Eğitim

Çocukların Ebeveynleri için en Etkili 15 Ebeveynlik Yolu

Enerjiyle dolup taşan ve her küçük şeyi merak eden bir okul öncesi çocuğunun ebeveyniyseniz, onun enerji seviyelerine ayak uydurmak sizin için zor olmalı. Küçük mutluluk demetiniz sizi her zaman diken üstünde tutuyor olmalı. Bazen de küçük çocuğunuzun peşinden koşmayı zor ve yorucu bulabilirsiniz. Çocuk yetiştirmek en zorlu işlerden biridir fakat bunu tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Size yardım etmek için buradayız! Okul öncesi çocuğunuzu tam istediğiniz gibi yetiştirmenize yardımcı olacak bazı ebeveynlik ipuçları sunuyoruz.

Okul Öncesi Çocuklar İçin En İyi Ebeveynlik İpuçları

İşte okul öncesi çocukların ebeveynlerinin izleyebileceği bazı ebeveynlik ipuçları.

1. İletişim becerilerini geliştirin.

Yeni yürümeye başlayan çocukların iletişim becerileri önemlidir. İletişim becerileri ne kadar net olursa, anaokuluna başladıklarında diğer çocuklar ve öğretmenlerle o kadar iyi geçinirler.

2. Onlara iyi dinleyici olmayı öğretin.

Hepimiz küçük çocukların meraklı zihinlerini kontrol altına almanın zor olduğunu biliyoruz. Fakat anaokulundayken, küçük çocuğunuzun şarkı söyleme, resim yapma, öğretmenin açıklamalarını dinleme vb. gibi çeşitli etkinliklere katılması gerekecektir. Bütün bunlar, yürümeye başlayan çocuğunuzun hareketsiz oturmasını ve dikkat etmesini gerektirecektir. İyi bir dinleyici olmak, anaokulunda çeşitli etkinliklerde proaktif olarak yer almasına yardımcı olacaktır.

3. Ekip çalışmasını teşvik edin.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz okula başladığında yaşıtları ve öğretmenleri ile 4-5 saat iyi vakit geçirecek ve çeşitli grup etkinliklerine katılacaktır. Küçük çocuğunuzun diğer çocuklarla konuşmasını ve onlarla etkileşim kurmasını sağlamak için ekip çalışmasını öğrenmesi gerekir. Evde ilgi odağı olabilir ve tüm talepleri yerine getirilmesi gerekirken, aynı şey okulda olmayacak. Munchkin’inizin diğer çocuklarla iyi geçinmesini sağlamak için ona takım çalışması hakkında bilgi vermeniz gerekecek. Evde onunla oyun oynayarak, yürümeye başlayan çocuğunuzda bu beceriyi geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

4. Talimatları takip etmeyi öğretin.

Bu bir zorunluluk! Küçük çocuğunuza, kendisine verilen talimatları ve talimatları izlemeyi öğretmelisiniz. Anaokulunda çocuğunuzun öğretmenini dinlemesi ve talimatlarını izlemesi gerekecek, bu yüzden onu aynı şeye hazırlamanız gerekir. Ve bunu eğlence ve oyunlar yoluyla yapabilirsiniz.

5. Küçük çocukların kırtasiye malzemeleriyle çalışmasına yardımcı olun.

Anaokulları kurşun kalem, pastel boya, makas, mum veya renkli kalemler gibi nesnelerin kullanımını gerektiren çeşitli etkinlikler sunar. Çizim ve boyama gibi etkinlikleri teşvik ederek, yürümeye başlayan çocuğunuza onları doğru şekilde nasıl kullanacağına yardımcı olabilirsiniz. Yaşa bağlı olarak, alfabe, sayı vb. vuruşları nasıl yazacakları öğretilebilir.

  Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri ve Zorlukları

6. Bağımsız olmaları için onları teşvik edin.

Çocuğunuzun bağımsız olması ve anaokuluna başladığında belirli aktiviteleri kendi başına yapmayı öğrenmesi gerekir. Evde, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yüzünü silmek veya yemek saatlerinden veya oyun zamanından sonra ellerini yıkamasına yardımcı olmak için orada olacaksınız. Ama anaokulunda, hepsini kendi başına yapmak zorunda kalabilir. Bu yüzden anaokuluna gitmeden önce ona birkaç şey öğretmelisin. Bu küçük görevleri öğrenmek, küçük çocuklara sorumluluk ve bağımsızlık duygusu aşılayacak ve bu da ona hayatta yardımcı olacaktır.

7. Belirli bir rutininiz olsun.

Oyun, yemek, atıştırmalık, uyku vb. gibi çeşitli aktiviteler için belirli bir rutine sahip olmak ikiniz için de önemlidir. Çocuğunuza sadece disiplini öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda kendi zamanınızı verimli bir şekilde yönetmenize de yardımcı olacaktır. Diğer bir avantaj ise, her gün yemek veya yatmadan önce yürümeye başlayan çocuğunuzun peşinden koşmanıza gerek kalmayacak olmasıdır.

8. Çok katı olmamaya çalışın.

Disiplin, katılıkla karıştırılmamalıdır. Onlara karşı çok katıysanız, çocuklar inatçı olma eğilimindedir. Bu yüzden çocuğunuzla dostane bir şekilde konuşmanız ve sizinle korkmadan iletişim kurabilmesi için güvenini kazanmanız gerekir. Ayrıca çocuğunuzla güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

9. Öfke nöbetlerine teslim olmayın.

Bunu söyledikten sonra, sen de çok yumuşak olamazsın! Ne çok katı ne de çok yumuşak olan doğru dengeyi bulmaya çalışın. Çocuğunuzun öfke nöbetlerine kör bir göz atmayın. Bunun yerine, belirli bir şey yüzünden sinir krizi geçiriyorsa, onu başka bir şey yapması için yönlendirin. En iyi yol, bu tarz davranışların nedenini belirlemek ve ele almaktır.

10. Onlara bir yetişkin gibi davranmayın.

Bazen ebeveynler çocuklarından çok fazla şey beklerler. Çocuğunuza bir yetişkin gibi davranmak isteyebilirsiniz fakat küçük çocuğunuzun hala öğrenme aşamasında olduğunu ve onun bir çocuk olduğunu anlamalısınız. Ona söylediğin her şeyi hemen anlamayı bekleme. Sabırlı olun ve kendi hızında öğrenmesine izin verin. Önemli olan, onu öğrenmeye ve denemeye devam etmeye teşvik etmenizdir. Çocuğunuzu neyin ilgilendirdiğini ve motive ettiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Ona bir görev verirken yaratıcı olun ve yapmanız gereken bir angarya yerine ikiniz için de eğlenceli olduğundan emin olun.

11. Her zaman “hayır” insanı olmayın.

Zor olabilir fakat bunun için gitmenin yolları var! Çok sık “Hayır” dememeye çalışın. Çocukların kalpleri hassastır ve onlara sık sık hayır derseniz sevilmediklerini veya istenmeyen olduklarını hissedebilirler. Çocuğunuza her şeye ‘hayır’ derseniz, bu onun isyankar bir tavır almasına neden olabilir. Hayır derken çocuğunuzla nazik bir şekilde konuşmayı deneyin. Neden ‘hayır’ dediğinizi açıklayın, o anlayacaktır.

12. İyi oldukları için onları övün.

Çabalarımız için övüldüğümüzde hepimiz onu severiz. Aynı şey çocuklarda da var. Bağımsız ve sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmek için her birini teşvik etmelisiniz. Yanlış bir şey yaparlarsa, neden yanlış olduğunu onlara bildirin. Böyle bir farkındalık, onları ne yaptıklarının ve eylemlerinin olumsuz bir sonucu olup olmayacağı konusunda bilinçlendirecektir.

13. Tabaklarına çok fazla şey koymayın.

Her çocuk farklıdır ve kendi hızında öğrenir. Bir ebeveyn olarak, elbette, çocuğunuzdan belirli beklentileriniz olacaktır. Bununla birlikte çocuğunu anlamak ve yeteneklerini kabul etmek de bir ebeveynin görevidir. Küçük çocukların tabağına aynı anda çok fazla şey koymamak önemlidir; unutmayın, onlar çok genç ve hala öğreniyorlar. Yürümeye başlayan çocuğunuz için rahat olan dengeli bir program sürdürün.

  Çocuklar İçin En İyi 20 Kısa Ahlaki Hikaye

14. Onlara rol model olun.

Çocuklarınız zamanlarının çoğunu sizinle geçirecekler. Nasıl davrandığınız, ne yaptığınız, işleri nasıl yaptığınız ve daha fazlası çocuğunuzun gelişimini etkileyecektir. Çocuğunuza bir rol model olun, böylece size bakabilir ve ayak izlerinizi takip edebilir.

15. Güçlü bir bağ oluşturun.

Çocuk yetiştirmek zor olabilir ama aynı zamanda ödüllendirici bir deneyimdir. Bu yüzden yürümeye başlayan çocuğunuzla küçük şeylerin tadını çıkarın ve birlikte eğlenceli aktivitelere katılın. Birlikte basit şeyler yapmak, çocuğunuzla güven ve güçlü bir bağ oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Çocuklarınıza hem bir ebeveyn hem de bir arkadaş ve çocuğunuzun tereddüt etmeden güvenebileceği biri olmalısınız.

Ebeveynlerin Okul Öncesi Çocuklarla Yaptığı Yaygın Hatalar

Hiçbir ebeveyn çocukları için daha azını istemez; her biri çocuklarının çıkarları için en iyisini düşünür. Bununla birlikte çoğu zaman, bu iyi niyetler geri teper veya çocuğun motivasyonunu düşürür. Aşağıda ebeveynlerin okul öncesi çocuklarında kaçınması gereken birkaç yaygın hata bulunmaktadır:

1. Kötü Bir Örnek Belirlemek

Küçükler etkilenebilirler ve ebeveynlerini ve çevrelerini gözlemleyerek öğrenirler. Onlara iyi bir alışkanlık öğretmek istiyorsanız, değişime önce kendinizden başlayın. Patates cipsi ve kurabiyeyle yaşarken onlardan sağlıklı bir yemek yemelerini bekleyemezsiniz. Çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, bunları göstermeniz gerekecek.

2. Her Zaman Evet Demek

Neredeyse her zaman çocuğunuzun talebine teslim olmayın. Çocuğunuza her zaman ‘evet’ derseniz, her şeyi isteyecektir. Çocuğunuzun sizi manipüle etmesine izin vermeyin; hayır deme zamanı geldiğinde, açıkça söyle. Ayrıca çocuğunuza neden ‘hayır’ dediğinizi açıklayın.

3. Aşırı Korumacı Olmak

Ebeveynlerin çocukları için koruyucu olması doğaldır fakat aşırı korumacı olmak onların büyümesini engeller. Neredeyse her şey için ebeveynlerine çok fazla güvenmeye başlarlar. Okul öncesi çocuklara ebeveynlik yaparken, kendi başlarına yapabilecekleri şeyleri başlatmalarına izin vermelisiniz. Çocuğunuz oynarken veya yürürken düşerse, her seferinde ona doğru acele etmeyin. Kendi başına ayakta durmayı öğrenmesine izin verin. İzleyin ve gözlemleyin ve ihtiyacı olursa ona yardım edin. Bırak büyümesine izin ver!

4. Onlara Rüşvet Vermek

Çocuklara bir şeyler yaptırmak için rüşvet vermek için çikolata veya başka şeyler vermek yaygın bir yaklaşımdır fakat ebeveynlerin kaçınması gereken bir şeydir. Mesela sebze yemek için bir parça kek teklif etmek, sebzeleri sevmelerine yardımcı olmaz. Geri de tepebilir ve bundan nefret etmeye başlayabilirler.

5. Kardeşlerle Kıyaslamak

Birçok ebeveyn, her çocuğun farklı ve benzersiz olduğunu unutur. Çocukları kardeşleriyle kıyaslamayın. Bu tür davranışlar cesaretlerini kıracak ve sevilmediklerini hissetmelerine neden olacaktır. Kardeşlerine karşı da nefret beslemeye başlayabilirler.

Bir okul öncesi çocuğa ebeveynlik yapmak zor ama aynı zamanda eğlence dolu. Bazen çocuğunuzun enerji düzeylerine ve merakına ayak uydurmak zor olabilir fakat çocuğunuzun daha iyi ebeveynler isteyemeyeceğini iyi bilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa ve ebeveynlik tarzınıza güveniyorsanız bu ebeveynlik ipuçlarına bakın. Harika bir iş çıkardığınızı biliyoruz!

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu