Bebekler

Çocuğunuza Makas Kullanmayı Öğretmek

Kesmeye giriş olarak, evde yürümeye başlayan çocuk güvenlik makası alın. Bu makasın donuk kenarları, küçük kullanıcınızın kesilme riskini en aza indirecektir. Çocuğunuzu, makasla bağımsız olarak çalışmaya başlayana kadar bu süreç boyunca elinizle tutun.

Makasla kesmek, çocukların yalnızca altı yaşında ustalaştığı belirli parmak ayırma becerilerini gerektirir. Elbette, motor becerilerin geliştirilmesine yardımcı olduğu için erken başlamak iyidir. İşte çocuklara makas tutmayı ve kullanmayı öğretme konusundaki yaklaşımımız.

İçindekiler

3 Yaşındaki Bir Çocuğa Makas Kullanmayı Öğretmenin Püf Noktaları

1. Doğru Makası Bulmak

Yaylı başlangıç ​​makasına yatırım yapın. Sadece parmaklarını değil tüm elini kullanarak çifti manipüle etmek kolaydır. Yeni yürümeye başlayan çocukların hangi yaşta makas kullanmaya başladıkları önemli değil, bu uyarlanabilir makasla rahat olduklarında, yakında diğer gelişmiş makas türleriyle de tanışabilirler. Burada, çocuğunuzun sağlak mı yoksa solak mı olduğunu düşünmek önemlidir. İhtiyaçları için özel olarak tasarlanmış bir çift aldığınızdan emin olun.

2. Doğru Tutun

Makasla kesen bir çocuğun doğru tutuşu elde etmesi önemlidir. Çocuklarınıza makası nasıl doğru tuttuğunuzu gösterin ve sizi kopyalamaya teşvik edin. İlk birkaç seferde doğru yapamayabilirler. Başparmağın daha küçük deliğe ve işaret parmağı ve orta parmağın daha büyük deliğe nasıl yerleştirilmesi gerektiğini açıklayın. Makası açıp kapatmasını isteyin. Bu, bu kesme aletiyle çalışmak için gerekli gücü ve koordinasyonu oluşturmak için gereklidir.

3. Çizgileri ve Şekilleri Kes

Bir kağıda kalın çizgiler çizin ve çocuğunuza çizgi boyunca kesmeyi öğretin. Bu ona daha iyi makas kontrolü öğretecek. Çocuğunuzun kağıt üzerindeki çizgileri rahatça kesebildiğini hissettiğinizde şekilleri uygulamaya başlayın. Daireler, kareler, üçgenler vb. Çizin ve bunları düzgün bir şekilde nasıl keseceğinizi gösterin. Bu tür yeni başlayan kesim etkinlikleri için kalın kağıt almayı unutmayın. Çocuklar için makasla kesme pratiği yapmaya devam edin ve çocuğunuzun yakında bu beceride ustalaşmasını izleyin.

  Bir Çocuğun Büyümesinde ve Gelişiminde İşlevsel Oyunun Önemi

4. Snip Snip’e gidin!

Çocuğunuz bir makasın nasıl çalıştırılacağı konusunda adil bir anlayışa sahip olduğunda, ona saçak yapmayı öğretin. Bunlar, kağıdı ikiye kesmeden sürekli olarak kırdığınızda oluşur. Saçak kesimi, çocuklarda gelişmiş el-göz koordinasyonuna, motor becerilere ve ikili koordinasyona yardımcı olur. Bebeklerde makasla kesme becerilerinin en büyük faydaları burada yatmaktadır.

5. Güvenlik Kuralları

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için kesme aktiviteleri düzenlerken, onlara makasla çalışmanın güvenlik kurallarını öğretmeyi unutmayın. Ona makasları yalnızca zanaat saatlerinde kağıt kesmek için kullanabileceğini, başka hiçbir zaman kullanamayacağını söyleyin. Sadece etrafta bir yetişkin varken onu makas kullanmaya teşvik edin. Ona elinde makasla kimseyi koşmaması veya kovalamaması gerektiğini söylemeyi unutmayın.

Yani, bir çocuğa makas kullanmayı nasıl öğreteceğinizi merak ediyorsanız, işte buyrun! Endişelenmeyin, başlangıçta dağınık bir kesiciyse, ince motor becerileri geliştirmesine yardımcı olun ve yaratıcı ufkunu genişletmeye devam edin.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu