Eğitim

Çocukların Anneleriyleyken Daha Yaramaz Olmalarının Nedeni?

Çocuklarınızı kocanıza bırakmak zorunda kaldığınız, belki de alışverişe ya da kuaföre gitmek zorunda kaldığınız o zamanı bir düşünün. Çocuklarınıza iyi olmalarını, babayı rahatsız etmemelerini ve aktivite kitaplarını gözden geçirmelerini söylüyorsunuz. Ayrıca yere yuvarlanmamalarını, duvarlara bir şeyler karalamamalarını, akşam yemeğinden önce dondurma istememelerini söylüyorsunuz. Bu genellikle babanın “Ah, çok katısın. Küçükler mükemmel meleklerdir; çok iyi anlaşıyoruz.” Akşam gel, kocan kapıyı açar açmaz çocuklar her yerde çikolata talep ediyor, kardeşlerinden şikayet ediyor, pantolonunu ıslatıyor.

Kocanız bütün gün çocukların ne kadar iyi ve disiplinli olduğunu anlatıyor ve bir şekilde varlığınız her şeyi değiştiriyor. Bir şekilde suçlanacaksın. Bahse gireriz bu sizin de başınıza gelmiştir. Resmi olmayan istatistikler gösteriyor ki çocuklar anneleriyle babalarıyla olduğundan 100 kat daha yaramaz! Ama neden? Bir yürümeye başlayan çocuk neden bir ebeveyni tercih eder? İki çocuğu olan bir anne blog yazarı olan Kate, bunun olmasının TAM nedenini buldu.

Öyle oluyor ki Kate’in çocukları bütün gün babalarıyla tamamen iyiler. Ama Kate’i gördükleri an başlarına bir şey gelir ve yaramaz küçük maymunlar olmaya başlarlar! Arada sırada kocası ona, “Bütün gün benimle iyiydiler, ama seni gördükleri anda kaybettiler, Kate! anlamıyorum!”

Peki, neden oluyor? Bir çocuğun neden bir ebeveynle farklı davrandığını ne açıklar? Kate kısa süre önce Kate Surfs blogunda nedenini paylaştı ve oğlum, tamamen anlaştık!

İçindekiler

Yeni Yürümeye Başlayan Bir Çocuğun Annesinden Farklı Davranmasının Gerçek Nedeni

Bunun nedeni duygusaldır. Bu durum çocukların çok iyi bildiği temel insani duygularla ilgilidir – aşk ve sevdiğiniz kişinin huzurunda bir güvenlik ve rahatlama duygusu. Elbette çocuklar hem ebeveynlerini sever, bu yüzden babalarıyla vakit geçirmekten ve eğlenceli şeyler yapmaktan hoşlanırlar. Ama anneleriyle başka kimsede hissetmedikleri bir ‘bırakma’ duygusu hissederler. Tam istedikleri gibi olabilirler ve hissettikleri her şeyi ifade edebilirler ve anne bir şekilde her şeyi düzeltecektir. Kate’in dediği gibi:

“SEN, anne, onların güvenli yerisin. Tüm sorunlarıyla gelebilecekleri yer SİZSİNİZ. SEN, sevgili anne, hoş olmayan duygu ve duyguların çöplüğüsün. Bir çocuk bütün gün onu bir arada tutuyorsa, hoş olmayan bir durumda, sizi gördükleri anda, sonunda bırakma zamanının geldiğini bilirler. Bu durum ne olursa olsun bırakmak demektir. . . sızlanan . . . ağlıyor. . . onların bağırsakları vb.

Bir şeyi daha iyi yapamıyorsanız. . . peki, o zaman başka kim yapabilir? ”

İşte basit sebep bu – çocuklarınızın sizi gördüklerinde hissettikleri duygusal bir rahatlama. Özellikle uzun ve yorucu bir gün geçirdiğinizde bununla başa çıkmak çok zor olabilir. Bununla birlikte bunu çocuklarımızın bize ayırdığı bir sevgi işareti olarak görmeliyiz – babalarına bile başkalarına gösteremeyecekleri bir tür sınırsız duygu ifadesi.

  Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 10 Ahlaki Değer

Bir Çocuğun Annesiyle ‘Yanlış Davranışı’ Kötüye İşaret mi?

Bir anneye nasihat edenlerin sayısı, sorulmadan bile bitmez. Bu durumda bile, bir anneye çocuğundan davranmasını ve onu gördüğü anda çıldırmaması gerektiğini söyleyen pek çok kişi vardır. Bu insanlar, bu duygu ifadesini veya anneyle ani öfke nöbetlerini şımarık davranışın bir işareti olarak görürler. Hatta bazıları, “Çocuklarınız babalarını size tercih ediyor. Bu yüzden sana kötü davranıyorlar.”

Fakat çocuk gelişimi uzmanları aksini söylüyor.

İçiniz rahat olsun – çocuğunuzun yaramazlığı veya önünüzde yaramazlık yapması kötü bir işaret değildir. Bu durum çocuğunuz için kendini rahat hissettiği ve doğal duygularını veya ihtiyaçlarını ifade edebildiği güvenli bir alan yarattığınızın bir işaretidir. Bu durum küçük çocuğunuz büyürken harika bir derstir, çünkü her çocuk duygularını korkmadan ve çekinmeden nasıl ifade edeceğini öğrenmelidir. Çocuklar bunu şimdi, anneleriyle birlikte deneyimleyebilirlerse, yetişkin olduklarında da daha özgüvenli ve etkileyici bir şekilde büyümeleri muhtemeldir.

Kate diyor ki –

“Kapıda sızlanarak, bağırarak karşılanırsanız, çocuklarınızı şımartmış olmazsınız. Oh hayır . . . kimsenin sana bunu söylemesine izin verme. Seni sevdiklerinin bir işareti olarak kabul et. A, biliyorum . . . hepimizi çılgına çeviriyor! Hepsini senin için saklıyorlar.”

Serbest ifade, çocuğunuza bedensel işlevler ve beden farkındalığı hakkında erken yaşta öğretmede de yardımcı olur. Bu yüzden küçük çocuğunuz gün boyunca mükemmel bir şekilde lazımlık eğitimi almasına rağmen bu bağırsak fonksiyonları bozulursa, bunu bir başarısızlık işareti olarak görmeyin. Bunun yerine, çocuğunuzun önünüzde kendini özgür hissettiğinin bir işareti olarak görün ve ardından karşılaştığı zorlukları çözmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi keşfedin.

Babayı size ‘tercih etmeye’ gelince, küçük çocukların favori oynayabileceği doğrudur. Bazen davranışları, eğlenceli vakit geçirmek için bir ebeveyni seçmek ve diğer ebeveynin yanında ağlamaya veya yaramazlık yapmaya başlamak olarak karşımıza çıkabilir.

Anne blog yazarlarımızdan biri olan Swati Shrivastav, babalar annelerden daha mı havalı? Diyor ki, “Onu kıskanıyorum. Onun için nasıl bu kadar kolay olabilir? Benimle, kızım mümkün olan her yere koşmayı, yerdeki her şeyi toplamayı ve gereksiz öfke nöbetleri geçirmeyi bir noktaya getiriyor, onunla birlikte, orada satılan farklı şapkalar giyerek resmine tıklamasına izin veriyor. Onun kısmi olduğunu biliyorsun…”

  Çocukları Motive Etmek İçin Davranış Çizelgeleri Nasıl Kullanılır?

Bununla birlikte küçük çocuğunuz etraftayken sinir krizi geçirmeyi veya yaramaz olmayı seçiyorsa, muhtemelen sizi endişelerini çözecek biri olarak görüyordur! Her iki ebeveyn de bir çocuğun yetiştirilmesinde önemli bir rol oynar ve bu tarz durumları rekabetçi görmemeliyiz.

Çocuğunuzun Anneye Özel Öfke nöbetleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Artık çocuğunuzun bu özel öfke nöbetlerini ve yaramazlıklarını sizin için neden sakladığını bildiğinize göre, bu konuda ne yapabilirsiniz? Uzmanlar, çocuk hüsrana uğradığında öfke nöbetleriyle baş etmenin en iyi yolunun dikkat dağıtıcı şeyler olduğunu söylüyor. Bu yüzden oyuncak veya kitap gibi başka bir favori nesneye odaklanmasını sağlayın. Ebeveynlerin ayrıca sakin bir yaklaşımı sürdürmeleri ve sabırlı olmaları, durumun kontrolünü kaybettiklerini asla göstermemeleri gerekir. Küçük olan, annesinin onun için orada olduğunu ve hayal kırıklığını tatmin edici bir şekilde ele almasına yardımcı olacağını anlamalıdır.

Bu yaklaşımı basit, adım adım uygulamada görmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

İşte uzmanların çocuklarda öfke nöbetleriyle başa çıkmak için önerdiği birkaç ipucu:

  • Çocuğunuzun sizin önünüzde kendini ifade etmekte özgür hissetmesi, doğru bir şey yaptığınızın bir işaretidir. Siz ve çocuğunuz arasındaki iletişim kanalını sürdürün, böylece her zaman desteğinizden ve koşulsuz sevginizden emin olabilir.
  • Küçük çocuğunuzun babasıyla ve diğer aile üyeleriyle daha fazla zaman geçirmesini sağlayın. Bu durum onlarla da daha yakın bir anlayış geliştirmesine yardımcı olacak ve tıpkı sizin yanınızda olduğu gibi onların yanında daha özgür hissetmeye başlayabilir.
  • Çocuğunuzu sakinleştirmek için çok sayıda kucaklama ve öpücük kullanın. Bu yaşta duygularını fiziksel olarak ifade ettikleri için, küçük çocuklar için her zaman mükemmel çalışırlar. Annenin sarılmaları ve öpücükleri sihir gibi çalışır.
  • Çocuğunuz önünüzde özellikle kötü bir öfke nöbeti geçirdiğinde, onunla bunun hakkında konuştuğunuzdan emin olun ve sonuçlarını anlamasına yardımcı olun. İyi davranışı pekiştirmek için olumlu dikkatin önemli olması gibi, uygunsuz bir davranışın da cezalandırılması gerekir. Cezayı yapıcı tutun, örneğin mola, erken yatma, daha uzun oyun süresini reddetme vb.

Artık çocukların neden annelere gelince babalardan daha özgür olduklarını bildiğinize göre, yokluğunuzda “mükemmel çocuk” olduktan sonra çocuğunuzun aniden size atabileceği öfke nöbetlerini idare edebilecek ve yönetebileceksiniz. Herhangi bir çocukla ilgilenmek için olumlu bir tutum son derece önemlidir. Bu yüzden bunu çocuğunuzun ihtiyacını bilmek ve onunla daha fazla bağ kurmak için bir fırsat olarak düşünün.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu