Bebekler

Çocuklarda İyi Davranışı Teşvik Etme Araçları

Bebeklerin öfke nöbetleri ve diğer davranış sorunları, çoğu ebeveynin çocuklarıyla karşılaştığı yaygın sorunlardır. İyi haber şu ki, yerleşik bir günlük rutinin yardımıyla ve biraz zamanında ve olumlu bir ilgi ile, yürümeye başlayan çocuğunuzda iyi davranışları teşvik edebilirsiniz.

Küçük çocuklar kendi yaşlarında bağımsızlık sergilemeye başlar ve işlerin kendi yöntemleriyle yapılmasını isterler. Bu onların öfke nöbetleri geçirmelerine veya uygunsuz davranmalarına yol açabilir ve bu ebeveynler için can sıkıcı olabilir. Bu basit yolları kullanarak çocuklarınızın iyi davranışlarını teşvik edebilir ve aynı zamanda özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olabilirsiniz.

İçindekiler

Davranışınızı izleyin

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun belirli bir şekilde davranmasını sağlamak için kendi davranışınızı izlemeniz gerekir. Çocuklarımız bizi sürekli izler ve davranış şeklimiz davranışlarını her şeyden daha fazla etkileyebilir. Çocuğunuzun nazik ve kibar olmasını istiyorsanız, benzer davranışları kopyaladığınızdan emin olmalısınız.

Sevginizi ifade edin

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, ona iyi bir hayat vermek için ne kadar sıkı çalıştığınızı anlayamayacak kadar küçük. O sadece sevginin dilini tanımlar, bu yüzden sevginizi kucaklamalarla, öpücüklerle ve onunla kaliteli zaman geçirerek ifade edin. Bu, ona pozitif enerji aşılayacak ve güven düzeyini artırarak kendisini önemli hissetmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzu övün

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu her iyi bir şey yaptığında veya uygun şekilde davrandığında övmeli veya yapıcı geribildirim vermelisiniz. “Tüm oyuncaklarınızı onlarla oynadıktan sonra çöpe atmanız hoşuma gitti. İyi çocuk! ” yürümeye başlayan çocuğunuzda olumlu davranışları teşvik etmede uzun bir yol kat edecektir.

Beklentilerinizi belirleyin

Beklentinize göre bir eylemi veya davranışı gerçekleştiremediği için yürümeye başlayan çocuğunuza öfke ifade etmek yerine, neden yapamadığına şaşırmış gibi davranın. Öfkelenirseniz, onun da agresif tepki vermesi muhtemeldir. Belirli durumlarda nasıl davranmasını beklediğinizi ona bildirin ve bunun nedenlerini ona verin. Ne anlattığını anlayamıyorsanız, sabırlı olun ve ondan bakış açısını tekrar açıklamasını isteyin. Rol oyunları, çocuğunuzun iyi davranmanın önemini anlamasını sağlamanın harika bir yoludur.

  Çocuğumu Neden Oyun Gruplarına Göndermeliyim?

Onları Par’da tedavi edin

Yürümeye başlayan çocuğunuzla konuşurken, onunla yatakta oturmak ya da boyuna kadar diz çökmek, onun için daha az korkutucu olmanızı sağlayacak ve sizinle bağlantı kurmak için kendini rahat hissedecektir. Bu, bir çocukla iletişim kurmak için çok güçlü bir araçtır.

Aktif Dinle

Çocuğunuz yaramazlık yaptığında yargılayıcı davranmamaya veya uygunsuz şekilde tepki vermemeye çalışın. Söylemesi gereken şeyi dinleyin ve durumuyla ince bir şekilde empati kurun. Ne anlattığını anlamıyorsanız, bu şekilde tekrar etmesini isteyebilirsiniz, “Üzgünüm, ne dediğini anlamadım. Lütfen tekrar açıklar mısınız?”

Sorumluluk Bilinci Aşılama

Bazen bir bebeği bir görevden sorumlu kılmak ona iyi davranış ve disiplinin önemini öğretebilir. Ona bir görevi düzgün bir şekilde tamamlamanın ödülünü açıklayabilir ve ayrıca kabul edilemez davranışların sonuçlarını hafifçe öne sürebilirsiniz.

Kararlı olmak

Yürümeye başlayan çocuğunuzdaki yanlış davranışlar için sınırlar belirleyin. Çocuğunuz sızlanmaya veya şikayet etmeye başlarsa teslim olmayın. Bu ona davranışının kabul edildiğine dair yanlış bir sinyal verecektir ve her bir şey yapmak istediğinde aynı şekilde davranabilir. Aynı zamanda, yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda ‘hayır’ dediğinizden emin olun. Aksi takdirde, onu sınırlamayın – bırak keşfetmesine izin verin!

Rutin Oluşturun

Tutarlı bir günlük rutin, çocuğunuzun disiplinin ve iyi davranmanın önemini öğrenmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun etkinliklerini gün boyunca meşgul edecek şekilde planlayın. Yapılandırılmış bir rutin oluşturmak için her gün ona öğretin, onunla oynayın ve çeşitli diğer etkinliklerde kendinizi şımartın. Ayrıca rutinin sıradanlaşmadığından ve çocuğunuzun onu takip etmekten zevk aldığından emin olmalısınız.

Çocuğunuzla gülün

Çocuğunuzla gülmek, ona gönülsüzce alay etmek ya da birlikte eğlenmek gerginliği dağıtacak ve olası çatışmaları önleyebilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda olumlu davranışları teşvik etmek zor olabilir. Fakat uzun vadede sizin ve küçük çocuğunuz için birçok faydası olacaktır. Olumlu ilgi, kesin beklentiler ve zamanında hedefler belirleme ile birleştiğinde, onları doğru davranışsal yola koyabilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu