Eğitim

Karşılık Veren Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuğunuz varsa, büyük olasılıkla ters konuşma gibi disiplin sorunlarıyla uğraşırsınız. Geri konuşma, çocuk ‘Hayır’ kelimesini öğrendikten hemen sonra, herhangi bir yaşta başlayabilir. Çocuğun normal büyüme ve gelişme sürecinin bir parçasıdır. Fakat geri konuşma, ebeveynler tarafından doğru bir şekilde ele alınmazsa, gelecekte daha fazla davranış sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ebeveynlerin sınırlar koyması ve çocuklara kendilerini olumlu ve saygılı bir şekilde ifade etmeyi öğretmeleri önemlidir. Bu makale size karşılık veren çocuklarla nasıl başa çıkacağınız konusunda pratik ipuçları veriyor.

İçindekiler

Karşılık Veren Çocuklarla Başa Çıkmak İçin Etkili İpuçları

Arkadan Konuşmak Ne Demektir?

Arkadan konuşma, bir çocuğun ebeveynlerine veya yetkili diğer kişilere karşı küstahça veya kaba sözler ve davranışlar anlamına gelir. Yetişkinler onlarla aynı fikirde olmadığında çocuklar genellikle çaresiz ve hüsrana uğramış hissederler. Bu yüzden kararınızla ilgili memnuniyetsizliklerini ifade etmek için karşılık vererek veya gözlerini devirmek veya dudaklarını şapırdatmak gibi kaba hareketler yaparak bunu protesto ederler.

Backtalk çeşitli şekillerde olabilir. Bazı çocuklar son sözü söylemek için tartışmaya mecbur hissederler. Diğerleri, siz ‘hayır’ dedikten sonra bile, isteklerini tekrarlamaya ve taleplerinin nedenini defalarca açıklamaya devam ediyor. Bazı çocuklar kaba hareketler yapabilir. Bu tür küstah davranışlar, kontrol edilmediği takdirde ciddi disiplin sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ebeveynler sert ama tehdit edici olmayan bir şekilde konuşmaya cevap vermek için adımlar atmalıdır.

Çocuklar Neden Karşı Konuşur?

Çocuklar çeşitli nedenlerle karşılık verirler. Bunun en yaygın nedeni, bağımsızlıklarını savunmak istemeleri ve ‘hayır’ duymaktan hoşlanmamalarıdır. Çocuklar ayrıca sınırlarını test etmeyi severler ve ne kadar ileri gitmelerine izin vereceğinizi görmek için sınırları zorlarlar.

Geri konuşmanın bir başka nedeni de öğrenilmiş davranışlardır. Çocuklar çeşitli kaynaklardan tonlar alırlar. Akranlarını gözlemlemek, televizyon izlemekve hatta ebeveynlerin veya geniş aile üyelerinin davranışlarını gözlemlemek olabilir. Bazı çocuklar gördükleri davranışları saygısızlık olduğunu anlamadan taklit ederler. Çocukların buna karşılık vermelerinin bir başka nedeni de yorgun, uykulu veya aç oldukları için sinirli olmaları olabilir. Çocuklar da karşılık vererek ebeveynlerine saldırabilirler.

  Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Çocuğunuzun Karşı Konuşmasını Nasıl Durdurursunuz?

Ebeveynler, çocukların arkalarından konuşmaları ile sakin ve mantıklı bir şekilde ilgilenmelidir. Çocuğa kabul edilemez iletişim yollarını ve bunun yerine kendini yapıcı bir şekilde nasıl ifade edeceklerini açıklamalıdırlar. Aşağıda, karşılık veren bir çocuğu nasıl disipline edeceğinize dair birkaç ipucu yer almaktadır:

1. Sakin Olun ve Tartışmaya Girmeyin

Bir çocuk cevap verdiğinde, otomatik yanıtınız öfkeyle yüksek sesle cevap vermek olabilir. Fakat bu yalnızca durumu tırmandırır ve bir tartışmaya veya bağırarak rekabete yol açar. Cevap veren bir çocukla uğraşırken, sakin olun ve tartışmaya girmeyin. Kesin bir ‘hayır’, amacınızı karşılayacaktır. Kararınızın mantığını çocuğunuza açıklamanıza gerek yok. Sadece onu kurallara uymasını sağlamalısın.

2. Kök Nedeni Bulun

Bir çocuğun ebeveynleri ile konuşması birkaç nedenden dolayı olabilir. Cevap vermeden önce, çocuğunuzun kaba davranışının nedenini belirlemeye çalışın. Çocuğun sadece açlıktan veya yorgunluktan huysuz olması olabilir. Çocuğun televizyonda gördüğü bir şeyi taklit etmesi ve bunun kaba olduğunun farkında olmaması da olabilir. Kök nedenini belirlerseniz, etkili bir şekilde ele alabilirsiniz.

3. Arkadan Konuşmanın Genellikle Ne Zaman Olduğunu Not Edin

Geri konuşmanın genellikle ne zaman gerçekleştiğini takip edin. Çocuğunuz okulda geçen uzun ve yorucu bir günün ardından ya da yeterince uyumadıktan sonra tekrar konuşuyorsa, bu tarz tetikleyicileri ortadan kaldırmak için önlemler alabilirsiniz.

4. İyi Bir Örnek Belirleyin

Çocuklar ebeveynlerini gözlemleyerek öğrenirler. Bu yüzden onlara iyi bir örnek oluşturmanız önemlidir. Eğer küçümseyici bir yorum yaptığınızı veya saygısız bir ses tonu kullandığınızı görürlerse, muhtemelen sizi taklit edeceklerdir. Çocuklar cevap verdiğinde ne yapacağınızı merak ediyorsanız, cevap onlara kabul edilemez davranışları açıklamaktır. Onlarla oturun ve başkalarıyla saygılı bir şekilde iletişim kurmanın neden önemli olduğunu açıklayın ve onlara kaba iletişim biçimlerinden kaçınmayı öğretin.

5. Çocuğunuzu Dikkatle Dinleyin

Çocuğunuza, tüm dikkatinizi ona vereceğinizi ve olumlu ve saygılı bir şekilde iletişim kurarsa onu dinleyeceğinizi anlamasını sağlayın. Bu durum çocuğunuza fikirlerine değer verdiğinizi ve dikkatle dinlediğinizi gösterecektir. Aynı zamanda sakince ve yapıcı bir şekilde iletişim kurmanın, karşılık vermekten daha iyi sonuçlar aldığını da gösterecektir.

  Ebeveyn ve Çocuk Arasındaki Kuşak Boşluğunu Doldurmak için 6 İpucu

6. Çocuğunuzun Televizyonda Ne İzlediğine Dikkat Edin

Çocuklar genellikle izledikleri dizi ve çizgi filmlerden olumsuz davranışlar alırlar. Ne tür şovlar izlediklerine dair bir sekme tutun. Birkaç gösteri, çocukları ebeveynlerine geri konuşurken ve komik rahatlama için alaycı açıklamalar yaparken tasvir ediyor. Çocuklar çok etkilenir ve bu tarz davranışları taklit edebilirler. Çocuğunuzu, etkili iletişimi ve saygılı davranışı vurgulayan programları izlemeye teşvik edin.

7. Bunun Büyümenin Bir Parçası Olduğunu Unutmayın

Çocuğunuzun konuşmasını dinlemek sinir bozucu olsa da, bunun büyümenin doğal bir parçası olduğunu unutmayın. Çocuklar büyüdükçe, ne giyecekleri, ne yedikleri, ne zaman oynadıkları veya uyudukları konusunda bağımsızlıklarını ortaya koyma ihtiyacı hissederler. Öfkeyle yanıt vermeden önce, arkadan konuşmanın size kişisel bir saldırı olmadığını, yalnızca bağımsızlığınızı savunmanın bir yolu olduğunu kendinize hatırlatın.

8. Profesyonel Yardım Alın

Çocuğunuz tüm çabanıza rağmen karşılık vermeye ve kabul edilemez davranışlarda bulunmaya devam ederse, profesyonel yardım almak en iyisidir. Çocuğunuz sürekli karşılık veriyorsa, saldırganlık veya şiddet gösteriyorsa, kurallara uymayı reddediyorsa ve sürekli öfke nöbetleri geçiriyorsa, profesyonel yardım almanız önerilir. Çocuk doktorunuzdan iyi bir çocuk danışmanı veya davranış uzmanı önermesini isteyin. Danışman, bu tarz davranışların temel nedenini belirlemek için sizinle ve çocuğunuzla birlikte çalışacak ve çocuğunuzun davranışını iyileştirmenin yollarını önerecektir.

Çocuklarda arkadan konuşmak büyümenin normal bir parçasıdır. Çocuklara ‘hayır’ denilmesinden hoşlanmazlar ve buna karşılık vererek ve kaba hareketler yaparak yanıt verirler. Arsız davranış uygun şekilde ele alınmazsa, gelecekte ciddi davranış sorunlarına yol açabilir. Ebeveynler, çocuğun saygısız davranışının altında yatan nedeni anlamaya çalışmalı ve bunu sakin ve saldırgan olmayan bir şekilde ele almaya çalışmalıdır.

Ayrıca Okuyun: Helikopter Ebeveynliği Nedir ve Etkileri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu