutarlı Olun

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu ayrıcalıkların geri alınması gibi belirli sonuçlarla tehdit ederseniz, söylediklerinize bağlı kaldığınızdan emin olun. Kararınızda bocalamak, çocuğunuzu sınırları test etme konusunda daha da cesaretlendirecektir.

4. Uyku Rutinlerine Bağlı Kalın

Çocuğunuzun her gece yeterince dinlenmesini sağlayan bir uyku programı izlediğinden emin olun, çünkü uyku eksikliği onu huysuzlaştırabilir ve sık sık anlaşmazlıklara yol açabilir.

Güçlü İradeli Bir Çocuk Olmanın Faydaları

Güçlü iradeli bir yürümeye başlayan çocuk, inançlarına sıkı sıkıya bağlı olan bağımsız bir yetişkine dönüşebilir. Bu tür çocuklar bazı engeller var diye bazı şeylerden vazgeçmedikleri için başarılı insanlar oluyorlar. Güçlü iradeli çocuklar zorlukları severler ve onları şevkle üstlenirler ve bu eğilim yetişkinliğe kadar onlarla birlikte kalır. Liderlerde gerekli olan tüm niteliklere sahiptirler ve dünyada bir fark yaratmaları muhtemeldir.

Güçlü iradeli bir çocuğa ebeveynlik yapmak, özellikle ilk yıllarda zorlu bir görev gibi görünebilir. Fakat çocuğunuzun bireysel kişiliğini doğru şekilde besleyerek, onun gurur duyacağınız kararlı, kendine güvenen bir yetişkin olmasına yardımcı olabilirsiniz. Dikkatinizi çocuğunuzun olumlu özelliklerine çevirerek, onun enerjisini doğru şekilde kanalize edebileceksiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu bilgi sadece bir rehberdir ve kalifiye bir profesyonelden tıbbi tavsiye almanın yerini tutmaz.

Ayrıca Okuyun: Ebeveynlik Becerilerinizi Geliştirmenin En İyi 15 Yolu

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu