Eğitim

Çocukları Küfür Etmeye Karşı Disiplin Etmenin 10 Etkili Yolu

Çocuklarının lanetini duymak ebeveynler için çok şok edici olabilir. Kötü dili nereden öğrendiğini ve onun çıkarımını gerçekten anlayıp anlamadığını merak edebilirler. Çoğu ebeveynin, çocukların zaman zaman renkli bir dil kullanmanın oldukça tipik olduğunu anlaması gerekir. Çocuklar çevrelerinden kelimeleri toplama eğilimindedir ve bilmeden tekrarlayabilirler. Ebeveynlerin çocuklarının küfretmesine tepkisi, gelecekteki küfür davranışını etkileyebilir. Çocuğunuzun, yaşamı boyunca kibarca konuşmayı öğrenebilmesi için, seçme sözcükleri kullanma alışkanlığını erkenden bırakmanız yararlı olabilir.

İçindekiler

Çocuklar Neden Küfür Eder?

Küfür eden küçük çocukların, yetişkinlerin söylediklerini duymuş olabilecekleri kelimeleri tekrar etmeleri daha olasıdır. Duydukları kelimeleri taklit ederek yapma eğiliminde oldukları iletişim için dili kullanma becerisini geliştirme aşamasındadırlar. Birini incitmek veya incitmek için kötü bir dil kullanmaları pek olası değildir. Çoğu zaman sadece sözlü beceriler geliştiriyorlar.

Daha büyük çocuklar birçok nedenden dolayı küfür edebilir. Bunu havalı görünmek veya turları yapan mevcut heveslerle uyumlu olmak için yapabilirler. Sık duymadıkları bir şeyse, rahatsız edici olduğunu bilmeden kullanabilirler.

Bazen çocuklar dikkat çekmek için renkli bir dil kullanırlar. Çoğu ebeveyn, çocuklarının küfürlü sözler söylediğinin farkındadır. Başları dertte olabilir veya belki gülebilirler ama her iki durumda da çocuk biraz dikkat çeker. Bir çocuk bunu hatırlayabilir ve canı ne zaman isterse o küfür kelimesini kullanabilir. Ne yazık ki, genellikle en uygunsuz zamanlarda gerçekleşme eğilimindedir ve ebeveynler için aşırı utançlara neden olur.

Çocuklar biraz büyüdüklerinde, normalde renkli kelimelerin kaba olduğunu anlamaya başlarlar. Ama yine de öfke, hayal kırıklığı gibi duyguları ifade ettiklerini söyleyebilirler. Çoğu zaman küfür, çocuğun kelime dağarcığı üzerinde iyi bir hakimiyeti olmadığı için, duyguları iletmek için uygunsuz ve varsayılan bir araç olarak kullanılır.

Küfür Sözlerini Nereden Öğrenirler?

Çocuklar birkaç kaynaktan lanetli sözler alabilirler. En olası yer elbette evdir. Genel olarak toplum içinde dillerine dikkat eden ebeveynler, evdeyken birkaç kez hata yapabilirler. Çocuğunuz bunu söylediğinizi duyarsa, o da kullanmaya eğilimlidir.

Çocuklar ayrıca televizyon ve film izlerken kötü bir dil duyarlar. Lanet sözler giderek daha fazla televizyon programlarına, filmlere, sohbetlere, YouTube videolarına sızıyor ve bu da çocukların kullanımlarına aşırı maruz kalmasına neden oluyor. Hatta bazı çizgi filmler bile hiçbir ebeveynin çocuğunun öğrenmesini istemeyeceği sakıncalı bir dil içerir.

  Çocuklar İçin Problem Çözme – Stratejiler ve Oyunlar

Çocuklar, arkadaşları bunu yaparsa veya okulda çok daha büyük bir çocuğun bunu yaptığını görürlerse küfretmeye başlayabilirler. Küfür kullanmanın onları akranları arasında daha çekici veya popüler hale getirebileceğini düşünebilirler.

Çocuğunuzun Küfür Etmesini Nasıl Durdurursunuz?

Acı gerçek şu ki, çoğu çocuk hayatlarının bir noktasında küfür duyacak ve onu kullanacak. Fakat bunun neden kabul edilemez ve uygunsuz olduğuna dair sakin ve sert bir açıklama, sorunu temelli olarak frenleyebilir. Çocuğunuzun küfretmesini engellemek için bazı yararlı ipuçları şunlar olabilir:

1. Uydurma Reaksiyonu

Sakin kalmak çok önemli. Aşırı tepki vermek, özellikle küfürün nedeni dikkat çekmekse, kötü davranışı güçlendirebilir. Soğukkanlılığınızı kaybetmekten veya konuya gülüp geçmekten kaçının. Bunun yerine çocuğunuza küfürün uygunsuz olduğunu ve kabul edilmeyeceğini açıklayın.

2. Yüzleşmekten Kaçının

Çocuğunuzla özellikle sinirleri yüksekken küfür konusunda tartışmaya girmekten kaçının. Sadece durumu daha da kötüleştirebilir. Küfür etmenin altında yatan nedenleri bulmaya çalışın ve ortalık sakinleştiğinde konuyu tartışın.

3. Katı Kurallar Oluşturun

Küfür ciddi bir soruna dönüşüyorsa, bu konuda katı bir ev kuralı oluşturulmasına yardımcı olabilir. Kuralı uygulama ve takip etme konusunda herhangi bir gevşeme olmadığından emin olun. Noktayı eve götürmek için sürekli hatırlatıcılar ve uyarılar vermeniz gerekebilir.

4. Doğru Davranışı Modelleyin

Çocuklarınızın önünde kötü dil kullanmaktan kaçının. Küfürler kullandığınızı duyarlarsa, muhtemelen bunu yapmanın da doğru olduğunu düşünebilirler. Kaydırır ve küfrederseniz, hemen bir özür dileyin. Bunu yapmak, çocuğunuz için doğru örneği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

5. Çocuğunuzun Yaşını Düşünün

Çoğu ebeveyn, bir yürümeye başlayan çocuğun küfretmesini nasıl durduracağını merak edebilir. Dili keşfetme sürecinde olan küçük çocuklar küfürün tam anlamını kavrayamayabilirler. Bu yüzden onları azarlamak yardımcı olmayabilir. Çoğu durumda, örneği tamamen yok saymak, tekrarını önleyebilir. Küfür etmenin kötü olduğunun farkında olan daha büyük çocuklar daha sıkı davranmayı gerektirebilir.

6. Yaşa Uygun Sonuçlar

Çocuğunuzu disipline ederken küfür bağlamını göz önünde bulundurun. Koşullara bağlı olarak, cezaya karar verin. Mesela birine bilerek kötü bir isim söylemek, takılıp düşerken yanlışlıkla kötü bir söz söylemekten kesinlikle daha kötüdür. Her iki eylemin de kontrol edilmesi gerekir fakat kınamanın suça uygun olduğundan emin olun.

  Çocuklarda Davranış Problemleri ve Disiplin Stratejileri

7. Uygun Alternatifler Sunun

Genellikle bir çocuğa belirli bir kelimeyi söylemenin uygun olmadığını söylemek, onu tekrar kullanmaktan vazgeçirir. Ayrıca vur, dang, balık gibi dilini düzeltirken küfür yerine kabul edilebilir ikameler sunabilirsiniz.

8. Çocuğunuzun Kelime Bilgisini Oluşturun

Bazen bir çocuk etkili iletişim ve sosyal becerilerin eksikliğinden dolayı küfür edebilir. Bu yüzden çocuğunuzun dil hakimiyeti üzerinde çalışın ve kelime aralığını genişletin.

9. Medya Maruziyetini Düzenleyin

Çocuğunuzun ne dinlediği veya izlediği konusunda dikkatli olun. Çocuğunuzun televizyon ve film izlemesini denetleyerek, onları izlerken karşılaşabileceği kötü dile maruz kalma olasılığını azaltın. Çocuğunuzun uygun olmayan dile maruz kalabileceği diğer yolları tahmin edin ve düzeltici önlemler alın.

10. Olumlu Takviyeler Sunun

Çocuğunuzu, olumsuz durumlara küfretmeden yanıt verdiği için övün. Takdirinizi ifade edin ve bunu da gösterin. Onunla çok gurur duyduğunuzu söyleyebilirsiniz. Maddi ödüller veya para vermekten kaçının.

Ailenizde Saygılı Konuşmayı Nasıl Teşvik Edebilir ve Küfür Etmeyi Azaltabilirsiniz

Ailenizde saygılı konuşmayı teşvik etmeye yardımcı olacak bazı basit fikirler:

  • Küfür sorununu gidermek için küfür kavanozunu tanıtabilirsiniz. Renkli bir kelime kullanan herkesin, suç için bir kavanoza bir miktar para cezası koyması gerekir. Toplanan parayı eğlenceli bir aktivite için kullanmayın yoksa çocuklara yanlış bir mesaj gönderir.
  • Çocuğunuzu, küfür yerine kendi aptalca sözlerini veya ifadelerini bulmaya teşvik edebilirsiniz.
  • Resmi bir ödül sistemi formüle etmek, kibar dili teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bu bağlamda, simgesel bir ekonomi düzenlemesi, iyi davranışı onaylamanın harika bir yolu olabilir.

Ebeveynler, dilin diğer insanları nasıl etkilediği konusunda çocuklarını bilgilendirmek isteyebilirler. Ebeveynler, küfretmeyi neyin tetiklediği konusunda daha derine inerek ve ardından buna uygun şekilde yanıt vererek, çocuklarının dilini temizlemede ve onlara erdemli davranışları öğretmede başarı elde edebilirler.

Ayrıca Okuyun:

Meydan Okuyan Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?
Çocuklar İçin Yaratıcı Ceza Fikirleri
Pozitif Disiplin Tekniklerinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu