Eğitim

Çocuğunuz Hata Yaptığında Doğru Mesajı Nasıl Verebilirsiniz?

Hiç kimse mükemmel değildir – hepimiz hayatımızda hatalar yaparız veya aksilikler yaşarız. Bizim çocuklarımız da farklı değil çünkü onların da hata yapmaları olağan. Ebeveynlerin çocuğa hata yaptığında doğru mesajı iletmeleri önemlidir. Bazı ebeveynlerin çocuklarıyla yüzleşmek isteyebileceği durumlarda, diğerleri hatanın arkasındaki nedeni ele almak isteyebilir. Çocuğunuza doğru mesajı vermenin farklı yollarını arıyorsanız, okumaya devam edin.

İçindekiler

Ebeveynlerin Tepkileri Çocukları Nasıl Etkileyebilir?

Ebeveynler, çocuklarının hatalarına verdikleri tepkilerin çocuklarını birden fazla şekilde etkileyebileceği gerçeğine nadiren dikkat ederler. Bir ebeveynin tepkisi, çocuğun hayatında karşılaşabileceği bir soruna veya hataya bakış açısı kazanmasına yardımcı olabilir.

Birkaç ebeveyn ve çocukları üzerinde yapılan bazı araştırmalarda, bir çocuğun zekaya bakış açısının, ebeveynlerinin başarısızlıklarına tepkisinden büyük ölçüde etkilendiği bulundu. Başka bir deyişle, bir çocuğun hatalarını olumlu veya olumsuz bir şekilde kabul etmesi, ebeveynlerinin aynı hatayı görme biçiminden etkilenir.

Çocuğunuz Hata Yaptığında Nasıl Doğru Cevap Verilir?

Başarısızlıklar hayatın bir parçasıdır ve dünyanın sonu değildir; bu yüzden ebeveynlerin çocuklarının hatalarına doğru yanıt vermeleri hayati önem taşımaktadır. Çocuğunuz bir daha hata yaptığında, bir aksiliğin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için aşağıdaki yollardan bazılarını yanıtlamayı deneyin:

1. Geleceğe Vurgu Yapın

Zaten yapılmış bir hata için somurtmanın bir anlamı yok. Bunun yerine, önemli olan ileride ne olduğuna odaklanmaktır. Çocuğunuza yaptığı hatadan öğreneceği çok şey olduğunu ve gelecekte aynı hatayı yapmayabileceğini açıklayın.

2. Çocuğunuzun Tepkisine Dikkat Edin

Bazı çocuklar gösterdikleri çabadan memnun olabilir fakat diğerleri bir aksilikten dolayı çok incinmiş hissedebilir. Çocuğunuzun duygularını dışa vurmasına, aksiliği aşmasına ve ilerlemenin en iyi yolunu planlamasına izin vermeniz çok önemlidir.

3. Çocuğunuza Asla Acımayın

Empati kurabilirsiniz ama çocuğunuza acımayın. Çocuğunuza acıdığınızda, muhtemelen onun yeteneklerinden şüphe ettiğinizi belirtiyorsunuz ve bu da onu olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun yerine, neyin yanlış gittiğine odaklanın ve düzeltmeye çalışın.

  Ebeveynlerin Asla Kullanmaması Gereken 10 Olumsuz Disiplin Tekniği

4. Sonuca Değil Çabaya Dikkat Edin

Her çocuk farklıdır ve önemli olan ona çaba göstermeyi öğretmenizdir. Sonuç her çocuk için farklı olabilir ve bu yüzden odak tamamen sonuca veya sonuca değil, çocuğunuzun çok çalıştığı gerçeğine odaklanmalıdır.

5. Bir Gözlemci Olun

Bazen bir çocuk bir hata yaptığında, neyin yanlış gittiğinin farkında olabilir. Durumu nasıl düzelteceğini veya durumla nasıl başa çıkacağını bile biliyor olabilir. Böyle zamanlarda, ebeveynin bir gözlemci olması ve çocuğunun hatalarını nasıl düzeltmeye çalıştığını görmesi önemli hale gelir. Çocuğa, kendi kararlarını verme konusunda ona güvendiğinizi göstermek için sorunlarıyla etkili bir şekilde baş etmesine izin verin.

6. Çocuğunuzun Yardım İstemesine İzin Verin

Ebeveynler olarak, çocuğumuzun bir problemle uğraştığını gördüğümüzde, acilen kurtarmaya gelme konusunda doğuştan gelen bir ihtiyacımız var. Bununla birlikte bazen kendinizi kısıtlamak ve sizden yardım isteyinceye kadar çocuğunuzun işine karışmamak önemlidir. Çocuğunuza kendi başınıza bir çözüm sunmadan önce yardım için size gelmesine izin verin.

7. Bir Süre Sorundan Uzaklaşın

Bazen sorunu bir süreliğine unutup bir kenara bırakmak çocuğunuzun yararına olabilir. Parka gitmek, sinemaya gitmek, alışveriş çılgınlığı ya da odağı sorundan uzaklaştıran herhangi bir şey gibi bazı eğlenceli aktivitelerle kendinizi şımartabilirsiniz, böylece soruna yeni bir bakış açısı ve çözümle geri dönebilirsiniz.

8. Çocuğunuzu Asla Utandırmayın

Hataları veya başarısızlıkları için incitici sözler kullanmayın veya çocuğunuzu utandırmayın. Bu durum çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Çocuğunuza karşı her zaman teşvik edici ve destekleyici olun. Hiç kimse hata yapmaktan hoşlanmaz ve aynısı çocuklar için de geçerlidir – sürekli dırdır etmek veya hatalarını hatırlatmak genç zihinlerini ömür boyu yaralayabilir.

9. Çocuğunuzu Sevginizle Güvencelendirin

Özellikle zor zamanlarda sevildiğini ve güvende olduğunu hissetmeye ve sevdiklerinin her zaman yanlarında olduğunu bilmeye ihtiyaç duyar. Hatasının çözümünü aramadan önce ona sevginizi ve şefkatinizi gösterin – güven verici sözleriniz çocuğunuzun zor anları sorunsuz atlatmasına yardımcı olacaktır.

  Okul Öncesi Çocuklarda Ayrılık Kaygısını Yönetmenin 13 Yolu

Ebeveynlerin, çocuklarının bir hata yaptığını ve ardından sonuçlarıyla uğraştığını görmeleri zor olabilir fakat tepkiniz çocuğunuzun hatalarını ele almasına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Ayrıca Okuyun: Ebeveynlerin Çocuklarına Zarar Veren Şeyler

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu