Eğitim

Manipülatif Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin Yararlı İpuçları

Çocuklar ve öfke nöbetleri el ele gider. Her küçük şey için sinir krizi geçirmeyi öğrenirler ve bunu ‘öfke’ kelimesini öğrenmeden önce öğrenirler. Bebekken aç olduklarında, uykuları olduklarında veya ebeveynlerinin ilgisine ihtiyaç duyduklarında ağlarlar. Bu yüzden ne zaman yemek, bebek bezi değişimi ya da sadece bir tur zamanı için ağlasalar ve ebeveynleri onlara koşarak gelse, bilinçaltında ağlamanın istediklerini elde ettiği fikrini zihinlerinde doğrular.

Bu bilinçaltı bilgiyi, büyüdükçe onlara oyuncak, çikolata, ekstra oyun zamanı, pizza veya başka herhangi bir şey almaya ebeveynlerini ikna etmek için kullanırlar. Anne babalarını kandırarak, ağlayarak veya pohpohlayarak bu kadar çok şeye sahip olmalarına rağmen bunlara “ihtiyaç duyduklarına” ikna ederler. Bu taktiklerin istediklerini elde edemediği veya onlara olumlu sonuçlar vermediği zamanlarda, yalan söylemeye, ebeveyne kötü konuşmaya, ebeveynleri önemsemedikleri ve sevmedikleri için suçlu hissettirmeye veya bir şey yapmadıkları için suçluluk duymaya başlayabilirler. ebeveynin taleplerine uymak zorunda olduğunu hissettirmek için iyilik/ev işleri.

Çocukların, ebeveynlerinin kaprislerine ve fantezilerine teslim olmalarını sağlamak için kullandıkları tüm bu becerikli taktikler, manipülasyondur. Bazen çocuklar, ebeveynlerinin, kardeşlerinin ve hatta arkadaşlarının dikkatini veya övgüsünü kazanmak için bu tarz manipülatif taktikleri kullanabilirler.

İçindekiler

Çocuğunuzun Sizi Manipüle Etmesinin Nedenleri

Çocuklar, duygusal ihtiyaçlardan maddi kazanımlara kadar çeşitli nedenlerle ebeveynlerini manipüle edebilirler. Çocuklar sizi manipüle edebilirken, bu tarz davranışları teşvik etmemelisiniz. Ebeveynler genellikle bir çocuğun onları hangi yaşta manipüle edebileceğini merak eder. Çocuğunuz küçük yaşta bile manipüle etmeye başlayabilir. Çocuğunuz büyüdükçe, bu manipülatif davranış, ruhuna ve kişiliğine zarar verebilir. Bu yüzden manipülatif bir çocuğu baştan disipline etmek çok önemlidir. Çocuğunuzun sizi manipüle etmesinin bazı yaygın nedenleri şunlar olabilir:

 • İstedikleri oyuncakları, hediyeleri veya başka şeyleri almak için
 • Dışarıda kalmalarına, arkadaşlarının evinde oynamalarına veya yemeklerden önce çikolata yemelerine izin vermediğinizde, sizinle hesaplaşmak veya sizi kızdırmak için manipülatif taktikler kullanabilirler.
 • Mutluluklarına değer verdiğinizi bildiklerinde veya onları mutlu görmek istediklerinde, istediklerini yaptırmanız için sizi duygusal olarak manipüle edebilirler.
 • İhmal edilmiş hissettiklerinde, dikkatinizi çekmek için manipülasyonu kullanırlar.
 • Arkadaşlarına, akranlarına veya sosyal çevrelerine uyum sağlamak için sizi bir endişe duygusu yaratmanız için manipüle ederler ve siz onlara bir şeyler satın alırsınız.
 • Üzerinizde güçleri olduğunu bilmek.
 • Sevginizi ve ilginizi kazanmak için, onları ihmal ettiğiniz veya umursamadığınız için sizi suçlu hissettirmek için sizi manipüle ederler.
 • Hatalarını örtmek için manipülatif yalanlar kullanırlar.
 • Bazen çocuklarınız duygularını ifade etmek için manipülasyon kullanabilir.
 • Bazen hayal kırıklıklarını, bunalmışlıklarını veya korkularını ifade etmek için manipülasyon kullanırlar.
 • Kardeşlerinin doğumunda, çocuğunuz öfke nöbetleri geçirebilir veya sıkıntılarını veya güvensizliklerini ifade etmek için sizi manipüle edebilir.

Manipülatif Bir Çocuğun Belirtileri ve Belirtileri

Çocuğunuzun manipülasyon belirtileri her zaman basit ve çoğu zaman incelikli olmayabilir, bu da yanıldığınızı veya çocuğun sadece bir çocuk gibi davrandığını hissetmenize neden olabilir. Taktiklerini tam olarak belirlemek veya manipülatif bir çocuğu durdurmak sizin için her zaman kolay olmayacaktır. Bununla birlikte birkaç yaygın belirti ve semptom, çocuğunuzun manipülatif olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Onlar:

1. Duygusal Patlamalar

Çocuğunuz herhangi bir şeyi inkar ettiğinizde “hayır”ı cevap olarak kabul etmeyebilir. Dileklerini yerine getirmediğinizde sinirlenebilir veya bitkin olabilirler. Bu olduğunda, çocuk kontrolden çıkabilir ve duygularını kontrol etmekte zorlanabilir. Bu saldırganlık, patlamalar, ağlama veya kabalık ile sonuçlanabilir. Bu tür yoğun duygusal davranışlar, ebeveyn olarak kafanızı karıştırabilir ve çocuğunuz için endişe duymadan, onun isteklerini yerine getirmek veya isteklerini yerine getirmek zorunda kalabilirsiniz.

2. Öfke nöbetleri

Çocuğunuz tarafından kullanılan bir başka olağan manipülasyon işareti, öfke nöbetleri atmaktır. Çocuğunuzun kısa bir süre için veya istediğini elde edene kadar yoğun, öfkeli patlamaları, öfke nöbetlerinin başlıca özelliğidir. Bazen duygusal olarak isteklerini yerine getirmeniz için size şantaj yapmak için yemek yemeyi reddedebilir veya sizinle konuşmayı reddedebilirler. Çocuğunuz sizi bariz bir şekilde görmezden gelebilir veya – sizden nefret ediyor, en kötü ebeveyn sizsiniz, sizinle yaşamak istemiyor vb. gibi kötü sözler söyleyebilir. Dışarıdayken, yalan söyleyerek toplum içinde sizi utandırabilir. yere yatmak ya da reddettiğin yeni bir oyuncak ya da çikolata almak için yüksek sesle ağlamak. Küçük çocuklarda öfke nöbetleri sık görülen bir durum olsa da, çocuğunuz bunu sık sık yaptığında onları durdurmak için adım atmalısınız.

  Çocukların Önünde Kavga Eden Ebeveynlerin 10 Olumsuz Etkisi

3. Yalan

Çocuğunuz sizden bir şey alamadığında, ebeveynlerinin yeterince iyi olmadığını veya onları mutlu görmek istemediğini göstermek için kurban kartı oynamaya veya başkalarının önünde yalan söylemeye başvurabilir. Bu sizi ikna edebilir veya onlara ihtiyaç duyduklarından veya gerekli olduğundan daha fazlasını sağlamaya zorlayabilir. Çocuğunuz yalan söylemenin yanı sıra, akranlarını, kardeşlerini veya akrabalarını onlar için bir şeyler yaparken suçluluk duygusuna kaptırmaya da başvurabilir. İstediklerini elde etmek için duygusal şantaj da kullanabilirler. Aşırı durumlarda, çocuğunuz yalan söylemekten ve manipülasyondan kolayca kurtulabildiğinde, birilerini gaza getirebilir veya kendi inançlarından veya yargılarından şüphe etmesine neden olabilir.

Manipülatif Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

İstediklerini elde etmek için sizi yıpratacak yeni yöntemler bulma konusunda yetenekliyse, çocuğunuzun bencil olduğunu hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda manipülatif bir çocuğa nasıl ebeveynlik yapacağınızı merak edebilirsiniz. Bununla birlikte çocukların istediklerini arzulamalarının ve ne pahasına olursa olsun ona sahip olmaya çabalamalarının doğal olduğunu hatırlamak önemlidir. Bir ebeveyn olarak hüsrana uğramanız ve yorulmanız doğaldır. Zaman zaman bu eğilimlere yenik düşebilirsiniz. Bununla birlikte bir çizgi çizmek ve manipülatif kalıba son vermek hayati önem taşımaktadır. Manipülatif çocuğunuzla başa çıkmak için bazı stratejiler şunlardır:

1. Bazı hedefler belirleyin

Hedef belirlemek, herhangi bir hedefe ulaşmak için çok önemlidir. Bazen çocuklar, arzu ettiklerini elde etmek için ebeveynlerini manipüle etmeye eğilimlidirler. Çocuğunuzun davranışlarının tekrarlandığını görüyorsanız, onlar için net hedefler belirlemeyi düşünün.

Mesela belirli bir isteğin yerine getirilmesi için çocuğunuzu yedi gün boyunca sabırla beklemeye davet edebilirsiniz. Bu durum çocuğun dürtü üzerinde hareket etme ihtiyacını duraklatmasına ve kontrol etmesine yardımcı olacaktır. Bir hafta, çocuğunuzun mizacında büyük bir fark yaratabilir ve manipülasyon ve anında tatmin olma kapısını kapatabilir.

2. Bir eylem planınız olsun

Çocuğunuz için bir eylem planı, çocuğunuzdan bir şey istediğinde veya ilgi istediğinde izlemesini istediğiniz bir şey olabilir. Eylem planı, aile değerlerinize ve arzu edilen kişilik özelliklerine sahip olmalıdır. Çocuğunuzu akılda tutarak bir eylem planını işaretçilerle özelleştirebilirsiniz. Çocuğunuzda arzu edilen davranış değişikliği veya çocuğunuzun yapabileceği sağlıklı alışkanlıklar gibi belirli amaç veya hedeflere dayalı olarak eylem planınızı hazırlamalısınız. Düzenli hatırlatmalar için buzdolabına yazılmalı ve yapıştırılmalı veya çocuğunuzun görebileceği bir duvara asılmalıdır. Bu durum çocuğunuza manipülatif davranışlar kullanmadan istediklerini elde etmenin uygun bir yolunu öğretecektir.

3. Çocuğunuzun dikkatini dağıtın

Çocuğunuzun manipülatif davranışını dikkat dağıtıcı şeyleri kullanarak da yönetebilirsiniz. Çocuğunuzu bir oyun veya aktiviteye dahil etmek, talebini reddettiğinizde veya yerine getirmeyi ertelediğinizde çocuk için bir başa çıkma mekanizması işlevi görebilir. Çocuğunuzun duyusal modalitelerine uyan birkaç dikkat dağıtıcı şey bulun, böylece çocuk bunları kolayca kullanabilir veya onlarla ilgilenebilir. Çocuğunuzun ilginç bulduğu en sevdiği çizgi film programı veya en sevdiği hayvan resmi gibi görsel dikkat dağıtıcı şeyler olabilir. Ayrıca melodik müzik veya çocuğunuzun etrafındaki olağan seslerden farklı şarkı gibi işitsel dikkat dağıtıcıları da kullanabilirsiniz. Yeni şey çocuğu meraklandıracak ve kolayca dikkatini dağıtacaktır. Canlı veya cansız nesneler de dahil olmak üzere dokunsal dikkat dağıtıcı şeylere de gidebilirsiniz. Dokunsal dikkat dağıtma, çocuk bu nesnelere dokunduğunda sıcak bir his alacak ve dikkati dağılacağı için çocuğa uyarım sağlar.

  Çocuklarınıza Öğretecek 20 İyi Davranış

4. Çocuğunuzun rol modeli olun

Tipik ve etkili bir yöntem, kendinizi onun izleyeceği bir rol model olarak göstererek çocuğunuzu şekillendirmektir. Sosyal öğrenme olarak da bilinen başkalarını gözlemleyerek insanlar gibi davranmayı öğreniriz. Birinden bir şeye ihtiyaç duyduklarında onlara sabır göstererek onlara rol model olabilirsiniz. Bir şeyi istediklerinde nasıl bekleyeceklerini göstermek için çocuklarınızın önünde bir rol oynayabilirsiniz. Bu strateji, sosyal etkileşim, iletişim, öz kontrol ve diğer çeşitli becerileri öğretmek için kullanışlıdır.

Çocuklarınıza öğretmek için bir film izlemek veya manipülatif davranış yönetimi dersleri içeren bir masal anlatmak gibi dolaylı bir rol modelleme stratejisi de kullanabilirsiniz. Filmdeki veya masaldaki karakterler çocuğun kimliğinden ayrı olacak ve onları eğitirken onları kınamaktan ve küçük düşürmekten kaçınmanıza izin verecek.

5. Katılın ve talimat verin

Çocuklarınızla bir şeyler öğrendiğinizde buna rehberli katılım denir. Çocuklarınızla bir masal okumak veya onlarla rol oynamak yardımcı olabilir. Rol değişimi, yetişkinlerin ve çocukların duygularını ifade etmelerine, birbirleri hakkında bilgi edinmelerine ve olumlu davranışları teşvik etmelerine ve uygulamalarına yardımcı olan bir psikodrama türüdür. Bu aynı zamanda dünyayı çocuğunuzun gözünden görmeniz için bir şanstır.

Bunun için çeşitli aktiviteler kullanabilirsiniz. Mesela masallar yazabilir, meditasyon yapabilir ve farkındalık alıştırması yapabilir, dans etme gibi fiziksel aktivitelere katılabilir, farklı karakterler çizebilir veya diyalogları kullanarak bir sahneyi yeniden oluşturabilirsiniz.

6. Net kurallar belirleyin

Çocuklarınızın buna göre davranması için net talimatlar belirleyin. Bunları bir yere yazın ve görünür bir alana yerleştirin. Kurallar basit olmalı, katı olmamalı ve çocuğunuzun düşünce ve eylemlerini kısıtlamamalıdır. Tüm aile üyeleri aynı kurallara uymalı ve çocuklar ne yapabileceklerini ve ne yapamayacaklarını bilmelidir. Kurallar çocuklarınıza sorumluluğu öğretecek ve öfke nöbetleri geçirme şansı azalacaktır.

7. Gerçekçi ödüller sunun

Çocuklarınız iyi davranışlar sergilediklerinde veya sizin belirlediğiniz kurallara uyduklarında, manipülatif davranışlarını kontrol ederek çocuğunuza bir ödül verin. Ödül maddi veya manevi olabilir; ancak, öngörülebilir olmalı ve çocuğunuza özdenetim ve sabrı öğrettiği konusunda bilgi vermelidir. Hatta çocuğunuzla istişare ederek bir ödül listesi yapabilir ve bunları ilgi alanlarına göre değiştirebilirsiniz.

8. Çocuğunuza katarsis için yardım edin

Psikolojik katarsis süreci, acı veren ve olumsuz duyguları serbest bırakmak ve ruhlarımızı ağır yükten kurtarmak için faydalıdır. Herkesin hayatının bir döneminde ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Duygularını kendilerine saklayan insanlar bazen onlardan kaçmayı zor bulur, bu da kendilerine ve başkalarına zarar verebilecek patlamalara neden olur. Çocuğunuzun bile bazen onları olumsuz veya bastırılmış duygulardan kurtarması gerekebilir. Çocuğunuzun kendini özgürce ifade etmesine yardımcı olmak için, verilen kelimeyle ilgili can sıkıcı bir olayı paylaşma sözlü oyunu, çocuğunuza duygularını paylaşmasına yardımcı olacak sorular sorma veya birine mektup yazma gibi birkaç aktiviteye katılabilirsiniz. mektubu göndermeden veya daha sonra atmadan.

9. Günlük tutmayı öğretin

Çocuğunuzu zihinsel sağlığına odaklanmak ve manipülatif çocuk gelişimini tedavi etmek için günlük kaydına dahil edin. Çocuğunuzdan iyi ve kötü şeyler de dahil olmak üzere düşüncelerini ve duygularını yazmasını isteyin. Bu mükemmel süreç, çocuğunuzun olumlu kalmasını ve olumsuz düşünce ve duygularından arınmasını sağlamanın iyi bir yoludur. Çocuğunuzdan günlük tutmak için düzenli bir zaman belirlemesini ve mutluluklarını ve acılarını kaydetmek için renkli bir günlük tutmasını isteyebilirsiniz.

10. Streslerini yönetin

Çocuğunuzun veya herhangi birinin öfkesi ve huzursuz davranışları sıklıkla stres tarafından tetiklenir. Ve stres tetikleyicileri oyuncaklardan yiyeceklere, yerlere, insanlara ve olaylara kadar değişebilir ve bunların tümü çocuğunuzun ajite olmasına neden olabilir. Çocuğun manipülatif davranışlarını harekete geçirmemek için evde rahat bir ortam yaratın. Ayrıca çocuklarınıza herhangi bir senaryoyla başa çıkmalarında yardımcı olmak için çocukların stresi ve başa çıkma teknikleri hakkında daha fazla çalışabilirsiniz.

11. Onları sağlıklı aile faaliyetlerine dahil edin

Geliştirmek…

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu