Eğitim

Zor Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır

Tüm çocuklar, sizinle dışarı çıktıklarında hazırlanmaları, sebzelerini yemeleri veya tek bir yerde oturmaları söylendiğinde belirli bir miktarda yaygara koparırlar. Yelpazenin bir ucunda, kolayca uyum sağlayan çocuklar var, diğer ucunda ise zor olanlar var. Bu tür çocukların ebeveynleri, her zaman bir sonraki öfke nöbetini neyin tetikleyebileceğini veya çocuklarına her yeri parçalamadan temel görevleri nasıl yaptırabileceklerini araştırırlar. Zor bir çocuğu tanımlamak ve ebeveynlik yapmak hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

İçindekiler

‘Zor Çocuklar’ Kimlerdir ve Onların ‘Zor’ Olmalarının Sebebi Nedir?

Zor çocuk davranışı, genellikle kıyafet, yemek zamanı veya banyo zamanı gibi rutin işler için kavga eden veya yatmaya hazırlanmak için uğraşan çocuklarda görülür. Bunun ötesinde, ebeveynlerin çocuklarını sosyal toplantılara götürmekten sık sık endişe duyduğu ve bir şeyin bir erimeye yol açabileceğinden veya genel olarak çocuklarıyla uğraşmakta zorlanacağından endişe duyduğu diğer faaliyetlere kadar uzanır.

Bir çocuğu zor yapan şeyin birkaç nedeni olabilir ve şaşırtıcı bir şekilde bunun güçlü bir genetik bileşeni de vardır. Bazı ebeveynler, çocukların zor doğduğunu kabul etmekte zorlanırken, yumuşak huylu bebeklerin genellikle oldukça sakin çocuklara dönüşme eğiliminde oldukları görülmektedir. Ailelerine baktıklarında, bu tarz çocukların bir yerlerde aynı şekilde davranan bir muhatabı olacaktır. İlaveten sıkı ebeveynlik, bir çocuğu neyin zorlaştırabileceği üzerinde de bir etkiye sahip olabilir. Bu gibi durumlarda, ebeveynlik tarihinin incelenmesi nedeni ortaya çıkarabilir.

Zor Bir Çocuğun Olağan Davranışsal Özellikleri

Zor bir çocuk yetiştiriyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, aramanız gereken tipik davranışsal özellikler vardır.

1. Meydan okuma

Zor çocuklar meydan okur ve dondurma almaya gitmeden önce mağazada bitirmenizi beklemek, yatmaya veya okula gitmeye hazırlanmak gibi basit istekleri veya mecbur etmek istemedikleri diğer basit istekleri yerine getirmeyi reddederler. .

2. telaş

Son derece zor bir yürümeye başlayan çocuk telaşlı bir yiyici olabilir ve yiyecekleri atabilir veya uzun süre aç kalsalar bile yalnızca belirli yiyecekleri talep edebilir. Fussiness ayrıca belirli kıyafetleri giymeyi veya banyo yapmayı da kapsar.

3. Diğer İnsanlara Zarar Vermek

Bu durum genellikle kaba oldukları ve diğer çocuklarla veya yetişkinlerle iyi oynamadıkları yaygın bir zor çocuk özelliğidir. Hatta sinirlendiklerinde veya istediklerini alamadıklarında ısırmaya, tekmelemeye veya çimdiklemeye bile başvurabilirler.

4. Aşırı Öfke

Bu durum gittikleri her yerde yollarını bulamadıkları zaman oldukça yaygındır. Öfke onları daha cüretkar yapabilir veya bir şeyler fırlatarak veya insanlara zarar vermeye çalışarak hareket edebilir.

  Çocuğunuz Hata Yaptığında Doğru Mesajı Nasıl Verebilirsiniz?

5. Öfke nöbetleri

Neredeyse her gün sık sık öfke nöbetleri geçirmek de zor çocukların önemli bir davranışsal özelliğidir. Bir partide sabırlı olmak için meydan okuyan bir hayır, hızla tüm dikkati çocuğa çeken bir çöküşe dönüşebilir. Ayrıca ne olursa olsun istediklerini elde etmek için son çare olarak öfke nöbetleri geçirirler.

Zor Bir Çocukla Başa Çıkmanın 10 Yolu

Eğer birinin ebeveyniyseniz, işte zor çocuklarla başa çıkma konusunda ipuçları:

1. Dövüşlerinizi Seçin

Her kötü davranış için çocuğunuzla savaşa giriyorsanız, her zaman savaşta olacaksınız! Bunun yerine, başkaları için tehlikeli, sinir bozucu veya kaba oldukları için hayır-hayır olan en ciddi şeylerden 10 veya 15’inin bir listesini yapın. Sokakta üç tekerlekli bisiklete binmek gibi kesinlikle yasak olan şeyler, takip edebileceğiniz gerçek sonuçlar belirleyin. Disiplin eksikliği, onları şaşırtabileceği ve isyanı körükleyebileceği için disiplinde tutarlılığı koruyun.

2. Önleyici Tedbirler Alın

Bu durum pratik gerektirir ancak etkili bir şekilde çalışır. Patlamaları tahmin etmek ve önlemek için çocuğunuzun mizaçları hakkındaki bilginizi kullanın. Siz mutfaktayken dolaplardan bir şeyler çıkarmaktan hoşlanıyorsa, içeri girmesin diye onları kilitleyin. En enerjik, yorgun ve huysuz olduğu zamanları bilin, böylece süpermarkete ya da süpermarkete yapacağınız gezileri planlayabilirsiniz. doktor en iyi olduğu zaman. Can sıkıntısını gidermek için en sevdiği oyuncakları veya bazı ikramları yanınıza alın.

3. Kontrolü Sürdür

Buna nasıl hazır değilseniz veya kendinizi yorgun hissederseniz hissedin, kontrolü bırakmayın veya kötü davranışlara veya öfke nöbetlerine teslim olmayın. Teslim olmak, ona zayıflığını gösterecek ve seni tekrar manipüle etmek için öfke nöbetleri kullanacak. Bunun yerine, kontrolü ele geçirmek için neye ihtiyacınız olduğunu bulmak için güçsüzlüğünü ayarlayabilirsiniz.

4. Sakin Kalın

Ne kadar sakin olursan, durumu o kadar iyi idare edebilirsin. Çocuğunuza kötü davranışları durdurmasını söylerken ses tonunuzun da sessiz, sabit ve nötr olması gerekir. Onları yemekten önce ellerini yıkamak gibi bir şeye ikna ederken, müstehcen bir ton emir vermekten daha çok yardımcı olacaktır. Bu yüzden, “Hemen git ellerini ve ayaklarını yıka” demek yerine, “neden ben akşam yemeğini hazırlayana kadar gidip ellerini ve ayaklarını yıkamıyorsun?” diye önerin.

5. Dikkatle Dinleyin

Duyulmak çocuklar için en önemli şeylerden biridir ve genellikle dikkat çekmek için harekete geçerler. Bu yüzden ne zaman sevinçlerini ya da üzüntülerini dile getirseler, onu dinleyin ve karşılık verin ki duyulduklarını bilsinler. Süpermarketteki kurabiye kutusunu açmak istediğini söyleyin, bunu neden yapmaması gerektiğini ona açıklayın ve siz çıkış yapana kadar bekleyin.

  Çocuklarınıza Öğretmeniz İçin 15 Önemli Yol Güvenliği Kuralı

6. Onlarla Empati Yapın

Çocuğunuz zihinlerinden geçen duygusal fırtınayı anlayamaz ama siz anlayabilirsiniz. Mümkün olduğunda, duygularına uyum sağlayın ve onlara neler olduğunu daha iyi ifade edebilmeleri için onları etiketlemeyi öğretin. “Artık o kurabiyeleri yiyemediğin için hayal kırıklığına uğradığını biliyorum”, “Banyo yapamayacak kadar yorgun olduğunu biliyorum” gibi satırlar kullan.

7. Daha Fazla Açıklama

Yaramaz bir davranışa tepki vermek yerine, diğer çocuğun oyuncağını kapmanın kötü olduğunu çünkü başlarına gelse hoşlanmayacaklarını açıklayın. Aynısı, davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini daha iyi anlayabilmeleri için vurmak veya ısırmak için de geçerlidir.

8. Onlara Bir Seçim Sunun

İtaat etmeyi reddetmek, genellikle kontrolünüze karşı isyan etmekle ilgilidir. Bu yüzden kontrolcü gibi görünmek yerine, onlara sınırlı sayıda sonuç içeren bir seçenek sunun. Mesela tüm oyuncaklarını sepete koymasını veya odayı temizlemesini emretmek yerine, hangi görevi üstleneceğini sorun, böylece diğerini yapabilirsiniz. Sonunda, yardım etmeyi bırakabilir ve her seferinde bir görevle başlayarak her şeyi yapmasını sağlayabilirsiniz.

9. Ödüller Bahşedin

Bu durum yalnızca en çok ihtiyaç duyulan zamanda iyi davrandıklarında kullanmanız gereken bir stratejidir. Diyelim ki bir arkadaşınızın evindesiniz ve oğlunuz diğer çocuklarla güzelce oynamaya söz veriyor ve o da devam ediyor, ödül olarak ona en sevdiği dondurma veya atıştırmalıkla ısmarlayın. Ayrıca ilaç almak gibi basit görevlerle de çalışır, daha sonra bir kaşık şeker kesinlikle onu hafifletmeye yardımcı olacaktır!

10. Uygun Sonuçları Seçin

Zor davranışları şekillendirmede ödüller kadar sonuçlar da önemlidir. Sıkıcı sıkıcı bir yerde ne yaptıklarını düşünmek için bolca zamanları olduğundan, molalar çoğu çocuk için işe yarar. Molalar işe yaramazsa, ekran başında kalma ayrıcalıkları ve tatlı gibi elinden alabileceğiniz başka favori aktiviteler her zaman vardır.

Zor bir çocuğu disipline etmek, ebeveynlerin çoğu zaman sahip olmadığı bir beceridir, çocuklarını ve onlarla neyin işe yaradığını anladıkça kazanılır. Başlangıçta bazı çocukların neden diğerlerinden daha sert olduklarına şaşırsalar da, sonunda çocuklarının mizacını anlayacak ve bir strateji formüle edeceklerdir. Anahtar sabır, keskin gözlem becerisi ve bunları yönetmek için akıllı yöntemlerdir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu