Eğitim

Okul Öncesi Çocuklarda Ayrılık Kaygısını Yönetmenin 13 Yolu

Çocuğunuz zamanının çoğunu sizinle geçirmesine rağmen, hayatında bir anaokuluna başlaması gereken bir aşama gelecek. Bazı çocuklar için bu geçiş kolay olabilirken, diğerleri ebeveynlerinden tamamen ayrılma düşüncesi konusunda çok endişeli olabilir. Kaygı çok yaygın bir olgudur ve çocuğunuz ayrılık kaygısı yaşıyorsa paniğe gerek yoktur. Aşağıdaki makalede, okul öncesi çocuklarda ayrılık kaygısı sorunlarıyla baş etmenin bazı etkili yollarını tartışacağız.

Çocuklarda Okul Öncesi Ayrılık Kaygısını Hafifletmek İçin İpuçları

Çocuğunuzu okuluna bırakmaya hazır olabilirsiniz fakat o balina atmaya, çığlık atmaya, sinir krizi geçirmeye veya bu tarz diğer duyguları ifade etmeye başlayacaktır. Bu şartlar altında ne yapmalısınız? İşte 4 yaşındaki okul öncesi çocuğunuzun ayrılık kaygısıyla başa çıkmanız için ipuçlarımız var:

1. Adım Adım Atın

Çocuğunuzun ilk birkaç gün içinde yeni rutinine alışmasını beklememelisiniz. Rutine alışması için ona biraz zaman verin ve bu süre zarfında çok şefkatli ve şefkatli olun. Her şey yeni şeylere alışmakla ilgili ve yakında çocuğunuz buna alışacak.

2. Çocuğunuzun Öğretmenine Güvenin

Çoğu ebeveyn, öğretmenin çocuklarını idare edemeyebileceğinden endişe eder. Fakat çoğu anaokulu, küçük çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için eğitimli personel tuttuğundan, durum her zaman böyle değildir. Bu yüzden bir kez emin olduğunuzda, çocuğunuzun da aynı şeyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz, yoksa korkularınızı çocuğunuza aktararak yeni ortama uyum sağlamasını zorlaştırırsınız.

3. Bir Veda Rutini Belirleyin

Çoğu çocuk, bir sonraki adımda ne beklemeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olduğu için belirli bir düzeni izlemeyi sever. Bir veda rutini belirlemek bu rutinlerden biri olabilir. Çocuğunuzu öpebilir, ona sarılabilir veya bir beşlik çakabilir veya veda etmek için her şeyi yapabilirsiniz. Bu onun artık okula gitmesinin beklendiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

4. Yeni Bir Şey Deneyin

İster inanın ister inanmayın, bazen çocuklar ebeveynlerinin yanında değilken daha iyi davranırlar. Bunu denemek için herhangi bir aile üyesinden, arkadaşınızdan veya komşunuzdan çocuğunuzu ilk birkaç gün veya okula yerleştiğini hissedene kadar okula bırakmasını isteyebilirsiniz.

5. Sorunla Başa Çıkın

Her çocuk farklıdır ve okula gitmemek için farklı sebepleri ve sorunları olabilir. Peki, ona rüşvet vererek çocuğunuzu cezbetmeli misiniz? Bu durum sorunu bir günlüğüne çözebilir fakat birkaç gün içinde sizi birinci kareye geri getirecektir. Bu yüzden çocuğunuzun problemlerinden kaçmak yerine onunla yüzleşmesine yardımcı olmak daha iyidir.

  Çocuğunuz Hata Yaptığında Doğru Mesajı Nasıl Verebilirsiniz?

6. Alım İçin Geç Kalmamaya Çalışın

Çocuklar evlerine rahatlık bölgelerine dönmeyi dört gözle bekliyorlar. İlk birkaç gün, okul saatleri içinde düşünebilecekleri tek şey eve geri dönmektir. Bu yüzden gecikme olması onu yalnızca daha endişeli hale getireceğinden, çocuğunuzu almak için her zaman zamanında olmanız çok önemlidir.

7. Ona Bir Hatıra Verin

Fikir biraz sıradışı görünebilir, ama aslında işe yarıyor. Çocuğunuza küçük bir oyuncak verebilir, sırt çantasına bir aile fotoğrafı koyabilir veya ona evinizi hatırlatacak herhangi bir şey koyabilirsiniz. Bu durum çocuğunuz sizden uzaktayken sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Buradaki fikir, eve daha yakın hissetmesine yardımcı olmaktır ve böylece ona hatırlatmasına yardımcı olacak herhangi bir şey aslında hile yapabilir.

8. Korkularınızı Çocuğunuza Göstermeyin

Okula gitmek için kendini tamamen gergin ve endişeli hisseden sadece çocuğunuz değil, ebeveynler olarak siz de çocuğunuzdan uzak durmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte kaygı sorunlarını ağırlaştırabileceğinden, çocuğunuzun korkularınızı veya endişelerinizi hissetmesine veya görmesine izin vermeyin.

9. Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olun

Tüm gün boyunca yabancılarla birlikte olmanız gerekebilecek bir senaryo hayal edin. Kendinizi rahatsız ve yalnız hissedebilirsiniz, peki, çocuğunuz da bunu yaşıyor olabilir. Çocuğunuzun sınıf arkadaşlarıyla arkadaş olmasına yardımcı olabilirsiniz. Onu okuldan sonra sınıf arkadaşlarının oynayabileceği bir parka götürebilir veya okuldan sonra oyun tarihleri ​​ayarlayabilirsiniz. Tanıdık yüzlerle birlikte olmak, okula yerleşmiş hissetmeyi kolaylaştırabilir.

10. Kaygı Geri Dönebilir

Tam her şeyin kontrolünüz altında olduğunu ve çocuğunuzun okula yerleştiğini düşündüğünüzde, çocuğunuzun kaygı sorunlarının hayatına geri döndüğünü fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin veya panik yapmayın, çünkü bu çok normaldir ve genellikle birkaç tatilden sonra veya benzeri durumlardan sonra çocuğunuz hastalandığında olur. Çocuğunuz normal rutinine geri döner dönmez sakinliğinizi koruyun.

11. Okula Hazırlanın

Okul ve gününün nasıl geçtiği hakkında konuşmak, çocuğunuz okuldan döndükten sonra konuşmanız gereken şeylerden bazıları olabilir. Akşam ödevini yapmasına yardımcı olmak ve ertesi gün için çantasını ve üniformasını hazırlamak, çocuğunuzun okula hazırlanmasına yardımcı olacak etkinliklerden bazıları olabilir. Bunun gibi bir şey sürekli bir hatırlatma işlevi gördüğünde, anlamak ve kavramak daha kolaydır ve aynı şey bu durumda da geçerlidir.

12. Gerçekçi ve Dürüst Olun

Çocuğunuzla korkuları ve endişeleri hakkında konuşmanız zorunludur. Bu şekilde çocuğunuzu rahatsız edebilecek şeyleri öğreneceksiniz. Ayrıca çocuğunuza, yaşadıklarını hissetmenin normal olduğunu ve çoğu çocuğun da aynı şeyi hissettiğini söyleyin. Ona tüm bu duyguların yakında geçeceğini ve okulunun tadını çıkarmaya başlayacağını söyle. Siz de deneyimlerinizi çocuğunuzla paylaşabilirsiniz.

  Çocukların Ebeveynlerini İzleyerek Aşk Hakkında Öğrendikleri Şeyler

13. Öğretmeni Dahil Edin

Sizden ayrı olarak, çocuğunuzun öğretmeni, çocuğunuzla en fazla zaman geçiren diğer kişidir. Çocuğunuzun yeni çevresiyle ne kadar iyi başa çıktığını öğrenmek için öğretmenle düzenli olarak görüşmeye devam etmek iyi bir fikir olacaktır. Çocuğunuzun öğretmeniyle etkileşim, öğretmenin çocuğunuzu daha iyi anlamasına yardımcı olabilir ve bu da çocuğunuzun okulda kendini rahat hissetmesine yardımcı olabilir.

Okula başlamak, çocuğunuzun hayatında önemli bir adımdır ve kaygı sorunları konusunda ona yardım etmek, okulda daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilir. Şüphesiz hem ebeveynler hem de çocuk için zorlu bir dönemdir fakat yukarıda belirtilen bazı ipuçlarını takip etmek, çocuğunuzun ayrılık kaygısını daha iyi bir şekilde ele almasına yardımcı olabilir.

Hatırlanacak noktalar

İşte hatırlamanız gereken ve çocuğunuzdaki ayrılık kaygısı sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı noktalar:

  • Çocuğunuz sizin yanınızdayken kararsız davranabilir ve bu nedenle onu okula kendi başınıza bırakmak her zaman iyi bir fikir olmayabilir. Dramadan kaçınmak için arkadaşınızdan veya herhangi bir aile üyenizden çocuğunuzu okula bırakmasını isteyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun ilerlemesini izlemek ve sınıfında ne kadar iyi başa çıktığını görmek için çocuğunuzun öğretmeniyle düzenli olarak randevular almalısınız.
  • Vedaları kısa ve net tutun ve onları sürüklemeyin. Böyle zamanlarda tamamen duygusallaşmak, çocuğunuzun ayrılmasını zorlaştırabilir. Çocuğunuzla sadece öpüşün veya el sallayın. Aynı zamanda çocuğunuzda gereksiz paniğe neden olabileceğinden veda etmeden ayrılmak iyi bir fikir olmayacaktır.
  • Bunu öğrenince şaşıracaksınız fakat çocuklar ebeveynlerinin duygularını anlamakta oldukça iyidirler. Bu yüzden çocuğunuzun önünde korku veya şüphelerinizi ifade etmekten kaçının. Bu tür duygular okula karşı bir isteksizlik yaratabilir ve çocuğunuzun kaygısını daha da artırabilir.
  • Çocuğunuzun ara sıra kaygı sorunları yaşaması muhtemeldir. Bu çok yaygın bir fenomen olduğu için endişelenmenize gerek yok. Bu genellikle, çocuğunuz bir hastalık veya tatil nedeniyle uzun süre evde kalırsa ortaya çıkabilir.

Çocuklar çok uyumlu ve çok hızlı öğreniyorlar. Bir süre ayrı kalmanın iyi olduğunu ve yakında birlikte olacağınızı anlamalarına yardımcı olduğunuzda, bu çocuğunuzun ayrılık kaygısı sorunlarıyla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilir. Fakat çocuğunuzun kaygı sorunlarıyla başa çıkamıyorsanız, profesyonel yardım arayabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Okul Öncesi Çocukların Ebeveynleri için Etkili Ebeveynlik İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu