Bebekler

Çocuklar İçin Yılbaşı Hakkında İlginç Bilgi

Yılbaşı ile ilgili özel bir şey var ve çocuklar en çok bu festivali dört gözle bekliyorlar. Ve neden olmasınlar? Ne de olsa Noel Baba’dan hediyeler alıyorlar. Ama Yılbaşında hediyelerden ve evi dekore etmekten daha fazlası var. Çocuklarınız Yılbaşı tatili geçirecek ve büyük olasılıkla zamanlarını oynayarak geçirecekler. Bu sefer onlarla Yılbaşı hakkında bazı şaşırtıcı gerçekleri paylaşmaya ne dersiniz? Bu Yılbaşı gerçeklerini çocuklarınıza okuyun ve bu festival hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olun. Yılbaşı hakkındaki bu harika bilgiyi arkadaşlarıyla da paylaşabilirler!

İçindekiler

Çocuklar İçin Harika Yılbaşı Gerçekleri

Çocuklarınıza bu harika Yılbaşı gerçeklerini anlatın. Çocuklarınızın Yılbaşını bu kadar özel kılan her şeyin tarihini bilmek isteyeceğinden eminiz.

1. Yılbaşı, İsa Mesih’in doğumunu kutlar.

Yılbaşı, İsa Mesih’in doğumunu kutlayan yıllık bir Hristiyan bayramıdır. 25 Aralık günü, ölümünden yıllar sonra Roma Katolik Kilisesi tarafından doğum gününü kutlamak için seçildi. Ve bu Hristiyan bayramı tüm dünyadaki Hristiyanlar tarafından kutlanmaktadır.

2. Yılbaşı ağaçları ilk olarak eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından kullanıldı

Yılbaşı ağaçlarının kökeni veya kullanımı eski Mısırlılara ve Romalılara kadar uzanıyor. Köknar veya çam ağaçları, çelenkler ve çelenkler gibi yaprak dökmeyen ağaçlar kullandılar. Ve modern Yılbaşı ağaçlarının kullanımı 16. yüzyılda Almanya’da başladı. Bugün üzerlerinde gördüğümüz gösterişli süslemeler yerine meyveler ve fındıklarla süslenmişlerdi. Islak bahse girerim Yılbaşı ağacı hakkındaki bu ilginç gerçeği bilmiyordun!

3. “Noel” terimi, Yılbaşı anlamına gelir

‘Xmas’ teriminin kullanımı 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Xmas kelimesindeki ‘X’ eski Yunan dilinden gelmektedir. Yunanca’da Mesih X harfiyle başlar. Yani Xmas kısaca Yılbaşı anlamına gelir.

4. Noel Baba, Hollandaca’da Sinterklaas olarak biliniyordu

Çocuklar için Yılbaşı, Noel Baba’dan hediye almakla ilgilidir. Ama Noel Baba nasıl ortaya çıktı? Noel Baba’nın karakteri Aziz Nicholas’a dayanmaktadır. Bir efsaneye göre, Aziz Nikolaos fakir ve muhtaçlara yardım eden bir Hıristiyan piskoposuydu. Ayrıca çocukları severdi ve onlara gizlice hediyeler vermekten zevk alırdı. Hikayesi yayıldıkça, Hollandaca Sinterklaas olarak anıldı ve daha sonra Noel Baba oldu. Bahse gireriz, siz de bu gerçeği bilmiyordunuz!

5. Noel Baba her zaman kırmızı kıyafetlerle giyinmezdi

Noel Baba başlangıçta yeşil, mor veya mavi renkli giysiler giydi. Uzun yıllar boyunca bu, Kuzey Kutbu’ndaki neşeli yaşlı adamın ortak temasıydı. Fakat Coca Cola, markasıyla eşleşen ve sıkışmış renklerde onu giydirmeye karar verdi. Demek bu yüzden artık hep kırmızı giysili!

6. “Kırmızı Burunlu Ren geyiği” Rudolph’un da yardımcıları var!

Yani siz ve çocuklarınız muhtemelen Yılbaşı arifesinde Noel Baba’nın kızağını çeken kırmızı burunlu ren geyiği Rudolph’u tanıyorsunuz. Ama diğer ren geyiklerini tanıyor musunuz? Rudolph’un Noel Baba’nın kızağını tek başına çekmesi imkansız değil mi? Dünyadaki her iyi çocuk için ağzına kadar hediyelerle dolu ve Rudolph bunu tek başına kaldıramaz. Kırmızı burunlu ren geyiği Rudolph aslında Noel Baba’nın dokuzuncu ren geyiği. Ve ona yardım eden sekiz ren geyiği daha var. Bu sekiz ren geyiği Cupid, Dancer, Vixen, Dunder, Comet, Dasher, Prancer ve Blixem’dir.

  Küçük Çocuklara Günlük Nesneleri Öğretmek

7. Bebek İsa doğduğunda harika hediyeler aldı

İsa doğduğunda gökyüzünde parlak bir yıldız parladı. Üç kral bu yıldızı takip etti ve İsa’nın doğum yerine uzun bir yolculuk yaptı. Yanlarında altın, tütsü (tütsü ve parfümlerde kullanılan aromatik reçine) ve yağlardan hediyeler taşıyorlardı.

8. Yılbaşı çelengi, aşkın ve sonsuz yaşamın sembolüdür.

Yılbaşı çelengi, İsa’nın taktığı dikenli tacı temsil eder. Sonunda, Yılbaşının renkleri – kırmızı, yeşil ve altın eklendi. Kırmızının İsa’nın kanını temsil ettiği söylenir, yeşilin yaşamı simgelediği ve altın, kraliyet ve ışığı temsil eder. Ve Yılbaşı çelenklerini yapmak için kullanılan yaprak dökmeyen yapraklar, kışların en karanlık günlerinde bile yaşamın ve doğanın sürekliliğini simgeliyor.

9. Carolling, denizcilik geleneğine dayanır

İnsanların neden kapı kapı ilahiler söyleyerek gittiğini hiç merak ettiniz mi? Gelenek, birisinin sağlığına ve servetine kadeh kaldırmak için bir gelenek olan İngiliz yelken geleneğine dayanmaktadır. Assisili Aziz Francis, bu geleneği alıp, modern ilahiler biçimine dönüştürdü.

10. Noel Baba da hediye alıyor!

Noel Baba, yıl boyunca iyi olan çocuklara hediyelerle gelir. Ama Noel Baba’nın da hediye aldığını biliyor musunuz? Noel Baba’ya kim hediye veriyor? Bu biziz! Evet, Noel Baba’ya hediye bile verebilirsiniz! Ve hayır, neşeli yaşlı adam geleneksel hediyeler istemiyor. Fakat dünya gezisi sırasında onu tatmin etmek için kurabiye ve süte biraz düşkün. Bu yüzden bu Yılbaşı, çocuklarınızdan onlar ve Noel Baba için kurabiye yaparken size yardım etmelerini isteyin. Noel Baba, sevgiyle yapılan kurabiyeleri yemeye bayılacak!

11. Yılbaşı kekleri gerçekten erikli kek değildir

Yılbaşı ile ilgili en iyi kısımlardan biri Yılbaşı pastasıdır ve hepimiz onu yemeyi seviyoruz. Peki çocuğunuz Yılbaşında hangi keklerin yediğini biliyor mu? Erikli kek! Yılbaşı tatilinde yiyeceğimiz kekler erikli kek olarak biliniyor ama aslında kekte erik yok! Kuru üzüm, orta çağda erik olarak biliniyordu ve malzemeler, üç bilge adamın yolculuğuna benzer bir Doğu-Batı yönünde karıştırılıyordu.

12. Noel Baba, elflerin yardımıyla pek çok iş alır!

Noel Baba’nın maratonunu gün boyunca koşturmasının ve dünyanın her yerindeki çocuklara hediyeler vermesinin nedenlerinden biri, elflerin yardımlarından kaynaklanıyor. Yılbaşının neşeli ruhu, bu neşeli işçilerden ve dünya çocuklarına olan bağlılıklarından kaynaklanıyor.

13. Ökseotu, sevginin ve kahkahanın sembolüdür!

Ökseotunun sevgi, kahkaha ve şefkatin sembolü olması gerekiyordu. Ve ökse otunun altında bir öpücük geleneği, ökseotu aracılığıyla Yılbaşı ruhlarının kutsamalarını istemenin bir yoludur.

  Rol Yapma Oyunu ve Çocuk Gelişiminde Önemi

14. Yılbaşı çorapları sevimli, sıcak ve ferahtır!

Noel Baba’nın dünyanın parlak ve neşeli çocukları için şeker ve şekerlemeler doldurmasına yardımcı olmak için şöminenin yanında Yılbaşı çoraplarını çivileme geleneği ortaya çıktı. Aynı zamanda Noel Baba için sonsuz bir çorap kaynağı görevi görür.

15. Sevimli ve şık Yılbaşı kazakları giymek artık bir rekabet

Siz ve çocuklarınız sevimli Yılbaşı kazakları giymezseniz, Yılbaşı tamamlanmış sayılmaz. Ama dünyanın büyük bir bölümünde ‘en iyi Yılbaşı kazağı yarışması’ gibi yarışmalar olduğunu biliyor muydunuz? Çocuklar sevimli Yılbaşı kazakları giydiklerinde, çok sevimli görünürler ve sonsuza dek yaşatmak için güzel anılar yaratırlar.

16. Kömür yığınları da hediyedir!

Noel Baba’nın yıl boyunca kötü olan çocukları görmezden gelmediğini biliyor muydunuz? Çocuğun çorabına hediye yerine kömür koyuyor! Bu gelenek İtalya’da başladı. Çocukların yıl boyunca iyi olmaları ve ellerinden geldiğince çok iyi işler yapmaları için bir başka önemli neden!

17. İnsanlar duygularını sevdiklerine iletmek için Yılbaşı kartları verir

Yılbaşının en eğlenceli ritüellerinden biri de Yılbaşı kartlarının değiş tokuşu. Çocuğunuzdan kendi seçtiği bezemelerle kendi kartlarınızı yapmasını isteyebilirsiniz. Yılbaşı kartları vererek duygularını sevdikleri kişiye aktarabilir ve iyi dileyebilirler.

18. Alabama, ABD’de Yılbaşını resmi tatil olarak tanıyan ilk eyalet oldu!

Evet, doğru okudunuz! Alabama, ABD’de Yılbaşını 1836 yılında bir tatil olarak tanıyan ilk eyaletti. Bahse girerim bunu bilmiyordunuz – ama şimdi biliyorsunuz ve çocuklarınız da! Çocuklarınız da son durum hakkında meraklı olacak, bu yüzden meraklarını besleyin. Oklahoma! Oklahoma, Yılbaşını 1907 yılında bir tatil olarak kabul etti.

19. ’12 Yılbaşı Günü’nün arkasında bir hikaye var

Siz veya çocuklarınız Yılbaşı tatillerinin neden ‘Yılbaşının 12 günü’ olarak anıldığını hiç merak ettiniz mi? Efsaneye göre, üç kralın bebek İsa’nın doğum yerine gitmesi on iki gün sürdü, bu nedenle Yılbaşı tatili Yılbaşının 12 günü olarak bilinir.

20. En büyük Yılbaşı hediyesi, Fransa halkının ABD’ye dostluk armağanıydı!

Yılbaşı aynı zamanda hediye alışverişi zamanıdır. İnsanlar ya arkadaşları ve aileleri için hediyeler almak için yıl boyunca biriktirirler ya da hediyeleri kendileri yaparlar. Ama şimdiye kadar verilen en büyük Yılbaşı hediyesinin hangisi olduğunu biliyor musunuz? Bu Özgürlük Heykeli! Özgürlük Heykeli, 1886 yılında Fransa tarafından ABD’ye Yılbaşı hediyesi olarak hediye edildi.

21. Geleneksel Yılbaşı yemeği sandığınız gibi değil!

Hindi bayramlar için en bariz yemek seçeneği haline gelmeden önce İngiltere’deki geleneksel Yılbaşı yemeği, hardalla kaplı bir domuz kafasıydı.

Çocuklarınızın yılın en mutlu zamanlarında katılabileceği birçok gelenek ve görenek vardır. Ağacı ve evi süslemek veya erikli kek yapmak gibi, onları olabildiğince çok ritüele dahil etmeyi unutmayın. Şenlikler evde başlıyor ve gelecek yıllar boyunca çocuklarınız tarafından değerlenecek.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu