Eğitim

Çocuklarınıza Öğretecek 20 İyi Davranış

Çocuğunuza görgü ve görgü kurallarının önemini öğretmeye başlamak için asla erken değildir. Küçük yaştaki çocukların inanılmaz derecede emici beyinleri vardır. Kendilerine öğretilenleri net bir şekilde hatırlarlar ve zihinleri her şeyi daha sonraki yaşlarda olduğundan çok daha hızlı emer.

İçindekiler

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 10 İyi Görgü

Çocuklarda görgü ve görgü kuralları onların iyi yetiştirildiğinin bir göstergesidir. Çocuklara görgü kurallarını öğretmek oldukça zor olabilir fakat çocuğunuza karşı sabrınızı kaybetmediğinizden emin olun. Sonuçta, sabırlı olmak da iyi bir görgü kurallarıdır. Çocuklar da yetişkinlerden iyi rol model olmayı öğrenirler. Bu yüzden yetişkinler ve ebeveynler olarak çocuklarımızın önünde görgü kurallarını sergilememiz, onların izleyip öğrenmeleri için önemlidir.

Çocuğunuza görgü kurallarını aşılamak, onu genel olarak hoş, kibar, kibar ve hayatta başarılı olma olasılığı daha yüksek bir insan yapar. Bu yazımızda çocuğunuzun bilmesi ve öğrenmesi gereken 20 görgü kuralına bakacağız.

Çocuklara Neden İyi Görgü Öğretilmelidir?

Görgü kuralları olan çocuklar, akademik veya sosyal olarak her zaman diğerlerinden üstündür. İşte görgü kurallarının çocuklara fayda sağladığı bazı yollar.

1. Benlik Saygısını Artırır

Görgü kurallarına sahip oldukları için ödüllendirilmek ve davranışlarının gerçek dünyadaki olumlu etkisini görmek, çocukların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Saygıya layık hissetmek, büyük bir güven güçlendiricidir.

2. Sosyal Hayat

Genellikle kaba veya saldırgan olan çocuklar yanlış türden kalabalığı çekerken, akranlarına ve arkadaşlarına nazik ve saygılı davranan çocuklar daha popülerdir ve davranışlarını yansıtan daha sadık insanları cezbeder. İyi davranışlar daha güçlü ve daha olumlu ilişkilere yol açar.

3. Daha İyi Fırsatlar

İyi huylu çocuklar kalabalığın arasından sıyrılıyor ve hem akademik yaşamlarında hem de kariyerlerinde daha iyi fırsatlara sahip oluyorlar. Kibar insanların istihdam edilmesi ve kariyerlerinde daha hızlı büyümesi muhtemeldir

4. Mutluluk

Bir iyilik yapmak veya birinden olumlu bir yanıt görmek, insanlara mutluluk ve memnuniyet duygusu verir ve bu davranışı alışkanlık edinerek tekrarlamaları muhtemeldir. İyi davranışlar daha mutlu çocuklarla sonuçlanır.

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken İyi Görgü

1. ‘Lütfen’ ve ‘Teşekkürler’ Deme

Bu durum çocuğunuza öğretmek için ilk temel davranışlardan biridir. Bir şey isterken ‘lütfen’ demenin ve bir şey alırken ‘teşekkür ederim’ demenin önemi çocuklara en baştan aşılanmalıdır. Bunu her zaman uygulamaya koyun, böylece sonunda doğal olarak kendilerine gelecektir.

2. Bir Şey Almadan Önce Sormak

Çocuklar, anne ve baba gibi insanlarla bile kendilerine ait olmayan bir şeyi almadan önce izin istemeyi öğrenmelidir. Ödünç aldıkları her şeyi uygun bir teşekkürle geri vermeleri de öğretilmelidir.

3. ‘Üzgünüm’ demek

‘Lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ ile birlikte, yanlış bir şey yaptığınızda özür dilemek de çocuğunuza kazandırılması gereken önemli bir alışkanlıktır. Çocuğunuza ne zaman ve nerede özür dileyeceğini öğretin ve gelişigüzel kullanmayın. Empati, özümsemeleri gereken bir beceridir.

4. Girmeden Önce Kapıları Çalmak

Çocuklara, özellikle evde mahremiyetin çok önemli olduğu öğretilmelidir. Odaya girmeden önce birinin kapısını çalıp izin istemenin saygılı olduğunu bilmelidirler. Bunu çocuklarınızın önünde yapmak, onu iyi bir alışkanlık olarak almalarına yardımcı olacaktır.

5. Hapşırırken veya Öksürürken Ağzı Kapatmak

Çocuklarınıza hapşırdıklarında veya öksürdüklerinde ağızlarını kapatmalarını öğretin. Ayrıca onlara herkesin içinde burnunu karıştırmanın kaba ve nahoş olarak kabul edildiğini öğretin. Bu sadece görgü kurallarının bir parçası değil, aynı zamanda hijyendir.

6. ‘Affedersiniz’ Deme

Bu durum çocukların öğrenmesi için başka bir temel yoldur. Çocuklar doğal olarak sabırsızdır, bu yüzden onlara ‘özür dilerim’ demeyi ve konuşmak için izin istemeyi öğretmeleri gerekir. Ayrıca kimsenin sözünü kesmeden bir sohbete ne zaman ve nasıl girileceğini de bilmelidirler.

  Çocukları Küfür Etmeye Karşı Disiplin Etmenin 10 Etkili Yolu

7. İnsanlarla Eğlenmemek

Bu çok erken öğretilmelidir, sanki öyle değilmiş gibi, çocuklar insanlarla dalga geçmenin doğru olduğunu düşünebilir. Birinin duygularını incitmek için onlarla dalga geçmenin ya da halka açık ya da özel olarak zorbalık yapmanın asla doğru olmadığı öğretilmelidir.

8. Telefon Görgü Kuralları

Çocuğunuz telefonda nasıl konuşulacağını bilmeli ve karşı taraftan biri konuşurken sessiz kalmalı ve dinlemelidir. Bu onun insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmasına yardımcı olacaktır.

9. Yaşlılara Saygı Göstermek

Yetişkinler uzun zamandan beri bu Dünya’dalar ve çocuklara deneyimin bilgeliğe, bilgeliğin de saygıya yol açtığı öğretilmelidir. Ebeveynlerine, büyükanne ve büyükbabalarına, öğretmenlerine ve karşılaştıkları diğer yetişkinlere saygı göstermeleri öğretilmelidir. Bunu yapmanın bir yolu, her zaman çocuklardan önce yaşlılara yemek servisi yapmak veya çocuğunuz izlerken toplu taşıma araçlarında daha yaşlı bir yetişkine koltuk vermek olabilir. Yaşa saygı göstermenin güzel ahlaka işaret ettiğini bileceklerdir.

10. İnsanların İsimlerini Öğrenmek ve Hatırlamak

Birinin adını kullanmak ve hatırlamak, onu tanımak ve hatırlamak için çaba sarf ettiğinizi gösterir. Çocuğunuza, bir arkadaşının adını veya aile üyesinin adını onunla sık sık kullanarak hatırlamasını öğretin.

11. İnsanlara İşaret Etmemek veya Bakmamak

Çocuklarınıza birini işaret edip bakmanın kabalık olduğunu öğretmek için, eğer birini işaret ederlerse üç parmağının her zaman onları göstereceğini söyleyin. Bunu, diğer insanların duygusal alanlarının farkında olmalarını öğretmek için bir temel olarak kullanabilirsiniz. Onlara işaret edilseler veya bakılsa nasıl hissedeceklerini sormak da düşünmelerini sağlamak için bir adımdır.

12. Engellilere İyilik Etmek

Çocuklar doğal olarak her şeyi merak ederler, bu nedenle engelli birini gördüklerinde, işaret eder ve bakarlar, yüksek sesle sorular sorarlarve hatta korkarlar. Bu tür engellilerin de herkes gibi olduğu ve onlara aynı şekilde davranılması gerektiği öğretilmelidir.

13. İyi Bir Misafir Olmak

Çocuklarınıza, arkadaşlarının evlerini ziyaret ederken düşünceli ve kibar olmayı öğretin. Diğer ailenin programlarına nasıl uyum sağlayabileceklerini, sunulan yemek konusunda inatçı veya telaşlı olmamayı ve belirsiz olmadan tercihlerini ifade etmeyi bilmelidirler. Çocuklara, evlerini ziyaret ederken ev sahiplerini iyi karşılamaları da öğretilmelidir.

14. Doğru Şekilde Konuşmak

Çocuklar bağırmanın, bağırmanın ve çığlık atmanın doğru iletişim yöntemleri olmadığını öğrenmelidir. Ne kadar sinirli veya sinirli olurlarsa olsunlar, onlara yumuşak bir şekilde konuşmaları ve düşüncelerini dile getirmeleri öğretilmelidir. Aynı şeyi onun önünde yaparak çocuğunuzun bunu öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sırasını almadan önce diğer kişinin konuşmasını bitirmesini beklemelerini öğretin. Bu aynı zamanda çocuklarınızın da sizi dinlemesini sağlayacaktır.

15. Merhametli ve Yardımsever Olmak

Şefkat göstermeyi ve yardımcı olmayı öğrenmek çocuklara alışkanlık haline getirilmelidir. Kendileri hakkında gerçekten iyi hissetmelerini sağlayacak ve ayrıca başkaları tarafından sevilmelerine yardımcı olacaktır. Onlara, elleri dolu olan insanlara kapıyı açık tutmak veya ana babalara ve öğretmenlere ev işlerinde yardım etmek gibi şeyler öğretebilirsiniz.

16. Paylaşmayı Öğrenmek

Bu alışkanlık, çocuklar başkalarıyla oynarken çok önemli hale gelir. Paylaşmanın önemsemek olduğu ve oyuncaklarını veya yiyeceklerini paylaşmaları öğretilmelidir. Onlarla oynarken paylaşma eylemini de dahil ederek bu kaliteyi öğretmeye başlayabilir ve bunu yapmanın eğlenceye katkıda bulunduğunu belirtebilirsiniz.

17. Kendilerini Arındırmak

Çocuklar dağınık yiyiciler olabilir veya kıyafetlerini veya oyuncaklarını kullandıktan sonra düzgün bir şekilde atamayabilirler. Onlara temizlik alışkanlığını kazandırmak için, yemekten sonra bulaşıklarını lavaboda durulamayı öğretebilir veya ev işlerinde yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Zaman geçtikçe otomatik olarak temizlemeyi öğrenecekler.

  Güçlü İradeli Çocuk – İpuçları ve daha fazlası

18. Dürüst Olun

Çocuklara dürüst olmayı ve yalan söylememeyi küçük yaşlardan itibaren öğretmeye başlayın. Bunlar, çocuklarınıza aşılanması gereken temel değerlerdir. Söylediklerine sadık kaldıklarından emin olun. Boş vaatlerde bulunurlarsa, oturun ve doğruyu söylemenin neden önemli olduğunu açıklayın. Kararlı olun ve onlara dürüstlüğün en iyi politika olduğunu söyleyin. Ahlaki gelişim, erken yaşlardan itibaren önemlidir.

19. Başkalarıyla Göz Teması Kurmak

Sohbet ederken göz temasını sürdürmek, sosyal güveni ve insanlara saygıyı gösterir. Bunu, çocuklarınızla kaliteli zaman geçirerek ve konuşurken göz teması kurarak öğretin. Bu yeteneği öğrenirlerse, insanlarla iyi sosyal ilişkilere sahip olacak şekilde büyüyeceklerdir.

20. Asla Kötü Dil Kullanmamak

Küfür dili son derece saygısız ve nahoştur. Çocuklara, televizyonda veya dışarıda bir yerde duymuş olsalar bile, kimsenin önünde asla kötü bir dil kullanmamaları öğretilmelidir. Öğrenmek için vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Onları oturun ve neden böyle bir dil kullanmanın uygun olmadığını açıklayın.

Çocuğunuza İyi Görgü Nasıl Öğretilir?

Bir ebeveyn olarak, çocuklarda görgü kurallarının önemini anlamak ve çocuğunuzun onlarla büyümesini sağlamak için de büyük bir sorumluluğunuz var. Çocuğunuzu görgü kurallarını öğrenmek için doğru yola sokmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

  • İlk adım, tüm bu iyi davranışlara sahip olmaktır. Çocuklar rol model olarak anne babalarına bakarlar. Çocuğunuzun terbiyeli olmasını istiyorsanız, vaaz ettiğiniz şeyi onun önünde uyguladığınızdan emin olun. Hayal kırıklığı anlarında bile, çocuklarınızın önünde görgü kurallarınızden şaşmayın.
  • Kibar olmak, kapıları çalmak, kendi temizliğini yapmak, yemek masası görgü kuralları vb. gibi davranışlar, zihinlerinde ve davranışlarında sabitlenene kadar evde çocuklarınızla tekrar tekrar uygulanabilir.
  • Çocuğunuz doğru bir şey yaptığında veya iyi bir alışkanlık gösterdiğinde, onu olumlu pekiştirme sözleriyle cesaretlendirdiğinizden emin olun. Çocuklar övgüyü severler ve her iyi olduklarında onları cesaretlendirmek, daha iyi olmayı istemelerine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun görgü kurallarını göz ardı etmek, dikkatinizi çekmek için yanlış davranışlara başvurabileceğinden ters etki yapabilir.
  • Çocuğunuz yanlış bir şey yaptığında hemen düzeltin. Başka biriyle bir konuşmanın ortasında olsa ve çocuğunuz araya girse bile, bir dakikanızı ayırın ve onu nazikçe düzeltin. Fakat çocuğunuz çok hassassa daha sonra özel olarak konuşabilirsiniz.
  • Çocuklar, kısa dikkat süreleri ve aktif zihinleri ile sizi birçok kez hayal kırıklığına uğratır fakat sabırlı olun. Asla öfkenizi kaybetmemek ve çocuğunuza kızmamak önemlidir. Sakin ve kararlıysanız, çocuğunuz da aynı şekilde tepki verecektir.
  • Çocuklarınıza başka din, grup, cinsiyet ve milliyetten insanlara saygılı olmayı öğretiyorsanız, kendiniz de aynı önyargıları taşımadığınızdan emin olun. Çocuklarınıza bir insanı başka hiçbir şeye göre değil, yalnızca karakterine göre yargılamayı öğretin.
  • Çocuğunuzun yanında kibar sözler kullanın. ‘Lütfen’, ‘teşekkür ederim’, ‘özür dilerim’, ‘özür dilerim’ ve ‘yapabilir miyim’ kelimeleri bir çocuğa görgü kurallarını öğretirken öğretilmesi gereken ilk birkaç kelimedir. Bunları çocuğunuzla tekrar tekrar kullanın ve onları da bu kelimeleri sizinle birlikte kullanmaya teşvik edin. Bunu evde bir kural haline getirin ve çocuğunuz bu görgü kurallarını doğal olarak benimseyecektir.

Görgü kuralları, çocuklarınıza görgü kurallarını aşılayacak ve büyüdüklerinde daha iyi birer insan olmalarını sağlayacak temel unsurlardır. İnsanlarla iyi geçinmeyi, işte veya okulda başarılı olmayı ve çevrelerindeki diğer kişilerle iyi ilişkiler geliştirmeyi kolay bulacaklardır. Kibar, düşünceli bir çocuk dünya üzerinde en iyi izlenimi bırakacaktır. Öyleyse, çocuklarınıza bu görgü kurallarını gençken öğretmeye başlayın!

Ayrıca Okuyun: Çocuklar için 10 Temel Yaşam Becerisi

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu