Eğitim

Aşırı Konuşkan Bir Çocuğa Ebeveynlik Yapmak

Çocuklar, küçükken basit cümleler kurabilmekten, büyüdükçe ve üç ya da dört yaşına dokunduklarında sizinle tam teşekküllü sohbetler yapmaya büyük bir sıçrama yaparlar. Bu aşama ebeveynler için hem göz korkutucu hem de heyecan verici olabilir. Hayata dair çetin sorularla bombardımana tutulabilirsiniz fakat çocuğunuzun kendini ifade edebilmesinden keyif alacaksınız. Fakat bazen çocuklar iletişim konusunda sınırı nereye çekeceklerini bilemezler ve mahremiyet kavramını anlayamazlar. Aşırı derecede konuşkan bir çocuğunuz varsa, söylediklerine dikkat etmeniz ve yavaş yavaş düzeltmesine yardımcı olmanız gerekecektir.

Konuşkan Bir Çocuğa Sahip Olmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Konuşkan bir çocuğa sahip olmak o kadar da kötü değil. Bunun da belli artıları var.

Artıları

İşte konuşkan bir çocuğa sahip olmanın avantajlarından bazıları:

  • İletişim Kurabilirler: Çocuğunuzun ne düşündüğü veya hissettiği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak; size rahatlıkla söyleyecektir. Bu şekilde, çocuğunuzun neler yaşadığını varsaymak veya tahmin etmek zorunda olmadığınız için ebeveyn olmanız çok kolaydır. O senin için açık bir kitap gibi olacak.
  • Eğlenceniz Var: Etrafta konuşkan bir çocukla asla sıkıcı bir gün yoktur. Tüm gün boyunca sizi meşgul etmek için sorular sorması ve sohbetler başlatması için ona güvenebilirsiniz. Sohbetleriniz sırasında ortaya çıkan çok sayıda yaratıcı hayal gücü bulacaksınız.
  • Onlar Harika Bir Şirket: Çocuğunuzun her gün evde veya gittiğiniz her yerde harika bir arkadaş olacağından emin olabilirsiniz. Konuşmanın yükünü taşımanıza bile gerek yok; her şey küçük çocuğunuz tarafından tek başına halledilecek.
  • Fikir Sahibidirler: Açık sözlü veya konuşkan olmanın en büyük avantajlarından biri, çocukların fikirlerini nasıl dile getireceklerini erken yaşta öğrenmeleridir. O elbisenin içinde gerçekten nasıl göründüğünü bilmek istiyor musun? Çocuğunuza sorun – alacağınız şey dürüst bir cevap olacaktır.
  • Başarıya Hazırlanacaklar – Bol soru cevapları, etkileşimli doğası ve bol katılımıyla, konuşkan çocuklar daha sosyal olmaya ve daha iyi sözlü iletişime sahip olmaya mahkumdur. Aktivitelere ve etkinliklere kolayca katılma eğilimi gösterirler ve başarıya doğru bir adım önde başlarlar.
  Reklamın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Eksileri

Tüm artılarına rağmen, konuşkan bir çocuğun davranışı her zaman üstesinden gelinmesi gereken bir çocuk oyuncağı değildir. Gerçekten sabrınızı test edebilir. İşte konuşkan bir çocuğa sahip olmanın bazı dezavantajları:

  • Sessizlik Seyrek: Evde sessiz bir an için can atıyorsanız, bunu etrafta konuşkan bir çocukla bulmanız pek olası değildir. Muhtemelen, etrafınızdaki sessizliğin her bir gramını öldürebilecek sorularla bombardımana tutulacaksınız. Bulabileceğiniz tek sessiz an, onun uyuduğu zamandır.
  • Sorularla Kovulacaksınız: Çocuklar en tuhaf sorularla ortaya çıkarlar ve daha çok konuşkan çocuklar. Bırakın cevaplamayı, kayıt edebileceğinizden daha hızlı sorularınız olacak.
  • Genellikle Tek Kişilik Bir Gösteridir: İçtenlikle birkaç kelime almayı umuyorsanız, şansınız için uzun bir süre beklemeniz gerekebilir. İlk heceye girebileceğinizden daha hızlı kesilmeniz muhtemeldir.
  • Zor Dinlerler: Çocuğunuz fikirlerini aktarmaya kendini o kadar kaptırmıştır ki, söylediklerinizi dinlemek ve anlamak için bir dakika bile ayırmaz. İnsanları dinleme alışkanlığını geliştirmeyeceği için bu büyük bir sorun olabilir.
  • Rastgele Düşünce Zinciri: Konuşkan bir çocukla hiçbir konuşma tamamlanmaz. Düşünce treni sizi başladığınız yerden boyutsal olarak farklı bir yöne götürecektir.

Aşırı Konuşkan Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Öğretmenin çocuğunuzun konuşkanlığından şikayet etmesi ve çocuğumun sınıfta neden çok fazla konuştuğunu merak etmesi konusunda endişelenmeniz gerektiyse, Çok konuşan bir çocukla nasıl başa çıkılacağına dair bu ipuçlarını beğeneceksiniz.

1. Etiketleri Yayınlamayın

Çocuğunuzu konuşkan olarak etiketlemek, benlik saygısına ciddi bir darbe olabilir. Bunun yerine, onu kim olduğu için takdir edin ve düşüncelerini paylaşmakta rahat olduğu için minnettar olun; çünkü alternatif zaten iyi değil.

2. Onlara Konuşma Şansı Verin

Çocuğunuza her gün söyleyeceklerini dile getirmesi için yeterli zaman verin. Gözlerinin içine bak ve onunla konuş. Konuşmanın uygun olduğunu bilmesi gerekiyor. Daha sonra sorunlara yol açabileceğinden iletişimini engellemeyin.

  Çocuklarda Utangaçlıkla Nasıl Başa Çıkılır? Üstesinden Gelme Yolları

3. Sınırları Belirleyin

Ona her şeyi paylaşmanın doğru olmadığını öğretin. Bazı şeyler özeldir, örneğin kütüphane gibi bazı yerler sınırların dışındadır. Bu durum başkalarının sosyal ipuçlarını, ifadelerini ve vücut dillerini almasına yardımcı olacaktır. Yanlış konuyu seçtiğinde kullanabileceğin bir sinyal belirle. Ayrıca ona ne söyleyip söyleyemeyeceğinden emin olup olmadığını da söyleyebilirsiniz, gelip sizinle görüşebilir.

4. Sessiz Oyun

Çocuğunuza dinleme alışkanlığı kazandırmak için sessiz oyun harika bir fikirdir. Bu oyunda sessizliği ilk bozan kaybeder. Bu durum ona sessiz kalma ve başkalarını dinleme kavramına alışması için yeterli zaman verecektir.

5. Mola Verin

Aşırı konuşkan bir çocukla uğraşmak yorucu olabilir, bu nedenle mola hakkınız vardır. Biraz müzik dinleyin, bunu alışkanlık haline getirin, kitap okuyun veya çocuğunuzun size katılabileceği bir aktiviteye katılın.

Çoğu konuşkan çocuk, yukarıda bahsedilenlere benzer yöntemlerle iyi bir şekilde idare edilebilir. Bazı durumlarda aşırı konuşkanlık Asperger Sendromu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu gibi tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Bu olasılıkları ekarte etmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun:

Hiperaktif Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin İpuçları
Çocuğunuzun Öfkesini Yönetmenin Yolları
Son Derece Hassas Çocuğunuzla Başa Çıkmak İçin Etkili İpuçları
Çocuklarda Saldırganlığı Yönetmek İçin Disiplin Stratejileri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu